Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ψυχικά Νοσήματα και M/s: μια απόπειρα ένταξης.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 13 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. Iagos

    Iagos Contributor

    Ας ξεκινήσει, λοιπόν, μια συζήτηση για την ένταξη των ψυχικών νοσημάτων στο M/s.


    Έ/εχετε κάποια αντίστοιχη εμπειρία;


    Πώς μπορούν οι ψυχικά νοσούντες να υπάρξουν εντός M/s συσχετισμού;


    Σημείωση:


    Το νήμα αναφέρεται ΜΟΝΟ σε Ά/ατομα που Ά/ασχολούνται με M/s , TPE.

    Παρακαλώ πολύ οι απαντήσεις να εστιάσουν στα ερωτήματα που τίθενται.

    Η αρχική τοποθέτηση του νήματος, όπως και κάθε μία από τις απαντήσεις που θα δοθούν, δεν συνιστά ιατρική διάγνωση αλλά προσωπική κατάθεση από την εμπειρία Τ/του Κ/κάθε Γ/γράφοντος και θα πρέπει να λαμβάνεται ως τέτοια.

    Iagos

     
    Last edited: 13 Σεπτεμβρίου 2020
  2. espimain

    espimain Contributor

    Θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός ανάμεσα στα ψυχικά νοσήματα και στις παροδικές ψυχικές διαταραχές.
    Γιατί τα ψυχικά νοσήματα χρήζουν ιδικής βοήθειας αλλά μια παροδική ψυχική διαταραχή μπορεί να μην επηρεάσει την M/s σχέση, ακόμη ακόμη μπορεί να αντιμετωπιστεί ή να είναι ανεκτή μέσα στην σχέση.
     
    Last edited: 13 Σεπτεμβρίου 2020
  3. Iagos

    Iagos Contributor

    @espimain επιτρέψτε Μου μια διευκρίνηση για να αποτραπεί η οποιαδήποτε παρανόηση σε σχέση με το αρχικό ερώτημα.

    Το ερώτημα έχει ως εξής:

    Ένας Ά/άνθρωπος με τον οποίο Σ/σχετίζεστε ή Π/προτίθεστε να Σ/σχετιστείστε Σ/σας Ε/ενημερώνει πως Π/πάσχει απο διεγνωσμένο ψυχικό νόσημα, όπως: χρόνια κατάθλιψη, μανιοκατάθλιψη, οριακή διαταραχή της προσωπικότητας, κ.ά.

    Επίσης, Σ/σας Ε/ενημερώνει πως Α/ακολουθεί την φαρμακευτική Τ/του αγωγή καθώς και τις απαιτούμενες θεραπευτικές συνεδρίες Τ/του, Λ/λαμβάνοντας την απαραίτητη βοήθεια και παρακολούθηση από ειδικό-ούς.

    Σ/σας Ε/ενημερώνει, επίσης, για τα συμπτώματα της πάθησής Τ/του.

    Πώς Εντάσσετε αυτόν τον άνθρωπο, ως Κυρίαρχος - εν προκειμένω - σε ένα M/s πλαίσιο; ...ή πως βιώνετε μια αντίστοιχη κατάσταση όταν Ο/Η Ιδιοκτήτης/τρια Πάσχει από κάποιο ψυχικό νόσημα; ...ή τί συμβαίνει στην περίπτωση που και Α και s Π/πάσχουν από κάποιο ψυχικό νόσημα;

    Iagos
     
    Last edited: 13 Σεπτεμβρίου 2020
  4. espimain

    espimain Contributor

    @Iagos
    Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.
    Προσωπικά θεωρώ ότι εφόσον άτομα με ψυχική νόσο έχουν ρυθμισμένη από γιατρό την νόσο τους, είναι κανονικά άτομα.
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η σχέση μπορεί να εξελιχθεί ομαλά όταν διακοπεί για τον οποιαδήποτε λόγο η αγωγή.
    Θα ενέτασσα μία τέτοια υποτακτική σε σχέση Μ/s αυξάνοντας την μέριμνα, στοχευμένα στη πιθανότατα παρεκτροπής στην αγωγή.
    Αν ήμουν εγώ σε τέτοια θέση (νοσών), δεν θα συνήπτα σχέσεις M/s.
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Έχω γνωρίσει σχετικά καλά μόνον ένα άτομο με σημαντικά ζητήματα ψυχικής υγείας μέσα στον "χώρο" του bdsm κι ένα άτομο (στενό συγγενικό πρόσωπο) εκτός.
    Συνθέτοντας τις εμπειρίες, καταλήγω στο συμπέρασμα πως είναι αδύνατον και καθόλου σώφρον να εμπλέκονται σε Κ/υ σχέσεις οι άνθρωποι αυτοί.
    Δυστυχώς, το ψυχικό νόσημα είναι πολύ εύκολο να κυριαρχήσει ανά πάσα στιγμή, ακόμη και σε ασθενείς που έχουν ιατρική παρακολούθηση και λαμβάνουν αγωγή και τότε τα πράγματα παίρνουν άσχημες και επικίνδυνες τροπές.
     
