Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ολική διαθεσιμότητα σκλάβας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 3 Ιανουαρίου 2011.

  1. gaby

    gaby Guest

    Διάβασα πρόσφατα σε ένα νήμα εδώ ότι η σκλάβα πρέπει να είναι πάντοτε διαθέσιμη για να ικανοποιήσει τον Κύριό της.

    Γνώριμη άποψη, άλλωστε.

    Σε αυτό το νήμα θα ήθελα να συζητήσουμε δύο συγκεκριμένες πλευρές του ζητήματος της διαθεσιμότητας της σκλάβας;

    Πρώτα, το βλέπετε κι εσείς έτσι, ότι σκλάβα μπορεί να είναι αποκλειστικά ένα άτομο που είναι διαθέσιμο για τον Αφέντη του 24/7/365;

    Έχω τη γνώμη ότι σκλάβα μπορεί να είναι κάποια που είναι στη διάθεση του Αφέντη της μόλις Αυτός τη ζητήσει.

    Έπειτα, όσο και να γνωρίζουμε ότι "ο χρόνος της σκλάβας δεν της ανήκει" πιστεύετε ότι πρέπει να παραχωρείται σε μια σκλάβα κάποιος ελεύθερος χρόνος, ένα διάλειμμα μοναξιάς για να μπορεί να τακτοποιεί τα έσω της;

    Δικαιούται η σκλάβα που τρέχει να παρουσιαστεί στον Κύριό της, αν έχει ένα τρίλεπτο διαθέσιμο, να απολαύσει μόνη της ένα παγωμένο ηλιοβασίλεμα; Ή άραγε, εκείνη τη στιγμή που απολαμβάνει κάτι άσχετο με τη θέση της, παραιτούμενη από την ιδιότητα της σκλάβας, εκφεύγει της κυριαρχίας του Αφέντη της;

    Από τα λίγα που γνωρίζω για τις κοινότητες από τις οποίες ξεπήδησε το M/s, αρχικά μεταξύ ομοφυλοφίλων LeatherMen, ακόμα και αν τυχόν ο σκλάβος δεν εργαζόταν, κάτι μάλλον ασυνήθιστο, πρόσφερε υπηρεσίες στην κοινότητα. Υπάρχει ένα προσωπικό χρονικό, το "to love, to serve, to obey", μιας old guard ομοφυλόφιλης σκλάβας, η οποία ναι μεν ανήκε και ζούσε στο σπίτι της Κυρίας της, ήταν κολλαρωμένη και σημαδεμένη με καυτό σίδερο, αλλά εργαζόταν σκληρότατα για σκοπούς ή για την ψυχαγωγία της κοινότητας, ενώ η Αφέντρα της - για κάποιο διάστημα - την χρησιμοποιύσε σπανιότατα. Η σκλάβα καταπιεζόταν όσο μπορείτε να φανταστείτε από το τελευταίο.

    Θέλω να πω με το παραπάνω ότι δεν είναι θέσφατο πως η M/s σκλάβα ή σκλάβος είναι άτομα διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή στον Αφέντη τους ή ότι ο Αφέντης τους τα χρησιμοποιεί επειδή είναι σκλάβοι Του, ακόμα και όταν μένουν στο σπίτι Του.

    Όμως, ανοίγω αυτό το νήμα για να έχω τις απόψεις σας σχετικά με το αν η σκλάβα μπορεί να εργάζεται και μάλιστα να έχει στόχους και ευθύνες στη δουλειά της και αν επιτρέπεται να έχει ελεύθερο χρόνο για την ίδια.

    Ακόμα, φίλες και φίλους προσωπικούς επιτρέπεται να έχει μια σκλάβα; Μπορεί, έχει τα περιθώρια να στηρίξει φιλίες;
     
  2. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Τώρα αν πω οτι το να έχει τόσο φίλους, όσο και δουλειά, σκυλιά, γατιά, ελεύθερο χρόνο και γενικότερα ότιδήποτε χρειάζεται για να είναι καλά μέσα στη σχέση, όσο και εκτός αυτής, θα γίνω ο κακός Master με τις διαφορετικές απόψεις;;;   Πέρα απ'την πλάκα, προφανώς και όλα όσα προανέφερα χρειάζονται και καλό είναι να υπάρχουν γιατί πάνω απ'όλα είμαστε άνθρωποι που έχουμε ανάγκες που πρέπει να ικανοποιούμε.
     
