Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

απειρα Κυριαρχικα ατομα vs εμπειρα Υποτακτικα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος LadyMargi, στις 14 Μαϊου 2006.

  1. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Διαβάζω...

    Αν διαβάζω σωστά, δεν βλέπω κάπου το "θέλω" σε όλα αυτά.
     
    Να πω πάντως ότι κέρδισες απολύτως το σεβασμό μου και ένα τεράστιο μπράβο για τη συνέπεια και τις επιλογές σου. Είναι πάρα πολύ βαριά βιώματα όλα αυτά που περιγράφεις και πραγματικά θεωρώ αξιοθαύμαστη τη στάση σου! Το λέω με κάθε ειλικρίνεια  

    Βεβαίως και κανένας δεν γεννιέται έχοντας κρίση.
    Διαφωνώ όμως ότι τα θέλω τα διαμορφώνεις με βάση τις ανάγκες σου. Όχι μόνον τουλάχιστον. Και φέρνω μερικά παραδείγματα όπου για μένα η ανάγκη δεν είναι αναγκαία, ούτε καν ικανή συνθήκη για το θέλω:
    - Θέλω να έρχομαι σε επαφή με σπουδαία έργα της τέχνης
    - Θέλω πού και πού να ταράζω τα ουζάκια
    - Θέλω αυτοί που αντιπαθώ να είναι καλά και ας μην τους αντέχω κοντά μου καθόλου κλπ κλπ  
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Τότε @Dom M τα ερωτήματα του ποστ #38, τα επαναλαμβάνω και για σας  
     
  4. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια @margarita_nikolayevna . Τα εκτιμώ. Επειδή μου τα έφερε έτσι η ζωή
    λοιπόν, θέλησα να βγω από αυτά τα πράγματα. Κυρίαρχος για μένα είναι ένα άτομο που θα συρθεί σαν σκουλίκι
    για να πάρει τον έλεγχο της ζωής του επειδή θα θέλει.Υπάρχουν άτομα που απλά
    αφήνονται στην χειραγώγηση. Φοβούνται. Θέλει αρχίδια να ξεπεράσεις τον φόβο σου
    και να προχωρήσεις μπροστά. Εξάλλου αν δεν ΘΕΛΕΙΣ να σωθείς, θα κάτσεις και θα πνιγείς.
    Αλλιώς, θα κολυμπήσεις.  

    Είναι άλλο να συγκρίνεις βιώματα και έναν τρόπο ζωής ( κάτι πιο βαθύ από ουζάκια και έργα τέχνης)
    με τα ουζάκια κτλ κτλ. Δεν έχω καλό λεξιλόγιο να το περιγράψω. Ζητώ συγνώμη. Ελπίζω να κατάλαβες τον συνειρμό μου.
     
  5. Soraya

    Soraya Guest

    κι αν ένας τέτοιος άνθρωπος που περιγράφεις επιλέξει να είναι υποτακτικός στην ερωτική του ζωή;
     
  6. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    margarita_nikolayevna θεωρώ πως τα βιώματα χτίζουν τον χαρακτήρα . συνήθως και τα θέλω ακολουθούν τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου. . απο εκεί και πέρα αν τα θέλω ειναι εκ διαμέτρου αντιθετα τοτε πιστεύω οτι και ο χαρακτηρας αυτου του ανθρώπου έχει διαμορφωθεί με άλλα κριτήρια που Εγώ δεν δεν μπορώ να καταλάβω για να δώσω μια απάντηση.
    μιλώντας καθαρά προσωπικα τα δικά μου τα θέλω συμβαδίζουν και με τον τρόπο σκέψης και ζωής . τα μοιράζομαι με την υ που θα είναι δίπλα μου .
     
  7. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Επιλέγει ακριβώς επειδή το θέλει. Εγώ ήθελα να γίνω Κυρίαρχος.  
    Απλά και η ζωή μου με " έσπρωξε " προς αυτή την κατεύθυνση.
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ναι, κατάλαβα  
    Χρησιμοποίησα εξάλλου παραδείγματα "θέλω" από πολύ υψηλών (κατά τη γνώμη μου πάντα) όπως η τέχνη, μέχρι και σαφώς ευτελή, όπως τα ούζα. Ακριβώς για να δείξω και τη γκάμα του "θέλω"  

    Αν και συμφωνώ με το ότι ένας Κυριαρχικός θα πάρει τον έλεγχο της ζωής του επειδή το θέλει, πιστεύω πως υπάρχουν (υπάρχουμε  ) και άνθρωποι που δεν θα γίνουμε Κυρίαρχοι, όχι γιατί δεν έχουμε κάποια καλύτερη επιλογή από το να μας χειραγωγούν ή γιατί θέλουμε απλά ένα "αποχωρητήριο ευθυνών" (βλ. Dom) αλλά γιατί αυτό θα είναι το θέλω μας και η επιλογή μας.

    Αυτό προσπάθησα να αναδείξω μέσα από τις αντιρρήσεις μου στα γραφόμενα σου και αυτά του @Dom M  
    Ότι πέρα από τις ανάγκες μας, τις συγκυρίες της ζωής μας, τα βιώματα μας (που αναμφίβολα χαράσσουν πάνω μας) υπάρχει και κάτι που λέγεται απόφαση και επιλογή. Και αυτό για εμένα στηρίζεται στο θέλω.  
    Και κάποιος μπορεί να θέλει το ένα ή το άλλο. Και αν το θέλει ξέροντας γιατί, τότε έχει τεράστια σημασία για μένα  
    Ευχαριστώ για το διάλογο.  
     
  9. Soraya

    Soraya Guest

    πολλές φορές η ζωή μας μπορεί να μας σπρώξει στο να παλέψουμε και να σκληραγωγηθούμε...
    κάποιες φορές όμως μπορεί να επιθυμεί κάποιος να κάνει κάποια break στην απαιτητική του ζωή...
    αυτό δεν τον κάνει αδύναμο άνθρωπο  
     
  10. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Δεν είπα πως είναι αδύναμος άνθρωπος. Μπορεί με την ίδια λογική να θέλει να υποταχθεί σε ένα άτομο
    το οποίο θα ξέρει πως θα το φροντίσει και θα το αγαπήσει.  
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Εδώ συμφωνούμε απόλυτα και αυτό που περιγράφετε "τα δικά μου τα θέλω συμβαδίζουν και με τον τρόπο σκέψης και ζωής" είναι ένα εξαιρετικό δείγμα εσωτερικής ενότητας και αρμονίας κατά τη γνώμη μου  
    Και είναι σημαντικό να είμαστε έτσι. Το πιο σημαντικό θα έλεγα.
    Διαφωνώ ίσως στο τι καθορίζει το χαρακτήρα μας. Εν μέρει δηλαδή διαφωνώ. Θεωρώ πως τον χτίζουν και τα βιώματα αλλά και οι αποφάσεις μας περί του τι θέλουμε (να είμαστε)  
     
  12. Soraya

    Soraya Guest

    οπότε τα βιώματα μας δεν συμβαδίζουν με τα θέλω μας πολλές φορες