Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ο Αφεντης/α γραφει απο το προφιλ της σκλαβας/ου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος thaleia, στις 7 Ιουνίου 2011.

  1. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: ο Αφεντης/α γραφει απο το προφιλ της σκλαβας/ου

    Lilly μου
    αν και οταν ισχυει αυτο δεν εχει νοημα το θεμα του νηματος

    "Απέναντι σε όλους τους τρίτους δε νομίζω να είναι θεμιτό να γράφει ο Κυρίαρχος απ το προφίλ της σκλάβας του χωρίς να υπογράφει και γνωρίζω πολλούς που θα το σνόμπαραν χαλαρά κάτι τέτοιο.

    Αν γράφει με υπογραφή, το βρίσκω συμπαθέστατο"
     
  2. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: ο Αφεντης/α γραφει απο το προφιλ της σκλαβας/ου

    Σωστό. Καλείται όμως και να σεβαστεί την επιλογή της, δλδ Α. ότι και όσα συνεπάγονται στο ότι έχει παραδώσει τον έλεγχο της Β. είναι ιδιοκτησία. Το χρηστικό δεν αποφασίζει για την χρήση του.

    Σχετικά με το θέμα. Είναι καθαρά θέμα πλαισίου που έχει θέσει ο Κ και έχει αποδεχθεί η υ.-

    Μην ξεχνάμε πως όταν υπάρχει η συναίνεση, απειροελάχιστα πράγματα μπορούν να χαρακτηρισθούν ως αθέμιτα σε ότι αφορά τα μεταξύ τους.

    Προσωπικά θεωρώ μαλακία να μιλάει ο Κ σε τρίτους παριστάνοντας την υ του. Γνωρίζω όμως πως δεν είναι λίγοι αυτοί που το κάνουν. Αρα, οι υ τους, είτε το "ανέχονται", είτε το γουστάρουν. (Να μην το γνωρίζουν και τελικά να μην το μάθουν δεν παίζει)

    Στο Μ/s, το όχι από την s, σε ότι αφορά την προσωπική ζωή της, είναι αποδέσμευση. Η s όσο είναι στο πλαίσιο/σχέση θα κάνει ότι ορίσει ο Μ της, αν της ορίσει να το κάνει και να πει κι ένα τραγούδι, αυτό ακριβώς θα πράξει.
     
  3. stavrakas

    stavrakas New Member

    Απάντηση: ο Αφεντης/α γραφει απο το προφιλ της σκλαβας/ου

    Λοιπόν θα πω και εγώ μια δυο κουβέντες για το θέμα, για εμένα το m/s παιχνίδι, ένα ερωτικό παιχνίδι που τελειώνει όταν τελειώνει το sex, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι της υπάρχει ανάλογη συμπεριφορά στον κοινωνικό βίο, και πάντα κατά τι γνώμη μου οποίος θέλει να έχει για παράδειγμα τους κωδικούς του οποίου προφίλ, είναι άτομο ανασφαλές , που επιστρέφοντας από τι δουλεία του για παράδειγμα και για ασήμαντη αφορμή ξυλοφορτώνει πιθανόν ικανοποιώντας τον ανύπαρκτο ανδρισμό του, στέκει πολύ χαμηλά στην ιεραρχία τον αρσενικών , αυτά τα άτομα μπορούν να καταστρέψουν ψυχολογίες , οικογένειες , και έχουμε ακούσει αρκετά εγκλήματα από τέτοιους μπορώ να γράφο για ώρες αλλά καλύτερα να σταματήσω
     
  4. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Απάντηση: ο Αφεντης/α γραφει απο το προφιλ της σκλαβας/ου

    Αν υπάρχει κάτι που δεν μπορώ να αποφύγω να σχολιάσω είναι το «Βεβαίως και πρεπει ο Αφεντης να εχει τους κωδικους».

    Το θα μου άρεσε ο Αφέντης μου να έχει τους κωδικούς μου, το καταλαβαίνω. «Το βεβαίως και πρέπει», αδυνατώ…

    Με την ίδια λογική θα έπρεπε να έχει και τους αριθμούς των τραπεζικών σου λογαριασμών και το pin των καρτών σου. Θα έπρεπε να σου υπαγορεύει τι να ψηφήσεις στις εκλογές, ίσως θα έπρεπε να του γράψεις και κανένα ακίνητο επειδή είναι ο αφέντης σου και στο ζήτησε.

    Στο θέμα του νήματος τώρα, ένας από τους λόγους ύπαρξης αυτού του forum είναι για να μπορούν τα μέλη του να εκφράζουν ελεύθερα τις απόψεις τους και πιστεύω ότι η γνώμη που σχηματίζει ο ένας για τον άλλο εδώ μέσα, ειδικά εάν δεν τον έχει γνωρίσει προσωπικά, πηγάζει αποκλειστικά από τα γραφόμενα του καθενός.

    Το θεωρώ λοιπόν μη θεμιτό έως απαράδεκτο το να χρησιμοποιεί ένας αφέντης την εξουσία που του παραχωρείς πάνω στο εαυτό σου, με αυτόν τον τρόπο.

    Σε μια BDSM σχέση, τόσο ο κυρίαρχος όσο και ο υποτακτικός έχουν μια ξεχωριστή προσωπικότητα και πρέπει να υπάρχει σεβασμός σε αυτήν και η δυνατότητα να έχουν την ελευθερία να εκφράζουν την γνώμη τους.
     
