Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

10 Kανόνες για submissives

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος miranda, στις 28 Μαϊου 2005.

  1. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: 10 Kανόνες για submissives


    Γιατί έχει ανάγκη να ρωτήσει; Τι επιβεβαίωση θέλει να λάβει από την σκλάβα του; Αισθάνεται ανασφάλεια ότι δεν κάνει κάτι καλά;

    Αστάρτη
     
  2. m694f

    m694f New Member

    Απάντηση: 10 Kανόνες για submissives

    Ξέχασες το κυριότερο που είναι η εμπιστοσύνη.
     
  3. Valkiria

    Valkiria Regular Member

    Απάντηση: 10 Kανόνες για submissives

    τώρα για να καταλάβω, ανοίγεις ένα νήμα με κανόνες για υποτακτικούς, όντας επισκέπτρια, για ποιο λόγο; για να αποδείξεις πόσο καλή υποτακτική είσαι ή πόσο καλά τα ξέρεις;

    ρωτάω γω...
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: 10 Kανόνες για submissives

    Η miranta ήταν μέλος του φόρουμ τότε, μετά αποχώρησε και γι αυτό φαίνεται ως guest.

    Το κείμενο που έβαλε είναι της SOJ | The Society of Janus

    Μαζί με το ανάλογο για τους Κυρίαρχους, βρίσκεται και στην αρχική σελίδα της GreekBDSMCommunity.

    Υποθέτω ότι η miranta τα είχε βάλει για να τα διαβάσουν όσοι δεν τα γνώριζαν και για να σχολιαστούν βέβαια.
     
    Last edited by a moderator: 23 Μαϊου 2010
  5. Valkiria

    Valkiria Regular Member

    Απάντηση: 10 Kανόνες για submissives

    αααα... γμτ, δεν πρόσεξα ημερομηνίες.

    oops!
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Θα παρέμβω, και ελπίζω η πείρα μου να με καθοδηγήσει ώστε να παρέμβω με νόημα. Διότι την miranda, την έφαγε η μαρμάγκα. Ενώ εγώ, είμαι ακόμα εδώ.

    ΌΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ. Εδώ διαβάζω, σε διάφορα κείμενα στο φόρουμ, ότι είναι απεχθές σε κάποιον Κ να πραγματοποιεί τις φαντασιώσεις του Υ. Νοιώθουν άβολα τα καημένα τα Κ, νοιώθουν υπηρέτες. Εγώ βέβαια, που διατηρώ 2 σκλάβους ως υπηρέτες, εδώ και χρόνια, και που είναι ευτυχισμένοι μαζί μου και πιστοί και αφοσιωμένοι και χρήσιμοι, και προοδεύουν στη ζωή τους, πραγματοποιώ τις φαντασιώσεις τους. Ο μεν ένας, είναι σύντροφος / υπηρέτης / μαζοχιστής / σύμβουλος και ο δε άλλος δουλικό / βαρειές δουλιές / αντικείμενο εξευτελισμών. Δεν νιώθω υπηρέτριά τους, όμως αναγνωρίζω τα βίτσια τους και τις ανάγκες τους και τους χρησιμοποιώ σύμφωνα με αυτά. Οι ίδιοι είναι ευτυχισμένοι κι εγώ απολαμβάνω τη χρήση τους. Μήπως να νιώθω και τύψεις; Ε λοιπόν, δεν νιώθω ουδεμία.

