Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

απειρα Κυριαρχικα ατομα vs εμπειρα Υποτακτικα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος LadyMargi, στις 14 Μαϊου 2006.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: απειρα Κυριαρχικα ατομα vs εμπειρα Υποτακτικα

    Ο πιο πάνω είναι ένας από τους λόγους που δεν αναγνωρίζω πολλές γυναίκες ως κυρίαρχες. Τις περισσότερες τις αντιλαμβάνομαι στην καλύτερη των περιπτώσεων ως Top, μια και στερούνται εκείνα τα χαρακτηριστικά που κατά την άποψη μου ορίζουν μία Domme. (Για Mistresses δεν θα αναφερθώ καν, είναι όπως εξάλλου και οι Masters μετρημένοι στα δάκτυλα). Οι λόγοι γι΄ αυτό είναι πολλοί, αλλά ένας απ΄ αυτούς είναι αυτός που αναφέρει ο Incomplete.

    Σπάνια θα ασχοληθούν και θα εμβαθύνουν στην φιλοσοφία του Ds. Οι πλείστες, βρίσκουν μερικούς φετιχιστές ή υποτακτικούς και μετατρέπονται σ΄ αυτό που φαντασιώνονται οι εν λόγω φετιχιστές και υποτακτικοί.
    Δηλαδή δομείται η έκφραση της κυριαρχικότητας τους, γύρω από το τι φαντασιώνεται αυτός που έχουν απέναντι τους.
    Έτσι δηλώνουν Domme, επειδή:
    • εκείνος ασχολείται με τα πόδια τους.
    • εκείνη φωνάζει και γενικά συμπεριφέρεται σαν κακομαθημένη στρίγγλα.
    • εκείνος της φτιάχνει το ποτό της.
    • εκείνη τον δένει και του δίνει μερικές ξυλιές.
    • εκείνος την λέει θεά.
    • εκείνη τον λέει άχρηστο.
    κ.ο.κ.

    Τα πιο πάνω, κατά την άποψη μου πολύ λίγη σχέση έχουν με το Ds.
    ωστόσο είναι το πιο συνήθες φαινόμενο και η βάση που χρησιμοποιούν οι περισσότερες για να στηρίξουν την κυριαρχικότητα τους.
    Και αυτό εν μέρη, οφείλεται σε αυτό που είπε ο Incomplete.
    Εξόύ και συχνά πυκνά ακούμε κουφά του τύπου, εκπαίδευσα την αφέντρα μου, όπως την ήθελα και είναι τέλεια.
    Δεν έχω ακούσει ποτέ μια υποτακτική γυναίκα να λέει κάτι ανάλογο, το γιατί δεν το ξέρω.

    Τώρα όσον αφορά την καθ΄ αυτή ερώτηση θα έλεγα πως η άποψη,
    με καλύπτει απόλυτα.  
     
  2. G_E

    G_E Contributor

    Άπειρος Κυρίαρχος τι σημαίνει? Ως προς τι είναι άπειρος?

    Αν μιλάμε για τεχνικές δεν νομίζω πως τίθεται κανένα θέμα. Μπορεί μια υποτακτική να γνωρίζει μια τεχνική και να τη δείξει στον Κυρίαρχο (επί τη ευκαιρία πρόσφατα διδάχτηκα για τις βεντούζες).

    Αν δε μιλάμε για τεχνικές τότε αναφερόμαστε στο «ψάρωμα». Καθ’ ένας που κάνει κάτι για πρώτη φορά κάπου νιώθει άβολα. Όσο κι αν είναι απλή η κατάσταση, χρειάζεται κάποιος χρόνος για να προσανατολιστεί κανείς και να νιώσει χαλαρά. Ένα από τα χαρακτηριστικά του κυριαρχικού ατόμου είναι ότι μπορεί να χειρίζεται αυτές τις καταστάσεις. Αν ο Κυρίαρχος νιώθει λίγο άβολα με μια sub που μόλις γνώρισε, η sub, όσο «έμπειρη» κι αν είναι, νιώθει 10 φορές πιο άβολα. Δουλειά του Κυριάρχου είναι να χαλαρώσει την κατάσταση. Πως? Με το να χαλαρώσει ο ίδιος.

