Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

απορία!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 25 Ιανουαρίου 2007.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Έχω μια απορία βλέπω πολλά άτομα να δηλώνουν βανίλια μέσα σε αυτό τον χώρο και μάλιστα να είναι πολύ ενεργά στις συζητήσεις . αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που κάνει βανίλια άτομα να είναι εδώ μέσα είναι ιδιαίτερα ελκυστικοί οι χαρακτήρες όλων εμάς που ανήκουμε σε αυτόν τον χώρο και τραβάνε σαν μαγνήτης κάποιους για να τους εξετάσουν σαν ένα τσίρκο πχ? Αν όχι για ποιον λόγο δηλώνουν βανίλια?
     
  2. Astir

    Astir Guest

    soft crystal,
    κατ' αρχήν τα vanilla μέλη είναι μόλις είκοσι όλα κι όλα, απ' τα οποία τα μισά, μετά βίας, συμμετέχουν στις συζητήσεις.
    Σίγουρα δε μας βλέπουν σαν είδος προς παρατήρηση και μελέτη ούτε βέβαια και σαν τσίρκο.
    Σ' αυτή την περίπτωση δε θα συμμετείχαν ούτε πολύ περισσότερο θα μιλούσαν εκ βαθέων όπως κάνουν κάποια από αυτά τα μέλη.
    Γιατί το κάνουν;
    Επειδή τους ελκύει ο χώρος αφενός και αν κρίνω και από τις θέσεις ορισμένων μελών μάλλον έχουν μπει και στα πιο "μέσα δωμάτια" αυτού του χώρου.
    Η δική μου γνώμη είναι πως δε θέλουν να "φωτογραφηθούν" κάτω από μια ταμπέλα με ότι αυτή συνεπάγεται.
    Διάβασε κάτω από τις λέξεις και θα ανακαλύψεις πολλά.

    Α.
     
  3. llazouli

    llazouli Contributor

    Απάντηση: απορία!!

    Πολύ κολακευτικό το ενδιαφέρον σου για τους βανίλια τύπους. Ελπίζω λοιπόν να σε διαφωτίσω, λύνοντας τις απορίες σου. Κατ’ αρχήν ο χαρακτηρισμός που ενεδυόμαστε εδώ στο φόρουμ είναι πολύ σχετικός. Είσαι πολύ γελασμένη αν νομίζεις ότι ο κάθε ένας που δηλώνει οτιδήποτε εδώ μέσα, αντικατοπτρίζει και την πραγματική διάσταση της ζωής του.
    Η γνώμη μου είναι πως για τους περισσότερους, αποτελεί ευσεβή πόθο και ανέλπιδη φαντασίωση. Στην Ελλάδα ζούμε, με ό,τι σημαίνει αυτό.
    Από την άλλη μεριά, κανείς δεν μπορεί να ξέρει ποιες εμπειρίες μπορεί να έχει ζήσει ο καθένας μας, ασχέτως με το τι δηλώνει στο στάτους.
    Ξεκόλλα λοιπόν από τα στάτους και δες την ουσία. Προσπάθησε να μη διαχωρίζεις τους ανθρώπους σε αντίπαλα στρατόπεδα, οι βανίλια και εμείς,
    γιατί το μόνο που πετυχαίνεις είναι να αυτοπεριορίζεσαι, μέσα απ’ τη λογική του άσπρου-μαύρου.
    Δεν σε αντιμετωπίζω ως σπάνιο είδος που χρήζει καταγραφής και αξιολόγησης, άλλωστε για να βρίσκομαι εδώ σημαίνει ότι μ’ ενδιαφέρουν οι εναλλαχτικοί τρόποι ερωτικής έκφρασης.
    Ο καθείς από μας είναι μια διαφορετική ιστορία που εξελίσσεται, μεταμορφώνεται, κορυφώνεται, με τις επιλογές που ξέρει να κάνει και μπορεί. Ατυχώς, το στάτους αποδεικνύεται πολύ ‘‘λίγο’’για να μας εκφράσει.
    Μην σε ενοχλεί λοιπόν ότι λαμβάνουμε μέρος σ’ αυτό το φόρουμ, άλλωστε αποτελεί ανοιχτό τόπο ανταλλαγής ιδεών. Κι αν νιώθεις ως αξιοπερίεργο αντικείμενο παρατήρησης, μάλλον τότε χρειάζεται να τα βρεις καλύτερα με τον εαυτό σου, χωρίς να σκέφτεσαι πώς σε κρίνουν οι άλλοι.
     
  4. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: απορία!!

    @llazouli
    Πολύ ενδιαφέρον σε ευχαριστώ που απάντησες και έδωσες την δική σου εξήγηση.
    Αν ένιωθα αξιοπερίεργο αντικείμενο για παρατήρηση ή ντρεπόμουν για αυτό ίσως να είχα βάλει και εγώ βανίλια.
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    με καλυψε πληρως η llazoyli ..... να προσθεσω οτι εξαιρετικες αποψεις εχουν κατατεθει απο vanilla ατομα με σταθερη παρουσια στον χωρο και αξιοσεβαστη προσωπικοτητα ...
     
  6. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: απορία!!

