Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

διαλλακτικός - αδιάλλακτος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MASTER--YODA, στις 18 Ιουλίου 2016.

  1. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    θέτω μια ερώτηση προς όλους τους φίλους του χώρου και του foroum ,
    έχει να κάνει με το χαρακτηριστικό της διαλλακτικότητας - αδιαλλαξίας σε έναν Κυρίαρχο
    Θεωρείτε οτι ένας Κ που ειναι διαλλακτικός δείχνει μια αδύναμη ή δυνατή του πλευρά ?
    Ένας αδιάλλακτος Κ πρεσβεύει καλύτερα το status του Κυρίαρχου - Dom όσο αφορά την δυναμική του χώρου ?
    Ή τελικά βγαίνουν και οι δύο χαμένοι ?
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δε με ενδιαφέρει ποιος χάνει & ποιος κερδίζει, προτιμώ τον αδιάλλακτο.
     
  3. Θεωρώ έναν Κ που είναι διαλλακτικός, ικανό, έξυπνο και χαίρει της εκτίμησης μου. Δεν χάνει διόλου την κυριαρχικοτητα του, δεν πέφτει από το βάθρο. Ίσα ίσα το αντίθετο. δείχνει ανθρωπιά, δείχνει χαρακτήρα που γνωρίζει πότε να κάνει ένα βηματακι πισω έτσι ωστε να εξομαλυνθεί ενδεχόμενος μια κατάσταση γεμάτη ένταση. Είναι σημαντικό προσωπικά για μένα να βλέπω ότι έχω να κάνω με έναν άνθρωπο λογικό που ζυγίζει τις καταστάσεις και κατανοεί ότι με το να γείρει στιγμιαία η ζυγαριά προς την άλλη πλευρά δεν χάνει..
     
  4. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Ένας εντελώς αδιάλλακτος/άκαμπτος κυριαρχικός νιώθω ότι πρεσβεύει πάνω από όλα το εγώ του, χωρίς κατ'ανάγκη κάτι τέτοιο να είναι κακό ή μη επιθυμητό από το υποτακτικό μέρος της σχέσης.
    Στην αντίθετη περίπτωση όμως, ένας εντελώς διαλλακτικός κυριαρχικός είναι μάλλον κυριαρχικός μόνο με τίτλο και άνευ ουσίας.

    Βρίσκω ότι ένας κυριαρχικός με την σωστή μίξη αδιαλλαξίας - διαλλακτικότητας (ανάλογα με την δυναμική της σχέσης) είναι το πιο συμβατό και βιώσιμο μοντέλο.

    Την διαλλακτικότητα και την προσαρμοστικότητα την θεωρώ απαραίτητο προσόν στο χαρακτήρα του σωστού σαδιστή.
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ο χώρος ή "χώρος" αν δεχτούμε ότι θα υπήρχε ένας, βγαίνει χαμένος απ' άλλα υποθετικά χαρακτηριστικά των όποιων συμμετεχόντων σε κείνον
    και όχι απ' την αδιαλλαξία ή την μετριοπάθεια. Τώρα, ότι κάποιος/α θα ήταν πρεσβευτής οποιουδήποτε χώρου ( και μάλιστα διορισθείς αυτεπαγγέλτως ), δεν το πιστεύω.
    Ο καθένας/καθεμία μας εκπροσωπεί μονάχα τον εαυτό του/της. Ως προς την ερώτηση σου, εξαρτάται απ' τον άνθρωπο ( που θα τύχαινε και Κυριαρχικός/η ),
    απ' το πως θ' αντιλαμβανόταν εκείνος/η τον εαυτό του/της. Επιπλέον, αρκετά σημαντικοί παράγοντες θα ήταν, ο βαθμός ενδιαφέροντος που θα έτρεφε για τον/την παρτενέρ του/της καθώς και τα οφέλη που θα καρπωνόταν απ' την αδιαλλαξία ή απ' την διαλλακτικότητα του/της ( και πάντα ανά την περίσταση ).
    Εξαρτάται επίσης απ' τ' αντικείμενο/κατάσταση, απέναντι στα οποία θα έπρεπε να τοποθετηθεί/αντιμετωπίσει και αν και κατά πόσο,
    θ' άγγιζαν βαθιά στοιχεία της ψυχοσυνθέσεως ή της κοσμοθεωρίας του/της.

