Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ως που????

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος amira, στις 15 Μαρτίου 2007.

  1. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Α ναι. Συμβαίνει. Στο δικό μου μυαλό είναι αδύνατον.  
     
  2. KURIOS_IWANNHS

    KURIOS_IWANNHS New Member

    Άρα αν συνβη στο μυαλό σου τότε φευγης από αυτή την σχέση
     
  3. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Τι ωραία που τα λέτε!  
    Πως γίνεται αυτό;
     
  4. ΜουσΑ

    ΜουσΑ Regular Member

    Λυπάμαι αλλά αδυνατώ να αποκρυπτογραφήσω το σχόλιό σας.
     
  5. ΜουσΑ

    ΜουσΑ Regular Member

    Αρα υπάρχουν όρια ακόμα και στο Μ/s
    Please bear with me now
    Η φύση των ορίων αυτών είναι (νομίζω) διαφορετική από αυτή των ορίων στο D/s
    Και τι εννοώ με αυτό:
    υποτακτικη: με απωθεί το αίμα οπότε όχι μαχαίρια όχι βελόνες
    σκλάβα: έχει το δικαίωμα για τέτοια προσωπικά όρια; δεν νομίζω
    Ωστόσο, αντικειμενικά όρια του τύπου :
    Αν επιστρέψω από την δουλειά και κάτι με έχει επηρεάσει μπορώ να έχω 5 λεπτά για να ηρεμήσω και μετά μιλάμε;
    Ή αν είμαι άρρωστη αναλαμβάνετε εσείς την φροντίδα μου και τις υποχρεώσεις μου;
    νομίζω είναι αποδεκτά και στους δύο τύπους σχέσεων
    Όρια ο Αφέντης δεν οφείλει να βάλει στον εαυτό του;
    Να μπουν αντικειμενικά όρια και για τους δύο τα οποία θα υπηρετούν την σχέση;
    Ο Αφέντης, και παίρνω πάλι την περίπτωση του σάκου του μποξ, αν υποκύψει στην προσφορά της σκλαβας και την χτυπήσει για να εκτονωθεί, τότε γίνεται κακοποιητικος;
    Ακόμα και αν υπάρχει η συναίνεση, τα δύο άτομα σε τι είδους δραστηριότητα ακριβώς συναινουν;
    Σε τι εξυπηρετεί αυτή η πράξη την σχέση;
    Υπάρχει η περίπτωση η σκλάβα να ξεπερνά κάποια αντικειμενικά όρια για τον Αφέντη της; (πολλές φορές μάλιστα τυφλωμενη από την αγάπη και την υποταγή για αυτον)
    Θα έπρεπε;
     
    Last edited: 10 Ιουνίου 2022
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    @ΜουσΑ

    "Είμαι καλά εδώ;"

    Αυτή είναι η απάντηση που πρέπει να δίνει ο καθένας στον εαυτό του.

    Αν είσαι καλά, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα περισσότερο.

    Αν δεν είσαι καλά οφείλεις -ως υποτακτική ή σκλάβα- να το κάνεις γνωστό στον Αφέντη/Κύριο σου ώστε να το διαχειριστεί. Αν παρόλα αυτά συνεχίζεις να μην είσαι καλά τότε θα πρέπει να κάνεις re-evaluate το κατά πόσο θέλεις να συνεχίσεις. Με το ζόρι χαλβάς δε γίνεται.
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Φυσικά και υπάρχουν όρια στο M/s.

    Πολλά και ξεκάθαρα.

    Υπάρχουν όρια στη συμπεριφορά, στον τρόπο επικοινωνίας, στη χρονική διάρκεια της επικοινωνίας, στη στάση του σώματος, στο καθορισμένο ωράριο, στη σεξουαλική ζωή, στις οικιακές εργασίες, στη διατροφή.....

    Από όρια άλλο τίποτα.

    Καταλαβαίνω την αγωνία σας ενδεχομένως.

    Αυτό που ίσως σας βοηθήσει να διασκεδάσετε την αγωνία, είναι να αναλογιστείτε με την ησυχία σας την αναγκαιότητα της ύπαρξης του πρωτοκόλλου και του πλαισίου σε μια σχέση Κυριαρχίας/υποταγής.

    Θεωρώ πως η σαφήνεια είναι βασική προϋπόθεση για να λειτουργήσει μια τέτοια σχέση.

    Και τι πιο σαφές από ένα γραπτό συμφωνητικό.

    Το βρίσκω απαραίτητο.

    Επίσης ένας Κυρίαρχος που επιλέγει να σχετίζεται μέσα από ένα πλαίσιο καθορισμένο και ξεκάθαρο Μού εμπνέει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη από τον "Κυρίαρχο χυμαδιό" που δεν μπορεί να βάλει τα όρια.

    Σκεφτείτε το...

    Ίσως σας βοηθήσει.

    Με εκτίμηση

    Iagos
     
    Last edited: 10 Ιουνίου 2022
  8. Meido_

    Meido_ Ιδιοκτησία Του

    Το σ διαθέτει τον εαυτό του, το σώμα και το μυαλό του, στα χερια ενός άλλου ανθρώπου. Και αυτός ο άνθρωπος τα διαχειρίζεται όπως ο ίδιος νομίζει.
    Αυτός θέτει τα όρια.
    Το ζητούμενο δεν είναι να εξυπηρετηθεί η σχέση αλλά το Αφεντικό.
    Ποιος θα ορισει τι πρεπει και τι δεν πρέπει;
     
  9. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Αν δεν λειτουργεί σωστά το "σχήμα" πως θα εξυπηρετηθεί το αφεντικό;
     
  10. Meido_

    Meido_ Ιδιοκτησία Του

    @kinvara ο λόγος που το "διαχώρισα" κατα κάποιον τρόπο είναι γιατί η @ΜουσΑ το ανέφερε δυο φορές στην τοποθέτηση της
    Και μου φάνηκε ταιριαστό να ειναι ξεκάθαρο πως αν εξυπηρετείται το Αφεντικό λειτουργεί η σχέση.
    Τα ζητούμενα του είναι η βαση της σχέσης.
     
    Last edited: 10 Ιουνίου 2022
  11. SAP

    SAP η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά Contributor

    Υποκειμενική συγκατοίκηση τι είναι;
     
  12. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Ο @Arioch το έθεσε πολύ σωστά.
    "Είμαι/είμαι καλά εδώ";
    Είναι το Α και το Ω.