    Δεν έχω κάτι εναντίον των βανίλια και ούτε τους βλέπω σαν αντίπαλο στρατόπεδο, απορία είναι απλά  
     
  7. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: απορία!!

    Θα παρακαλούσα πολύ να μην σκεφτείτε να επιτεθείτε αμυνόμενοι ξανάλεω η απορία μου δεν είναι καθόλου επιθετικού χαρακτήρα.
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: απορία!!

    Μου φαίνεται σε λίγο θα γεμίσει μαλλί και αίμα ο τόπος..
    Ίσως τα σταθερά μέλη που δηλώνουν vanilla,να ελκύονται για τους εξής λόγους:
    α.Υπάρχει BDSM προϊστορία(μερική ενασχόληση ή και ενδιαφέροντα) και θεωρούν πως δεν υπάρχει βάσει αυτής να αυτοπροσδιοριστούν ανάλογα..Γι αυτό καταθέτουν και τις απόψεις που προείπε ο isnogood.
    β.Ελκύονται από τη γενική νοοτροπία σε αυτή τη ζώνη του έρωτα,αλλά δεν ενδιαφέρονται να ασχοληθούν(κοινώς ,κοιτάζω αλλά δεν αγγίζω)
    γ.Ελκύονται από ένα γενικότερα απελευθερωμένο χώρο,όπου μπορούν να εκφράσουν γενικότερες πεποιθήσεις,που σε άλλους χώρους δε θα μπορούσαν (για ευνόητους λόγους)
    δ.Έιδικότερη έκφραση.Μπορούν να σχολιάσουν το οτιδήποτε,΄με λιγότερες ύστερες παρενοχλήσεις.πχ Μπορούν να γράψουν όσες φορές θέλουν τη λέξη "πούτσα",χωρίς κανείς να τις πει ξέκωλα(εφόσον μαζί τα συμφραζόμενα αποπνέεται άλλο πνεύμα λόγου)
    ε.Βρίσκουν ενδιαφέρουσα αυτήν την underground πλευρά του ανθρώπου..
    στ.Μπορούν να κάνουν ταυτίσεις,εφόσον θεωρούν πως υπάρχει ένας διαφορετικός προβληματισμός ..
    ζ.Ψυχανεμίζονται ένστικτα στα υπόλοιπα μέλη,που τα βρίσκουν ζεστά και φιλόξενα..

    και άλλοι πολλοί παρεμφερείς λόγοι με μικρές ή μεγάλες διαφοροποιήσεις ή παρεκλίσεις..


    Βασικά έχω χαμογελάσει με μία αίσθηση ικανοποίησης και μεταδιδόμενης ενέργειας πιο πολλές από δημοσιεύσεις κάποιων vanilla μελών,παρά από ατάκες αυτοεκπαιδευόμενων διαδικτυακών M/s..

    Και μην ξεχνάμε.Σε μία εποχή που κανείς δεν ακούει,οι λίγοι τακτικοί vanilla εδώ μέσα διαρκώς αφουγκράζονται και βολιδοσκοπούν..
     
  9. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Το'χουμε σκεφτεί μια δυο φορές να γυρίσουμε το «status» (sic) σε vanilla, και μάλιστα με κάπως ειρωνική διάθεση.

    Από την άλλη μεριά, ρεαλιστικά, καλά που είμαστε ζευγάρι και μας ταιριάζει μία απ'αυτές τις περιγραφές, γιατί αλλιώς θα είχαμε πρόβλημα! Πχ το «switch» λάμπει διά της απουσίας του.
     
  10. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: απορία!!

    Εγώ διαφωνώ με την ύπαρξη βανιλα στο σαιτ αυτό
    για τον ίδιο λόγο που δεν θέλω να υπάρχει το off topic .
    Το βρίσκω αλυσιδωτό .
    Δεν ξέρω αν όπως λες soft ,
    μας κοιτάζουν η μας χαρακτηρίζουν κάπως και δεν με αφορά καθόλου ,
    αλλα δεν βρισκω το λογο να ειναι εδω,
    το ειχα πει και παλια σε καποια συζητηση που ειχαμε ξανα .



    Υ.Γ

    Και διευκρινίζω για να μην παρεξηγηθώ .
    Όλα τα παιδιά που δηλώνουν εδώ βανιλα μου είναι συμπαθείς ,
    και δεν έχω κανένα προσωπικό πρόβλημα μαζί τους .
     
  11. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Re: Απάντηση: απορία!!

    Συγγνώμη μα υπάρχει Κ/κάποιος/α στον χώρο του bdsm που να μην
    ξεκίνησε ως vanilla ?

    Αν όχι, τότε ποιο το κακό να υπάρχουν τέτοια άτομα (στα οποία μπορεί να ανήκω
    και εγώ εν τέλει παρόλο που δηλώνω sub) τα οποία "ψάχνονται" ;
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: απορία!!



    Ειπα την αποψη μου και θα μεινω σε αυτη ,
    ξερω πως δεν ειναι η καλυτερη στα ματια καποιων ,
    αλλα δεν θα συζητησω πανω σε αυτο και δεν θα ερθω
    σε αντιπαραθεση με κανεναν .
    ειναι απλα η αποψη μου !


    και δεν ειναι θεμα κακου η καλου mr.goodcat !