Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

πολιτική αντιπαλότητα των φύλων

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος tithon, στις 30 Μαρτίου 2018.

  1. tithon

    tithon Contributor

    εν προκειμένω η απαξίωση έγινε, βάσιμα, για συγκεκριμένη συμπεριφορά, όχι για το φύλο. για την βία που άσκησε και μάλιστα επίμονα, όπως μετέφερε η μαρτυρία της @Stilvi
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    και ασκεί βλαπτική επίδραση αποκλειστικά στους έλληνες.
    ακριβώς.
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Εξαιρετικά εύγλωττη υπεκφυγή, πήρα απάντηση στην ερώτησή μου.
     
  4. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Το "άντε πλύνε κάνα πιάτο" που εντάσσεται στα παραπάνω; Στην ψυχολογική βία θα μου πείτε τώρα. Δε νομίζω θα σας απαντήσω, την μέρα που θα δω θα επιβάλλεται ποινή σε άντρα που είπε σε γυναίκα αυτή τη φράση και το δικαστήριο έκρινε ότι είναι ένοχος, ελάτε παρέα μου και θα τα φάω μπροστά σας τα λόγια μου.

    Το να παρκάρεις παράνομα στην διάβαση δεν είναι βία. Ας μην τα κάνουμε όλα ίσωμα. Είναι παράνομο ναι, διώκεται από τον Κ.Ο.Κ. ναι αλλά δεν είναι βία και μου κάνει απίστευτη εντύπωση που θα πρέπει να το ξεκαθαρίσω αυτό.

    Και πάλι διαφωνώ παράδειγμα 1:

    Άρθρο τρία τροποποιήσεις Νο.2:

    γ. οι διατάξεις του παρόντος νόμου εφαρμόζονται και στην μόνιμη σύντροφο του άντρα ή στον μόνιμο σύντροφο της γυναίκας και στα τέκνα, κοινά ή ενός εξ αυτών, ως και στους τέως συζύγους και στα μέρη συμφώνου συμβίωσης που έχει λυθεί.

    Μετά από αυτό το νήμα πάω για δικηγόρος το αποφάσισα!
    Κάποια άρθρα είναι αποκλειστικά για γυναίκες όχι όλα.
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Για να το λες, θα έχεις τις πηγές σου.
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ομοίως με τα αποπροσανατολιστικά παραδειγματάκια. Δεν πιάνουν σε όλους.
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    οι προβλέψεις της σύμβασης, συνολικά, ορίζουν οτι θύμα είναι το ένα φύλο και το άλλο ενεργεί βλαπτικά κατά του πρώτου.
    τα άρθρα αφορούν και ρυθμίζουν σχέσεις μεταξύ των πολιτών.
    στο νομοσχέδιο που κυρώνει τη σύμβαση υπάρχουν και άρθρα η χρησιμότητα των οποίων δεν αμφισβητείται.

    ποιές ακριβώς ενστάσεις υπάρχουν σχετικά με την σύμβαση περιγράφεται στην πρώτη ανάρτηση του νήματος.
     
  8. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor


    Άρθρο 4- Θεμελιώδη δικαιώματα, ισότητα και μη διακριτική μεταχείριση
    3. Η εφαρμογή των διατάξεων της παρούσας Σύμβασης από τα μέρη, συγκεκριμένα τα μέτρα προστασίας των δικαιωμάτων των θυμάτων, θα διασφαλίζονται άνευ διακρίσεων με γνώμονα το φύλο, το γένος, τη φυλή, το χρώμα, τη γλώσσα, τη θρησκεία, τις πολιτικές ή άλλες πεποιθήσεις, την εθνική ή κοινωνική προέλευση, τη σύνδεση με εθνική μειονότητα, την περιουσία, την καταγωγή, το σεξουαλικό προσανατολισμό, την ταυτότητα του φύλου, την ηλικία, την κατάσταση της υγείας, την αναπηρία, την οικογενειακή κατάσταση, την κατάσταση μετανάστη ή πρόσφυγα, ή άλλη κατάσταση.
     
  9. n0mad

    n0mad Dirty Forty

  10. tithon

    tithon Contributor

    Ειδικά μέτρα τα οποία είναι αναγκαία για την πρόληψη και προστασία των γυναικών από τη βία που βασίζεται
    στο φύλο δεν θα θεωρούνται ως συνιστώντα διακριτική μεταχείριση
    σύμφωνα με τις διατάξεις της παρούσας Σύμβασης.

    αρθρο 4.4

    τέλειο;  
     
  11. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Πολύ σωστά, αλλά εγώ έκανα μια συγκεκριμένη ερώτηση σε συγκεκριμένο συνομιλητή, ούτε μιλούσα για νόμο.

    Μου δίνετε όμως μια ενδιαφέρουσα ευκαιρία. Η σύμβαση ορίζει ως "θύμα" (άρθρο 3.ε) τις γυναίκες (αρ. 3.α) και τα φυσικά πρόσωπα εντός της οικογένειας, ή οικογενειακής μονάδας κλπ (αρ. 3.β). Σας φαίνεται αυτή διασφάλιση προστασίας δικαιωμάτων άνευ διακρίσεων; Ειδικά όταν στο άρθρο 4 αναφέρεται ότι ειδικά μέτρα αναγκαία για την πρόληψη και προστασία κλπ δεν θα θεωρούνται ως ειδικά μέτρα ("συνιστώντα διακριτική μεταχείριση");

    Η βία είναι μια, δεν σηκώνει κανένα είδος διάκρισης.

    Edit: με πρόλαβε ο @tithon, so be it. Ας υπάρχει διπλή αναφορά σε ότι πιο ευτράπελο διάβασα τελευταία.
     
  12. Σεξισμος!!!