  3. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: ολική διαθεσιμότητα σκλάβας

    Το νήμα αυτό με κάνει ν' αναρωτιέμαι πόσο απαιτήτική (και τελικά εφικτή) είναι μια 24/7/365 σχέση για τον ίδιο τον Κ...

    Προσωπικά, δε θα μ' ενδιέφερε (ίσως γιατί δε ξέρω πως να το εφαρμόσω), διότι δε θα μπορούσα ούτε εγώ ν' ασχολούμαι συνέχεια με την υ μου ούτε ν' ασχολείται αυτή συνέχεια μ' εμένα...
    ...θα ήθελα να έχει χρόνο για τον εαυτό της... ν' ανακαλύπτει κάτι καινούριο για την ίδια και να μου το προσφέρει... 
     
  4. Απάντηση: ολική διαθεσιμότητα σκλάβας

    Για να απαντήσω στο ερώτημά σου tender lilly, δεν νομίζω ότι το 24/7/365 είναι εφικτό στις ημέρες μας. Ίσως σε μια άλλη εποχή να ήταν.
    Αναφορικά με το αν η σκλάβα μπορεί να έχει χρόνο να τακτοποιεί τα έσω της και να δικαιούται λίγο χρόνο, δεν θα βροντοφωνάξω ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΝΑΙ!!!, γιατί δεν θέλω να γίνομαι απόλυτη p  ). Πάνω από όλα είμαστε ΆΝΘΡΩΠΟΙ με ανάγκες, και αυτό δεν μπορεί απλά να υποχωρεί συνέχεια στο όνομα μιας bdsm σχέσης κατά την άποψή μου.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: ολική διαθεσιμότητα σκλάβας

    Aν δεν έχει τα δικά της ερεθίσματα, την δική της ζωή, τις ασχολίες της, όλα όσα κάνουν έναν άνθρωπο ον πολιτικό, τότε μιλάμε για μια ιδιότυπη σχέση κτητικότητας από την ανάποδη (ή και από την κανονική αν θέλετε) και αυτό το άτομο δεν μπορεί να ενδιαφέρει ούτε τον ίδιο του τον εαυτό, πόσο μάλλον κάποιον που δυνητικά θα ήθελε να ασχοληθεί μαζί της.
     
  6. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Αν το παρεις στα σοβαρα το βδσμ τοτε χανεις πολλα απο την πραγματικη ζωη.Οσο για την απορια σου ενα μονο....Ακομα και ο Θεος ξεκουραστηκε την 7 μερα... 
     
  7. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: ολική διαθεσιμότητα σκλάβας

    χμμμ.....έχω την εντύπωση πως Αυτό που περιγράφεις tender lilly, δεν είναι σχέση κυριαρχίας/υποταγής αλλά μονομανία. Η ισορροπία είναι δεδομένο ζητούμενο σε όλες τις εκφράσεις τις ζωής μας. ΟΙ πολλαπλές δραστηριότητες ενός/μιας σκλάβας δεν αναιρούν την 24/7 σχέση BDSM. Δεν είναι μεγέθη αντιστρόφως ανάλογα.

    Όταν η/ο σκλάβα/ος μου φροντίζει τον εαυτό της/του, φροντίζει την ιδιοκτησία μου.
    ΑΝ χρειάζεται θα γίνω πιο αναλυτική εξηγώντας με παραδείγματα αλλά νομίζω ότι είναι σαφές ότι ο χρόνος που αφιερώνει η/ο σκλάβα/ος στον εαυτό τους είναι εντός των πλαισίων μιας D/s σχέσης.

    Στα παραδείγματα που έφερες δεν μπορούμε να έχουμε άποψη γιατί δεν ξέρουμε τους λόγους που επιβλήθηκε μία τέτοια κατάσταση.
     
