Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

περι ορίων

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος mottull, στις 15 Ιουνίου 2007.

  1. mottull

    mottull New Member

    πρίν κάτι μέρες μια φίλη μου mistress μου είπε πως στα πλαίσια μιας τιμωρίας έχωσε τον σκλάβο της δεμένο μέσα σε ένα φέρετρο. Δεδομένου οτι ξέρω πως λέει αλήθεια και ότι ο συγκεκριμένος έπαθε σοκ για να μην πω μικρο νευρικό κλονισμό, σκεφτόμουν για τα όρια του καθενός. Προσωπικά λαμβάνω υπόψην μου τα όρια της κάθε υποτακτικής μου, κατα πόσο όμως αυτό με καθηστά πραγματικό κυρίαρχο; έχει το δικαίομα ο/η κάθε κυριαρχος να ξεπεράσει τα όρια του άλλου; εμένα να πώ την αλήθεια με ψιλοάρεσε η ιδέα αυτής της τιμωρίας αλλα το οτι δεν θα την επέβαλα απο το φόβο της νευρικής κατάρευσής της sub μου σημαίνει κάτι; θα ήθελα πολυ να ακούσω τη γνώμη καποιου/ας sub ή slave
     
  2. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Το ρήμα που χρησιμοποίησες mottull μου έκανε εντύπωση:

    έχωσε.

    Δεν είναι ξεκάθαρο από όσα έγραψες αν ο σκλάβος της φίλης σου υπάκουσε με ευχαρίστηση, ψέμματα, το αντίθετο
    είναι ξεκάθαρο (βλέπε αποτελέσματα της τιμωρίας).

    Και το ότι έπαθε νευρικό κλονισμό δείχνει πως την κυρία του είτε δεν την ενδιαφέρει η υγεία
    του σκλάβου της (σιγά, αντικείμενο είναι, βάζο σπάει, παίρνω καινούργιο βάζο) είτε πως
    δεν γνωρίζει ακόμη τα όρια του σκλάβου της.
    Όποιο και από τα 2 να ισχύει, κατά την γνώμη μου δεν την τιμά.

    Το ότι σκέφτεσαι την υγεία της sub σου κ' δεν την επιβάλεις σε αυτήν ακόμη κ' αν σου φαίνεται ενδιαφέρουσα δείχνει πως είσαι πιο ώριμη από την φίλη σου κ' πως δεν εκμεταλεύεσαι την εξουσία που έχεις εις βάρος του άλλου ατόμου.

    Αυτά.

    Θα μπορούσα να μιλήσω αρκετά σκληρά για ..."κυρίες" ,μα δεν νομίζω πως χρειάζεται.
    Ο νοών νοείτω.

    υγ: δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά πως θα'πρεπε να είναι το υγιές BDSM, αλλά αν
    μιλάμε για μια σχέση που τείνει να γίνει 24/7 τότε πρέπει να πέφτει πολύ συζήτηση ανάμεσα στο ζεύγος.
    Άρα ο κυρίαρχος γνωρίζει τα όρια του υποτακτικού και μέσω συζήτησης γνωρίζει ποια μικρά βήματα
    πρέπει να κάμει ώστε ο sub να ξεπεράσει τους φόβους και τις αδυναμίες του.

    Το ότι λαμβάνεις υπόψιν τα πάντα όσον αφορά τον sub σου σε καθιστά απόλυτα υπεύθυνη
    για τις πράξεις του και άρα κυρίαρχη. 
     
  3. dimitriss

    dimitriss New Member

  4. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    = ?
     
  5. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Ποτέ μα ποτέ δεν ξεπερνώ τα όρια του.΄
    Αν ποτέ θέλω να τα δοκιμάσω απλά το κάνω πολύ σιγά και σωστά.
    Πρέπει να σεβόμαστε τον άλλον ειδικά όταν δεν τον ξέρουμε καλά γι αυτό καλό θα ήταν προτού δοκιμάσουμε οτιδήποτε, να το συζητούσαμε πριν μαζί του.
    Άποψή μου πάντα....
     
  6. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: περι ορίων

    χμ....μεγαλη συζητηση αυτη των οριων.
    Πιστευω πως Κυριαρχος και υποτακτικος ψαχνουν παντα Ε/εκεινον που τα γουστα και ορια Τ/τους (ναι και οι Κυριαρχοι εχουν ορια) τεινουν τοσο πολυ που ειναι σχεδον ιδια. Τα ορια διασπονται, διευρυνονται, οι υποτακτικοι ελαχιστα ρωτονται την επιμαχη στιγμη αλλα υποτιθεται πως εχουν δοκιμαστει σε αλλες στιγμες για καποιες παρομοιες "σκληρες χρησεις". Ο Κυριαρχος παντα Προσεχει την σωματικη και ψυχικη υγεια του υπο Του, αλλιως τι Κυριαρχος θα ηταν. Δε νομιζω πως οκ το βαζο σπαει περνω αλλο. Στο κατω κατω της γραφης αν το βαζο σπασει πως θα το ξαναχρησιμοποιησουμε; (σκεπτομενη παντα πως τελικα ο σκλαβος ειναι η πιο πολυτιμη ιδιοκτησια Του Αφεντη Του).