    Υπήρξα υπομονετική, στις σχέσεις μου με Κ. Μέγα λάθος. Δεν θα το ξανακάνω ποτέ. Φαίνεται εξαρχής, εάν κάποιος επιθυμεί να κάνει τη σχέση ή όχι. Όποιος επιθυμεί να κάνει τη σχέση, έρχεται και την κάνει. Με πράξεις. Εάν μπορώ εγώ, με τόσα προσωπικά προβλήματα, να διατηρήσω δύο ευτυχισμένους σκλάβους, και να τους βοηθήσω να προοδεύσουν στη ζωή τους (με την τεράστια ψυχική ηρεμία που τους παρέχω), τότε θα έπρεπε ο οποιοσδήποτε δηλώνει Μάστερ και προσεγγίζει μία γυναίκα (ή έναν άντρα) ως Αφέντης, να μπορεί να κάνει το ίδιο, from day one. Ουστ με τις υπομονές και τις αηδίες. Ποτέ δεν άκουσα τίποτε περί υπομονής, σε κανένα ξένο σάιτ. Μόνο εδώ κωλωβαράνε με τις υπομονές. Από Σαν Φρανσίσκο μεριά, μέχρι London town, γίνεται χρήση (και ενίοτε κατάχρηση) σκλάβας. Συνέλθετε κορίτσια. Πείτε ΟΧΙ στις μπούρδες...Και αν συνέλθετε εσείς, θα συνέλθουν και οι ανόητοι...

    Όλοι μας είμαστε το δώρο του Θεού στον κόσμο. Αχρείαστη η ταπεινότητα. Αποδοχή και αγάπη προς εαυτόν. Αγκαλιάστε τον εαυτό σας και μετά θα αγκαλιάσετε και τους άλλους. Τί τρίχες κατσαρές είναι αυτές περί ταπεινότητας...Η χριστιανοσύνη ξαναχτυπά, μετά από εκατοντάδες χρόνια...Ε όχι. Δεν μασάμε. Ο καθένας είναι ένα όμορφο άτομο, έχει την δυνατότητα να γίνει ένα όμορφο άτομο και ο σημαντικός άλλος του το αναγνωρίζει αυτό και τον βοηθάει να αγαπήσει τον εαυτό του. Εντάξει, δεν χρειάζεται να καβαλήσει κανένα καλάμι. Αλλά ταπεινότητα; Γιατί; Σε τί εξυπηρετεί; Δηλαδή η sapfw που δεν χαρίζεται είναι χαζή; Ή εγώ που θέλω να είμαι η πορφύρα, κάνω λάθος; Τί λέτε ρε; Δεν πάτε καλά...

    Αρχίστε, ακούγοντας εμένα. Είναι τόσο δοκιμασμένες οι συμβουλές, ιδρώτα, δάκρυα και αίμα έχυσα για να καταλήξω εδώ. Ακούστε με..Και μόνο το γεγονός ότι σημαντικά μέλη του φόρουμ με αποτρέπουν από το να γράφω (ή να διαβάζω) λέει πολλά. Ξέρω τί λέω η πουτάνα - και τους χαλάω την πιάτσα. Believe me guys and girls...Once a πουτάνα, always a πουτάνα...

    Και αν δείτε ότι δεν επικοινωνεί αυτός, ούστου...Μια κλωτσιά και βουρ στον Καιάδα του BDSM. Στα αζήτητα να πάει ο Καριόλης, και είθε ποτέ να μην του κάτσει Υ, ούτε για Σόδομα ούτε για Γόμορρα, τον λελέ, που το παίζει και αδιάφορος. Ούστου...

    Πάντα κράταγα μία πισινή, σε περίπτωση που θα μου έβγαινε απατεώνας. Έχω κρατήσει αρχεία με συνομιλίες, μυστικά που ξέρω μόνο εγώ, πράγματα που μπορώ να χρησιμοποιήσω ανά πάσα στιγμή, για να προστατεύσω τον εαυτό μου. Ω, δεν είναι σωστό; ΚΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΣΚΑΣΙΛΑ. Και πού ξέρω εγώ τί φρούτο θα μου φέρει το Ίντερνετ; Πού ξέρω πόσο απατεώνας είναι ο άλλος, πού ξέρω αν είναι μόμολο, λελές, μικροτσούτσουνος, απατεώνας ή μαλάκας; Συνέλθετε κορίτσια...(και άντρες, κι εσείς, το ίδιο ισχύει και για σας...)

