Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ουτοπία?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος doulos, στις 1 Νοεμβρίου 2008.

  1. doulos

    doulos Regular Member

    θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ως φύσει υποτακτική προσωπικότητα. μπορώ επίσης να πω ότι για πολλά χρόνια καλλιέργησα συνειδητά μια δουλοπρεπή ψυχοσύνθεση. αισθάνομαι ότι για πολλούς υποτακτικούς υπάρχει ένα σημείο στην προσωπική τους πορεία που η ανάγκη να υπηρετήσουν κυριαρχεί σε τέτοιο βαθμό μέσα τους που απομακρύνει κάθε άλλη σεξουαλική ροπή. Το κομβικό αυτό σημείο έφτασα πριν από μερικούς μήνες όταν άρχισα εκτός από Αφέντρες να υπηρετώ αλλους άνδρες και ζευγάρια. Δεν άλλαξα σεξουαλικό προσανατολισμό με την έννοια ότι έγινα ομο- ή αμφί απλά θεωρώ ότι ολοκληρώθηκα σαν άνθρωπος-δούλος που προορισμο έχει να σέβεται, να υπακούει, να ταπεινώνεται και να υπηρετεί. Με αυτόν τον τρόπο θεωρώ ότι έχει κανείς την ευκαιρία να βιώσει ρεαλιστικότερες εμπειρίες υποταγής και αυτογνωσίας. Αναρωτιέμαι εάν θα ήταν δυνατή η συγκρότηση μιας μικρής κοινωνίας ανθρώπων όπου μια παρέα υποτακτικών θα υπηρετούσε μια παρεα Κυριάρχων. Έχετε ποτέ ακούσει για κάτι τέτοιο? Θα Σ/σας άρεσε να βιώνετε τις κυριαρχικες ή υποτακτικές τάσεις Σ/σας μέσα στα πλαίσια μιας μικρής κοινωνίας όπου η δουλεία θα ήταν κάτι το φυσιολογικό?
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: ουτοπία?

    Δεν ξέρω κατα πόσο η Κυριαρχικές/υποτακτικές φύσεις μπορούν να συγκροτήσουν μία κοινωνία ή μία -τουλάχιστον- αρμονική κοινωνία.Πολύ καλό θέμα..
     
  3. doulos

    doulos Regular Member

    ευχαριστώ για την απάντηση. νομίζω ότι θα υπήρχε αρμονία δεδομένου ότι καθένας θα μπορούσε να είναι ο εαυτός του, ούτε τριβές εφόσον οι υποτακτικοί θα ήταν αφοσιωμένοι στην καλοπέραση των αφεντικών τους. τί λετε μήπως θα έπρεπε κάποιος από εμάς έξυπνος και μορφωμένος να ξαναέγραφε την Πολιτεία?  
     
  4. fractal

    fractal Regular Member

    Απάντηση: ουτοπία?




    εισαι πραγματικά τυχερός γιατί τώρα μπορείς και εσύ να ζήσεις το ονειρό σου. Υπάρχει μια χώρα που λέγεται "Ελλάδα" και συμβαίνει ακριβώς αυτό.
    Μια παρέα Κυριάρχων έχει τη χαρά να την υπηρετεί μια μεγάλη ομάδα υποτακτικών.
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: ουτοπία?

      
     
  6. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Εαν παραβλεψουμε το γεγονος πως τετοιου ειδους καταστασεις υπηρξαν στον μεσαιωνα σε καποιες κοινωνιες, δεν το βρισκω διολου ουτοπια.
    Ιδου, οι gay "κατελαβαν" με την καλη εννοια παντα την Μυκονο.
    Κατι αντιστοιχο εχει συμβει και στο Lido της Βενετιας.
    Γιατι λοιπον να μην γινεται και οι του bdsm να "καταλαβουν" καποιο νησι????
    Δεν θα ηταν ασχημο!
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: ουτοπία?

