Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

8 χρόνια περιπλανήσεων...μια κριτικά αναστοχαστική προσέγγιση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος assassina, στις 26 Σεπτεμβρίου 2010.

  1. Απάντηση: 8 χρόνια περιπλανήσεων...μια κριτικά αναστοχαστική προσέγγιση

    @Mikra_Psemata, Nesaea,blindfold,elfcat

    καταρχάς ευχαριστώ που συμβάλλετε με τις απόψεις σας στο θέμα που άνοιξα

    κατά δεύτερον, να ξεκαθαρίσω κάτι αναφορικά με αυτό

    ''Το κόψε ράψε που ζητάς γινεται μια φορα και το κάνουν τα γονιδια των γονιων μας και το περιβάλλον που μεγαλώνουμε.
    Αυτο που εισπράττω απο εσενα μ αυτα που λες, ειναι οτι.. δεν σου άρεσεις ..
    και ζήτας έναν απο μηχανής θεό για να σε μετατρέψει σε κάποια άλλη,(καλυτερη?) η οποία θα του αρέσει και εν συνεχεια αφου του αρεσεις στην νεα σου βερσιον.. πιστευεις οτι θα αρεσεις και σε σενα.
    Λάθος αντιμετωπιση..
    ετσι εξηγουνται όμως, στο γιατι συνέβησαν, όλα αυτα που ανεφερες στο πρώτο σου ποστ


    @Mikra_Psemata

    Δεν ζητώ να με μετατρέψει κάποιος σε 'κάτι' που εκείνος θέλει.Πότε άφησα να εννοηθεί ότι εμένα δεν μου αρέσω;Γιατί με τόση σιγουριά αφήνεις να εννοηθεί κάτι τέτοιο;Τί πιο ειλικρινές, το να αφεθείς στον άνθρωπό σου ο οποίος με την αγάπη του θα σε αλλάξει σε κάτι περισσότερο πλήρες ως ον, θα επεκτείνει τα όριά σου,θα προσθέσει στον τρόπο που βλέπεις τον κόσμο και ΄κάτι΄παραπάνω;

    Τον υποτακτικό-ή μας, τί τον έχουμε; Εκείνος-η γιατί αναζητά τον Κύριο-α του-της; Δεν είναι όλα θέμα βίτσιου, ερωτισμού, καύλας. Είναι πολλά περισσότερα. Και όταν όντως βιώνεις αυτά τα 'περισσότερα' , τότε ναι, αλλάζεις. Τον αν θα αλλάξεις σε κάτι καλύτερο ή χειρότερο από αυτό που ήσουν, έχει να κάνει με το όποιο σημάδι μας αφήνει ο κάθε άνθρωπος, εκείνο το στίγμα, που μας αλλάζει για πάντα.

    Ανάλατες καταστάσεις με ανάλατους ανθρώπους δεν με ενδιαφέρουν. Την αλλαγή την οποία ναι,θέλω, όχι επειδή δεν μου αρέσω, αλλά επειδή θέλω να δω και μέσα από τα μάτια του Κυρίου- Συντρόφου μου, ναι, ΤΗΝ ΘΕΛΩ.

    Γι αυτή την αλλαγή μιλάω. Μια αλλαγή πνοής , ζωής. Και τότε, ίσως μου αρέσω ακόμα περισσότερο γιατί θα νιώθω ακόμα πιο γεμάτη.

    Αυτό εννοώ δανείζοντας την λέξη 'ραπτομηχανή' από τον Master Do, όχι κάτι άλλο. Συγγνώμη, αλλά πολλοί από εδώ μέσα όπως εγώ , βλέπουν το bdsm όχι μόνο ως την καύλα του σέσσιον, αλλά ως την καύλα που επέρχεται και σαν οργασμός κατακλύζει ολόκληρη την ύπαρξη και την ψυχή.
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: 8 χρόνια περιπλανήσεων...μια κριτικά αναστοχαστική προσέγγιση