    Σε μία σκηνή, ναι. Γενικότερα όμως, είναι δίκοπο μαχαίρι. Προσωπικά, το έκανα. Οι συνέπειες ήταν καταστροφικές, στην περίπτωσή μου...Να είστε έτοιμοι να επωμισθείτε το κόστος. Ακόμη καλύτερα, να είστε έτοιμοι να ανταποδώσετε. Μετά, ο καθείς πράττει απλά κατά συνείδηση.

    Σωστό. Όταν όμως τα σφάλματα αρχίσουν να συσσωρεύονται, get the fuck out of there!!! Η σκλάβα έχει ένστικτο και κριτική αντίληψη και θα έλεγα πως έχει και υποχρέωση να ενημερώνει την κοινότητα ότι κάτι δεν πάει καλά, όταν κάτι δεν πάει καλά...

    Να αμφισβητείτε, και να κριτικάρετε και να σκέφτεστε. Μέχρι να έρθει η στιγμή που θα παραδοθείτε - έρχεται σε ανυποψίαστη στιγμή, δεν είναι τμήμα της λογικής και της συνείδησης, ποτέ, να το ξέρετε αυτό. Κάποτε σταματάει η κρίση και μπαίνει η εξάρτηση. Είναι ωραίο πράγμα. Όταν όμως κάποιος έχει Χαρακτήρα, και βρίσκει πράγματα που ενοχλούν τον Χαρακτήρα του, βάζει στοπ στην εξάρτηση. Μην ανησυχείτε για όλα αυτά. Θα γίνουν όμορφα από μόνα τους. Αν δεν έχετε Χαρακτήρα, δεν θα σας πειράξει...Αν έχετε Χαρακτήρα, θα πέσει κλωτσιά μουλαριού στον οποιοδήποτε Κ είναι αχρείος...So it goes.

    Είναι υποχρέωση του Αφέντη που έχει οδηγήσει τον σκλάβο ή την σκλάβα στην εξάρτηση, να φροντίσει ώστε να παραμείνει υγιής. Εάν δεν το καταφέρει, είναι δική του ευθύνη, αποκλειστικά. Όπου υπάρχει εξάρτηση, βούλησης και επιθυμίας, δεν μπορεί ο Αφέντης να γυρίσει στην σκλάβα και να την κατηγορήσει ότι φταίει που αρρώστησε - αν αρρώστησε. Φταίει ο ίδιος. Υπάρχουν ανίκανοι Μάστερς, Μάστερς που δηλώνουν Μάστερς αλλά δεν είναι, είτε επειδή δεν έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις (ψυχολογίας, ανατομίας, φυσιολογίας κλπ) είτε επειδή δεν έχουν την απαιτούμενη υπευθυνότητα. Είναι πανεύκολο να οδηγήσουμε κάποιον στην εξάρτηση, κι εγώ μπορώ να το κάνω, δεν είναι κάτι δύσκολο. Το δύσκολο είναι να τον βοηθήσουμε να βγει από αυτήν, ή να επωμισθούμε την ευθύνη της κτήσης του. Εκεί, ακόμη και οι καλύτεροι Ντομ κωλώνουν. Γιατί εκεί δεν έχει απόλαυση, είναι θέμα συνέπειας, ευθύνης και προσφοράς στον σύντροφο. Είναι ΒΑΡΟΣ. Λίγοι Ντομ επιθυμούν το βάρος. Ελεύθερα πουλάκια γαρ...Αλλά δεν είναι έτσι. Για ανθρώπους μιλάμε, για ψυχούλες...Ντροπή τους, αν δεν κουβαλάνε το βάρος που μόνοι τους δημιούργησαν...Όποιος δεν το αντέχει το βάρος, ή βαριέται εύκολα, δεν δικαιούται να το κάνει.

