Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

120 μερες στα Σόδομα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 23 Ιανουαρίου 2009.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Θα άντεχε το φόρουμ την δημοσίευση αποσπασμάτων από τα «120 μέρες στα Σόδομα» του Μαρκήσιου ντε Σαντ;
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Άνετα κατ εμέ   απορία έχω να δω ποιά κομμάτια θα έβαζες και πώς θα τα διάβαζα σήμερα.

    Αλλά δεν θα τα σπείρεις σε όλα τα νήματα, έτσι δεν είναι;  
     
  3. leopoldos

    leopoldos Regular Member

    Γιατί να μην το αντέχει;
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Εσύ τρυφερή μου έχεις και εμπειρία. Και από ότι καταλαβαίνω το έχεις διαβάσει. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:

    Το συγκεκριμένο ανάγνωσμα περιέχει υλικό σκληρό που αντίκεινται στους νόμους του κράτους, όπως και του φόρουμ. Το ίδιο υλικό θα προκαλούσε την απέχθεια σε μέλη του φόρουμ και αντιδράσεις, ως διαχειριστής παλιός θα μου πρότεινες να το λογοκρίνω για τους παραπάνω λόγους;

    Την ίδια απορία έχω και για αποσπάσματα από τον Μέγα Ανατολικό του Ανδρέα Εμπειρίκου και για όσους δεν γνωρίζουν το περιεχόμενο...

    Σύμφωνα με τον Οδυσσέα Ελύτη, το ταξίδι που περιγράφει ο Εμπειρίκος στο «Μέγα Ανατολικό», αποτελεί στην πραγματικότητα μία αφορμή «για να δημιουργήσει μία κινούμενη μονάδα-νησίδα όπου, χωρίς τους περιορισμούς της πιθανοφάνειας, θα συσσωρεύσει όλες τις παραλλαγές και τις εκφάνσεις της σαρκικής ομιλίας από την ονείρωξη και τον αυνανισμό αρχινώντας, ως την επιδειξιομανία, τον ηδονοβλεπτισμό, τον λεσβιασμό, την παιδεραστία, την αιμομιξία, τον φετιχισμό, τον σαδισμό, τον μαζοχισμό, την κοπροφαγία και οτιδήποτε άλλο μπορεί να βάλει ο νους του ανθρώπου αποβλέποντας στην ικανοποίηση του ερωτικού ενστίκτου»

    Πηγή: Βικιπαίδεια
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Ηλία μου, μπήκα στη θέση σου και τα σκέφτηκα όλα αυτά  

    Ο Καστανιώτης (αν δεν κάνω λάθος) που έβγαλε τις 120 μέρες και ο Πετσόπουλος της Άγρας που έβγαλε τον Μέγα Ανατολικό, δεν αντιμετώπισαν κάποιο νομικό πρόβλημα, η ύλη που θα παρουσιαστεί είναι γνωστή στο κοινό γενικά και κανείς δεν μπορεί να επικαλεστεί ότι δεν ήξερε τί θα έβλεπε ενώ όποιος δεν θέλει δεν θα κοιτάζει το νήμα, είναι τόσο απλό  

    Χωρίς να είμαι βέβαιη, νομίζω ότι το θέμα ανάγεται εκεί, άλλο είναι να φέρεις υλικό καινούργιο που σκοντάφτει στις απαγορεύσεις του φόρουμ και άλλο να βγάλεις λογοτεχνία ήδη γνωστή και όχι ανέκδοτη. Στην πρώτη περίπτωση, το κοινό περί δικαίου αίσθημα έχει ήδη αποφανθεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, με τη σιωπή του. Γιατί θα υπάρχει πρόβλημα στο φόρουμ μ ένα βιβλίο που ο καθένας θα μπορούσε να βρει και να διαβάσει έξω από δω;

    Για κάθε ενδεχόμενο, ας μην ανεβάσουμε τα κομμάτια αυτά που θα μπορούσαν να προκαλέσουν πρόβλημα.

    Η αλήθεια είναι ότι καλύτερα να γράψουν εδώ και να μη διστάσουν να το κάνουν, αυτοί που δεν θα ήθελαν  
     
    Last edited by a moderator: 23 Ιανουαρίου 2009
  6. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: 120 μερες στα Σόδομα

    Δε μ'ενοχλει μια και τοχω διαβασει αλλα αμα αντίκεινται στους νόμους του κράτους, όπως και του φόρουμ, αστο.
    Και ειδικα για το φορουμ που τελευταια ακολουθειτε τους νομους του με ευλαβεια.
    Ας το αγορασουν να κινηθει και η αγορα.
     
