Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

10 τρόποι για να αποφύγετε μία σχέση.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος serr, στις 7 Μαρτίου 2006.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Αν είσαι ήδη σε σχέση και θέλεις να την λήξεις. Απλά, πιάσε τον/την άλλο/η και ανακοίνωσε του/της, ότι για σένα τελείωσε. Δεν τίθεται θέμα προς συζήτηση/διαπραγμάτευση. Πιθανότατα ο/η άλλος/η θα πικραθεί, θα ειπωθούν και άσχημα λόγια.
    Εκτός και γουστάρεις τα παρακάλια ( σε κάποιους/ες τρέφουν το πεινασμένο και μωρό Εγώ τους ), ή θέλεις να χωρίσεις ψευτοπολιτισμένα ( λες και ο χωρισμός είναι βαρβαρότητα ) για να έχεις στο μυαλό σου μια "πορτούλα" ανοιχτή ( ποτέ δεν ξέρεις, τι αναβροχιά θα σε βρει ).
    Αν ο/η άλλος/η είναι να στα κάνει αερόστατα, θα σου τα κάνει, που να είσαι μαζί του/της ευθύς ή όχι. Απλά, στην περίπτωση που θα ήσουν ειλικρινής, - υποθετικά πάντα - θα ήσουν τουλάχιστον καλά με τον εαυτό σου.
    Έννοια σου, η στιγμή που ο/η πρώην θα διηγείται γλαφυρές/ζοφερές ιστοριούλες για σένα στον/στην επόμενο/η, θα έρθει πολύ πιο γρήγορα απ' όσο νόμιζες ( και ίσως θα σου άρεσε ).
    Θυμήσου ότι κάποτε ήσουν εσύ στη θέση εκείνου/ης, που τις ιστοριούλες για κάποιον/α τις άκουγε/έτρωγε στη μάπα.

    Αν δεν είσαι σε σχέση και η αλληλεπίδραση/πήδος/"ξερό βουδουσούμιασμα"/πες το όπως γουστάρεις, σχέση δεν θέλεις να γίνει. Το πιο απλό είναι να κάνεις ξεκάθαρο στο άλλο μέρος, ότι σχέση δεν την θέλεις μαζί του με την καμία.
    Με το να το κάνεις ξεκάθαρο, εννοώ να του/της το πεις και να συνοδεύσεις τα λόγια σου και από κάποιες απλές συμπεριφορές. Μην πηδηχθείς/βουδουσουμιάσεις/βάλεις στον σπίτι σου ούτε για έναν απλό καφέ τον/την άλλο/η.
    Όλα τα παραπάνω κάνε τα στον δικό του/της χώρο ή σ' ένα ξενοδοχείο ή σε μια παραλία ή όπου στα τσακίδια θέλεις, ποτέ όμως σε δικό σου χώρο. Ξέχναγα, μετά τον πήδο/"ξερό βουδουσούμιασμα" βάλε τα ρουχαλάκια σου και πάνε για ύπνο σπίτι σου, ποτέ ύπνος μαζί.
    Μην επιτρέπεις τηλεφωνήματα πέραν από συγκεκριμένες μέρες και ώρες ( και μάλιστα αρκετά περιορισμένες ) ή ακόμη καλύτερα να καλείς μονάχα εσύ κι εννοείται μόνο όταν έχεις κάϋλες.
    Αν και όταν το άλλο μέρος προσπαθήσει πλαγίως ή ευθέως, να σε ψαρέψει ή να διαπιστώσει αν "άλλαξες γνώμη" και αν θα γούσταρες μαζί του/της, να κάνεις επιτέλους σχέση. Απέφυγε τα μισόλογα, τις υπεκφυγές και τα ψέματα.
    Όλα τα παραπάνω έχουν βέβαια και το ρίσκο, να χάσεις το κοκό ή την καβατζούλα σου, γιατί όσο έξυπνος/η κι αν είσαι. Μην πιστεύεις, ότι κι ο/η άλλος/η είναι κουτορνίθι ή ότι κρέμεται απ' τον πέοντα/γουνί σου.