  8. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: ολική διαθεσιμότητα σκλάβας

    Συμφωνω απολυτα με οτι εγραψαν οι cadpmpc και Uther αναφορικα με το πρωτο σου ερωτημα.Περαν αυτου,το θεωρω μαλλον ανεφικτο στην πραγματικοτητα.Θυμαμαι βεβαια,ενα παλιο και απο τα πιο ενδιαφεροντα νηματα στο συνολο του,που ειχε ανοιξει ο V,ο οποιος ισχυριζοταν πως οχι και μαλιστα επι πεντε.Μερικες φορες ειναι ερεθιστικο οταν το συναντας.Στα comics και στις νουβελες του John Norman.Μεχρι εκει ομως.
    Στο δευτερο ερωτημα τωρα.Φυσικα και της επιτρεπεται.Το ποιους και πως,ομως,το αποφασιζει αλλος.Μιλαμε για σκλαβα.Ουτε για υποτακτικη,ουτε για bottom.Τωρα,αν μπορει η εχει τα περιθωρια,αυτο κρινεται κατα περιπτωση.
     
  9. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: ολική διαθεσιμότητα σκλάβας

    Αν και δεν έχω εμπειρία από μια τέτοια κατάσταση,θεωρώ "λίγη" μιά σκλάβα που είναι προσκολλημένη στον αφέντη της,που δεν έχει δυναμισμό και στόχους,που δεν εργάζεται,δεν φροντίζει τον εαυτό της,δεν έχει κοινωνικό περίγυρο.Ποιός θα θελε έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα του?
    Και δεν πιστεύω ότι η εργασία ή οι φίλοι θα στερήσουν χρόνο και χώρο από την σχέση της.
    Όσον αφορά τον προσωπικό χρόνο,κρίνω ότι είναι απαραίτητος για οποιονδήποτε άνθρωπο,ώστε να έχει την ψυχική ισορροπία να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της καθημερινότητας,πόσο μάλλον για μιά σκλάβα που ζει υπό διαρκή πίεση.
    Στην περίπτωση που αναφέρεις της επιβλήθηκε αυτή η κατάσταση ή την επεδίωξε μόνη της?
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: ολική διαθεσιμότητα σκλάβας

    Εννοείς την κατάσταση από το χρονικό Astrovroxi;

    Ούτε της επιβλήθηκε ούτε την επέλεξε. Η ζωή τους μαζί τα έφερε έτσι τα πράγματα και οι μικρές, καθημερινές αποφάσεις της Κυρίας της. Αλλά όταν ήρθαν έτσι τα πράγματα και της είχαν επιβληθεί και τα επέλεγε, με τη στάση της.

    Στο βιβλίο υπάρχει ένας εκτενής πρόλογος του εκδότη ότι τότε, στη δεκαετία του '70, ήταν έτσι σκληρό το M/s τώρα ζούμε την εποχή της συναίνεσης και τα πράγματα έχουν αλλάξει.

    Ευχαριστώ όλους για τις τοποθετήσεις σας, είναι για ένα θέμα που με ενδιαφέρει πολύ και πάνω στο οποίο δεν έχω διαμορφώσει θέση. Θα επανέλθω  
     
  11. Kassandra

    Kassandra Regular Member

    Απάντηση: ολική διαθεσιμότητα σκλάβας

    Αγαπητή assasina θα μου επιτρέψεις κι εμένα με τη σειρά μου, να διαφωνήσω με την άποψή σου ότι το 24/7 δεν είναι εφικτό, ξεκινώντας από το εξής: Εφόσον υπάρχουν άτομα που δηλώνουν ότι βιώνουν αυτό το πράγμα, άρα υπάρχουν. Με τι σκεπτικό προσπαθούμε να τους δείξουμε ότι δεν υπάρχουν; Τους βλέπουμε, τους ακουμπάμε, τους μιλάμε και ακούμε να μας λένε ότι αυτό το ζουν...είναι αυτό. Η προσωπική μας άποψη όταν δεν έχουμε μπει σε μία τέτοιου είδους σχέση είναι καλό να λέγεται χωρίς τη νομοτέλεια του δεν υπάρχει.

