Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

εκπαιδευτηριο?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος τασος0, στις 20 Ιουνίου 2005.

  1. metalswitch

    metalswitch New Member

    Συμφωνώ με την Avalonia, αλλά πιστεύω ότι στην Ελλάδα ίσως ήταν εφικτό κάτι τέτοιο αλλά εφόσον ξεκινούσε με προσεκτικά βήματα και χωρίς φυσικά να δημοσιοποιηθεί, έστω και απ' αυτό το φόρουμ, αφού σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να προσέχουμε για ...παπαράτσι και κρυμμένες κάμερες... Μια καλή ιδέα θα ήταν όσοι από εμάς βρισκόμαστε στα μίτινγκ να κανονίσουμε μια εβδομάδα κοινών διακοπών όπου θα είχαμε την ευκαιρία να δούμε αν και τι μπορεί να γίνει όσο αφορά κάποια ομαδικά σέσσιονς με χαρακτήρα εκπαίδευσης. Από εκεί και πέρα θα μπορούσε να προχωρήσει το θέμα πιο εύκολα πιστεύω...
     
  2. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Κατ'αρχήν η εκπαίδευση αν απ'όσα έχω ακούσει από μεγαλύτερους μου και αρκετά πιο έμπειρους στο αντικείμενο ανθρώπους είναι αυτό που φαντάζομαι στο νεανικό μου μυαλό, τότε όλα θα πάνε μια χαρά... Τι εννοώ με αυτό; Μα φυσικά το οτι οι άνθρωποι που θα αναλάβουν το εκπαιδευτήριο θα έχουν κάποιες γνώσεις και θα είναι τουλάχιστον γνωστοί μεταξύ τους. Οι δε ενδιαφερόμενοι, θα είναι υποχρεωμένοι να περάσουν από κάποιο interview σε κάποιο meeting που θα κανονίζεται φυσικά με κάποιο μέσο εκτός internet και forum, ή σε κάποιο κοινό meeting. Σε ότι αφορά την εμπιστοσύνη, τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη, τα παιδιά που έχουν έρθει στα meetings τα εμπιστεύομαι αρκετά για να ξεκινήσουμε κάτι τέτοιο, αφού δε μου έχουν δείξει κάτι διαφορετικό, σε ότι αφορά το θέμα της δημοσιότητας, θα υπάρχει ειδικό χαρτί που θα τους δεσμεύει οτι αν βγει κάτι παρά έξω, αυτοί που θα το βγάλουν θα είναι υπεύθυνοι των πράξεών τους, και οτι όλα έγιναν σε κλίμα SSC.
     
  3. lorelai

    lorelai Guest

    Συγγνώμη που θα το πω Master Spiler αλλά πόσο χρόνο θέλεις εσύ για να πεις ότι εμπιστεύεσαι κάποιον; Μπορείς να το πεις με σιγουριά σε 3-4 καφέδες; Και πάλι ρωτάω με ποια κριτήρια θα επιλεχθούν οι εκπαιδευτές και γιατί; Ποιος θα είναι αυτός που θα τους επιλέξει; Και πάλι όσα μέτρα και να παρθούν δεν μηδενίζεται ο κίνδυνος του να πάει κάτι στραβά. Αν γίνει τελικά αυτό σας εύχομαι να πάνε όλα όπως τα φαντάζεστε αν και διατηρώ πολλές επιφυλάξεις.
     
  4. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Μ αυτή την υπόθεση τι γίνεται ρε παιδιά;
     
  5. slv_hana

    slv_hana Regular Member

    Εμενα παντως μου αρεσε παρα πολυ η ιδεα και δε σας κρυβω οτι θα ηθελα να εκπαιδευτω απο μια εμπειρη αφεντρα πανω σε καποιον σκλαβο!(Ελπιζω να μη το διαβασει αυτο ο Κυριος μου γιατι θα γινει εξω φρενων και μονο με την ιδεα οτι θα μ'αρεζε να ειμαι και mistress!....) Επισης θα μ'αρεζε και να εκπαιδευτω για να γινω καλυτερη σκλαβα,αν φυσικα δεχτει ο Αφεντης μου..
     
  6. blindfold

    blindfold Contributor

    αν θελετε απομωνομενα μερη καλη ιδεα ειναι το Καρπενιση ειδικα οταν χιωνιζει  

    εκπαιδευση δεν ειναι μονο για σκλαβους/ες αλλα και Αφεντες/ρες οποτε καλητερα να γινετε σε μορφη σεμιναριων η και συζητησεων οπως γινοντε και σε αυτο το forum με αρκετη επιτυχια  

    σαν τι αλλο θελετε ; μαλλον επιθυμητε ομαδικα οργια :Ρ
     
  7. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    RE: RE: εκπαιδευτηριο?

