Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χάρισμα, παιδεία ή χημεία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 25 Νοεμβρίου 2006.

  1. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Χάρισμα, παιδεία ή χημεία



    Τι σημαίνει αυτοεκπαιδευση ? και πως αυτοεκπαιδευεται μια υποτακτική Elvira ?

    Το αυτομαθηση το κατανοώ .
     
  2. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Χάρισμα, παιδεία ή χημεία

    ΟΚ γλυκια μου παρε τοτε μονο την αυτομαθηση και ασε την εκπαιδευση.
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Χάρισμα, παιδεία ή χημεία



     
     
  4. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Χάρισμα, παιδεία ή χημεία

      το σκεφεσαι ακομα γλυκια μου; Βλεπεις τα πολλα χρονια εδω στην κρυα γερμανια δεν κανουν τα ελληνικα μου τοσο καλα οσο τα δικα σου για να χρησιμοποιω σωστα καθε λεξη οπως τοσο ομορφα κανεις εσυ....εχω ομως παντα εσενα για να με διορθωνεις
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Χάρισμα, παιδεία ή χημεία


    να σε διορθωνω ???

    δεν νομιζω Elvira οτι το εκανα ποτε η θα το κανω στο μελλον .

    δεν ενδιαφερομαι για την ακριβεια ,
    αλλα οταν κατι μου προκαλει το ενδιαφερον μου αρεσει να ρωταω και να μαθαινω .
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Χάρισμα, παιδεία ή χημεία

    Elvira έχουμε μερικά νήματα για την εκπαίδευση σκλάβων εδώ και η έννοια της αυτοεκπαίδευσης είναι κάπως αμφιλεγόμενη στον χώρο, μπορεί να οδηγήσει σε τελείως λάθος κατευθύνσεις μερικές φορές. Δεν ρίχνεις μία ματιά να δεις πώς σου φαίνονται τα νήματα;
     
  7. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    πες τωρα πως αυτομαθαινεις
    να καταλαβουμε κι εμεις περι τινος προκειται...
    αυτοδενεσαι δηλαδη?
    αυτομαστιγωνεσαι?
    να μαθαινουν κι οι υπολοιπες!!!

    μακαρι ολες να σκεφτοντουσαν ετσι και να αυτοεκπαιδευοντουσαν...
     
  8. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Χάρισμα, παιδεία ή χημεία

      ευχαριστω tender_lilly...θα κοιταξω αν και μαλλον δεν το εννοουσα με την ανφιλεγομενη εννοια.... 
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ισως αν αντι για "αυτοεκπαιδευση" να χρησιμοποιουσατε την λεξη ..... "εξασκηση" .....   ...
     
  10. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Χάρισμα, παιδεία ή χημεία

    Σαφώς και δεν ξεκινά τότε κάποια εκπαίδευση. Αυτό που περιγράφεις είναι η εσωτερική αναζήτηση, όχι κάποια εκπαίδευση. Το γεγονός ότι κάποιος συνειδητοποιεί πως επιθυμεί να ασκεί έλεγχο σε άνθρωπο ή να ελέγχεται από κάποιον, δεν του δείχνει τον τρόπο να το επιτύχει. Η αναγνώριση και αποδοχή της ψυχοσύνθεσης δεν αρκεί για την "ανάπτυξη μεθοδολογίας" και αυτούσια δεν αποτελεί μορφή εκπαίδευσης.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Η υποταγή κατά τη γνώμη μου

    - είναι χάρισμα, σε ποιόν βαθμό εξαρτάται από άνθρωπο σε άνθρωπο.

    - για να γίνει πιό συγκεκριμένη και ασφαλής ως προς την έκφρασή της η υποταγή είναι θέμα παιδείας δηλαδή είτε εμπειρίας (θετικής όμως) είτε εκπαίδευσης, όπως λέμε εκπαίδευση σκλάβας.

    - για να είναι η βάση μίας σχέσης που δίνει απόλαυση και σταθερότητα στον Κυρίαρχο και στην υποτακτική είναι και θέμα χημείας, μόνο που το τί ακριβώς εννοούμε όταν λέμε χημεία σε μία ΒΔΣΜ σχέση μπορεί να διαφέρει από το αντίστοιχο σε βανίλλα. Χημεία σε μία ΒΔΣΜ σχέση είναι ακόμα και όταν ο Κυρίαρχος και η υποτακτική συμφωνούν αυθόρμητα στο τί είδους ΒΔΣΜ θέλουν. Υπάρχουν τόσες διαστάσεις και αποχρώσεις που αυτό δεν είναι τόσο απλό.
     
  12. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Χάρισμα, παιδεία ή χημεία

    Τωρα εσυ ομορφε πουλας πνευμα η ειρωνεια,?Εσυ μπορης να μας το πης στα Γερμανικα να το καταλαβουμε..........:  Λιγη λεπτοτητα δεν βλαπτη και ας ειμασται Κυριαρχοι αρχοντα