    Αχ γλυκειά μου assassina, (τραγουδιέται κατά το αχ γλυκιά μου Κατερίνα)
    να πω και γω μερικά πράγματα...
    1. Το δυσκολότερο από ολα αυτά που λες είναι να μείνεις στο ράφι...
    2. Ασχολήσου με σένα σε καθημερινή βάση, δολοφόνισα είσαι -ξέρεις εσύ - πρέπει να είσαι πάντα σε ετοιμότητα, ποτέ δεν ξέρεις πότε 8α έρ8ει το επόμενο συμβόλαιο θανάτου.
    3. Όπως επίσης ξέρεις πως μπορεί να έρθει οποτεδήποτε ή και ποτέ, εσύ όμως πρέπει να είσαι σε απόλυτη φόρμα.
    4. Περιμένοντας και ασχολούμενη με σένα θα δεις πως θα αρχίσεις να αυξάνεται ο δείκτης της γοητείας σου, έτσι κι αλλιώς κατα πως λες είσαι και ελκυστικό κορίτσι.
    5. Ως θηλυκό γνωρίζεις πολύ καλά πως επιλέγεις, έτσι οταν κάποιος σε διεκδικήσει κάνε ενα δολοφονικό τσεκάρισμα και ανάλογα αναταποκρίσου.
    6. Απόλαυσέ το αν το εγκρίνεις, και για όσο θες.
    7. Αν σε πιάσει το πότε θα γίνω μάνα, επίλεξε τον τυχερό που θα σε κάνει single mother...
    8. Αν σου προκύψει κιόλας με τα standards σου, που ειρήσθω εν παρόδω είναι και πλασματικά, να το πάρεις το παιδί. Εσύ θα βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο και θα πληρώνεις δικηγόρους και διαζύγια.
    9. Όταν τα standards σου γίνουν πραγματικά, μη ρωτάς γιατί και πώς -θα το βρεις μόνη σου, αν ακολουθήσεις τα παραπάνω, θα περάσεις και καλά και θα σου προκύψει κι αυτό που 8ες...
    10. Στο μεταξύ, επειδή είσαι και λίγο ψιλοζοχαδας τύπος, βρες κάτι άλλο να διοχετεύσεις την περίσσεια της ζοχάδας σου...
    Καλή διαδρομή, τα υπόλοιπα ειναι παπαριές...
     
  3. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: 8 χρόνια περιπλανήσεων...μια κριτικά αναστοχαστική προσέγγιση

      Συγγνωμη αν ενοχληθηκες απο το ποστ μου, δεν ηταν αυτος ο σκοπός μου.
    Προτιμάω να ποναω τους αλλους στα αυτια, παρα να τους τα χαιδευω.
    Ισως ειναι κακη τακτική αυτη, ή πληγωνεται ή ενοχλειτε ο απέναντι.
    Έχει καλυτερο αποτέλεσμα στην ουσία.

    Δεν ειναι τυχαιο οτι 4 ατομα όπως ονομαστικα αναφερεις εσυ, και τουλάχιστον άλλα 4 που δεν αναφέρεις ονομαστικα, σου απαντουν τα ίδια πραγματα με άλλα λόγια ο καθενας.

    Εγω αυτο εισέπραξα απο οτι ειπες κ όπως το ειπες.. πιθανον να εισέπραξα λάθος..

    Παρεπιπτόντος 3 τουλάχιστον απο τους 4 που αναφέρεις το μονο που δεν τους ενδιαφέρει ειναι η σκέτη καυλα.
    Οι δε υποτακτικοι κατ εμε τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να ζητάνε αλλαγή, τουλάχιστον αυτοι/ες που γνωριζω δεν το αναζητουν, συμπόρευση ζητάνε, συντροφικότητα, η σκέτα παιχνιδια σμ.

    Σου ευχομαι το καλυτερο στην αναζητηση σου 


    φιλικα
    Ψέμματα
     
  4. Απάντηση: 8 χρόνια περιπλανήσεων...μια κριτικά αναστοχαστική προσέγγιση

    απλά όταν μιλάω, μου αρέσει να καταλαβαίνουν ακριβώς αυτό που γράφω,όπως το γράφω,αλλιώς θα το έγραφα αλλιώς.πρόθεσή μου δεν είναι να μαντεύει ανάμεσα από τις γραμμές πράγματα που θέλει ο καθένας να δει και να πει,αλλά να βλέπει μόνο αυτό που γράφω.Και ξαναλέω, Μικρά Ψέμματα, ναι το τι είπες με ενόχλησε γιατί βγήκαν συμπεράσματα λανθασμένα για μένα,ούτε με πόνεσες στα αυτιά , ούτε τίποτε άλλο. Μου αρέσει όταν μιλάω να καταλαβαίνει ο άλλος μόνο τα όσα λέω δίχως να μου 'προσθέτει' καταστάσεις κ πράγματα τα οποία ποτέ δεν εννόησα.

