Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ψυχοσύνθεση των Σουίτς.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος agent!, στις 10 Ιανουαρίου 2018.

  1. γιατι ? το εξέλαβες σαν προσβολή? αν διαβάσεις ψυχανάλυση και σεξ , τα πάντα απο κάπου πηγάζουν , μια καταπιεσμένη κατάσταση, το Υπερεγώ, οι ενοχές, και δεν είπα ποτε οτι πρεπει να θεραπευσεις τίποτα,εσύ το είπες. αν νιώθεις ενοχη και ασχημα με αυτο που κάνεις,
    ειναι κάτι που εσυ θα πρεπε να δεις,όχι εγω. Καί όυτε το εγραψα για να κρίνω κανέναν, ουτως η αλλως και εγω εδω μέσα ειμαι..   αλλο άφησα να εννοηθεί, τώρα πως το εκλαμβάνει ο καθένας, ειναι δικό του πρόβλημα.  
     
  2. Iagos

    Iagos Contributor

    Καθόλου.

    Ένα ερώτημα έθεσα και ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

    Ένα ερώτημα ακόμα, αν Μου επιτρέπετε...

    Για να Με προτρέπετε να διαβάσω "Ψυχανάλυση και σεξ" όπως λέτε εδώ:

    , υποθέτω ότι εσείς έχετε διαβάσει.

    Έχετε την καλοσύνη να Μου προτείνετε την βιβλιογραφία;
     
    Last edited: 1 Μαρτίου 2024
  3. espimain

    espimain Contributor

    Πώς το ξέρετε αυτό;
    Έχετε εμπειρία Κυριάρχου;
    Ξεπεράσατε το τραύμα διοχετεύοντας την νεύρωση σας στο να είστε υποτακτικός;

    Αλήθεια γιατί μας τα λέτε αυτά;
    Έχετε πρόθεση να μας απαλλάξετε από τις νευρώσεις μας και να βοηθήσετε να θεραπευθούν τα "τραύματα ζωής" που έχουμε υποστεί;

    Μπορείτε να αποδείξετε με κάποιο τρόπο και όχι όπως αυθαίρετα δηλώνετε, το ότι το να είσαι Κυρίαρχος δεν είναι τρόπος ζωής;
     
  4. skia

    skia Contributor

    Το ότι μπορεί κάποιος να είναι έτσι ως χαρακτήρας παίζει ή έχουμε όλοι τραύματα, Κ και μη Κ ;
     
  5. Thomas Daglas ,the deep psychology of bdsm and Kink , αρκετα ενδιαφέρον! δεν εμαι κανένας ειδήμον επι του θέματος όπως όλοι ερευνητης της σεξουαλικότητας, και δεν ειχα καμια διαθεση προσβολής, χαιρομαι που δεν το εξελαβες ετσι!
     
  6. σας πείραξε η λέξη ψυχικο τράυμα? να το αλλάξουμε, επίσης νεύρωση δεν ειναι κατι κακό, έχει όλος ο κόσμος δεν δύναται ανθρώπινος χαρακτήρας χωρίς νέυρωση, ειναι πότε γίνεται ψυχοπαθολογικό κάτι, όπως και τα Kinks, όταν κατι προκαλούν δυσφορία και ενοχή, τότε δεν χρειάζεται να εισαι σερλοκ χολμς ότι κατι δεν πάει καλά. Επίσης και μια άρνηση ενός γεγονότος ονομάζεται τραύμα , όταν εγω δεν μπορω να δεχτώ τη συμβατική πχ ζωή, τα κοινωνικά στερεοτυπα στο σεξ ας πουμε, όπως για μένα ειναι το βανίλα σεξ, αυτο με κάνει να αναζητήσω κάτι άλλο, και ΔΕΝ σημαίνει οτι ειμαι τρελακιας η ψυχικα ασταθης, τα αυτονοητα παλι!
     
  7. skia

    skia Contributor

    Ωωω, δε με πείραξε κάτι. Απλά , διευκρινιστική ερώτηση ήταν, για να δω πού βαδίζει το forum.
     
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    Ευχαριστώ.

    Θα επανέλθω με ολοκληρωμένο κείμενο επ' αυτού.

    Παρακαλώ να τηρείτε τον πληθυντικό ευγένειας μεταξύ αγνώστων στη συνομιλία.

    Απλά παράκληση.

    Από εκεί και πέρα εσείς κρίνετε και αποφασίζετε.

    Εγώ από μεριάς Μου θα τον τηρώ και θα τον τηρώ.

    Με εκτίμηση

    Iagos
     
    Last edited: 1 Μαρτίου 2024
  9. tithon

    tithon Contributor

    στο αστικό περιβάλλον δίπλα στην παγωμένη λίμνη μιτσιγκαν, διαπιστώθηκε πως η εικόνα που είχαν σχηματίσει στο μυαλό τους οι άνθρωποι στην πλεοψηφία τους, ιδιαίτερα οι νεώτεροι, γιά την λέξη "κοτόπουλο", ήταν η εικόνα του μισού κοτόπουλου, ξεπουπουλιασμένου και συσκευασμένου σε σελοφάν. δεν είναι ..ασταθείς, αλλά έχουν στρεβλή εικόνα, κι εύκολα κατανοούμε γιατί.
     
  10. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Είναι ιδιαίτερα διαδεδομένες οι φρουδικες θεωρίες (και όχι άδικα, ήταν αναμφίβολα τεράστια μορφή στο χώρο της ψυχικής θεωρίας ο Φρόυντ). Ωστόσο δεν είναι ο μοναδικός τρόπος να βλέπει κανείς τα πράγματα. Και σίγουρα δεν τα εξηγεί ούτε τα καλύπτει όλα η φροϋδική ορολογία.
    Υπάρχουν και άλλες αιτίες και "πηγές" για την ανθρώπινη συμπεριφορά και επιλογές. Και, κατά την γνώμη μου, κάποιες φορές δεν είναι καθόλου κακό να δεχτούμε το "γιατί έτσι τους αρέσει"...
     
  12. skia

    skia Contributor

    Είναι ο καιρός του "βάζουμε μια ετικέτα σε όλα ''.