    Δεν ξερω προσωπικα δε νομιζω να το σκεφτομουν πολυ αν ο Κυριος μου Ηθελε να Κανει κατι τετοιο, φυσικα εχω το υποβαθρο της εμπιστοσυνης στον Κυριο μου, πραγμα πολυ σημαντικο για την διασπαση οποιονδηποτε οριων, απο τα πιο απλα μεχρι τα πιο πολυπλοκα. Αν η εμπιστοσυνη υπαρχει δεν υπαρχει οριο που δεν μπορει να διασπαστει, ομως η απολυτη εμπιστοσυνη (αυτη του υπο προς Τον Κυριο αλλα και Του Κυριου προς τον υπο Του) ειναι μια χρονοβορα διαδικασια που απαιτει πολυ υπομονη και επιμονη και απο τις δυο πλευρες.

    Με λιγα λογια νομιζω πως δεν υπαρχουν "σκληρα" και "ελαφρα" ορια, υπαρχουν απλα ορια που ακομα δεν εχουν διασπαστει. Καποια απαιτουν περισσοτερο χρονο, δουλεια και προσοχη απο καποια αλλα. Οπως και δεν πιστευω πως υπαρχουν ανευθυνοι Κυριαρχοι. Υπαρχουν Κυριαρχοι και εκεινοι που θελουν να παιζουν που και που τους κυριαρχους. Και οι δευτεροι ειναι εκεινοι που παιζουν ανευθυνα με την ψυχικη και σωματικη υγεια εκεινων που καλως η κακως τους εμπιστευτηκαν.
     
  7. mottull

    mottull New Member

    Απάντηση: περι ορίων

    mr goodcat, είμαι αρσενικός και απολύτος σύμφωνος με τη γνώμη σου.
    Βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την άποψη της elvira αν και η διααπασή κάποιων ορίων είναι αν όχι δύσκολή πολύ χρονοβόρα και δεν ξέρω αν ο χρόνος και κατ επέκταση η οικειότητα λειτουργεί κατασταλτηκά σε τέτοια πράγματα.
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: περι ορίων

    Τουναντιον φιλε η οικειοτητα λειτουργει υπερ και οχι κατασταλτηκα για την διασπαση των οριων της υπο, γιατι η εμπιστοσυνη της προς τον Κυριο και ιδιοκτιτη της αυξανει και κατ'επεκταση *αφηνετε* πιο πολυ για να της διασπαση ολα τα ορια της, φυσικα για την διασπαση καποιον οριων μπορει να χρειαστει αρκετος χρονος και οταν κρινει ο Κυριος της ποτε ειναι ετιμη να τα διασπαση
     
    Last edited: 20 Ιουνίου 2007
  9. Zondag

    Zondag Regular Member

    Aναρωτιέμαι πoιο είναι το όριο που "έσπασε" η mistress φίλη σου "χώνωντας" τον υποτακτικό της δεμένο σε ένα φέρετρο...Αναρρωτιέμαι ακόμα αν έχει ιδέα τι πάει να πει "σπάσιμο ορίων" και πολύ περισσότερο αν περνά καν απο το φτωχό μυαλό της ότι αυτό απαιτεί τεχνική,μέθοδο,υπομονή και εμπειρία...

    Σπάσιμο ορίων φίλε μου δεν σημαίνει ¨διαλύω το νευρικό σύστημα του άλλου με σκοπό να τον μετατρέψω σε φυτό, έτσι ωστε να μπορώ να τον ελέγχω ευκολα¨,γιατί αυτό προσπάθησε να κάνει η κατε με επικίνδυνα αφελής και ανευθυνη φίλη σου.

    Σπάσιμο ορίων σημαίνει "σταδιακή και με μέθοδο εξουδετέρωση των τεχνητών απαγορευσεων,προκαταλήψεων,και ταμπού που η ηθική και η "εκπαίδευση" έχουν επιβάλει στο ψυχονοητικό της υποτακτικής/ού. Αυτές οι τεχνητές απαγορεύσεις/ταμπού/προκαταλήψεις φέρουν ως αποτέλεσμα την αδυναμία του/της υποτακτικής να ολοκληρωθεί σεξουαλικά και να απολαυσει το πλήρες δυναμικό που ο εκ φύσεως σεξουαλικός προσανατολισμός της της επιβάλλει...Με λίγα λόγια σπας το "δεσμό" ανάμεσα στην "πραγματική φύση" στο "αληθινό" από τη μιά, και τις "κοινωνικές επιταγές και προκαταληψεις","αυτό που καταπιέζει", το "ψευτικο" που εχει επιβληθεί απο την άλλη.Αυτά "σπας" φίλε,και όχι το νευρικό σύστημα μιας άλλης ανθρωπινης ύπαρξης...

    "Σπάω όρια" σημαινει επαναπρογραμματίζω και απελευθερώνω αγαπητέ,και η απελευθέρωση αυτή όταν πραγματικά συμβαίνει προσφέρει ανακούφιση και ευτυχία,και όχι εγκλεισμό σε κάποιο ψυχιατρείο...
     
  10. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: περι ορίων

    σωστά
     
  11. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: περι ορίων

    Αυτο τα λεει ολα τελειο φιλε.
     
  12. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Re: Απάντηση: περι ορίων

    mottull χαίρομαι που συμφωνείς με τα λεγόμενά μου. Όσο για το πόσο αρνητικό είναι
    που οι ψυχολογικές εκπαιδεύσεις παίρνουν χρόνο, με καλύπτουν τα λεγόμενα του
    MasterPerris.

    Θέλει προσοχή βέβαια. Γιατί όσο πιο πολύ σε εμπιστεύεται κάποιος υποτακτικός, τόσο πιο
    εύκολα μπορεί να απογοητευθεί αν δει πως άλλα λες κ' άλλα πράτεις. Συνέπεια λόγων κ'
    έργων, κ' μετά τον αξουσιάζεις απόλυτα αφότου θα σ'έχει εμπιστευτεί... Ίσως και αγαπήσει.