    φιλιά
     
  5. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: 8 χρόνια περιπλανήσεων...μια κριτικά αναστοχαστική προσέγγιση

    Σπουδαίο θέμα ανακίνησες assassina.
    Προς στιγμή και με τον τρόπο που χρησιμοποίησες την παραβολή της κοπτικής-ραπτικής
    έδωσες όντως λαβή για παρεξηγήσεις.
    Το καλό είναι ότι πολλοί από εμάς έχουμε πλέον μάθει να διαβάζουμε και τα γύρω-γύρω των φράσεων.
    Από τη βιβλική εποχή, ξέρεις, έχει πλέον παρέλθει ανεπιστρεπτί η πεποίθηση- δοξασία
    ότι η πρώτη συστατική ύλη του ανθρώπου είναι το νερόχωμα, κοινώς πηλός.
    Είτε λοιπόν σε συνθήκες «ισότιμης» συντροφικότητας, είτα σε συνθήκες Κ/υ,
    ουδείς έχει στα χέρια του σκέτο πηλό για να πλάσει.
    Έχουμε μιλήσει στο παρελθόν για τον περίφημο αμφίπλευρο ετεροκαθορισμό στην Κ/υ.
    Είμαι από αυτούς που τον υποστηρίζουν με θέρμη.
    Τουτέστιν, όσο και να ποθείς, όπως άφησες μάλλον άστοχα να διαφανεί στο ποστ σου #50,
    την πλήρη προσχώρηση στις διαθέσεις και τις δεξιότητες του Α αρσενικού,
    δεν παύεις να δικαιώνεις την camera obscura που είπε
    Την δικαιώνεις επειδή αυτό που λέει είναι Αξίωμα.
    Έτσι λειτουργούν οι σχέσεις, είτε οι υποβρύχιες (vanilla) είτε οι εδάφους-αέρος (bdsm).
    Τουλάχιστον κατά την άποψή μου.

    Υπό εφαρμοσμένη οπτική γωνία:
    Ο Άντρας ο πρόστυχος, ο μάγκας, ο σωστός
    που με την όρεξή του κοιμούνται τα κορίτσια, μικρά και μεγάλα,
    όταν θα έρθει, δεν θα έχει στα χέρια του πηλό αλλά κάτι ήδη σχηματισμένο.
    Εφόσον είναι όντως όπως τον στόλισα παραπάνω,
    αυτό που έχει να κάνει δεν θα είναι να σπάσει το όποιο αγγείο και να το συγκολλήσει απ΄ την αρχή,
    γιατί αυτό όσο τέλεια και να το πράξει πάλι το ίδιο αντικείμενο θα σχηματιστεί.
    Αυτό που πρέπει είναι να το μαλακώσει και να το ξαναπλάσει με τα δικά του γούστα.
    Στα λέω σχηματικά.
    Πρόσεξε τώρα.
    Τα δικά του γούστα δεν είναι άσχετα με το υλικό.
    Δεν έχει δηλαδή ένα μόνιμο πατρόν στην κωλότσεπη
    (σαν αυθεντικός αγειοπλάστης - μοντελίστ που είπαμε ότι είναι ο Τύπος)
    και ανεξαρτήτως πρώτης ύλης αυτός πάει να φτιάξει το ίδιο προϊόν επειδή αυτό γουστάρει.
    Αυτή τη στρεβλή αντίληψη περί κυριαρχίας τη έχουν κάμποσοι στο χώρο μας.
    Εξ ου και κατά καιρούς αναβλύζουν διάφορες κοινότυπες γραφικότητες...
    Τι έχει;
    Κατά περίπτωση διαφορετικό υλικό που θα δώσει ένα ιδιαίτερο και αυθεντικό προϊόν.
    Αλλιώς δεν είναι αγγειοπλάστης -μοντελίστ.
    Είναι φασονίστας και παράγει φασόν για ευρεία κατανάλωση.

    Η όλη διαδικασία είναι δημιουργική, συναρπαστική και εξόχως μοναδική.
    Είναι αυτό που εσύ διαισθητικά περιγράφεις λέγοντας
    Αυτά προσπάθησα να σου υποβάλω μιλώντας για κοπτοραπτική και bi-bi-bo.
    Καλά κάνεις λοιπόν που δεν αποποιείσαι τη δική σου συμβολή στο όλο γίγνεσθαι.
    Είμαι σίγουρος ότι θα είσαι πλέον πολύ καλύτερα εξοπλισμένη στις μελλοντικές αναζητήσεις σου.

    Δώσε εσύ το καλύτερο υλικό σου, ψάξε τον καλά
    και τι θα κάνει ο τύπος;
    Θα έρθει.
    Στο χέρι του είναι να μην έρθει;
     
  6. Απάντηση: 8 χρόνια περιπλανήσεων...μια κριτικά αναστοχαστική προσέγγιση



    εχω να πω ενα πραγμα μονο: εισαι πραγματικα υπεροχος και σε ευχαριστω για τα οσα εγραψες
     
  7. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Απάντηση: 8 χρόνια περιπλανήσεων...μια κριτικά αναστοχαστική προσέγγιση

     

    ρισκάρω να πω πως αν ο Λακάν ήταν εν ζωή θα σας αντιπρότεινε το ίδιο - με την καλή έννοια 

    Θέλω να πω, το πράττειν ήταν κι αυτουνού προτεραιότητα και σίγουρα το σεξουαλικώς πράττειν.

