Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φύλο, status και κύριο bdsm ενδιαφέρον (B/d, D/s, ή S/m)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος soutzoukakia, στις 30 Μαρτίου 2008.

Tags:
?

Ποιο είναι το φύλο, το status σας και σε ποιο τμήμα του bdsm προσανατολίζεστε κυριώς;

  1. Το status μου είναι Domme/Mistress και με ενδιαφέρει κυρίως το B/d

    0 vote(s)
    0,0%
  2. Το status μου είναι Domme/Mistress και με ενδιαφέρει κυρίως το D/s

    0 vote(s)
    0,0%
  3. Το status μου είναι Domme/Mistress και με ενδιαφέρει κυρίως το S/m

    2 vote(s)
    3,3%
  4. Το status μου είναι female submissive/slave και με ενδιαφέρει κυρίως το B/d

    5 vote(s)
    8,3%
  5. Το status μου είναι female submissive/slave και με ενδιαφέρει κυρίως το D/s

    14 vote(s)
    23,3%
  6. Το status μου είναι female submissive/slave και με ενδιαφέρει κυρίως το S/m

    2 vote(s)
    3,3%
  7. Το status μου είναι Dom/Master και με ενδιαφέρει κυρίως το B/d

    0 vote(s)
    0,0%
  8. Το status μου είναι Dom/Master και με ενδιαφέρει κυρίως το D/s

    7 vote(s)
    11,7%
  9. Το status μου είναι Dom/Master και με ενδιαφέρει κυρίως το S/m

    7 vote(s)
    11,7%
  10. Το status μου είναι male submissive/slave και με ενδιαφέρει κυρίως το B/d

    1 vote(s)
    1,7%
  11. Το status μου είναι male submissive/slave και με ενδιαφέρει κυρίως το D/s

    8 vote(s)
    13,3%
  12. Το status μου είναι male submissive/slave και με ενδιαφέρει κυρίως το S/m

    3 vote(s)
    5,0%
  13. Είμαι perv και από το bdsm με ενδιαφέρει κυρίως το B/d

    3 vote(s)
    5,0%
  14. Είμαι perv και από το bdsm με ενδιαφέρει κυρίως το D/s

    5 vote(s)
    8,3%
  15. Είμαι perv και από το bdsm με ενδιαφέρει κυρίως το S/m

    3 vote(s)
    5,0%
  1. Eri

    Eri

    Παρατηρηση φερστ : το ψαρωτικη δεν αναφερεται σε λεξη γραμμενη στο ερωτημα της νηματοθετιδος.....

    Παρατηρηση σεκοντ : καθεις ομως μπορει να σταθει κ να σχολιασει οτι θελει....οκ συμφωνουμε....

    Παρατηρηση θερντ : η μυγα συνδυαζεται με τη λεξη φαντασμα της πρωτης παρατηρησης.....

    Παρατηρηση φορθ : θερμοαιμη γινομαι μονο στο κρεβατι κ καχυποπτη μονο οταν γνωριζω τον/την αλλον/ην απο κοντα, εδω μεσα δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος για κανενα απο τα δυο.....

    Παρατηρηση φιφθ : καιρος να διοργανωσουμε βραδιες ποιησης, τσαγιου κ αναλυσης κειμενων του φορουμ......

    Παρατηρηση σιξθ : αυτος ο τροπος ειρωνειας καποιον μου θυμιζει....χμμμμμ......

    Παρατηρηση σεβενθ : μ'αρεσει οταν μου μοιαζουν οι ανθρωποι.......  

    ΥΓ Λες να βαλουμε σε πολλλλ (ετσι παχυ λ σαλονικιωτικο) ποια ειναι η λεξη φαντασμα η θα την εχεις βρει μεχρι το βραδυ????
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Λοιπόν σαν ψυχαναγκαστική οφείλω να ομολογήσω πως το ερωτηματολόγιο αυτό μου γέννησε πολλά ερωτήματα.
    Λέγοντας Ds από μόνο του τι εννοούμε? Μπορεί κάποιος να είναι Κυριαρχικός και να έχει ανάγκη να ορίζει να κατευθύνει και να στερείται επιθυμίας να χρησιμοποιεί την τιμωρία ως μέρος αυτού?
    Λέγοντας Sm από μόνο του εννοούμε μόνο το σαδομαζοχισμό που εκφράζεται σε φυσικό επίπεδο?
    Το Bd μπορεί να υπάρξει ανάμεσα σε άτομα Master/slave και να τους ορίζει ως τέτοιους χωρίς ύπαρξη Ds. Sm ?
    Μπορεί κάποιος να πει γουστάρω ΜΟΝΟ να δένω και να πειθαρχώ και αυτό με κάνει Ιδιοκτήτη ή αντίστοιχα μ΄ αρέσει να με δένουν και να πειθαρχούμαι και αυτό με κάνει σκλάβα?