  6. iolanda

    iolanda Contributor

    Θα πω, πολύ επιφυλακτικά, πως εξαρτάται από τη σοβαρότητα του νοσήματος και τη θέση που έχει, ο έχων το νόσημα, στο σχήμα.
    Προσωπικά δεν θα έμπαινα σε τέτοια σχέση, είτε είχα εγώ το πρόβλημα, είτε ο Άλλος.

    Με ενδιαφέρον περιμένω να διαβάσω εμπειρίες από Α/άτομα που το βίωσαν.
     
  7. jimakos_pervert

    jimakos_pervert Regular Member

    Εχω γνωρισει ενα τετοιο ατομο.Τον εαυτο μου.Εχω αγχωδη διαταραχη,την οποια και κληρωνομησα οταν ημουν 23 ετων διοτι εκανα το λαθος να βρισκομαι πολυ κοντα σε τοποθεσια οπου βρισκοταν σε εξελιξη τρομοκρατικη επιθεση,εκτος ελλαδος.Εχω κανει απειρες σεσσιονς με ψυχολογους (οχι bdsm sessions) προσπαθωντας εδω και 20 χρονια να αισθανθω καλυτερα.Το οτι βρισκομαι ακομη να παλευω,λενε οτι ειναι λογω της πολυ μεγαλης ψυχικης μου δυναμης.Μου εχουν πει οτι δεν ειναι κατι σοβαρο.Παρ ολο το προβλημα ειχα εμπειριες στο παρελθον ως υποτακτικος και δεν ειχα ποτε προβλημα,ουτε και τα ατομα που ειχαν εμπειριες μ'εμενα.Ειναι η πρωτη φορα που δηλωνω το προβλημα μου ανοιχτα χωρις να φοβαμαι την απορριψη.Δεν εχω αμφιβολια πως οσοι το διαβασουν θα φοβηθουν να με γνωρισουν,διοτι οτταν ακουει κανεις ψυχολογικο προβλημα,κανει περα.Δεν πειραζει.Καποιες φορες απλα λυπαμαι διοτι δεν εκανα εγω κατι για να προκαλεσω αυτο στον εαυτο μου.Θα συνεχισω ομως να προσπαθω για καινουργιες εμπειριες στο bdsm.
     
  8. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Όπως μπορούν ή δεν μπορούν και εκτός M/s συσχετισμού. Έχει να κάνει με την λειτουργικότητα του ατόμου και φυσικά με το είδος της διαταραχής αλλά και το πόσο βαριά ή μη περίπτωση είναι.
    Επίσης -πολύ σημαντικό- παίζει ρόλο και ο βαθμός λειτουργικότητας του Ά/άλλου μέλους.

    *ζητώ συγγνώμη αλλά θεωρώ λάθος τη γενίκευση περί ψυχικών νοσημάτων. Άλλο κατάθλιψη ή μανιοκατάθλιψη και άλλο σχιζοφρένεια πχ.
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    κατάθλιψη, ακόμη κι εξελιγμένη σε εκδηλώσεις υπομανίας ή μανίας, είναι εύκολα διαχειρίσιμη σήμερα, και δεν εμποδίζει ουσιαστικά την ανάπτυξη διαπροσωπικής σχέσης, υπό αγωγή.
    ορισμένες νευρώσεις παρουσιάζουν ιδιαίτερες δυσκολίες, ενώ οποιαδήποτε ψύχωση μπορεί να είναι ως και ανυπέρβλητο εμπόδιο στην εγκατάσταση σχέσης με μη ειδικό.
    υπάρχει διαβάθμιση, αλλά και περιθώριο εξειδίκευσης σε όποιον ενδιαφέρεται να διαχειριστεί "ακραία" προβλήματα.
     
  10. iolanda

    iolanda Contributor

    Μια M/s σχέση δεν είναι όπως οποιαδήποτε άλλη σχέση, πρόκειται για σχέση Total Power Exchange.
    Επόμενο λοιπόν είναι, πως το Α/άτομο αυτό δεν λειτουργεί σαν σκλάβος ή σαν Ιδιοκτήτης όταν δεν βρίσκεται σε M/s σχέση.
    Επομένως αυτό που λέτε είναι ανεδαφικό.
    Θα συνιστούσα λιγότερο δογματισμό για καταστάσεις που δεν έχουμε εμπειρία.
     
  11. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Μάλιστα Κυρία !
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    είναι μιά μορφή διαπροσωπικής σχέσης, όχι πολύ ιδιότυπη.