Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

24/7 - πραγματικότητα ή φαντασία?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 4 Ιουλίου 2005.

  1. PD

    PD Regular Member

    RE: RE: 24/7 - πραγματικότητα ή φαντασία?

    Και εσυ πιστευεις οτι ολα αυτα που αναφερονται στο thread αυτο, καθως και αρκετα ακομη (που ας μου επιτραπει η λεξη "οριζουν" μια σχεση 24/7) ειναι εφικτα σε παντρεμένα ζευγάρια (και μαλιστα με παιδια) ;
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    PD: Όσον αφορά το πρώτο σκέλος της ερώτισής σου, δεν πιστέυω πως είναι, γνωρίζω πως είναι.
    Όσον αφορά το θέμα των παιδίων, δεν μπορώ να ισχυριστώ το ίδιο, μόλις όμως θα έχω δεδομένα θα εκθέσω τις εμπειρίες μου. Προς το παρόν η απάντησή μου είναι πως ναι, πιστεύω πως είναι εφικτό.

    Δεν βλέπω γιατί απαιτείται το ζευγάρι να είναι παντρεμένο.
     
  3. lorelai

    lorelai Guest

    Δεν μπορώ να πω και πολλά σ'αυτο το topic γιατί δεν είμαι οπαδός του 24/7 και ούτε μπόρεσα να καταλάβω και ποτέ αυτούς που είναι αλλά αυτό είναι θέμα του καθενός. Είναι σημαντικό τα παιδιά να έχουν ισχυρά πρότυπα γονιών για να μπορέσουν να μεγαλώσουν σωστά και το ακόμα κυριότερο να υπάρχει αγάπη και συννενόηση στο σπίτι. Διαφωνώ ότι τα vanilla ζευγάρια δεν μπορούν να έχουν το ίδιο αρμονικές σχέσεις όπως τα ζευγάρια D/s ή Μ/s μιας και αυτό είναι θέμα επικοινωνίας και επαφής ανάμεσα στους 2. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι φαντάζομαι ότι το 24/7 θα είναι πιο δύσκολο να υπάρξει με παιδιά τα οποία καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα απο ότι κάποιες φορές νομίζουμε εμείς και έτσι θα πρέπει να είναι το ζευγάρι εξαιρετικά προσεχτικό. Πάντως σίγουρα δεν το θεωρώ ανέφικτο.
     
  4. Ms Alexia

    Ms Alexia New Member

    Η εμπειρια μου περιοριζεται σε σχεση 24/7 και οχι σε γαμο και ποσο μαλλον με παιδια... Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι ΜΠΟΡΕΙ να υπαρξει, να λειτουργησει μια τετοια 24/7 σχεση σε ολο της το φασμα και ειναι μαλιστα και μια πολυ δυνατη εμπειρια... καθως αναπτυσσεις κωδικες που καταλαβαινουν μονο οι δυο και τους δενουν παρα πολυ.
    Τωρα οταν μιλαμε για παιδια, τα πραγματα απλα χρειαζονται απολυτη προσοχη για να μην διαταραχθει η ζωη τους σε τιποτα. Πιστευω οτι ειναι επιλυσιμα τα προβληματα που τυχον προκυψουν αλλα απαιτειται παντα πολυ μεγαλη προσοχη.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: 24/7 - πραγματικότητα ή φαντασία?

    lorelai αρχικά σε καλοσωρίζω στο φόρουμ.. 

    ήθελα αν δεν σου είναι δύσκολο μια μικρή διευκρίνηση όσον αφορά το ποστ σου.

    Πιστεύεις πως μια μητέρα σκλάβα δεν είναι ισχυρό πρότυπο για τα παιδιά?

    η λάρα Του
     
  6. lorelai

    lorelai Guest

    Καλώς σας βρήκα  . Δεν εννοοουσα ότι μία σκλάβα δεν μπορεί να είναι ισχυρό πρότυπο για τα παιδιά είπα απλά ότι η μητέρα πρέπει να είναι ένα ισχυρό πρότυπο για τα παιδιά της. Που σημαίνει ότι σκλάβα η μή θα πρέπει να είναι πολύ προσεχτική στο τι εικόνα παρουσιάζει στα παιδιά. Ελπίζω να σου έλυσα την απορία.
     
  7. latexduck

    latexduck Contributor

    πρώτα απ' όλα καλωσήρθες lorelai
    Πιστεύω ότι το πρότυπο μιας γυναίκας σκλάβας στον άντρα της προς τα παιδιά θα είναι λάθος
    γιατι τα παιδιά καταλαβαίνουν ότι δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι στον πατέρα, με λίγα λόγια μας μεταφέρει σε πολλές δεκαετίες πίσω...
     
  8. gaby

    gaby Guest

    lorelai και Jim Sailor, ας μη μεταθέτουμε το πρόβλημα στα παιδιά. Έτσι και αλλιώς, πιό συντηρητικά, κι εγωιστικά με τον χαριτωμένο τρόπο τους, πλάσματα από τα μικρά παιδιά δε νομίζω να υπάρχουν.

    Τα παιδιά απ ότι ξέρω θέλουν μία μαμά που να τα καλύπτει πλήρως στις ανάγκες της καθημερινότητας και στις συναισθηματικές τους ανάγκες. Και έναν πατέρα κυρίως για την ασφάλεια και ως πρότυπο ισχύος. Έχω δει με τα μάτια μου τα παιδιά να συμπεριφέρονται και να προσπαθούν να οδηγήσουν τους γονείς προς αυτές τις κατευθύνσεις.