    Το τρίπτυχο δεν νομίζω να μπορεί να διαιρεθεί στα 3 και να εκφράζει τα ίδια status και στις 3 κατηγορίες.
     
  3. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Φύλο, status και κύριο bdsm ενδιαφέρον (B/d, D/s, ή S/m)

    Με αφορμή το παραπάνω ένα διευκρινιστικό σχόλιο:

    Το γενικό status και το φύλο φαίνεται χωρίς να χρειάζεται εκ νέου δήλωση/υπενθύμιση σε πλείστα σημεία και αναλυτικά για τον καθένα και συγκεντρωτικά στα στατιστικά του forum.
    Συνεπώς δεν θα είχα λόγο να ρωτήσω το status ή το φύλο.

    Αυτό που δεν φαίνεται και δεν διατυπώνεται συχνά είναι το ειδικό ενδιαφέρον που τυχόν υφίσταται σε κάποιο από τα 3 ζευγάρια (bd ds sm) το οποίο αποτελεί διακριτή κατεύθυνση και κατά συνέπεια παράγοντα για σημαντικές πολλές φορές αποκλίσεις οπτικής πάνω στο γενικότερο θέμα bdsm.
    Παρόλα αυτά, αν δεν με απατά η μνήμη μου, poll που ρωτά το ειδικό ενδιαφέρον σε κάποιο από τα ζευγάρια του bdsm υπάρχει.
    Συνεπώς δεν θα είχα λόγο να κάνω όμοιο με υφιστάμενο παλαιότερο poll.

    Βάσει αυτών σκοπιμότητα δε θα μπορούσα να διακρίνω παρά μόνο σε ένα poll που θα συσχετίζει τα προηγούμενα στοιχεία.
    Η συγκεκριμένη δημοσκόπηση δηλώνει το κατ αρχάς στατιστικό ενδιαφέρον της στο εισηγητικό post:
    Ελπίζω ότι είναι κατανοητό ότι συμμετοχή που μπορεί να εξυπηρετεί τη σκοπιμότητα της συγκεκριμένης δημοσκόπησης (πράγμα το οποίο βεβαίως ποσώς δεν επιβάλλεται) θα πρέπει να περιέχει απαντήσεις και στα 3 ερωτήματα.
    Φύλο / status / επιμέρους προσανατολισμός.

    Βεβαίως θεμιτές είναι οι απαντήσεις που ο προσανατολισμός ενδιαφέροντος δεν αφορά σε ένα εκ των τριών ζευγαριών ως κύριο αλλά μοιράζεται ισόποσα και στα τρία.


    Ευχαριστώ και πάλι για τις συμμετοχές και για τον ενδιαφέροντα διάλογο που προκύπτει ιδιαίτερα λειτουργικός για το θέμα.


    @lara[E-p] Πιστεύω ότι η χρήση του προσδιορισμού «κύριο» αναφορικά με το ενδιαφέρον απαντά στο ερώτημα σου.
     
  4. Atroce_Libertina

    Atroce_Libertina Regular Member

    Σε χαιρετίζω, "θερμόαιμη" και "καχύποπτη" Eri!