    Συμφωνώ με την κοπτοραπτική ως ερμηνευτική του αιτήματος αλλαγής και προτείνω αν κάποιος βλέπει ότι "δεν του βγαίνει το πανί βρακί" επί ευλόγου χρονικού διαστήματος και πλήθους "πανιών" να διαβάσει τα νήματα για τον ρομαντισμό (δλδ. τα περισσότερα εδώ μέσα).

    @camera_obscura,

    πριν στείλω και σας να διαβάσετε τα νήματα για τον ρομαντισμό (χαμογελάκι) θα ήθελα να θέσω "υπό την υποψία" σας δύο statements:

    α) Θέλω να αλλάξω, και ψάχνω μια καλή αφορμή
    β) Θέλω να αλλάζω, διαρκώς και αενάως.

    Το (α) έχει έναν απλό ή σύνθετο, πάντως μονομερή, μπούσουλα και οι αφορμές παρέλκουν. Το (β), αποζητεί μιαν ετερονομία Ζουπερμανικής* τάξης. Καταλαβαινόμαστε, νομίζω, στο ότι το αίτημα εδώ (όπου το "εδώ", ως λέξη, απλώς γενικεύει, δεν περιορίζεται στην assassina) δεν ήταν το (α), ασχέτως διατυπώσεως.

    Dream

    * = Ζούπερμαν, είναι ο Αλλος ο σωστός, ο πρόστυχος, ο οποίος συνδυάζει τις υπερφυσικές ιδιότητες του Σούπερμαν με την αλάνθαστη αντίληψη και εφαρμογή του ουσιώδους Νόμου που διαθέτει ο Ζορό. Υπ΄αυτό το πρίσμα μπορούμε να πούμε ότι η επικυρίαρχη φαντασίωση του Κυρίαρχου είναι πως είναι ένας Ζούπερμαν Δεσμώτης. Και σταματώ εδώ, γιατί δεν φοράω κράνος.

    -----------
    "I was looking for another you, when I looked round you were gone"
    Starsailor, Alcoholic
     
  8. Emma

    Emma Contributor

    Να αλλάξω εγώ,
    να αλλάξω τον άλλο,
    να με αλλάξει ο άλλος,
    να αλλάξει ο άλλος,
    να αλλάξουμε μαζί,
    να αλλάξουμε χώρια,
    κ.ο.κ.
    Σε δουλειά να βρισκόμαστε...

    Αχ αχ παλιές καλές μέρες που αφελώς άκουγα κάτι τέτοια: "ευτυχία είναι να σε αγαπούν επειδή είσαι ο εαυτός σου ή, καλύτερα, παρόλο που είσαι ο εαυτός σου".

    Και μετά ξύπνησα.



    Υ.Γ. Btw, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, το συγκεκριμένο ποστ δεν απευθύνεται στα λεγόμενα του DreamMaster, αλλά είναι αποτέλεσμα του δικού μου understanding όλων των (conflicting?) απαντήσεων ως τώρα.
     
  9. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Απάντηση: 8 χρόνια περιπλανήσεων...μια κριτικά αναστοχαστική προσέγγιση

    Η ζωη ειναι τοσο ομορφη και ωραια. Ειναι ενα δωρο που μας δοθηκε. Και ως τετοιο πρεπει να το εκμεταλλευομαστε. Προσωπικα ειμαι των στιγμων. Στιγμων που ισως σε δενουν με καποιο ατομο η σε χωριζουν. That's life so simple and nice....
     
  10. Απάντηση: 8 χρόνια περιπλανήσεων...μια κριτικά αναστοχαστική προσέγγιση

    χμ...αυτό κάπου το έχω ξανα ακούσει...είναι πολύ σωστό...
     
  11. Markisios_Nte_Sant

    Markisios_Nte_Sant Regular Member

    Απάντηση: 8 χρόνια περιπλανήσεων...μια κριτικά αναστοχαστική προσέγγιση

    Απέκτησε ενδιαφέροντα, γέμισε μόνη σου τη ζωή σου, χωρίς να περιμένεις τον άντρα να στη γεμίσει, και όλα θα πάνε καλύτερα...
     
  12. Απάντηση: 8 χρόνια περιπλανήσεων...μια κριτικά αναστοχαστική προσέγγιση

    ποιος ειπε πως δεν εχω ενδιαφεροντα ή μια γεματη ζωή;
    ποιος είπες οτι χρειαζομαι εναν αντρα να μου την γεμισει;

    δεν ξανα ανοιγω νημα αν ειναι αλλα να λεω και αλλα να καταλαβαινετε