    Και το γενικό πρότυπο είναι ότι οι γονείς εμφανίζουν "αρραγές μέτωπο" προς τα παιδιά, δηλαδή η μάνα δε "σηκώνει κεφάλι" έτσι που να το αντιλαμβάνονται τα παιδιά. Υποθέτω ότι μιλάμε για έντιμες 24/7 σχέσεις όπου το Κυρίαρχο στοιχείο σέβεται και το υποτακτικό ως γονιό.
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: 24/7 - πραγματικότητα ή φαντασία?

    Σ' ευχαριστώ lorelai για την απάντηση, θα σχολιάσω λίγο αργότερα.  

    Jim Jailor τώρα χαριτολογόντας θα ήθελα να σε ρωτήσω, τι κακό είχαν τα παιδιά που μεγάλωναν πριν τόσες δεκαετίες όπως λες, που έχει γίνει καλύτερο σήμερα?
    Ή πιστεύεις πως μια μητέρα που δείχνει σεβασμό προς τον σύζηγο της και δεν του συμπεριφερεται ανταγωνιστικά και προσβλητικά πολλές φορές, όπως συμβαίνει σήμερα είναι χειρότερο πρότυπο?
    Ο τρόπος που μεγαλώνουν σήμερα τα παιδιά πόσο πιο ισορροπημένος είναι άραγε σε σχέση με παλιά που σε κάνει να μιλάς μ' αυτό τον τρόπο για το τότε?

    Και άλλη μια ερώτηση που την κάνω σε όλους και μαζεύω γνώμες, πριν γράψω τη δική μου απάντηση επί 24/7... 

    Έχεις γνωρίσει και δει πως συμπεριφέρεται μια σκλάβα? Και για να σε ευκολύνω, μια σκλάβα σε 24/7΄? Τι εικόνα έχεις στο μιαλό σου σχετικά μ΄αυτό?

    η λάρα Του
     
  10. lorelai

    lorelai Guest

    Το αν τα παιδιά μεγάλωναν καλύτερα πριν κάποιες δεκαετίες ή τώρα είναι ένα θέμα που δεν είναι εύκολο να συζητηθεί. Για μένα το πιο σημαντικό πιστεύω είναι οι γονείς να λειτουργούν με ισότητα και σεβασμό ο ένας προς τον άλλο. Είναι πολύ ωραίο πράγμα να βλέπεις μία γυναίκα να σέβεται τον άντρα της όπως και το αντίστροφο. Το πρότυπο της γλυκιάς και τρυφερής μητέρας και το πρότυπο του ισχυρού και δυναμικού πατέρα δεν πρέπει να αναιρούν την ευαισθησία ενός άντρα η τον δυναμισμό αντίστοιχα μιας γυναίκας. Υπάρχουν πολλές οικογένειες που ο πατέρας βγαίνει έξω από το δωμάτιο για να μην τον δουν τα παιδιά να κλαίει και η μάνα να πνίγει τις φιλοδοξίες της για χάρη μιας "ισορροπημένης" οικογένειας. Για μένα το ιδανικό είναι οι γονείς να σέβονται και να στηρίζουν ο ένας τον άλλο και να μην φοβούνται να ξεπεράσουν τα πρότυπα παλιότερων δεκαετιών από φόβο μην καταρρακωθεί η εικόνα τους. Τα παιδιά είναι εγωιστικά και σκληρά γιατί πολύ απλά είναι πιο κοντά στη φύση τους και έχουν πιο ανεπτυγμένο το ένστινκτό τους. Η ανατροφή των παιδιών είναι επίσης ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο. Εγώ προσωπικά θα βασιστώ στα δικά μου βιώματα μέσα στην οικογένεια μου προσπαθώντας να μην επαναλάβω συμπεριφορές που με πλήγωσαν. Ολοι όταν γινόμαστε γονείς είμαστε μιμητικοί. Αναπαράγουμε τη συμπεριφορά της μάνας μας και του πατέρα μας. Το επόμενο στάδιο είναι να το ξεπεράσουμε αυτό η να μείνουμε για πάντα έτσι. Τώρα σε μια sm σχέση τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα αλλά πιστεύω ότι είναι εφικτό να διατηρηθεί και με παιδιά εφόσον το ζευγάρι χρησιμοποιήσει ένα κώδικα που μόνο αυτό θα καταλαβαίνει και εφόσον προσέξει η sm σχέση του να μην επηρεάσει την σχέση του με τα παιδιά και την εικόνα και της μάνας και του πατέρα μέσα στην οικογένεια.
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    lorelai, αν και συμφωνώ με πολλά απ΄αυτα που γράφεις, σου θυμίζω πως όταν έθεσα το ερώτημα δεν μίλησα για μια Sm σχέση.
    Μια Sm σχέση μπορεί να υφίσταται και μεταξύ 2 ατόμων που ουδεμία σχέση με Ds δεν έχουν...

    Και κατα την ταπεινή μου άποψη είναι πολύ πιο εύκολο να κρύψεις μια ιδιαιτερότητα που αφορά τις σεξουαλικές σου "παρεκλίσεις" από το να κρύψεις μια Ms σχέση.
     
  12. latexduck

    latexduck Contributor

    πρώτα απ όλα δεν είμαι sailor αλλά Jailor tender lilly  
    lara[E-p] τα παιδιά τότε μεγάλωναν με πιό καλούς τρόπους και λιγότερη αυθάδεια απ'ότι σήμερα... δεν αντιλέγω.
    Οι εποχές όμως άλλαξαν και το 24/7 είναι ένα παιχνίδι ...
    ΟΧΙ δυστηχώς ή ευτιχώς δεν έχω ζήσει κάτι παρόμοιο επίσης δεν ξέρω τι σημαίνει καλά καλά το 24/7 ...
    Θα χαρώ να ακούσω και την δικιά σου γνώμη lara[E-p]