Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χωρίς φετίχ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος tithon, στις 28 Μαρτίου 2018.

  1. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Η τέχνη είναι να μπορεί κανείς να κάνει όλα του τα τυχόν φετίχ απλές προτιμήσεις.
    Γίνεται και απελευθερώνει αν επιτευχθεί.
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ζόρικια γλώσσα τα ρομέικα, πολύ δύσκολα, λέμε...
    Και πολύ σεξυ...
    Σε ξεβρακώνουν στο πι και φι...
     
  3. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Τα παρακάτω σχόλια είναι από τελείως διαφορετικά νήματα σε διαφορετικούς χρόνους. Ωστοσο θεωρώ πως εκφράζουν ακριβώς την δική μου στάση για το αν υπάρχουν γενικά φετιχιστες ή όχι.





     
  4. Hankok

    Hankok Hell is empty and all the devils are here!

    Ή που τα καταπιεζουν...
     
  5. lexy

    lexy .ti.va.


    Τα ψετίχ δεν είναι εγκλωβισμός. Ούτε είναι κακοί άνθρωποι οι φετιχιστές. Ούτε κάποιος κατηγόρησε κάποιον άλλο για κάτι.

    Ο φετιχιστής δεν έλκεται ούτε προτιμά, απλώς. Το φετίχ του είναι επιβαλλόμενο προκειμένου να διεγερθεί και να κορυφώσει, ανεξαρτήτως του ατόμου που το φέρει. Συχνά, δε , η παρουσία ατόμου είναι μη απαραίτητη. Η διέγερση δεν προκαλείται από τον έτερο μα από το αντικείμενο λατρείας.

    Τι είναι τόσο δύσπεπτο σε αυτό; Σε τι διαφωνείτε;
    Το επιχείρημα της "τεχνης του απεγκλωβισμού" θέλω να πιστεύω πως ήταν απλώς τρολλάρισμα. Ή αστείο.
     
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    @kinsha no onna
    προσωπικά, διαχωρίζω τη λατρεία - που περιγράφεται σε ό,τι παραθέτεις - από τις προτιμήσεις.
     
  7. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Για να πω την αλήθεια μου παιδιά όταν διαβάζω: "όλοι έχουν φετίχ αλλά δε το γνωρίζουν/αποδέχονται ή το καταπιέζουν" μου φαίνεται όπως θα φαινότανε μια καμηλοπάρδαλη να λέει "Όλα τα ζώα του κόσμου θα ήθελαν να έχουνε ψηλό λαιμό αλλά δε το γνωρίζουν και δε το αποδέχονται,στην ουσία το καταπιέζουν..."
    Οk όλα ζώα είναι αλλά είναι διαφορετικά σε κάποια σημεία και δε θέλουνε κατα βάθος να είναι όλα καμηλοπάρδαλη.Είναι αυτό που είναι και χαίρονται με αυτό που είναι,δε καταπιέζουν τίποτα,απλώς δεν έχουν ψηλό λαιμό.

    Μου φαίνεται το όλο θέμα είναι κάτι σαν άρνηση αποδοχής της διαφορετικότητας και έτσι τα ισοπεδώνουμε όλα,τα κάνουμε ένα ίσωμα,τύπου "όλοι στο κόσμο είναι φετιχιστές κατά βάθος ή θέλουνε να είναι."
     
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Μα φυσικά.
     
  9. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Να πω και τι άλλο μου θύμισε; 
    Όταν διαφωνούσα μικρή με τους μεγάλους για πράγματα που είχανε να κάνουνε με εμένα και μου λέγανε "δε ξέρεις,είσαι μικρή,όταν μεγαλώσεις,θα δεις" αχ πόσο μου την έδινε τότε,δεν είχανε επιχειρήματα και μιλούσανε σα να κρατάνε τη μαντική μπάλα και καλά στο μέλλον θα τα δω αλλιώς κι ας είχε να κάνει με εμένα,δεν ήταν στα χέρια μου.Τι να πεις μετά;πως να διαφωνήσεις σε αυτό;
    Ισχύει το ότι πολλές φορές τώρα θες αυτό μετά ίσως αλλάξει αλλά δεν είναι κανόνας και δεν πάει σε όλα.
    Δε γίνεται να λέει κάποιος δεν έχω φετίχ και να του απαντάω,ωχ ρε φίλε....ανήκεις σ' αυτή την ομάδα δηλαδή...ε πρέπει να σε ξυπνήσω...έχεις φετίχ αλλά δε το ξέρεις!στο μέλλον θα το δεις....αν το βρεις...
     
    Last edited: 29 Μαρτίου 2018
  10. espimain

    espimain Contributor

    Φετίχ: Προέρχεται από την πορτογαλική λέξη feticio και σημαίνει το μαγεμένο αντικείμενο που προκαλεί σεβασμό ή δέος. Χρησιμοποιήθηκε από τους Πορτογάλους υποτιμητικά για την λατρεία των ειδωλολατρικών φυλών της Αφρικής. Το φυλακτό π.χ. είναι ένα φετίχ γιατί υπάρχει η πεποίθηση ότι είναι φορέας υπερφυσικής ή μαγικής δύναμης. Το κάθε αντικείμενο που επιλέγεται, υπακούει σε συμβολισμούς της μαγείας και της θρησκείας.

    Από εκεί και πέρα μια χαρά τα λένε η @estelwen, o @cadpmpc και ο @tithon.
    Υπάρχουν βέβαια άτομα που δεν μπορούν να αντιληφθούν κάποιες έννοιες διατυπωμένες στα Ελληνικά.

    Με την ευκαιρία θα ήθελα να τονίσω ότι στην γνώση και την τέχνη δεν υπάρχει "παρθενογένεση".
    Ακόμη και ο Πλάτων ο μεγαλύτερος στοχαστής, αναφερόταν στα λόγια του Σωκράτη.

    Παρεμπιπτόντως τα φετίχ με την έννοια των βίτσιων (ερωτικών διαστροφών) δεν είναι κάτι με το οποίο δεν μπορεί να ζήσει ή να σχετιστεί ερωτικά κάποιος. Υπάρχουν άνθρωποι που μια χαρά πηδάνε και χωρίς αυτά.
    Ο ορισμός «εναλλακτικός ερωτισμός» δεν αποτελεί αναγκαία συνθήκη ύπαρξης φετίχ και δεν επηρεάζεται θετικά ή αρνητικά από την παρουσία τους.
     
    Last edited: 29 Μαρτίου 2018
  11. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Όχι, δεν συμφωνώ. Δεν τα εκλαμβάνουν όλοι τα πράγματα όπως λέτε. Εξαρτάται από τι απαιτήσεις έχει κάποιος από τον εαυτό του.
     
  12. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Αυτό ακούγεται μεν πολύ ωραίο για όποιον το αισθάνεται, αλλά δεν έχει σχέση αποκλειστικά με BDSM, και φυσικά αποτελεί δική σας στάση και όχι γενική για όλους, ούτε φυσικά απαντά στο αν οι άνθρωποι γενικά είναι ή όχι φετιχιστές, όπως αναφέρετε.