Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος thelma, στις 5 Νοεμβρίου 2008.

  1. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?

    Οχι απλα πολλοι!!!!
    Δεν ειναι δε καθολου παρηγορο, ετσι οπως το θετεις, οτι η υποτακτικοτητα ειναι το μεσο εκδηλωσης των θηλυκων στοιχειων της πλειοψηφιας των ανδρων.
    Οπως και να'χει , μετα απο αυτο σιγουρα δεν ισχυει τοτε οτι

     
  2. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?


    Αρχική Δημοσίευση από cornilios Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πέρα απ’ αυτό τα kinky παιχνίδια τα οποία ανέφερες δείχνουν υποτακτικότητα
    εντός των σεξουαλικών πλαισίων φυσικα. Εκτός κι αν υποτακτικότητα εννοούμε να
    εχουμε σκλάβο-α ο οποίος-α δουλεύει στα χωράφια μας και αν το σκάσει καλούμε
    την αστυνομία να μας τον βρει και να μας τον φέρει πίσω δεμένο-η αλλα ελεος
    πια με τις υπερβολες

    Δε καταλαβα γιατι θα πρεπει να κριτικαρουμε ενα ποστ που ο αλλος λεει την αποψη του. Αλλωστε αν δε κανω λαθος, τα νηματα μπαινουν για ν'αναπτυξει ο καθενας τη δικη του προσωπικη αποψη πανω στο θεμα. Οσο για την αποψη σου περι υποτακτικοτητας, σεβαστη. Αφου για σενα ειναι ετσι, εμενα δε μου πεφτει λογος.
    Καλο θα ηταν ομως να εισαι λιγοτερο ειρωνικος ως προς τα ποστ των αλλων και στην προκειμενη περιπτωση το δικο μου.
    Το αν ειμαι υπερβολικος η οχι, νομιζω ειναι δικο μου θεμα και δε βλαπτει κανεναν.  
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?


    Θα συμφωνήσω με τον cornilios. Όλοι έχουμε αρσενικά και θηλυκά στοιχεία μέσα μας.
     
  4. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?

    Μα ποιο είναι το πρόβλημα δεν κατάλαβα.
    Ο καθένας λέει τι πιστεύει για τις απόψεις που εκφράζονται
    Κατά την ανάπτυξη κάθε θέματος. Τι είναι αυτά περί κριτικής κλπ
    Δεν βλαπτει κανεναν οτι κι αν εισαι αλλα αποψεις εκφραζουμε
     
  5. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Λοιπόν, δεν κατάλαβα καλά. Η υποτακτικότητα είναι η έκφραση των θηλυκών στοιχείων για τους άντρες; Τότε, λοιπόν, γιατί συνήθως εμφανίζεται μόνο απέναντι σε γυναίκες (και δη συγκεκριμένες) και όχι απέναντι (και) σε άντρες;

    Επιπλέον, μιλάμε αποκλειστικά και μόνο για την υποτακτικότητα στα πλαίσια του σεξουαλικού παιχνιδιού ή και της ερωτικής ζωής γενικότερα, ή αυτό επεκτείνεται και στην υποτακτικότητα (παθητικότητα, έλλειψη αυτοπεποίθησης ή απλά αδιαφορία) στις λοιπές εκφάνσεις της ζωής κάποιου;
     
  6. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?

    O cornilios λεει, πως τα ανδρικα μας χαρακτηριστικα (απ αυτα που εχουμε ολοι μεσα μας) ειναι κυριαρχικα και τα θηλυκα υποτακτικα.

    Δε θα διαφωνουσα ουτε εγω, αν προσθεταμε το προσδιορισμο "στερεοτυπικα" (χαρακτηριστικα).
     
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Χλωμη η ανδρικη υποτακτικοτητα?

    Δεν είμαι απολύτως σίγουρη ότι είναι μόνο στερεοτυπικά αν και σε μεγάλο βαθμό είναι.

