Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

αγάπη και πόνος-προσωπική προσέγγιση...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 17 Ιανουαρίου 2015.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Δεν συμφωνώ απόλυτα, κυρίως στο κομμάτι του ότι δεν συνδέονται...
    Επί του πρακτέου, εγώ τα έχω δει να συνδέονται άρρηκτα...
    Το έχω ξανααναρωτηθεί...
    Υπάρχει αγάπη χωρίς πόνο?
    Γιατί για το αντίθετο είμαστε απόλυτα βέβαιοι...
    Εγώ όσες φορές την συνάντησα σε μένα και τους ανθρώπους γύρω μου, στην πραγματική ζωή, την είδα όλως περιέργως να συνδέεται, και ουχί bdsmικά...
    Ένας λόγος παραπάνω εδώ, που ο πόνος, μπορεί ακόμη και να γίνεται μέσο έκφρασης του τι νιώθει ο ένας για τον άλλον...
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αυτό είναι μια στρέβλωση που παρατηρείται σε τεράαααααστια συχνότητα μεταξύ των ανθρώπων. Για μένα όμως παραμένει στρέβλωση.
    Και το γεγονός ότι υπάρχει δεν αποδεικνύει κατ' εμέ την άρρηκτη σύνδεση τους.  
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Μίλησα γενικότερα γλυκιά μου, ότι έχω δει σε πραγματική σχέση αγάπης, στην ζωή, όχι στον χώρο, είχε σχέση με τον πόνο...
    Όταν αγαπάς, είσαι διατεθειμένος ακόμη και να πονέσεις για τον άλλον...
    Και συνήθως η ζωή τα φέρνει κι έτσι...
    Γιατί η χαρά με την αγάπη πολλαπλασιάζεται...
    Ενώ ο πόνος, ο πραγματικός, ψυχικός πόνος, μοιράζεται...
     
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ναι ναι έτσι συμφωνώ      
     
  5. brenda

    brenda FU very much

    I knew it!!!  
     
  6. @brenda ,
    Αλλο είναι "η αγάπη δε συνδέεται με τον πόνο"
    Αλλο είναι "η αγάπη δε συνδέεται άμεσα με τον πόνο" (άρα συνδέεται έμμεσα)
    Αλλο είναι "Όταν αγαπάς, είσαι διατεθειμένος ακόμη και να πονέσεις για τον άλλον" (αλλά δεν πονάς νομοτελειακά)
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Δεν ξέρω αν συμφωνώ με όλα τα παραπάνω...
    Απλά θεωρώ ότι είναι έννοιες συνδεδεμένες, σε πολλά επίπεδα και δει στο Bdsm...
    Το ψάχνω μέσα μου εδώ και χρόνια, γι αυτό άνοιξα και το ρημαδονήμα αυτό... 
    Μάλλον θα φταίει ο μαζοχισμός μου για τις εννοιολογικές στρεβλώσεις... 
    Ευτυχώς ανακάλυψα ότι ενυπάρχει μέσα μου και ο σαδισμός, οπότε το εξισορροπώ... 
     
  8. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Κοιμαται, δεν θα σου στειλει μηνυμα.
    Χτες βραδυ ηταν σε ρομαντικο δειπνο με τον αλλον. Αναμμενα κερια, ροδοπεταλα, ατμοσφαιρικη μουσικη κτλ.
    Της μαγειρεψε ο ιδιος, πηγε της αγορασε κοκκινο κρασι, τουρτα σε σχημα καρδιας, μια τεραστια ανθοδεσμη και την περιμενε ντυμενος με τα καλα του.
    Να μην τα πολυλολογω, φαγανε, ηπιανε, χορεψανε αγκαλιασμενοι, κανανε και αλλες αγκαλιτσες σαν ενα πολυ ερωτευμενο ζευγαρακι που ειναι.
    Μετα την πεταξε στο κρεβατι την καριολα, της εσκισε τα ρουχα, την μαστιγωσε, την πηδηξε απο ολες τις τρυπες και μολις τελειωσε την εβαλε σε ενα ταξι και την εστειλε πακετο σπιτι της.....

    Αυτην#κλαει#οδυρμος#αχ#βαχ#κολλητη#μαλακας#ακουει καψουροτραγουδα#θα τον σκισω τον παπαρα#

    Αυτος#ροχαλιζει#
     
    Last edited: 11 Αυγούστου 2015
  9. GCHL

    GCHL Hijo de la Luna

  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Η Αγάπη δεν περιέχει πόνο. Ο πόνος προέρχεται από τα προβληματικά στοιχεία του χαρακτήρα και το Εγώ μας. Οι ευτυχισμένες σχέσεις βασίζονται στην αμοιβαία εκτίμηση και σεβασμό και όχι στο φόβο ή στη χειραγώγηση.
     
  11. ellianna

    ellianna Regular Member

    Η αγαπη ειναι ενα παραξενο πραγμα...
    πολλοι την μπερδευουν με τον ερωτα,γι αυτο και την συνδεουν με τον πονο.
    Η αγαπη ειναι κυριως ενα ανιδιοτελες συναισθημα,δεν εχει να κανει μονο με τα δικα μας,εγωιστικα πολλες φορες,θελω..
    Θες ο αλλος να ναι πανω απ ολα ευτυχισμενος και ας μην ειναι μαζι σου.
    Ο ερωτας παλι?
    Τελειως διαφορετικη κατασταση...
    Εγω προτιμω να το ζω μεχρι τελευταιας σταγονας κ ας πληγωνομαι μετα,δεν με νοιαζει.τουλαχιστον το ζω και μετα προχωραω παρακατω!Τι,προτειμοτερο δλδ να μαστε μια ζωη δειλοι?
    Δεν νομιζω....
     
  12. (Αλλάζεις....)

    Η ίδια η αγάπη δεν περιέχει πόνο, αλλά σε κάνει πιό ευαίσθητο στον πόνο του άλλου και -με μιά διευρυμένη έννοια- στον ανθρώπινο πόνο. Υπό αυτή την έννοια σχετίζεται με τον πόνο.