Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ψυχολογία σκλαβου και υποταγή

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος nikossub93, στις 4 Οκτωβρίου 2021.

  1. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Μήπως η υπερβολική αυστηρότητα Τού Κ προς το υ φαιρνει το αντίθετο αποτέλεσμα? Μήπως ο φόβος του υ ότι θα τιμωρηθεί σκληρά για το παραμικρό λάθος προκαλεί άγχος και δεν μπορεί γι αυτό να υπηρετήσει σωστά Το Κ . Μήπως το ιδανικό είναι μια ισορροπία ανάμεσα στην αυστηρότητα και την επιηκια?
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Just me 0.02€
    Αν ο φόβος του υ να τιμωρηθεί σκληρά υπερβαίνει το φόβο του να απογοητεύσει το Κ τότε βρίσκεται σε λάθος μέρος για λάθος λόγους.
     
  3. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Αν ο φόβος να μην απογοητευτεί Το Κ αρκεί γιατί υπάρχουν οι τιμωρίες
     
  4. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Ω το καημένο το κροκοδειλάκι...
     
  5. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Αν αρέσει στον Master να νιώθει ο σκλάβος του διαρκώς φόβο, εμείς περισσεύουμε. Είναι στην παλέτα των επιλογών Του. Ο σκλάβος, σε μια τέτοια περίπτωση, δεν μπορεί να έχει άποψη σχετικά με το αν υπηρετεί σωστά το Κ ή όχι. Αν νιώθει ότι ζει ανυπόφορα μπορεί να ζητήσει αποδέσμευση και να φύγει.
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    @nikossub93
    Γιατί δεν γράφεις αυτό που σε βασανίζει, αλλά το γυροφέρνεις ανοίγοντας νήματα;
    Στο έχουν γράψει πολλοί και πολλές φορές.
    Δεν μπορείς να προσαρμόσεις κανένα κυριαρχικό άτομο στα γούστα σου.
    Μόνο επαγγελματίας θα στα κάνει όπως θέλεις, με το ανάλογο χρηματικό αντίτιμο.
    «Με τον παρά μου γαμώ και την Κυρά μου» που λέει και η παροιμία.
     
  7. Error

    Error ΜατόσηδύναμηπεςμουπουνατηνβρωναμπωστηναγκαλιάΣουυ

    Γενικα, θα συμφωνησω. Αλλα για ποιο λογο να θελεις να βρισκεσαι σε μια τετοια σχεση; Μοιαζει με εμμεση κακοποιηση.. (εκτος αν σου αρεσει να νιωθεις τοσο φοβο)
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το ένα δε σχετίζεται με το άλλο. Αυτό που έγραψα σημαίνει πώς ασχέτως ωστόσο του τι κάνει ο/η Κ, αν εσένα ως υ ο φόβος της τιμωρίας υπερβαίνει το φόβο να απογοητεύσεις τον/την Κ σου, τότε για μένα η θέση σου σε αυτή τη σχέση χρήζει επανεξέτασης.
     
  9. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Άσχετο βέβαια αλλά αναρωτιέμαι εάν ο φόβος επιτρέπει την εξέλιξη της υποταγής από ένα σημείο και μετά.
     
  10. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Ειλικρινά, δεν ξέρω. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι δεν το είχα αντέξει. Για άλλους μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα.
     
  11. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Πέρα από όποιους «φόβους», ο πιο ουσιαστικός θαρρώ, είναι ο φόβος του να μην Τον απογοητεύσεις.
    Και δεν αναφέρομαι στο πόσα μαστιγώματα θα αντέξεις, ή αν θα αντέξεις κρεμασμένη ανάποδα από το ταβάνι με φωτιά από κάτω σου και Ζουλού να χορεύουν γύρω γύρω.
    Αναφέρομαι ξεκάθαρα, στο πως θα είσαι στη θέση σου, ως επιθυμεί Εκείνος και στον «φόβο» να μην τον απογοητεύσεις ως προς αυτό.

    Απο τη στιγμή που αυτός ακριβώς ο φόβος, μετουσιώνεται σε σκοπό και γίνεται βίωμα, τότε ουσιαστικά η εξέλιξη της υποταγής αποκτά συνειδητότητα, και ξεφεύγει από την στείρα υπακοή.

    Ο φόβος του να μην Τον απογοητεύσω, προσωπικά με έκανε να συνειδητοποιήσω την ουσία της θέσης μου ενώπιον Του, και να κάνω άλματα εντός μου προς αυτή την κατεύθυνση.

    “Focus on where you want to go, not on what you fear..”
     
  12. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Δεν προσπαθώ να προσαρμόσω κανέναν σε τίποτα. Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι αν αισθάνονται και άλλο υ ετσι