Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

θα ηθελα να.... θελω....!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος zou, στις 7 Νοεμβρίου 2008.

  1. zou

    zou

    θα ηθελα να... ή θελω να...

    τι διαφορα κανει αυτο οταν ακουγετε απο το στομα των υποτακτικων?
    εννοουμε το ιδιο πραγμα, αλλα με αλλα λογια, γιατι?
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: θα ηθελα να.... θελω....!!!

    Το "θα ήθελα" δηλώνει επιθυμία.Όταν ο υποτακτικός το λέει στον Κυρίαρχο του,απλά εκφράζεται και γνωστοποιεί κάτι συγκεκριμένο.Το μετά ,αυτονόητα,είναι ανάλογο..
    Το "θέλω να" ανάλογα με τον τόπο και το χρόνο μπορεί να είναι αγενές ή δείχνει την αδυναμία κάποιου από τους δύο να ανταπεξέλθει στο status του..Το μετά,αυτονόητα,είναι πάλι ανάλογο..
     
  3. zou

    zou

    Απάντηση: θα ηθελα να.... θελω....!!!

    δηλαδη η διαφορα ειναι στην ευγενια μονο...
    εγω πιστευω οτι η αναγκη παραμενει η ιδια ομως...
     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: θα ηθελα να.... θελω....!!!

    Ο βαθμός και η ένταση διαφέρουν
     
  5. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ομολογώ πως αρχίζω να διασκεδάζω με τον τρόπο που προσπαθούν κάποιοι να προσαρμόσουν ακόμα και τις πιο απλές φράσεις στο πρότυπο του status που δηλώνουν. Keep on, πλάκα έχει.

    Όσον αφορά τώρα το συγκεκριμένο θέμα, το "θα ήθελα" δηλώνει κυρίως επιθυμία, σε αντίθεση με το "θέλω" που ακούγεται περισσότερο ως απαίτηση. Όσον αφορά το κατά πόσο η χρήση του "θέλω" είναι αγενής, δε θα το έλεγα, όταν αναφερόμαστε στα πλαίσια μιας σχέσης και όχι στη διεκπεραίωση κοινωνικών ή επαγγελματικών δραστηριοτήτων, όπου "επιβάλλεται" στα πλαίσια μιας επίπλαστης ευγένειας του φαίνεσθαι. Εκτός, βέβαια, αν η σχέση βασίζεται στο φαίνεσθαι και τους τύπους (κάτι που δυστυχώς συμβαίνει συχνά στο bdsm).
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: θα ηθελα να.... θελω....!!!

    Ευγένια;Όταν ασκώ Domination θέλω ο υποτακτικός να γουστάρει αυτό που είναι γιατί είναι κομμάτι του εαυτού του και τότε θα λειτουργήσει πραγματικά και θα το ζήσει και θα το απολαύσει και αυτός και εγώ καλύτερα.Αν απλά τίθεται θέμα τύπων,τότε του αρέσει απλά ένα role game που είναι αντίθετο απ' αυτό που ζητάω και αρνούμαι να με εντάξει σε αυτό.Αυτές οι λεπτομέριες στο βλέμμα και στις εκφράσεις του κάθε ρόλου,αυτόματα τον καθιστά άξιο του status που επωμίζεται.Το να γυρίσει ο υποτακτικός να μου υποδείξει το τι θα κάνω,αυτόματα είναι σα να με καθοδηγεί αυτός.Ποιος κυριαρχεί τότε δηλαδή;Εγώ ή η κάβλα του υποτακτικού ;Και τι σόι υποτακτικός είναι αυτός που θέλει άμεσα κιόλας να καθοδηγεί και γιατί να με βάζει εμένα σε αυτό το τριπάκι να χαλάω άσκοπα το χρόνο μου;
    Όταν Άρχοντοι και δούλοι αποφασίσουν να ξεχωρίσουν το τι είναι role play και το τι είναι παιχνίδι ή σχέση Κυριαρχίας και υποταγής,τότε η εν τω θέμα ζωή όλων θα γίνει καλύτερη και γνησιότερη και θα περνάμε όλοι καλύτερα ,γιατί ο καθένας θα κινείται και θα δραστηριοποιείται με άτομα που πραγματικά του αρμόζουν.
    Δε θέλω να παρανοηθεί πως σκιαγραφώ μία ελίτ στο συγκεκριμένο κομμάτι του έρωτα.Αυτονόητο είναι πως η μαγκιά είναι να περνάς καλά ,ανεξάρτητα με το τι είσαι ,τι προσφέρεις και το τι δηλώνεις..
     
  7. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: θα ηθελα να.... θελω....!!!

    Σε τιποτα δε διαφερουν. Τον ιδιο σκοπο εχουν και τα δυο. Απλα με το "θα ηθελα" πλασαρεις πιο χαριτωμενα αυτο που θελεις.
     
  8. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: θα ηθελα να.... θελω....!!!

    Το «θα ήθελα» δεν είναι «θέλω». Εκφράζουν επιθυμία και τα δυο, όμως…
    το «θα ήθελα» παραπέμπει, ως πρώτο βήμα, στην εξέταση του εφικτού ή του ανέφικτου της επιθυμίας. Το «θα ήθελα» περιλαμβάνει και τον άλλον στον όποιο απευθύνεται, και το πλαίσιο στο όποιο εντοπίζεται και εκφράζεται η επιθυμία. Γι αυτό θεωρείται πιο ευγενές. Όχι αντίστροφα.

     
     
  9. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Το "θα ήθελα" είναι ένας λεπτός, τεχνικός, μηχανισμός να εκφράσεις μια επιθυμία χωρίς να εκτεθείς στην απόρριψη (της).

    Υποκρύπτει πάντα την επωδό "..αλλά δεν θα σκίσω και το μαγιώ μου".

    Αν και είναι μια χρήσιμη διέξοδος μπροστά στο ανέφικτο, αποτελεί και μέγιστη παγίδα. Υπάρχουν άνθρωποι που πέρασαν ή περνούν όλη τους τη ζωή εντός του "θα ήθελα".

    Αυτό συμβαίνει με την συναίρεση των δύο εννοιών στο α-διάκριτο: "θα ήθελα να θέλω", γκαραντί της μη-έκθεσης.

    Κρίμα.

    Dream

    ΥΓ. Μην νομίζετε πως αυτά δεν ισχύουν εντός BDSM.
     
  10. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: θα ηθελα να.... θελω....!!!

    'Θα ήθελα': Χονδρικώς, δεν τολμώ να θελήσω (άρα 'διεκδικήσω') το [ανέφικτο;] επιθυμητό.
    Δεν θέλω να 'ήθελα'. Θέλω ό,τι θέλω. Όπερ σημαίνει πως δεν ονειροπολώ. Μάχομαι και δεν πουλάω το τομάρι μου μ' αντάλλαγμα μια φαντασίωση ή μια γλυκόπιοτη αυταπάτη.
     
  11. FZTASH

    FZTASH Regular Member

    Με το "θα ήθελα να" προτείνεις κάτι και ζητάς την συγκατάθεση ή την συναίνεση του Top, ανοίγεις μια συζήτηση. Το "θέλω" εκφράζει μια απαίτηση στο αίτημα σου και για αυτό το λόγο νομίζω πως δεν το δέχονται εύκολα οι περισσότεροι Top.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ο Θεμιστοκλης θα ηθελε να παρει το πρωταθλημα(δεν το πηρε ποτε)
    Ο Σωκρατης θελει να το παρει ( το παιρνει 12 χρονια τωρα)