    Προς διευκρίνιση, παρότι πλεόν παρέλκει, η έκφραση "ψαρωτική" η οποια πράγματι δεν αναφέρεται σε οιονδήποτε εκ των συμπεριλαμβανομένων στο ερώτημα της νηματοθέτιδος, όρων, χρησιμοποιήθηκε εκ μέρους μου, χάριν ειρωνίας και προς κατάδειξη της γελοιότητας, αυτής καθ' εαυτής, της εν λόγω έννοιας.
    Ομοίως χάριν ειρωνίας τέθηκε εκ μέρους μου και η δήθεν απορία μου, περί του προσδιορισμού της "μύγας" (ανέμενα το ύφος μου να είχε καταστεί σαφές και στις δύο περιπτώσεις). Περιττό δε θα ήταν να επισημανθεί πως ο συνδυασμός μεταξύ της "λέξης φάντασμα" και του αποτελέσματος της χρήσεώς της ήτοι της δημιουργίας της "μύγας", υπήρξε σαφής, ουδόλως ωστόσο αποδεκτός, εξ' ού και το ύφος της απαντήσεώς μου.
    Κατόπιν τούτων, εάν εξακολουθείς να παραμένεις με την απορία περί της αντιλήψεώς μου ή μη, του ποιά είναι η "λέξη φάντασμα", μετά λύπης μου θα σε αφήσω με αυτήν!  
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    1.Να υποθεσω οτι οι top και οι bottom κολλανε με τους Κ/Μ και υ/σ αντιστοιχα στην κατηγοριοποιηση ,ετσι δεν ειναι;
    2.Προσεξατε οτι οι προτιμησεις των Κ/Μ δεν "κουμπωνουν" με αυτες των υ/σ ;
     
  6. Eri

    Eri

    Καμια απορια καλη μου Λιμπερτινα...Ειμαι σιγουρη πως ακομη δεν την εχεις βρει (οσο πιο πολλα ειρωνικα σχολια διαβαζω τοσο πιο σιγουρη ειμαι)........  
     
  7. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Σε συγχαίρω για τα παντελώς αστήρικτα, αβάσιμα και σαθρά συμπεράσματα στα οποία κατέληξες. Δεν με ενδιαφέρει η άποψη σου (όπως και εσύ, για την δική μου) περί της ικανότητάς μου ή μη στην χρήση της ελληνικής. Αυτό άσε να το κρίνουν άλλοι που είναι πιο ειδήμονες και σε θέση καταλληλότερη. Τώρα τι σε κάνει να θεωρείς πως ότι λες και γράφεις εσύ η ίδια αποτελεί ... "υψηλού διαμετρήματος τοποθέτηση"... μοναδική στο είδος σου και "ο Λουμίδης στους καφέδες". Σε ευχαριστώ πάντως για την ... "αναγνώριση των ελαφρυντικών" (περί του μοναδικού θετικού στοιχείου στο οποίο αναφέρθηκες) εκτιμάται δεόντως.

    Συμφωνώ περί της σωστής χρήσης και του χειρισμού της δημοτικής Ελληνικής, κυρίως όσον αφορά τον γραπτό λόγο αλλά και τον προφορικό συνεπακόλουθα, όμως άλλο αυτό και άλλο η συνεχής χρήση αρχαίζουσας ελληνικής ή καθαρεύουσας. Βεβαίως ο ... "καθείς" μιλάει την διάλεκτό που του είναι πλέον προσφιλής, κανείς δεν εμποδίζει κανέναν. Άσχετα αν αυτό δείχνει μία κάποια παλαιολιθικότητα, χωρίς να αναφέρομαι σε σένα προσωπικά (μόνο   ). Τελείως υποκειμενική η θεώρηση του τι συνιστά τα ..."λόγια ελληνικά". Βέβαια (και σε άλλο νήμα αναφέρθηκε αυτό) πιστεύω ακράδαντα ότι η διάλεκτος συνδιαλλαγής απέχει παρασάγκας από την εικόνα που πλασάρεται (στις πλείστες των περιπτώσεων) και εδώ και αλλού, μέσω του γραπτού λόγου.

    Όσον αφορά την μειονεξία μου, δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα με όσα λες. "Γηράσκω αεί διδασκόμενος" και με τα ελληνικά (σαν τόσο πλούσια γλώσσα που αποτελεί) πάντοτε υπάρχει πεδίο μάθησης που δεν έχεις κατακτήσει. "Kαι ναι γι'αυτό αντέδρασα έτσι!!!! Είμαι κομπλεξικός το ξέρω"!!!!!!!    