    Κλείνοντας, όποιος/α πηδάει πολλά παλούκια, έρχεται πάντα η στιγμή που τρώει κάποιο στα μαξιλαράκια. Κανείς/καμία δεν είναι αιώνιος/α και αν πιστεύεις ότι έχεις αποθέματα χρόνου για χάσιμο, διύλιζε τον κώνωπα.
    Κανείς/καμία δεν μπλέκεται με κανέναν/καμία για τις ψυχές των νεκρών του/της, αλλά γιατί κάτι από κείνον/η παίρνει ( και για να πάρει, όλο και κάτι πρέπει να δώσει. Αφού το τσάμπα είναι νεκρό ).
    Κανείς/καμία δεν έχει την υποχρέωση να μένει για περισσότερο καιρό με κάποιον/α άλλο/η, από κείνον που θα ήθελε. Ως προς το να είναι ειλικρινής ή όχι, αυτό είναι προσωπικό του/της ζήτημα και τι θα τον/την χαλούσε περισσότερο ( τα περί ηθικής τα βάζω στην άκρη ).
    Αν μη τι άλλο η αλήθεια έχει το κουσούρι να ξεδιαλύνει τις καταστάσεις σίγουρα και γρήγορα ( μπορεί όχι πάντα "αναίμακτα" ).
    Τεσπα, αρκετοί/ες είναι φορείς του συνδρόμου της μαϊμούς, αν δεν βρουν ένα καινούριο κλαρί να πιαστούν, το παλιό δεν τ' αφήνουν. Αν είναι κάτι που τους/τις "φτιάχνει", είναι κολοκυθόπιτα τους.
    Επίσης κολοκυθόπιτα τους είναι, ν' ακολουθούν "λίστες εύκολων τρόπων", για να την σκαπουλάρουν.
    Εμένα η ζωή μου έμαθε - μάλλον λάθος - ότι ή αποφασίζεις εσύ ή αποφασίζουν άνθρωποι ( ή καταστάσεις ) για σένα. Και δεν μου άρεσε ποτέ, ν' αποφασίζει κανείς και τίποτε για μένα. Πόσο μάλλον να σπαταλώ τον χρόνο μου.
    Καθώς και ότι πρέπει, να κάνεις επιλογές και να είσαι διατεθειμένος, να τις πληρώσεις. Αφού και τον σκύλο ολάκερο και την πίτα χορτάτη, δεν παίζει.  
     
    Last edited: 16 Μαρτίου 2016
  2. Δε χρειάζομαι τεχνάσματα και πλάγιους τρόπους. Όταν είμαι σίγουρος για το μήνυμά μου και το περνώ ξεκάθαρα στον άλλο, δεν αφήνω χώρο για παρερμηνείες.

    Το πρόβλημα προέρχεται από τα διπλά μηνύματα. Για παράδειγμα, κάποιος που σκοπεύει να αυτοκτονήσει, δεν το ανακοινώνει, ούτε το διατυμπανίζει. Το πολύ να αφήσει ένα σημείωμα. Απλά φεύγει.
    Όταν θέλω πραγματικά να φύγω από τη σχέση, το βλέμμα και ολόκληρο το σώμα μου υποστηρίζουν αυτή μου την απόφαση. Τα λόγια απλά βάζουν τους τίτλους τέλους. Το ίδιο και όταν δε θέλω να εμπλακώ σε μία σχέση. Μπορεί να κολακεύομαι από το ενδιαφέρον μιάς γυναίκας, το "όχι" μου όμως φροντίζω να φθάνει σε εκείνη ευγενικά μεν, αλλά με καθαρότητα και σαφήνεια.
     
  3. whisperer

    whisperer Regular Member

    Παντα πρεπει να υπαρχει πλανο διαφυγης 
     
  4. vanilla30

    vanilla30 κι αλλο!!

    Γιατι οποτε βλεπω τετοια νηματα σκεφτομαι οτι εχεις αργήσει για να τρολαρεις @whisperer ?
     
  5. ας πιουμε στην υγεια των τρελλων(λόγω των ημερων κατι παραπανω θα το πιουμε),των απροσαρμοστων,των επαναστατων,των ταραχοποιων.
    σε αυτους που βλεπουν τα πραγματα διαφορετικα,που δεν τιμουν τους κανονες,που δεν σεβονται την τάξη....μπορεις να τους επαινεσεις,να δια-
    φωνησεις,να τους τσιταρεις,να δυσπιστησεις,να τους δοξασεις η να τους κακολογησεις.αλλα δεν μπορεις να τους αγνοησεις.γιατι αλλαζουν τα πραγματα,βρισκουν,φανταζονται,βοηθανε,ερευνοθν,φτιαχνουν,εμπνεουν.σπρωχνουν μπροστα τα παντα.ισως πρεπει να ειναι τρελλοι,πως αλλοιως
    θα κοιταξουν ενα αδειο καμβα και θα δουν ενα εργο τεχνης.η θα καθισουνστην σιωπη και θα ακοθσουν τραγουδι που δεν εχει γραφτει
    εκει που καποιοι βλεπουν τρελλοθς εγω βλεπω μεγαλοφυιες.γιατι οι ανθρωποι που είναι αρκετα τρελλοι για να πιστευουν οτι μπορουν να αλλα
    ξουν τον κοσμο,ειναι αυτοι που στο τελος το κανουν!!!''.ας πιουμε στην υγεια οσων τετοιων ανθρωπων εξακολουθουν να υπαρχουν
    κι έχοντας βγαλει τις μασκες.....