    Ο μόνος δείκτης ότι κάτι κάνετε σωστά στο BDSM είναι αυτός: προκαλεί ΚΑΥΛΑ. Είναι η καλύτερη ένδειξη. Όταν καυλώνω, ξέρω ότι αυτό που κάνω είναι σωστό. Αν δεν καυλώνω, ξέρω ότι προχωρώ στον λάθος δρόμο, ΑΝD I MUST GET THE FUCK OUT OF THERE...
     
  7. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: 10 Kανόνες για submissives

    Συμφωνώ απόλυτα. Τείνω πλέον να πιστέψω από αυτά που ακούω και βλέπω ότι η υπομονή, η σεμνότητα και η δίδυμη αδερφούλα της η ταπεινότητα αποτελούν καροτάκια στα χέρια αρκετών κυρίαρχων, για να δημιουργούν αυλές από (ανικανοποίητες και άρα δυστυχισμένες) υποτακτικές που έχουν τυφλωθεί από την επιθυμία τους να ζήσουν μια τέτοια σχέση. Η δε υπερβολική προσκόλληση στο διαδίκτυο συχνά βοηθάει στο να συντηρείται η αίγλη αυτών των βδσμικών "αρετών". Γιατί το διά ζώσης, όπως και να το κάνουμε, ξεκαθαρίζει το τοπίο ταχύτατα και δεν αφήνει περιθώρια για να ανθίσουν ανούσιες υπομονές.

    Και τέλος πάντων, τι σημαίνει αυτό το "να μην κριτικάρετε / σκέφτεστε"; Καινούργιο ανέκδοτο για ξανθιές είναι;
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: 10 Kανόνες για submissives

    Χαίρομαι πάρα πολύ, alnair, που επιτέλους συμφωνούμε τόσο απόλυτα, και τόσο ειλικρινά, σε κάτι... 

    Και πρέπει να ομολογήσω, ότι έτσι είναι όντως τα πράγματα. Και προσωπικά, θα κάνω ότι μπορώ, για να αλλάξω μία κατάσταση, που κακώς έχει εδραιωθεί, εδώ στην Ελλάδα, και στο φόρουμ και στον χώρο, με οποιοδήποτε προσωπικό μου κόστος, εγώ θα το προσπαθήσω, και ότι γίνει έγινε. Χειρότερα από πριν, αποκλείεται να γίνει, έτσι;  
     
  9. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: 10 Kανόνες για submissives

    Έχω την εντύπωση ότι παντού συμβαίνει αυτό, δεν θα το εντόπιζα μόνο στην Ελλάδα. Ίσως εδώ όμως να φαίνεται πιο έντονα επειδή είμαστε πολύ λιγότεροι και έχουμε και μια τάση προς τη μίμηση. Σε σταυροφορία κάθαρσης πάντως δεν συμμετέχω, γιατί θεωρώ ότι it takes two to tango. Όπου νιώσω όμως ότι έχω κάτι να πω, θα το κάνω  
     
  10. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απάντηση: 10 Kανόνες για submissives

    Δώρα βρες λίγο ένα χώρο στην αρχική σελίδα του φόρουμ να έχει κάπου αυτά που έγραψες να τα διαβάζουν.Έστω να πληρώσουμε έναν χώρο διαφήμησης και να μπει εκεί.Προσφέρομαι να συμμετέχω οικονομικά.   Εξαιρετικές απαντήσεις... ευχαριστούμε!!!
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: 10 Kανόνες για submissives

    Σ' ευχαριστώ ipakouo_skilaki. Είναι να μην αρχίσω να μιλάω... 
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: 10 Kανόνες για submissives



    11) Σταματήστε να υιοθετείτε lifestyle κανόνες που αφορούν τη σεξουαλική σας ζωή από το κάθε "Penthouse" του bdsm.

    Φτιάξτε δικούς σας κανόνες.