    Ξέρεις, ο καθένας μας εδώ και γενικότερα υπερτερεί σε κάτι, από κάποιον άλλον. Και αυτό το κάτι είναι κάθε φορά διαφορετικό. Εν προκειμένω μιλάμε για την γλωσσομάθεια και την ικανότητα στον λόγο αλλά υπάρχουν τόσοι και τόσοι τομείς. Θετικές επιστήμες, ιστορία, σύγχρονες επιστήμες (πχ υπολογιστές), τέχνες είτε στην εικαστική τους μορφή, είτε στην πρακτική εφαρμογή τους και τόσοι άλλοι (τομείς)! Αν άνοιγα κάποιο νήμα με θέμα που άπτεται της δικής μου ενασχόλησης ( πχ σχετικά με τα αποτελέσματα μίας μελέτης που τυχόν δούλεψα ή έτυχε να γνωρίζω πολύ καλά), μάλλον θα με έπερναν στο ψιλό, αν δεν μου πετούσαν ντομάτες κιόλας (ελπίζω να μην μου πετάνε ήδη   ). Αλλά στην υποθετική κατάσταση που αυτό γινόταν και πάλι θα προσπαθούσα να είμαι κατανοητός στον οποιοδήποτε που θα ήθελε να διάβασει. Όπως και κάποιοι που γνωρίζουν αρκετά εδώ, προσπαθούν προς αυτή την κατεύθυνση κάτι που ανεπιφύλακτα υπερθεματίζω, διαβάζοντας τα λεγόμενά τους. Εσύ όμως δείχνεις (το δηλώνεις κιόλας) πολύ σνομπ, κάτι που θέλησες από το πρώτο σου κιόλας post να καταδείξεις. H υπεροψία και αλαζονεία σου είναι έκδηλη. Τέλος πάντων ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πορεύεται αναλόγως.

    Κeep walking and be well (υγίαινε)
     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Χάθηκαν οι σεμνές και ταπεινές Αφέντρες....Εξαφανίστηκαν οι λιμπερτίνοι ασκητές...Εξέλιπαν οι μονογαμικοί παρτουζιαραίοι...΄
    Λυπηρόν, πολύ λυπηρόν....
     
  9. latexduck

    latexduck Contributor

  10. blindfold

    blindfold Contributor

    its me its me !!!

    you can feel it in the air !
     
  11. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Re: Φύλο, status και κύριο bdsm ενδιαφέρον (B/d, D/s, ή S/m)

    Σωστα υποθετεις  
    Ναι εχει πολυ ενδιαφερον. Αν θεωρησουμε οτι το δειγμα φανερωνει ταση, παρολη τη μικροτερη συμμετοχη των Κυριαρχων σε σχεση με υποτακτικους, απ οτι φαινεται δεν "κουμπωνουν" τα γουστα
    Ειδικα οι αντρες ετεροφυλοφιλοι υπο εμφανιζονται εντελως "ξεκουμπωτοι"

    επί συνολου 2 Domme/Mistress που απαντησαν,
    0 δηλαδή σε ποσοστο 0,00% ενδιαφερονται κυρίως για το b/d
    0 δηλαδή σε ποσοστο 0,00% ενδιαφερονται κυρίως για το d/s
    2 δηλαδή σε ποσοστο 100,00% ενδιαφερονται κυρίως για το s/m

    ενω:
    επί συνολου 6 male sub/slave που απαντησαν,
    0 δηλαδή σε ποσοστο 0,00% ενδιαφερονται κυρίως για το b/d
    6 δηλαδή σε ποσοστο 100,00% ενδιαφερονται κυρίως για το d/s
    0 δηλαδή σε ποσοστο 0,00% ενδιαφερονται κυρίως για το s/m
     
  12. Atroce_Libertina

    Atroce_Libertina Regular Member

    Αγαπητή Eri :

    Αποστρέφομαι τα ημίμετρα ! Επιθυμία και στόχος μου η διασφάλιση της απολύτου βεβαιότητάς σου !! Για το λόγο τούτο, σου παρέχω όσο χρόνο χρειαστείς, προκειμένου, δια του επομένου - και τελευταίου ελπίζω επί του θέματος - μηνύματός σου, να ικανοποιήσεις την αγωνία μου, παρέχοντας μου τη διαβεβαίωση πως έχεις πλέον σχηματίσει, πλήρη πεποίθηση !