  5. jorge1970

    jorge1970 Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ο Αφεντης/α γραφει απο το προφιλ της σκλαβας/ου

    Corny,
    έχω κι εγώ την ίδια απορία, αλλά δεν έχω την ψυχολογία του σκλάβου βλέπεις. Κάποιους/ες όμως που την έχουν, απλά τους σέβομαι, και μάλιστα στο χώρο αυτό ..
     
  6. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: ο Αφεντης/α γραφει απο το προφιλ της σκλαβας/ου

    Αν για σένα το Μ/s είναι αυτό, το D/s τι είναι; Τα status Top/bottom τι οριοθετούν; Τα vanilla ζευγάρια που κάνουν kinky σεξ με ρόλους; Ολα μα όλα ίδια είναι;
     
  7. sw

    sw

    Re: Απάντηση: ο Αφεντης/α γραφει απο το προφιλ της σκλαβας/ου


    ...ναι ναι ...καλυτερα! 
    ...το M/s δεν ειναι μια απλη συντομογραφια.
    Εδω μεσα (στο ΒΔΣΜ) ειναι ολοκληρη στοιχειοθετημενη φιλοσοφια/τροπος ζωης.

    Βλεποντας τον αριθμο των ποστς σου (αυθαιρετα) συμπαιραινω πως (εδω μεσα τουλαχιστον) εισαι καινουριος.

    Σου προτεινω πριν απαντας συναισθηματικα ειναι καλυτερα να μελετησεις την βιβλιογραφια του χωρου για να μπορεις να συνεννοεισαι με τους ανθρωπους του χωρου, εκτος κι αν αναζητας συζητηση με τους απολαμβανοντας το ροφημα τους στο χωρο.


    Γι:mwink:ργος
     
  8. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Απάντηση: ο Αφεντης/α γραφει απο το προφιλ της σκλαβας/ου

    Και για μένα το m/s είναι απλά ερωτικό παιχνίδι με τέλος, αλλά μου φαίνονται ιδιαίτερα βλακώδης οι γενικεύσεις σου. Εκτός το αν σκοπός της εγγραφής σου εδώ είναι η δημιουργία εντυπώσεων από την πρώτη δημοσίευση κιόλας.

    Κάτι που επίσης μου κάνει εντύπωση είναι ότι ο seduction σχολίασε μόνο το τι πιστεύεις για το m/s λες και τα άλλα που είπες τον εκφράζουν. Εκτός και αν απαξιεί, οπότε και το σέβομαι.
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: ο Αφεντης/α γραφει απο το προφιλ της σκλαβας/ου

    Πω πω...
     
  10. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: ο Αφεντης/α γραφει απο το προφιλ της σκλαβας/ου

    Aν και η σχεση μου ειναι D/s, δεν πιστευω αυτα που διαβαζω.
    Αφου εχω ανατριχιασει συγκορμη με τις ασυναρτησιες εγω, φανταστειτε τι εχουν παθει οι ανθρωποι που βιωνουν το M/s.
    Μα ειμαστε καλα?
    Μια σχεση M/s τελειωνει μολις τελειωνει το σεξ?
    Και τι σχεση με το σεξ εχει βρε ανθρωποι το BDSM & το M/s ετσι οπως το αναφερετε?
    Ποιος σας ειπε οτι μια τετοια σχεση αγεται και φερεται μονο εξαρτωμενη απο την σωματικη καυλα?
    Βρε παιδια να σοβαρευθουμε λιγο.
    Δεν ειμαστε σε forum μαγειρικης....ελεος!
     
  11. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Απάντηση: ο Αφεντης/α γραφει απο το προφιλ της σκλαβας/ου

    Και από τι άλλο άγεται και φέρεται? Η σεξουαλική ικανοποίηση δεν είναι ο λόγος που υπάρχει?
     
  12. vautrin

    vautrin Contributor

    Κατά την γνώμη μου, το θέμα έχει δύο όψεις. Από τη μια αφορά τη σχέση του Κυρίου με τη σκλάβα του κι εδώ θα συμφωνήσω με το σχόλιο της Λάρας.

    Από τη στιγμήν όμως που ο Κύριος χρησιμοποιεί το προφίλ της σκλάβας για να εκφέρει δημόσιο λόγο σ’ ένα φόρουμ ή για να επικοινωνήσει με κάποιο τρίτο πρόσωπο, τότε αυτομάτως το θέμα αφορά και τους συνομιλητές του. Αν λοιπόν ο κυρίαρχος προσποιείται σχετικά με την ταυτότητά του, τότε εξαπατά τους συνομιλητές του. Θεωρώ μια τέτοια συμπεριφορά ανάρμοστη, όχι μόνο για το συγκεκριμένο στάτους αλλά και για κάθε σοβαρό χρήστη του διαδικτύου.

    Πέραν ίσως του αστεϊσμού, δεν μπορώ να φανταστώ για ποιο λόγο ένας Κυρίαρχος να κάνει κάτι τέτοιο. Σίγουρο είναι πως διαθέτει αρκετούς άλλους τρόπους, πιο ευθείς κι ειλικρινείς, να προστατεύσει την υποτακτική του από ενοχλητικούς, δίχως να παριστάνει ο ίδιος τη μικρή σκλάβα στο λιβάδι…