Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φθόνος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 14 Ιανουαρίου 2019.

  1. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ε... αφού επιμένννεις...
     
  2. Amoreisa

    Amoreisa Regular Member

    Μπορεί κάποιος νομίζω να το αντιλαμβάνεται και απλά να μην τον αγγίζει μέσα του. Να μην επηρεάζεται και να μην ασχολείται.
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    αν με κάποιο τρόπο απενεργοποιήσεις κάποια κέντρα στον εγκέφαλο,ναι, γίνεται...
     
  4. tithon

    tithon Contributor

     
  5. RAIN

    RAIN nefelibata

    @tithon

    Αυτό προϋποθέτει ότι έχει αισθανθεί το φθόνο, τον αξιολογεις και αναλόγως πράττεις.
    Αν δεν τον πάρεις χαμπάρι δεν έχεις καμία από τις επιλογές που αναφέρεις.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    καθόλου. συγκεκριμένες ενέργειες, γράφει πιο πάνω. ανταγωνιστικές ή εχθρικές ή απειλητικές εν γένει. ερμηνείες προθέσεων δεν έχει.

    υγ: «παίρνω χαμπάρι», και «νοιώθω» δεν ταυτίζονται. απέχουν πάρα πολύ.
     
  7. RAIN

    RAIN nefelibata


    Σωστά δεν ταυτίζονται.
    Οι ερμηνείες προθέσεων όμως χρειάζονται.

    Αν μπορείς να διαχειριστείς ψυχρά μια ροή αρνητικής ενεργειας όπως είναι ο φθόνος χωρίς να τον αφήσεις να σε επηρεάσει, πολύ μα πάρα πολύ ωραία.
    Ψυχρά και ωραία.
    Δεν νομίζω όμως ότι είναι τόσο εύκολο, τουλάχιστον για μενα, ιδιως όταν ο άλλος είναι άνθρωπος κοντινός σου ή το αποτέλεσμα των ενεργειών του έχει σημαντικο αντίκτυπο στη ζωή σου.
    Εκει "το πήρα χαμπάρι" συμπληρώνει "το ένιωσα ως τα βάθη της ψυχής μου."
     
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Αφού!
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    δεν αμφισβήτησα οτι σε κάτι χρειάζονται. αντίθετα εγραψα ολοκάθαρα «κάποιον λόγο έχει»  
    παράλληλα, οι ερμηνείες προθέσεων περικλείουν προθέσεις, και είναι είτε εύστοχες είτε αναθέσεις.

    απ' αυτά δεν ξέρω, είμαι γουρούνικαιαλήτηςκαιδενκαταλαβαίνωκαιθαδωεγώ.  
    επιμένω πάντως οτι η διαπίστωση ανταγωνισμού ή αντιπαλότητας μπορεί να είναι διαπίστωση.
    η ανάθεση φθόνου για την εκλογίκευση του ανταγωνισμού ή της αντιπαλότητας μπορεί να είναι ερμηνεία που περιέχει πολλά βήματα και προϋποθέτει ερμηνείες ή και προθέσεις. επιλογές, δηλαδή.
     
  10. RAIN

    RAIN nefelibata

    Νομίζω ότι το θέμα μας είναι οι εύστοχες.

    Εγώ είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνεις καλύτερα από τον καθένα. Τυχαίνει να συμπαθώ και τα γουρούνια ως ζωντανα και τους αλήτες.
     

    Και βέβαια μπορεί να είναι μια διαπίστωση. Μπορεί και ανάθεση. Μπορεί και όχι.
    Από ερμηνείες, προθέσεις, επιλογές άλλο τίποτα. Κάθε στορυ και case study.
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    ο φθόνος είναι σπάνιο πράγμα. η επίκληση (ανάθεση) φθόνου για την εκλογίκευση αντιπαλότητας ή ανταγωνισμού είναι μακράν συνηθέστερο και βολικό.

    παραμένω σταθερά κακόςκαιαναίσθητοςκλπ  

    η συζήτηση ήταν αν περιέχει (ή είναι) επιλογή το να νοιώθει κανείς αντικείμενο φθόνου.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η όπως λέει και το σοφό γνωμικό "μωρέ ας κερδίσω εγώ το Τζόκερ και ας πάνε να κουρεύονται"