Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"μια στιγμή εξουσίας" και άλλα ερωτήματα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος female, στις 26 Ιουνίου 2007.

  1. female

    female Contributor




    Απορίες έχω, ως συνήθως. Πολλές.

    "μια στιγμή εξουσίας" -- στη ζωή γενικότερα, απ' ότι κατάλαβα -- όπως πχ. ; Υπουργός; Πρωθυπουργός; Διευθυντής τράπεζας; Γενικός Διευθυντής σε φυλακές; Μεγαλοεπιχειρηματίας; Ιδιοκτήτης και δίνων διαταγές σε "σκλάβους" (εννοώ, ...όχι εργαζόμενους ή εργασιακά υφιστάμενους);
    Άλλο;


    Τι ακριβώς διαφοροποιεί έναν αφέντη από ένα σκλάβο στο ζήτημα της δημιουργίας;
    Τι κάνει τον αφέντη δημιουργικό που ο σκλάβος δεν δύναται να έχει, και άρα, απ' ότι συνάγω, δεν μπορεί να είναι δημιουργικός;
    Τι δημιουργία εννοείς;


    Επίσης, "οι αφεντεs ειναι γενημενοι", "Οι σλαβοι ειναι γενημενοι" (σκλάβοι, εννοείς, προφανώς) -- γεννιέται κανείς έτσι, δηλαδή, δεν γίνεται στην πορεία της ζωής του, ούτε το επιλέγει;
    Αν είναι έτσι, τι κάνει κάποιον να γεννηθεί έτσι ή αλλιώς; Είναι "θέλημα θεού" το να γεννηθεί κάποιος αφέντης ή σκλάβος, ή κληρονομικότητα;
    Ή μήπως είναι ταξικό το ζήτημα (πχ. οι πλούσιοι γεννιούνται αφέντες και οι φτωχοί σκλάβοι);
    Κάτι άλλο;





    Υ.Γ. Μετέφερα εδώ τις απορίες μου και δεν τις παρέθεσα στο αρχικό νήμα γιατί νομίζω πως άπτονται πιο άμεσα της κεντρικής θεματολογίας του site.

     
    Last edited: 26 Ιουνίου 2007
  2. Guest05

    Guest05 Guest

    Προφανώς ο μαστερ Αττίλας μπέρδεψε τα πασίγνωστα σοκολατάκια με τα οποία ο πρέσβης σκλαβώνει τους προσκεκλημένους του και ασκεί εξουσία, με την «εξουσία» που ασκεί ένας κυρίαρχος στην γυναίκα του.
     
  3. blindfold

    blindfold Contributor

    και όμως έχει δίκιο ...

    female μου θυμίζεις ενα dvd που νοίκιασα πρόσφατα... από τα 7video με τίτλο "ο δράκουλας προτιμά παρθένες" στη κατηγορία θρίλερ ,αλλά στην ουσία είναι κοινωνικοπολιτικό ελαφρύ πορνό του 70' ...
     
  4. skia

    skia Contributor

    Αρχική δημοσίευση : masterattilas

    Νήμα : Τι σκέφτεσαι τώρα

    Post : #1607

    Ε λοιπον θα σαs πω τι σκεφτομαι. Σκεφτομαι οτι το νοημα τηs ζωηs ειναι ο πονοs και η ηδονη. Και ο μονοs τροποs να τα προσφερειs ειναι μεσω τηs δυναμηs και τηs εξουσιαs.Ποσο βαρετα και πεζα ειναι ολα μπροστα σε μια στιγμη εξουσιαs.Το να ειναι καποιοs κυριαρχοs ειναι σταση ζωηs και οχι καποιο ερωτικο παιγνιδι.Οι σλαβοι ειναι γενημενοι για να ειναι σκλαβοι και οι αφεντεs ειναι γενημενοι για να δημιουργουν.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Δηλαδή για σένα τίποτε άλλο δεν έχει νόημα στη ζωή σου?Το να είσαι υγιής ας πούμε?Υποθέτω πως όχι.
    Δεν υπάρχουν άλλα πράγματα που μπορούν να κερδίσουν το ενδιαφέρον σου έστω και περιστασιακά?
    Η ηδονή δεν έδωσε σε κανένα να φάει. Η δημιουργία σε πολλούς.Να επισημάνω και άλλη μια τόσο μα τόσο ασήμαντη λεπτομέρεια , δε ξέρω πολλούς Κυρίαρχους να ταίζουν τους σκλάβους ή τις σκλάβες τους ή να τους συντηρούν.Υπάρχουν και υποτακτικά άτομα τα οποία δημιουργούν ξέρεις ,και είναι και πολύ αξιόλογα άτομα.
    Υπάρχουν και πολλοί αξιόλογοι Κυρίαρχοι επίσης που είναι κι αυτά αξιόλογα άτομα.
    Άτομα!!!
    Μη πει κανένας πάλι για original καταστάσεις γιατί εκ των πραγμάτων θεωρείται το λιγότερο ουτοπιστικό.
    Όλοι μας αρεσκόμαστε σε μία στιγμή εξουσίας ή δόξας (πάρε για παράδειγμα το κάθε στερημένο που κάνει ότι μπορεί για να βγει από την αφάνεια του προκειμένου να κερδίσει την δόξα των δεκαπέντε λεπτών και ζει στην καρακοσμάρα του), αλλά αυτό είναι τελικά το ζητούμενο?