    Όμως συνήθως το πρόβλημα δεν είναι ούτε οι τεχνικές, ούτε η φυσιολογική αμηχανία της πρώτης φοράς, αλλά η ανασφάλεια του Κυριάρχου και η έλλειψη εμπιστοσύνης στην «κυριαρχικότητά» του. Αυτό είναι η αιτία "νευρικών" και επικίνδυνων συμπεριφορών που εχουν επισημανθεί πιο πάνω.


    Κυρίαρχος δεν είναι αυτός που επιθυμεί την εξουσία αλλά αυτός που μπορεί να την πάρει και κυρίως αυτός που ξέρει να τη χειριστεί.

    Για να γίνει αυτό χρειάζεται χρόνος, εγρήγορση, αποτυχίες, τελικά … εμπειρία ή ισχυρό ταλέντο (γιατί υπάρχουν κι αυτοί που «γεννήθηκαν» σίγουροι, σταθεροί και κυριαρχικοί).

    Τείνω να πιστεύω πως ο όρος «άπειρος κυρίαρχος» μπορεί να ισχύει μόνο για τους «γεννημένους κυριάρχους». Οι υπόλοιποι πρέπει να βγάλουν το σχολείο... με υπευθυνότητα, προσοχή και θέληση για μάθηση, όπως είπε και η carissa[L_T]
     
    Last edited: 17 Μαϊου 2006
  3. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    *Summons this thread back to life*
     
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ευχαριστούμε @Eleni  
    Τις τελευταίες μέρες σκεφτόμουν αυτό το θέμα... Πώς "εκπαιδεύεται" ένας Κυρίαρχος;
     
  5. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Δοκιμη και λαθος κυριως  
     
  6. Τον πετάμε σε μια λίμνη με πυράνχας.. αν τα τιθασεύσει με το βλέμμα του και με την κίνηση των βατραχοπεδιλων έχει μεγάλες προοπτικές για κυρίαρχος.αν οχι μόλις χαρισαμε ένα θρεπτικό γεύμα στα ψάρια..
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ένας Κυρίαρχος εκπαιδεύεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που εκπαιδεύεται και ένα υ.  
     
  8. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    στα τεσσερα    
     
  9. Κυρίαρχος δε γίνεσαι. Γεννιέσαι.
     
  10. AndreDelastrange

    AndreDelastrange Regular Member

    Ως ένα βαθμό συμφωνώ με τον @peleas , ένα κομμάτι της κυριαρχίας δε μαθαίνεται. Κατ' εμέ το αναπτύσσεις μόνος σου, γίνεσαι έτσι μεγαλώνοντας. Αυτό είναι το κομμάτι της επιβολής, των ψυχολογικών πλευρών της κυριαρχίας. Για το τεχνικό, φυσικά μπορεί να σε μάθει το s ό,τι χρειάζεται, δεν τα έχουμε για να κάθονται και ν' απολαμβάνουν.
     
  11. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Κάθε γνώμη σεβαστή και δεν σχολιάζω για να διαφωνήσουμε επί προσωπικού. Όμως δεν νομίζω οτι το "nurture vs nature" είναι τόσο εύκολο να απαντηθεί...

    Τι σημαίνει "γεννιέσαι" με ένα χαρακτηριστικό?

    Και @AndreDelastrange ωραία   Αλλά αυτό που δεν μαθαίνεται, πως προυπάρχει?

    Καλή μέρα σε όλους
     
  12. AndreDelastrange

    AndreDelastrange Regular Member

    Θέλει νομίζω δυο πράγματα. Το ένα είναι μια ψυχολογική ιδιότητα που σε πάει προς τα εκεί (πχ ο σαδισμός, η ανάπτυξη πρωτοβουλίας και αυτοπεποίθησης), το άλλο είναι μια δεξιότητα που την αναπτύσσεις αν βρεθείς σε θέση ή περιβάλλοντα που να πρέπει να οργανώσεις και να διαχειριστείς ανθρώπους. Το δεύτερο όμως πρέπει να γίνει στην ηλικία που διαμορφώνεται ακόμα η προσωπικότητα.

    Προφανώς και υπάρχουν τεχνικές για να κυριαρχήσει κανείς πάνω στους γύρω του, και μαθαίνονται. Αν όμως το υποκείμενο δεν τις ενσωματώσει νομίζω θα είναι ένας ακόμα κακός leader, όπως τόσοι και τόσοι που βλέπουμε γύρω μας.