    Ναι αλλά εκπαιδευτικά όργια. Τα είδη των μαστίγιων, το χειρισμό τους (πως το κρατάμε πως χτυπάμε) πως δένουμε χωρίς να προκαλούμε βλάβη... τέτοια πράγματα... θα μαθαίνουμε οργιάζοντας. Αλλιώς πως γίνεται η εκμάθηση; Θα συνδυάσουμε θεωρία και πρακτική εξάσκηση.
     
  8. zinnia

    zinnia Contributor

    Με ολο το σεβασμο σε ολων τις γνωμες...

    Μήπως ολα αυτα ειναι ονειρα και θα πρεπε να ενταχθουν στο thread του Dream Master?
     
  9. ludwig

    ludwig Guest

    RE: RE: εκπαιδευτηριο?

    Kαλά είσαι...όνειρα θερινής νυκτός.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: εκπαιδευτηριο?

    Οχι απαραίτητα zinnia  

    Για Ο/όσους γνωρίζουν το BDSM lifestyle, τα εκπαιδευτήρια είναι κάτι που υφίσταται. Το συζητήσαμε αρκετά αναλυτικά σε αυτό το thread το θέμα και τα αποτελέσματα της συζήτησης ουσιαστικά συνόψισε η Avalonia, παραπάνω. Δηλαδή, ότι για μιά σειρά από λόγους, προς το παρόν δεν είναι εφικτό στην Ελλάδα ένα BDSM εκπαιδευτήριο.

    Τώρα βέβαια όποιος έχει πάει Σαββατοκύριακο στο Καρπενήσι κατά τη διάρκεια της σαιζόν, μόνο να χαμογελάσει μπορεί στην ιδέα να πάμε εκεί για εκπαίδευση και όσο για τα όργια, επίσης ένα άκεφο χαμόγελο θα ήταν η απάντησή μου.
     
  11. potty65

    potty65 Regular Member

    Δεν ξέρω αν όλα αυτά είναι εφικτά, το σίγουρο είναι ωστόσο ότι υπάρχει ένα τεράστιο κενό. Από την μικρή εμπειρία μου στον χώρο έχω διαπιστώσει ότι υπάρχουν ελάχιστα άτομα που έχουν δικτυωθεί και έχουν καταφέρει να βρουν συντρόφους με τις ίδιες ανησυχίες, και η συντριπτική πλειοψηφία απλά ψάχνεται έχοντας απλά εναποθέσει τις ελπίδες τους στον παράγοντα τύχη και τίποτα άλλο. Οι male subs έχουν ενδεχομένως και την εναλλακτική των επαγγελματιών, ενώ οι υπόλοιποι κινούνται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας ικανοποιούμενοι από υποκατάστατα, dvds και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

    Είναι πραγματικά άδικο γιατί πιστεύω ότι η κορυφή του παγόβουνου είναι πολύ μικρή σε σχέση με το μέγεθος που κρύβεται κάτω από το νερό. Υπάρχουν πάρα πολλοί που ενδιαφέρονται και όμως οι επιθυμίες και οι φαντασιώσεις τους μένουν στο περιθώριο, κυρίως λόγω συνθηκών. Είμαστε δηλαδή πάρα πολλοί για να υπάρχει αυτή η αδικαιολόγητη σε σχέση με τις άλλες χώρες απραξία. Σίγουρα επίσης θα υπάρχει ένας απροσδιόριστος αριθμός "εν δυνάμει" sub/dom ατόμων που δεν έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα πως αισθάνονται.

    Λόγω ακριβώς αυτής της παθογένειας θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή όλων, αλλά ιδίως των slaves/subs που ψάχνουν απεγνωσμένα, καμία φορά ίσως και απελπισμένα για τον/την DOM τους. Η περίπτωση που περιγράφτηκε στο ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ είναι χαρακτηριστική των κινδύνων. Γενικά χρειάζεται τρομερή προσοχή στα άτομα που επιλέγουμε να μοιραστούμε αυτό το πάθος. Εξ αιτίας της ιδιαιτερότητας της κατάστασης και της δυσκολίας εύρεσης συντρόφων, είναι πολύ εύκολο κάποιος να πέσει θύμα συστηματικής εκμετάλλευσης, ιδίως οικονομικής. Γιά όλα αυτά χρειάζεται εκτός από προσοχή, και επιμόρφωση από τους παλαιότερους και εδώ ίσως η κοινότητα αυτή θα μπορούσε να πραγματικά να λειτουργήσει επικοδομητικά.

    Πάντως να έχετε υπ' όψιν σας ότι και οι doms έχουν ή πρέπει να έχουν αισθήματα για τους subs τους, να τους πονάνε και να τους αγαπάνε. Αν δεν υπάρχει πλήρης εμπιστοσύνη φίλοι μου, μην προχωρήσετε ποτέ, είναι καλύτερο να μείνετε σ' ένα καθεστώς πλήρους αποχής, από την αίσθηση που θα έχετε αν πέσετε θύματα των όποιων έχουν κάνει κατάχρηση της εμπιστοσύνης σας αυτής.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: εκπαιδευτηριο?

    Να κι ένα σημείο που συμφωνούμε potty