    Ας δώσουμε μερικά παραδείγματα για να δούμε τι υπάρχει και τι όχι.
    Η έννοια της/του ερωτικής/ού σκλάβας/ου διαφέρει από την έννοια οποιουδήποτε σκλάβου. Το μυστικό βρίσκεται στο εξής: Ότι είναι συναινετική, ενώ όλα τα άλλα είδη σκλαβιάς δεν είναι. Ας εστιάσουμε στο τι σημαίνει ερωτικός σκλάβος ή σκλάβος εναλλακτικού ερωτισμού. Πολύ απλά σημαίνει κάποιος που παρά τις υποχρεώσεις της ζωής του (γάμο, σχέση, παιδιά, αρραβώνα) συναινεί στο να παραδώσει τον εαυτό του όσο αφορά πνεύμα, σώμα και ψυχή σε κάποιον άλλον. Ουσιαστικά είναι κάποιος που αποκτά την ανάγκη να ανήκει. Και πρόσεχε τι λέω... να ανήκει σε κάποιον άλλον. Αυτό δεν γίνεται ούτε part time ούτε τις ώρες που μπορεί. Η σκέψη του και η ψυχή του ανήκει 24 ώρες το 24ωρο στον ιδιοκτήτη του που σημαίνει ότι έχει επιλέξει να υπηρετεί κάποιον συγκεκριμένα. Σκλάβος ουσιαστικά σημαίνει αυτός που εκτελεί τις εντολές κάποιου Αφέντη. Άρα μια παντρεμένη σκλάβα 24/7, με κάποιον vanilla σύζυγο, έχει δεχθεί ότι ακόμα και τις ώρες που βρίσκεται στο οικογενειακό της περιβάλλον υπάρχει ένα κέντρο εντολών που είναι ο Αφέντης της και ανά πάσα στιγμή εάν πάρει κάποια εντολή θα πρέπει να την εκτελέσει αναλαμβάνοντας το ρίσκο για τον οποιονδήποτε κίνδυνο, μεταξύ της ανάγκης της να είναι σκλάβα και της ανάγκης της να είναι σύζυγος, μητέρα κλπ. Γι' αυτό οι σκλάβες δεν είναι status περιορισμένου χρόνου αλλά 24ώρου βάσεως.

    Αυτό που έχουν ξεχωρίσει από το lifestyle είναι το ζουν 24 ώρες το 24ωρο υπό όποιες συνθήκες επικρατούν γύρω τους. Και το ζουν πέρα από την κρεβατοκάμαρα του σπιτιού τους. Οι άνθρωποι που δεν θα πουν, συγνώμη δεν μπορώ γιατί είμαι στη δουλειά μου ή γιατί έχω πονοκέφαλο, ή γιατί απόψε έχω κάποια υποχρέωση και θα πάω στην πεθερά μου. Είναι οι άνθρωποι που γνωρίζοντας ότι έχουν υψηλές υποχρεώσεις εκτός του lifestyle, όπως γάμο, σχέση, αρραβώνα, παίρνουν το ρίσκο, ψυχολογικά και ψυχικά, να θέσουν τον εαυτό τους σε διάθεση και εκτός της κρεβατοκάμαρας που είναι μέρος το οποίο εκφράζει μόνο το ένα από τα τρία μέρη της ύπαρξής τους. Το κομμάτι της σεξουαλικότητας.

    Τώρα όσο αφορά τις υποχρεώσεις. Υπάρχουν μερικά παραδείγματα για να κατανοήσετε πως λειτουργεί μία σχέση η οποία πέρα από την υποχρέωσή της σαν σχέση έχει κι άλλες δυνατές υποχρεώσεις και μερικά παραδείγματα για να δείτε πως μία ιδιότητα ενός ανθρώπου υπάρχει ακόμα κι όταν ο ίδιος δεν βρίσκεται μέσα στο χώρο ή το αντικείμενο της ιδιότητάς του.
    Παραδείγματα σχέσεων: Σχεδόν όλες λίγο πολύ ίσως κάποτε να είχαμε σχέση με κάποιον νεαρό που υπηρετεί τη θητεία του. Όσο εκείνος είχε υποχρεώσεις με το στράτευμα η σχέση σταματούσε; Σαφώς όχι. Έτσι είναι και ο γάμος. Είναι μια θητεία επ' αόριστον που πριν δυο άνθρωποι μπουν στη διαδικασία να λειτουργούν ως Αφέντης με σκλάβα γνωρίζουν την ύπαρξή του και προσπαθούν μέσα από το ποσοστό δυσκολίας της υποχρέωσης να βρουν τους δρόμους για να εκφράσουν την ανάγκη τους αυτή. Έχω ακούσει πολλούς και πολλές να λένε "έχω ή είχα σχέση με παντρεμένο/η". Γιατί λένε σχέση και δεν λένε εκποιώ τις σεξουαλικές μου ορμές; (που κάποιοι κάνουν μόνο αυτό). Απλούστατα γιατί συσχετίζονται με κάποιο άτομο που έχει υποχρεώσεις. Η σχέση συνεχίζει ακόμα και όταν ο ένας από τους δύο είναι στη συζυγική του εστία. Έτσι είναι και η περίπτωση της σκλάβας που θέλει να παίρνει εντολές από μία κατεύθυνση, να σκέφτεται και να υπάρχει προς μία κατεύθυνση ακόμα κι αν είναι αυτή ή ο Αφέντης της παντρεμένοι. Είναι ένας άνθρωπος που ουσιαστικά έχει το status του σε αφύπνιση 24/7.