    Ας σοβαρευτούμε λίγο.
    Μίλησε μου για τη στάση ζωής που αναφέρεις!
    Οι σκλάβοι να ζητήσουν συγνώμη που γεννήθηκαν?
    Οι αφέντες να βγουν με τα μαστίγια?
    Να φτιαχτεί ο κόσμος που θα έχει δύο τάξεις?Γιατό όχι ???
    Ας φτιαχτούν πρώτα τα στραβά του και μετά ας μιλήσουμε για αυτό.
     
  5. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    σωστη η επισήμανση της female και ορθή η αγανάκτηση της skias, πλην όμως το μόνο που τον σώζει , είναι ότι τα γραψε στο "τι σκεφτεσαι τωρα" 

    και ποιος μπορεί να βάλει 'μέτρο' και όριο στο τι σκέφτεται κανείς???

    δυστυχώς ή ευτυχώς ουδείς!!

    Δεδομένης δε της έλλειψης Κυριάρχων (όπως είναι γενικά παρατηρημένο) ουεεε και αλιμονο αν ολη η δημιουργικότητα και η δημιουργία στηριζοταν σ'Αυτούς!!

    φανταστειτε τωρα να περιμέναμε και απο τον μαστεραττίλα!!!! που εμφανίζεται ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ στο είδος του!!!!  


       
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Είμαι σχεδόν 100% σίγουρος πως ο masterattilas δεν ήθελε τίποτα άλλο παρά να προκαλέσει με αυτό που έγραψε.
    Και τα κατάφερε...

    Καθόλου άσχημα  
     
  7. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    "Οι σκλάβοι είναι γεννημένοι για να είναι σκλάβοι και οι αφέντες είναι γεννημένοι για να δημιουργούν". Μου μοιάζει για μεταφορά της θεωρίας περί ηγεμόνων του αντιπαθέστατου σε μένα Machiavelli στο χώρο του BDSM. Γιατί οι σκλάβοι δε μπορούν να δημιουργήσουν; Είναι από τη φύση τους άνθρωποι μίας κατώτερης κατηγορίας; Ή μήπως η υποτακτική τους στάση στην ερωτική και γενικότερα στην προσωπική τους ζωή δεν τους επιτρέπει να δημιουργήσουν και να φτάσουν ψηλά σε κάποιον τομέα, όπως ο επαγγελματικός για παράδειγμα. Λυπάμαι, αλλά δε μπορώ παρά να διαφωνήσω...

    Υ.Γ. masterattilas, χαίρομαι που βρήκες το νόημα της ζωής, άσχετα αν είναι εντελώς λάθος με βάση τα δικά μου κριτήρια
     
  8. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    φαντάζομαι δε , ότι ως γνήσιος κυρίαρχος που είναι , δεν θα περιμένει ποτέ στην ουρά στην τράπεζα, δεν θα του κοβουν ποτέ το τηλέφωνο αν δεν πληρώσει το λογαριασμό...και εξουσιάζει με πονο και ηδονή

    (αχ...τι μου κάνει η ζέστη!!! με φουντώνει! με φουντώνει!!)
     
  9. Striker

    Striker Regular Member


    Με τιποτα.
    Δεν πιστευω οτι μπορει να θυμιζει dvd απ' οποια μερια και να το δει κανεις.
    Μια χαρα θηλυκο δειχνει να ειναι!



    ΥΓ. Ελπιζω γενικα να δεχεστε καλοπροαιρετα τυχον πειραγματα  
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σχεδόν συμφωνώ. Το πως τα καταφέρνει είναι η δική μου απορία...
     
  11. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Η πρόκληση (συνήθως) έχει απήχηση στις μάζες και προκαλεί αντίδραση, γιατί αναταράσσει ισορροπίες. Σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι και αποτελεσματικότεροι τρόποι για να επιτευχθεί μια αναταραχή, εκτός αν μιλάμε για δημιουργία εντυπώσεων.
     
  12. Zondag

    Zondag Regular Member

    χμμμ...έχω ξανακούσει παρόμοιες "προκλητικές" δηλώσεις αρκετες φορες στο παρελθόν. Το θέμα είναι ότι για να προκαλέσει "αναταραχή" και "σοκ" μια τέτοιου τύπου δηλωση θα πρέπει σαν απαραίτητη προυπόθεση να έχει και κάποια επαφή με την πραγματικότητα και την αλήθεια. Αλλά απο τη στιγμη που είναι τόσο γνωστό,πασιφανές και κοινώς παραδεκτό ότι η "υποτακτικότητα" και η "Κυριαρχία" είναι απλά προτιμήσεις στα πλαίσια ενός σεξουαλικής φύσης "παιχνιδιού" τι δύναμη μπορεί να έχει μια τέτοια δήλωση; Ουδεμία...

    Ολοι έχουμε συναντήσει "υποτακτικές και υποτακτικούς" που είναι κατά πολύ ανώτεροι σε όλα τα επίπεδα απο ανάλογους "Κυρίαρχους και Κυρίαρχες",όλοι έχουμε ακούσει ιστορίες για πρόσωπα με πραγματικη δύναμη και εξουσία (στην πραγματική ζωή και όχι στις φαντασιώσεις) και για τις "προσωπικές" τους Mistresses ας πούμε, που στην πραγματικότητα δεν ήταν άξιες ούτε για να δένουν τα κορδόνια των παπουτσιών των "σκλάβων" τους  

    Μη μπερδευεστε καθόλου παιδιά. Δεν έχει καμμιά σχέση ο D/s προσανατολισμός με τις ικανοτητες και τη δημιουργικότητα στην "εκεί έξω" ζωή...