Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φθόνος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 14 Ιανουαρίου 2019.

  1. Όταν σταματήσουμε εμείς οι ίδιοι να "φθονουμε" τον εαυτό μας τότε θα πάψουν και οι άλλοι να μας φθονουν
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ναι, δεδομένου όμως πως δεν θα βρεθεί ποτέ κανένας να παραδεχτεί πως φθονεί τον άλλον, η κουβέντα μόνο με αναθέσεις και ερμηνείες μπορεί να γίνει, ένθεν κακείθεν.
     
  3. lexy

    lexy .ti.va.

    Έχω φθονήσει. Όταν ένιωσα "λιγότερη", ”κατώτερη". Ευτυχώς, δεν πρόλαβε να με δηλητηριάσει. Ωστόσο ήταν τοξικό.

    Δεν έχω αντιληφθεί ή νοιώσει να με φθονούν.
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    To whom it may concern ή αλλιώς εις όποιον αφορά..
    Αυτό λέγεται αυτογνωσία ή αλλιώς 100 κιλά...
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    μπράβο!
    γι αυτό ακριβώς είναι κατασκευασμένη, μονομερής και αυταναφορική. γιατί εξυπηρετεί μόνον ανάθεση προθέσεων αντί διαπίστωση ανταγωνισμού ή αντιδίκιας, και δεν οδηγεί σε επίλυση, αλλά μόνον αφορίζει.
     
  6. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Μάλλον είμαι η μοναδική γυναίκα εδώ μέσα που έχω μισήσει/φθονησει άλλη γυναίκα για τα μάτια ενός άντρα.

    Δεν ήθελα να της κάνω κακό και δεν της έκανα, αλλά εάν πάθαινε κάτι δεν θα στεναχωριομουν κιόλας. Ξεκοψα και με τους δύο όταν συνειδητοποίησα πως όντως τρελάθηκα από τη ζήλια μου.
     
  7. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Επιτέλους και μια ανάρτηση στις φλέβες τις οποίας κυλά αίμα και όχι φορμόλη.
    Σε δεδομένα time travel, εάν ο Ευριπιδης διάβαζε αυτό το νήμα, η ανθρωπότητα θα είχε στερηθεί τη Μήδεια.
     
  8. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Προσωπικά θεωρώ τον φθόνο ως ένα τοξικό αίσθημα.
    Με δεδομένο ότι ζούμε στην Ελλάδα, όπου όλα (καλά ή άσχημα) γίνονται με γδούπο / υπερπαραγωγή,
    πιστεύω επίσης πως ο φθόνος δεν είναι κάτι που σπανίζει γύρω μας, απεναντίας.

    Ωστόσο, φρονώ πως υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του:
    "νιώθει" κάποιος φθόνο και του: "εκδηλώνει" τον φθόνο αυτό με πράξεις.

    Γιατί είναι ένα πράγμα να σκέφτεται κανείς:
    "Που να του/της καεί το βίντεο", "να κάψει φλάντζα στην εθνική και να μην έχει οδική βοήθεια", και άλλα χαριτωμένα ..
    και άλλο πράγμα να πάει να του/της "χαράξει το αυτοκίνητο με κλειδί", "να πετάξει το laptop από το μπαλκόνι", κλπ.
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μη ξεχνάς όμως το φθονερό το μάτι, ειδικά γαλανομάτη!  
     
  10. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Χαχαχαχα .. αυτό τι είναι; Θεωρία ή πράξη;
    Ps: δεν πιστεύω στα μάτια, τα ξεματιάσματα, κλπ
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ...και κουράζει επίσης.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Κακώς.