    Παραδείγματα με ιδιότητες που δεν χάνουν την ύπαρξή τους ακόμα και πέρα από τις συνθήκες τις οποίες διευκολύνουν την ανάπτυξή τους σαν ιδιότητες: Ένας γιατρός μακριά από ένα νοσοκομείο δεν χάνει την ιδιότητα του γιατρού και ανά πάσα στιγμή μπορεί να βοηθήσει σαν γιατρός σε οποιαδήποτε συνθήκη χρειαστεί να αναπτύξει την ιδιότητά του, δίνοντας το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα μέσα από τις συνθήκες που υπάρχουν πέρα από το χώρο εργασίας του. Ένας ιερέας μακριά από το ναό που ιερουργεί δεν χάνει την ιδιότητα του ιερέα. Ούτε ζει όλη μέρα μες στο ναό. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να εξομολογήσει ή να ευλογήσει οπουδήποτε ανάλογα τις συνθήκες. Έτσι, λοιπόν, και οι σκλάβοι 24/7 είναι άνθρωποι οι οποίοι λειτουργούν με αυτή την ψυχολογία προς ένα άτομο, τον Αφέντη τους, και δείχνουν τη διάθεσή τους σε Αυτόν υπό όποιες συνθήκες.

    Γι' αυτό, λοιπόν, είναι σημαντικό κάθε φορά που θα αναφερόμαστε στο slavery 24/7 να εστιάζουμε σε αυτά τα δυο νούμερα για να κατανοούμε ότι διαφέρουν από την άλλη σκλαβιά της μη συναινετικής διάθεσης που εκεί μιλάμε για ολοκληρωτική και δεν χρειάζεται να μπει δίπλα το 24/7.
    Παραδείγματος χάριν, ένας σκλάβος στις φυτείες του Νότου της Αμερικής δεν θα έλεγε σκλάβος 24/7, γιατί το σκλάβος είναι αρκετό και η σκλαβιά του δεν είναι συναινετική. Ενώ ένας σκλάβος 24/7 έχει αυτά τα δυο νούμερα αφενός γιατί η σκλαβιά του είναι συναινετική, αφετέρου γιατί η πνευματική και η ψυχική του διάθεση είναι ολοκληρωτική και τρίτον γιατί είναι σε διάθεση να εκπληρώσει τις επιθυμίες του Αφέντη του δίνοντας το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα κάτω από τις οποιεσδήποτε συνθήκες.

    Φιλικά,
    Kassandra
     
  12. llazouli

    llazouli Contributor

    Απάντηση: ολική διαθεσιμότητα σκλάβας

    Oλική διαθεσιμότητα, γοητευτικό στη θεωρία, υπέροχο φαντασιωσικά..χίλια μπράβο σε αυτούς που το χουν ζήσει ή το ζουν, αφού μπορούν να το στηρίξουν. Δεν μπαινω όμως στη λογική ότι περί αυτού μονο πρόκειται το αυθεντικό Μ/s. Πόθεν είναι γραμμένο πως ειναι πανάξια η σκλάβα που είναι ολικά διαθέσιμη και ιμιτασιόν όταν δεν είναι; Το να γίνει πράξη-βίωμα για λίγο ή περισσότερο ή εφ' όρου ζωης είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων.
    Αφήνεις ελαφρά τη καρδία τη δουλειά σου για να τεθείς υπό τις υπηρεσίες του; Καύλα σκέτη, δε λέω, ποιος το κάνει όμως;
    Όταν η ανάγκη ειναι επιτακτική, το κάνεις και λες κι ένα τραγούδι, ειδάλλως το χαίρεσαι και το στολίζεις με τα υλικά που έχεις στη διάθεσή σου, κεντώντας από κοινού το ωραιότατο εκείνο ένδυμα που σου ταιριάζει κ σε ομορφαίνει χωρίς να γίνεται θηλιά στο λαιμό να σε πνίξει.