    @Durcet Μιλάμε στα πλαίσια και μόνο του ερωτικού παιχνιδιού...
     


  8. Για το πρώτο ερώτημα…
    Πιστεύω ότι δεν θέλουν άντρες αλλά πεοφορουσες γυναίκες.
    Μην με ρωτήσεις γιατί…δεν ξέρω. Υποψιάζομαι όμως ότι έχει
    να κάνει με το φαλλικό σύμβολο εξουσίας. Πάντως ομοφυλόφιλοι
    δεν είναι επειδή δεν έλκονται από άντρες
    Στο δεύτερο απάντησα ήδη
    Μιλάμε για την υποτακτικότητα στα πλαίσια τις ερωτικής ζωης
    στην οποία εντάσσετε και η σεξουαλική ζωή
     
  9. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Κάτσε λίγο γιατί αδυνατώ να σε καταλάβω (ξανθός γαρ). Τι εννοείς με τον όρο πεοφορούσα γυναίκα; Εγώ τουλάχιστον δε γνωρίζω καμία άλλη διαφορά ανάμεσα σε άντρες και γυναίκες πέρα από τα φυσικά χαρακτηριστικά (ανάμεσα στα οποία συμπεριλαμβάνεται βέβαια και το πέος   ). Από εκεί και πέρα, όλοι οι άνθρωποι, ανεξαρτήτως φύλου λίγο πολύ ίδιοι δεν είναι; Εκτός βέβαια αν αναφέρεσαι στη στερεοτυπική εικόνα περί ανδρών και γυναικών, που εγώ προσωπικά απλώς χλευάζω.
     

  10. Να σου απαντησω με ερωτηση.
    Πιστευεις οτι οσοι αρεσκονται να τον τρωνε απο τρανς ειναι ομοφυλοφιλοι?
     
  11. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Θα απαντήσω μονολεκτικά καθώς βιάζομαι να αποχωρήσω: όχι.
     
  12. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    είναι οι γυναίκες από τη φύση τους υποτακτικές? Επειδή δυστυχώς τα τελευταία 15.000 χρόνια έχουμε λίγο πολύ κάποιου είδους οργανωμένες κοινωνίες δεν μπορούμε να μιλήσουμε για τη "φύση" των γυναικών.

    Εάν πάρουμε τώρα τους κοντινούς συγγενείς μας, η κατάσταση είναι εξίσου περίπλοκη. Διότι για να βγάλεις συμπέρασμα θα πρέπει να επιλέξεις φυλή. Μπονόμπος ή vanilla πίθηκοι?


    Βέβαια προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχει η κυριαρχία και η υποτακτικότητα (που είναι κοινωνικές συμπεριφορές) με τη φύση. φανταζομαι πως ειναι στα πλαισια της νομιμοποίησης μιας άποψης, το να την προσδιορίζεις ως φυσική. Αλλα αρκετά αβασιμη σε οποιαδήποτε αλλη βάση.

    Μια γυναίκα μπορεί να ειναι κυριαρχική ή υποτακτική γιατι και τα δύο είναι ρόλος. Οι γυναίκες που ελκύονται από τον υποτακτικό ρόλο επιλέγουν αυτόν και το αντίθετο. Το ίδιο ισχύει και για τους άνδρες.

    Άρα δεν είναι καθόλου χλωμό να υπάρχουν υποτακτικοί και κυριαρχικοί και στα δύο φύλα. Το εάν μας αρέσει ο τρόπος που εκφράζουν αυτόν τους τον ρόλο είναι ένα άλλο ζήτημα. Διότι κι εγώ θα μπορούσα να πω ότι δεν γουστάρω τις τρανς βουγιουκλάκη και προτιμώ τις τράνς αγοροκόριτσα, αλλά αυτό είναι η προτίμησή μου κι όχι μια γενική αλήθεια πως οι τρανς που είναι βουγιουκλάκη δεν είναι πραγματικές τρανς.