Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

υποκατηγορια: BDSM Satanism

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Mephistopheles, στις 20 Απριλίου 2009.

  1. Mephistopheles

    Mephistopheles Regular Member

    Μια μερα παλια που "περιπλανιομουν" στο ιντερνετ επεσα πανω σε μια υποκατηγορια του BDSM που λεγοταν BDSM Satanism.
    Μια φορα ειδα μονο για αυτην, τι πιστευετε σχετικα με αυτην την υποκατηγορια?
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δε μπορω να βρω καμια συνδεση αναμεσα στο bdsm και το σατανισμο. Το οτι καποιοι μπορει να παιρνουν στοιχεια απο σατανιστικες τελετες η δρωμενα και τα εντασσουν στα bdsm παιχνιδια τους, δε σημαινει πως ο σατανισμος και το bdsm εχουν, κατ' αναγκη καποιο κοινο. Ισως για καποιους να λειτουργει φαντασιακα, σαν ενα οποιοδηποτε αλλο φετιχ.



     
     
    Last edited by a moderator: 21 Απριλίου 2009
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: υποκατηγορια: BDSM Satanism

    Τί πιστεύουμε; Διάφορα πράγματα.

    Πρώτον, ότι δεν υπάρχει τέτοια "υποκατηγορία" του BDSM.

    Δεύτερον, ότι δεν έχει καν νόημα να ανοίξουμε κουβέντα γιά το εάν το BDSM έχει "υποκατηγορίες" κι αν έχει ποιές, διότι είναι ηλίου φαεινότερον πως είμαστε παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο (το BDSM εννοώ. Γιατί κατά τα άλλα, όσο πάμε, μας παίρνει απ' ότι βλέπω ο διάολος).

    Τρίτον, ότι υπάρχει πλέον εδώ πολύ στενή σχέση ανάμεσα στην ανοησία και την επικινδυνότητα. Αυτό που δεν μπορώ ακόμη να ξεκαθαρίσω, είναι αν είμαστε επικίνδυνα ανόητοι, ή απλώς ανόητα επικίνδυνοι...




    Μα είμαστε τελικά, έστω και ελάχιστα πλέον σοβαροί; Υπάρχει τίποτε που δεν θα το χρησιμοποιήσουμε γιά να δαιμονοποιήσουμε οι ίδιοι τους εαυτούς μας στα μάτια των λίγο παραέξω; Και υπάρχει καμμία παράνομη δραστηριότητα με την οποία θα έχουμε την ευθυκρισία να μην συνδέσουμε τους εαυτούς μας και το "σπίτι μας";



     
  4. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Νομίζω οτι είναι ενδιαφέρον σαν concept, αν μη τί άλλο.

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: υποκατηγορια: BDSM Satanism

    Εσύ είσαι ο Μεφιστοφελής. Εμάς ρωτάς για τα της λατρεία σου? Με απογοητεύεις πλήρως.
     
  6. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: υποκατηγορια: BDSM Satanism

    Yπάρχουν και χειρότερα! Εγώ στο διαδίκτυο έπεσα σε κάποιες υποχθόνιες υποκατηγορίες κουρτινόξυλων.
    Η σύνδεση με το ΒDSM όπως εννοείς, είναι σκανδαλώδης και με έχει προβληματίσει βαθέως σε ποια υποκατηγορία εντάσσεται!
    Θα αναβάσω το ανάλογο thread μόλις χωνέψετε τα πασχαλινά, για να τύχει βεβαίως της σοβαρής ανταπόκρισης που του αρμόζει.  
     
  7. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    "Satanism encourages any form of sexual expression you may desire, so long as it hurts no one else.[4]

    LaVey quickly explains that this does not preclude sexual sadism/masochism, as "so long as it hurts no one else" must be interpreted to mean "who does not wish to be hurt."

    This statement openly condones homosexuality, bisexuality, polyamory, premarital or extramarital sex, sexual games including BDSM, multiple partners, incest, and any other such proclivity, while at the same time not excluding heterosexuality, monogamy, or "traditional" marriage.
    (http://en.wikipedia.org/wiki/Satanic_Bible)

    οποτε ολα κουλ...
    απλα τυπωνεις πενταλφα στη μαυρη ρομπα Σ/σου
    και βγαινεις παγανια....
     
     
  8. Mephistopheles

    Mephistopheles Regular Member

    1ον να ξεκαθαρισω κατι, μαλλον εγινε μια μεγαλη παρεξηγηση, δεν μιλησα για συνδεση μεταξυ BDSM και Σατανισμου.
    Ειπα οτι ειχα δει και ακουσει για μια "υποκατηγορια" του BDSM που εχει συνδιαζει καποια στοιχεια του BDSM και καποια του Σατανισμου. (Ναι, περιεργο μου φανηκε και μενα)
    Οταν ειπα την λεξη "υποκατηγορια" δεν εννουσα οτι εντασεται στο BDSM, απλα οτι εχει καποια στοιχεια του.
    Για αυτο και ρωταω αν καποιος εχει ξανακουσει κατι για αυτο.
    Γιατι μετα απο περιεργεια εψαξα παντου για να δω τι στο καλο ηταν αυτο και δεν βρικα τιποτα. (Μιας και ουτε γω δεν πιστευω να υπαρχει. Και τωρα βλεποντας απο τις απαντησεις σας, ειμαι πλεον σιγουρος)
     
  9. atasai

    atasai Regular Member

    Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.  
    Ο σατανισμός έχει ως υποκατηγορία την λαβεϊκή φιλοσοφία η οποία έχει αναφορές στον ηδονισμό. Να αλλάξει ο τίτλος του νήματος σε "Υποκατηγορία: bdsm hedonistic satanism"
     
  10. Mephistopheles

    Mephistopheles Regular Member

    Δεν μιλαω για τον Λαβευ, ουτε για σατανιστες δεν μιλαω. Αυτο που ειχα δει και ακουσει ηταν καθαρα "θεατρικο". Ειχε πολλα στοιχεια απο role playing.
    Εγω αυτο που ειχα δει ηταν οτι και καλα γινοταν θυσια και οτι ο ιερεας (κυριαρχος) ταπεινωνε και προκαλουσε πονο στο θυμα (slave). Αυτο για το οποιο μιλαω εχει καθαρα και στοιχεια απο role playing. Εγω απο την αρχη δεν μιλουσα ουτε για σατανιστες, ουτε για τον σατανισμο. Απλα φταιει το οτι το πρωτο μου ποστ ηταν υπερβολικα Λακωνικο.

    Εγω ηξερα οτι υπαρχει το φετιχ Roman Catholic Church. Ηθελα να ξερω εαν υπηρχε ενα αντιστοιχο φετιχ που ειχε ως αντικειμενο τον "σατανισμο"...
     
  11. bodyfull69

    bodyfull69 Regular Member

    χαζο ιστορίες κάποιων είτε αποτυχημένων μυθοστοριογράφων είτε βαρεμένων να βρουν γκόμενα.
    Θα προτιμήσω αυτό μετα κουρτινόξυλα, πολλαπλώς πιο ενδιαφέροντα και με πιο χρήσιμες λειτουργίες.
     
  12. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    Gatekeepr of Hell
    και κουρτινοξυλα
    ομορφα καιγονται....

    μην κρινεις ινα μην κριθεις....