  7. τασος0

    τασος0 Regular Member

    Απάντηση: 120 μερες στα Σόδομα

    ειναι το μονο cd που εκανα κομματακια κ το πεταξα μολις το ειδα.
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: 120 μερες στα Σόδομα

    To κακό Ηλία μου, εδώ μέσα είναι ότι εμείς θεωρούμε τη λογοκρισία νόμιμη. Εκεί έξω στη (σκατο)κοινωνία μας οι άνθρωποι έχουν προχωρήσει κι η λογοκρισία απαγορεύεται.
    Για να δείς πόσο μπερδεμέοι είμαστε εδώ μέσα. Και μόνο που σκέφτηκες ότι κάποιος μπορεί κάποιος να λογοκρίνει ένα έργο τέχνης, καταλαβαίνεις, τι σύγχιση επικρατεί εδώ μέσα.... 'Έχεις φτάσει στο σημείο να σκέφτεσαι αν πρέπει να αναρτήσεις Εμπειρίκο ή Ντε Σαντ. Αυτά κάνει η άγνοια και το χειρότερο η κάκιστη και παράνομη τακτική της λογοκρισίας που αναπτύχθηκε στο φόρουμ 

    Τι κρίμα και εν τέλει τι ντροπή...
     
  9. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Κοιτα τι μαθαινει κανεις διαβαζωντας το φορουμ!

    Δεν ειχα ακουσει καν για την υπαρξη του Μέγα Ανατολικού. Τωρα εχω μεγαλη περιεργια να το διαβασω.

    Αν δεν αντεχουμε να διαβασουμε αποσπασματα απο κλασσικη λογοτεχνια, τι σοι φορουμ ειναι αυτο;

    Πραγματικα ειμαι εκπληκτη με το γεγονος οτι το συζηταμε και μαλιστα οτι υπαρχουν αντιρησεις.

    Πολυ περιεργο...
     
  10. Re: Απάντηση: 120 μερες στα Σόδομα

    Γιατι?

    Συμφωνώ. Πρόκειται για λογοτεχνικά έργα τα οποία έχουν εκδώσει
    γνωστοί εκδότες πριν πολλά χρονια. Να σκεφτεί κανείς ότι πολλοί
    υποστηρίζουν ότι το νετ είναι χώρος ελεύθερης έκφρασης η τουλάχιστον
    λίγο πιο ελεύθερης απ’ ότι εκτός νετ.
    Φτάσαμε να ρωτάμε αν πρέπει να αναδημοσιεύουμε και κλασσική
    λογοτεχνία μήπως και ενοχλήσουμε κάποιον
    Νομίζω ότι ο Ηλίας με την ερώτηση του κάτι άλλο θέλει να πει.
     
    Last edited: 23 Ιανουαρίου 2009
  11. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: 120 μερες στα Σόδομα

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Το καλυτερο ποστ μακραν.. απο οτι εχω διαβάσει εδω κ καιρό !!!
    Τώρα συνειδητοποίησα τι ακριβώς με ενοχλεί τόσο ώστε να απέχω..

    Οτι ενω εξ ορισμου ΕΔΩ ειναι ένας χώρος λόγου, δυστυχώς λειτουργει πια, με βασικό άξονα την λογοκρισια, κυριως μέσω της "διακριτκης" ευχερειας του νηματοθέτη.. και όχι μόνο..

    Σε νετ φορουμ σχετικό με το βδσμ, έχουν γίνει νηματα με προτάσεις μαγειρικής, κ σκεφτόμαστε αν μπορει να μπει ντε σαντ? ωραιο βδσμ φορουμ..
     
  12. Re: Απάντηση: 120 μερες στα Σόδομα

    Μια διόρθωση αγαπητή ψέματα.
    Όπως κατέδειξα πρόσφατα δεν υπάρχει καμιά «διακριτική ευχέρεια
    του νηματοθετη» Δηλαδή αν ζητήσει το σβήσιμο ενός ποστ δεν
    είναι απαραίτητο ότι το αίτημα του θα γίνει δεκτό. Επομένως έχει
    τα δικαιώματα που έχουν και όλα τα υπόλοιπα μέλη.
    Είναι στην διακριτική ευχέρεια της διαχείρισης και της αντίληψης
    ενός εκαστου μέλους της πάνω σε ζητήματα όπως…Τι είναι
    νόμιμο , τι είναι προσβλητικό , τι είναι χιούμορ , τι είναι σάτιρα κλπ
    ζητηματα καθαρα υποκειμενικα δηλαδη και γι' αυτο λενε πολλοι
    οτι αν καπου ξεκινησει λογοκρισια δεν σταματα πουθενα.
    Αλλά ας σταματήσω εδώ διότι τέτοιου είδους κρίσεις απαγορεύονται
    και θα ξαναπαρω ινφρακτιον   εστω κι' αν δεν προκειται για κριση
    αλλα περιγραφη ενος συστηματος. Ειπαμε...υποκειμενικα ειναι ολα αυτα  
     
    Last edited: 23 Ιανουαρίου 2009