    Για μένα αδυναμία θα ήταν η υπαναχώρηση σε σημεία που για κάποιον/α Κ, θα ήταν - θεωρητικά - άκρως σημαντικά, για να μην χάσει την όποια βολή του/της.
    Ένιγουεϊ, να υπάρχουν κάποιοι μπούσουλες/σταθερές, απ' τις οποίες να παρεκκλίνει λιγότερο ή περισσότερο εκείνος/η που θα το ήθελε, το θεωρώ φυσιολογικό.
    Αλλά να γίνεται ομολογοποίηση/στραγγαλισμός της όποιας διαφορετικότητας, - πάντα για μένα - είναι αντιπαραγωγικό, ψυχοφθόρο και σίγουρα κουτό.
    Αφού δεν είναι το πλαίσιο, οι κανόνες και οι λοιπές "ντιρεκτίβες" που θα έπρεπε να ορίζουν τους ανθρώπους - στην συγκεκριμένη περίπτωση - αλλά τ' αντίστροφο.
    Τώρα αν κάποιος/α θα ήθελε, ν' ακολουθήσει κάποιο αόρατο τυφλοσούρτη, που θα τον/την καθιστούσε "προβλεπόμενο/η" Dom/Domme, άρα - ξανά μανά υποθετικά -
    πιο ελκυστικό/η σαν "προϊόν" στα μάτια του υποτακτικού-καταναλωτικού κοινού, όπως πολλ' άλλα είναι δική του/της επιλογή μ' όσα θετικά/αρνητικά, εκείνη θα είχε σαν αποτέλεσμα.  
     
    Last edited: 18 Ιουλίου 2016
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ίσως να χρειάζεται εξισορρόπηση σε όλα. Μέτρον Άριστον. Χρυσή Τομή.

    Μια αδιαλλαξία που οφείλεται πχ σε πείσμα και ισχυρογνωμοσύνη αντι για την βεβαιότητα πως αυτός είναι ο ενδεδειγμένος καλύτερος τρόπος, είναι κακή αδιαλλαξία. Τα ματια καλό είναι να τα κρατάμε στον στόχο. Πως αυτός θα επιτευχθεί με τον λιγότερο δυνατό κόπο και πόνο.

    ΑΝ εγώ ήμουν Ιδιοκτήτης, θα λάμβανα υποψη ότι δεν είμαι θεός ή ημίθεος, κι ας απαιτώ να με λατρεύουν ως τέτοιο. Αυτό για μένα θα οδηγούσε στο συμπέρασμα πως ως θνητός και ως ανθρωποειδες με συγκεκριμενα καλωδιωμενο εγκεφαλο, δεν είμαι απρόσβλητος απ τον κωδικα με τον οποίο προγραμματίστηκα από τα κέντρα εξουσίας και τα βιώματά μου και λειτουργούν ασυνείδητα και χωρίς τον απόλυτο μου έλεγχο.
    Και πως αυτό μπορεί να γίνει αιτία να γίνω διαλλακτικός εκεί που χωρά να είμαι αδιάλλακτος και αντίστροφα και για λάθος κίνητρα κι αιτίες

    Θεωρώ πως είναι δύσκολο κι απαιτητικό να είσαι Καλός Ιδιοκτήτης, όπως είναι με διαφορετικό τρόπο δύσκολο και απαιτητικό να είσαι καλή σκλάβα.
    Γιατί μπορεί να χρειαστεί να οδηγήσεις εαυτό στο να μπορεί να πειθαρχεί αυτές τις συμπεριφορές ενώ πειθαρχείς απόλυτα την ζωή εκείνου που σου παραδόθηκε. Κι αν δεν τα καταφέρνεις απόλυτα, χρειάζεται να κουραστείς να βρεις δικλείδες ασφαλείας για σενα από σένα.
    Και πάντα οφείλεις να εξετάζεις τα πραγματικά σου κίνητρα για την επιλογή της αδιάλλακτης ή της διαλλακτικής συμπεριφοράς, για την κάθε συγκεκριμενη περίπτωση , για να είσαι βέβαιος πως αυτή η επιλογή βοηθά την εξέλιξη της σχέσης και των Ε/εμπλεκομενων σ αυτήν και όχι μόνο εξυπηρετει ένα παροδικό σου καπρίτσιο, κι αν δεν βοηθά, πως τουλάχιστον δεν κάνει κακό, δεν αφαιρεί, δεν κακοποιεί.