    Είναι απλό.Ας πούμε πως βάσει παγκόσμιου σχεδίου "καταλαμβάνεις" την..πχ Σίκινο!Μικρό νησί ,χωρίς ιδιαίτερη ανάπτυξη.Ποιος θα αναλάβει αυτήν την ανάπτυξη;Μόνο τα bar να σκεφτείς,θα πρέπει να έχουν ιδιαίτερη κατασκεύη.Θα μου απαντήσεις "σιγά-σιγά" θα γίνουν όλα.Τι σε κάνει να πιστεύεις πως οι πιο Ηard BSMRs θα δεχθούν να δαπανήσουν χρήματα για έναν out&proud προορισμό που δε θα μπορούν να εκφράζονται ελεύθερα,εφ'όσον οι πιο πολλές δραστηριότητες στην Ελλάδα χρήζουν ποινής .Γιατί ,λοιπόν,να ορίσεις ένα νησί,σημείο διακοπών και έκφρασης,όταν Κάποιος δε θα μπορεί να συμμετέχει σε ανοιχτά event(ε το φόβο μην τον βάλουν μέσα) και να κάνει στα πλαίσια της ελεύθερης έκφρασης του νησιού πολλές δραστηρίοτητες που θα θεωρήσει πως πρέπει να τις επιδείξει πχ να βγάλει με λουράκι βόλτα το σκλάβο του,να τον τιμωρήσει δημόσια κτλ κτλ
    Άσε και το θέμα των ΜΜΕ.Αυτοί τη στιγμή οι έλληνες BDSMers δε μπορούμε να δηλώσουμε και υπερασπιστούμε την ιδιαιτερότητα μας στον κύκλο μας(κατά πλειοψηφία),πως θα την υπερασπιστούμε στα ΜΜΕ που θα τρέξουν να κάνουν βούκινο το νησί και να το ξεψαχνίσουν χάριν τηλεθέασης;
     
  8. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: ουτοπία?

    Γιατι οι gay ειναι παντα gay. Δε θ'αλλαξουν, ειτε στα γουστα τους ειτε μετα την εκτονωση της καβλας τους.
     
  9. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Καλε μωρα μου θα υποδουλωσουμε τους κατοικους, αυτοι θα μας χτιζουν τα μπαρ και τα dungeon rooms ενω εμεις θα κοπροσκυλαμε και θα τους μαστιγωνουμε με βαρδιες οπως οι φρουροι των Φαραω τους δουλους που εχτισαν τις πυραμιδες. (Ας με μαζεψει καποιος).
    Το νησι θα ονομαστει: "Se spame sto ksylo island" και θα γινει ονομαστο στα περατα του κοσμου.
     
  10. jim1

    jim1 New Member

    Εγω πιστευω οτι αν παρουν την πρωτοβουλια καποιοι για να ξεκινησουν ενα τετοιο επιχειρημα σε καποιο νησι,θα ακολουθησουν πολλοι σιγα σιγα.
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Έχω βιώσει κάτι τέτοιο. Δεν με "χάλασε" καθόλου. Αυτό που είχα ανάγκη ήταν η αρχική εντολή του Ενός.

    Δεν είχα άλλες μαζί μου. Τα έβγαλα πέρα μόνη μου, όπως πάντα. Ακόμη και η εντολή του Μπάσταρδου, ήταν "θολή" όπως πάντα.

    Δεν βρίσκω κάτι παράξενο στις σχέσεις υποταγής και κυριαρχίας. Οι υπόλοιπες σχέσεις με αφήνουν αδιάφορη.

    Τούτου λεχθέντος, και πάλι θεωρώ την φάση "λίγη" άνευ του Μπάσταρδου. Σόρρυ. Είμαι παλιών αρχών. (Έχω αλλάξει και ορολογία.)
     
  12. cruelest

    cruelest Regular Member

    Re: Απάντηση: ουτοπία?

    Είναι μια φαντασίωσή μου αυτό. Δε νομίζω ότι μπορεί ρεαλιστικά να υπάρξει για λόγους που ήδη αναφέθηκαν.

    Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελα να ζήσω μόνιμα σε μια τέτοια κοινωνία. Βέβαια αν υπήρχε θα πήγαινα τρέχοντας και ίσως μετά να μην έφευγα ποτέ.


    Πολύ καλό