Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χωρισμός & Ψυχολογία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος SlaveRose, στις 4 Ιανουαρίου 2011.

  1. SlaveRose

    SlaveRose Regular Member

    Ο χωρισμός ακολουθεί τις ψυχολογικές και συναισθηματικές διαδικασίες του πένθους. Για να επανέλθει το άτομο που χωρίζει σε φυσιολογική κατάσταση χρειάζεται χρόνος ώστε να πραγματοποιηθούν οι διεργασίες επούλωσης της απώλειας.

    Ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζουμε το χωρισμό είναι πολύ σημαντικός για την επίδραση του στους υπόλοιπους τομείς της ζωής μας αλλά και για την υγιεί συνέχιση σε μια μετέπειτα σχέση.

    Τα στάδια του πένθους:

    1. Άρνηση
    2. Θυμός.
    3. Κατάθλιψη.
    4. Παζάρεμα.
    5. Αποδοχή.

    Προσοχή στα πισωγυρίσματα της διαδικασίας χωρισμού, πολλές φορές ξεχνάμε τις κακές στιγμές που είχαμε στην σχέση και παραμένουν στη μνήμη μας μόνο οι θετικές. Σε αυτό το σημείο γίνεται το λάθος να αναζητούμε το σύντροφό μας μετατρέποντας το χωρισμό σε μια διαδικασία χωρίς τέλος. Στο στάδιο της κατάθλιψης όπου το άτομο νοιώθει ανήμπορο μπορεί εύκολα να επιστρέψει στη σχέση με κλάματα και παρακάλια για να τον δεχτεί πίσω ο/η πρώην σύντροφος. Στο στάδιο του παζαρέματος υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί επαναδιαπραγμάτευση και επαναπροσδιορισμός των πραγμάτων. Ενώ αν ακολουθηθεί η διαδικασία χωρίς να υποκύψουμε σε πειρασμούς και αδυναμίες το στάδιο της αποδοχής έρχεται γρηγορότερα χωρίς να αφήσει πίσω του ανεκπλήρωτα συναισθήματα.

    Εσείς πως βιώνετε έναν χωρισμό? ρωτάει η μικρή SlaveRose   

    ---------- Post added at 22:24 ---------- Previous post was at 21:26 ----------

    γράψτε τίποτα αναίσθητοι 
     
  2. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Χωρισμός & Ψυχολογία

    εγω τον απολαμβανω ....  
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Έχω ξεχάσει πως είναι να χωρίζεις και δεν σκοπεύω να το θυμηθώ σύντομα  
     
  4. SlaveRose

    SlaveRose Regular Member

    Απάντηση: Χωρισμός & Ψυχολογία

    μαζoχίστρια είσαι!  
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Χωρισμός & Ψυχολογία

    μπα!!! απλα φροντιζω να "την κανω" πρωτη ...
     
  6. engelsblood

    engelsblood Regular Member

    Απάντηση: Χωρισμός & Ψυχολογία

    Για αρχή, με αυτοσεβασμό ..
     
  7. lizard

    lizard Regular Member

    Ας σου γραψω εγω που ειμαι η πιο αναισθητη απ'ολους εδω μεσα...
    λοιπον, εχουμε και λεμε:
    shit happens
    life is short
    καθε εμποδιο για καλο
    the show must go on

    ελεος με την κλαψα πια! χωρισες, δεν αρρωστησες! σταματα να προσβαλεις την τυχη σου με τοσο μικρα πραγματα...

    Και κατι ακομα, μονο καποιος που δεν εχει πενθησει θα τολμουσε να συγκρινει εναν χωρισμο με το πενθος! Σου ευχομαι να μην βρεθεις ποτε στη θεση να ανακαλυψεις ποσο πολυ διαφερουν αυτα τα δυο.
    In fact, σου ευχομαι μια ζωη να χωριζεις αλλα ποτε να μην πενθησεις!
     
  8. SlaveRose

    SlaveRose Regular Member

    Απάντηση: Re: Χωρισμός & Ψυχολογία

    αμαν ρε lizard πολύ αυστηρή είσαι   απλά είπα να συζητήσουμε το θέμα σε θεωρητικό επίπεδο   με πλήγωσες  
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Χωρισμός & Ψυχολογία

    Και λίγα σου είπε κλαψιάρικο, απαλό, μικρό... 
     
  10. kardy_

    kardy_ Regular Member

    λέω να μην απαντήσω σε αυτό το θεματάκι...
    χιχιχιχι...
    να σου ευχηθώ περαστικα????
    αντε με το καλό στον επόμενο????
    τελος πάντων life goes on...shit happens...κάθε τι συμβαίνει για κάποιο σκοπό σε αυτην την ζωή...
    you get my point..
     
  11. SlaveRose

    SlaveRose Regular Member

    Απάντηση: Χωρισμός & Ψυχολογία

    απλά ήθελα να το συζητήσουμε σε περίπτωση που κάποιος έχει χωρίσει πρόσφατα .. έτσι για να τον βοηθήσουμε .. εγώ τον έχω ξεπεράσει τον δικό μου χωρισμό  
     
  12. Queen_of_Wands

    Queen_of_Wands Regular Member

    Απάντηση: Χωρισμός & Ψυχολογία

    ααα πλέον αυτά τα 5 στάδια τα έχουμε συστηματοποιήσει μετά από κάποια ηλικία... στρεφόμαστε στις σταθερές αξίες και αποφεύγουμε άσκοπους παραλληλισμούς..για βαριές περιπτώσεις ίσως και υποβοήθηση κατά περίπτωση.. σύντομα από ότι φανταζόμασταν έχουμε επανέλθει!..τσακ!