    Στο νήμα https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Τύποι-Κυρίαρχων-υποτακτικών.5018/

    γίνεται αναφορά σε 3 βασικούς τύπους Κυριάρχων, Τον Αυταρχικό, Τον Δημοκρατικό και τον Ισοτιμικό.
    Έχω μέχρι στιγμής καταλήξει, πως παρά το βασικό τύπο που επιλέγει ένα Κ, βασει ψυχοσύνθεσης και βιωμάτων, για να γίνει η καλύτερη δυνατή δουλειά, χρειάζονται συστατικά κι απ τα τρια και να μπορείς να διαχωρίσεις πότε ποιος είναι αποτελεσματικότερος για την καθε περιπτωση που άμεσα αντιμετωπίζεις. Και απο ποια ένστικτα αυτή καθοδηγείται. Τα κάτω από την μέση ή τα πάνω ή όμορφα συνδυασμένα και τα δυο?

    Δυσκολες οι Χρυσες Τομες. Αλλά κανείς που ψάχνει για εύκολα, δεν θα έπρεπε να μπαίνει σε σχέσεις Ms κατά την ταπεινή μου κρίση.
    Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερια.
     
    Last edited: 18 Ιουλίου 2016
  7. espimain

    espimain Contributor

    Για ποιόν λόγο θα έπρεπε να είναι διαλλακτικός, ο καλόκαρδος κυρίαρχος;
     
  8. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    ένας καλός λόγος θα μπορούσε να είναι ότι έχει κουραστεί να κυνηγάει υποτακτικές με το δίκαννο.
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Δεν τίθεται καν θέμα διαλλακτικότητας ή αδιαλλαξίας...
    Δεν συνιστά καν θέμα ως παράμετρος ενός "κυριαρχικού" χαρακτήρα.
    Ούτε κάν σε θέματα παιγνιώδους διάθεσης σε δευτεροκλασάτο σέσιον...
    Συνιστά βασική παράμετρο ενός διανοητικά ή συναισθηματικά ανάπηρου.
     
  10. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    για τον ιδιο λόγο που θα πρέπει να ειναι αδιάλλακτος
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Και ίσως να τρώει "πίτες" με τα κιλά και γι' αυτή την "αδιαλλαξία" του. Που πρώτα ίσως και να την τσαμπουνάει με περισσό στόμφο στην υπάρχουσα "υπήκοο"/η επίδοξη "υπήκοο" του
    και μετά την καταπίνει σαν το γάργαρο νερό. Όταν βλέπει ότι η υποταχτικιάρα, είναι πρώτα άνθρωπος/γυναίκα και μετά υποταχτικιάρα.
    Τ' όπου φυσάει ο άνεμος πάω, μάλλον έχει πάντα θετικό αποτέλεσμα για τα καλάμια, όχι τόσο για τους ανθρώπους. Είναι όλα ζήτημα αντίληψης, αλλά ίσως κάποιοι/ες ( γράφω κάποιοι/ες γιατί δεν μπορώ να δώσω ποσοστό ) να συγχέουν το μονολιθικό με την δύναμη και την προσαρμοστικότητα ( ή ακόμη και την λογική ) με την αδυναμία. Για μένα όλα έχουν σαν απώτερο σκοπό το μεγαλύτερο δυνατό όφελος - προσωπικό, αν και το θεωρώ αυτονόητο, είπα να το υπογραμμίσω. Ποτέ δεν ξέρεις - με όσο γίνεται λιγότερες απώλειες σε "ατομικές μονάδες" μου.
    Όταν για χ, ψ, ω λόγους το κερί για μένα δεν αξίζει το παιχνίδι, είμαι αδιάλλακτος. Βέβαια, η ορθή και αδιάσειστη Καπποσύνη είναι η υψηλότερη βλέψη που έχω στη ζωή μου.
    Άρα στο βωμό της, είμαι διατεθειμένος να κάνω τ' οτιδήποτε. Ακόμη και να γίνω μια γραφική απομίμηση τ' οποιουδήποτε ήρωα comic/παραμυθιού ή μυθολογίας.  

    * Πριν ζοριστεί κανείς/καμία. Για τα μούτρα μου μίλησα, για κανέναν/καμία άλλο/η.  
     
    Last edited: 18 Ιουλίου 2016
  12. Elune

    Elune Priceless

    Φυσικά και είμαστε διαλλακτικοί. Σκεφτόμαστε αυτά που θέλουμε, τα συζητάμε με τον εαυτό μας και στη συνέχεια διατάζουμε την υπό να τα εκτελέσει.