Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Aυτοσεβασμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 10 Ιουνίου 2007.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Πως δομείται ο αυτοσεβασμός των Μ/Μ/D/Ds και πως την εισπράτουν οι s/s τους;
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    δεν θα υποκριθώ πως κατάλαβα την ερώτηση..!
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Aυτοσεβασμός

    Mήνες τώρα προσπαθείς σταδιακά και προσεκτικά να με εξοντώσεις...

    Λοιπόν...

    Έχουμε έναν Κυρίαρχο/ικό.Με το πέρασμα του χρόνου και μέσα από την εμπειρία του ,έχει δομήσει μια εικόνα για τον ίδιο του τον εαυτό η οποία ,πέρα από την αυτεπιβεβαίωση που του δίνει,του δημιουργεί και μια εικόνα αυτοσεβασμού.Αυτή η εικόνα και τρέφει το εγώ του και μετουσιώνεται σε ενέργεια η οποία εκτονώνεται σε κάθε δραστηριότητα ή επικοινωνία.Τι εννοώ;Ο Έμπειρος από τον Άπειρο λειτουργεί και εκφράζεται εντελώς διαφορετικά για πολλούς αυτονόητους και μη λόγους..
    Οπότε.Ρωτάω:Βάσει ποιων εικόνων και ενεργειών δομείται στον Κυρίαρχο/ικο ο αυτοσεβασμός
    με το πέρασμα του χρόνου και κατα πόσο ο σκλάβος-α του μπορεί να τον εισπράξει και πως τον ερμηνεύει.
    Αν πάλι δεν κατάλαβες θα πάω να κλειστώ στα off topic.... 
     
    Last edited: 11 Ιουνίου 2007
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Aυτοσεβασμός

    Κατάλαβα και σ ευχαριστώ πολύ.  

    Δηλαδή θεωρείς αυτονόητο πως Ο Έμπειρος είναι και αυτός με μεγαλύτερο αυτοσεβασμό και δυνατότερη αυτοεικόνα?
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Aυτοσεβασμός


    Σίγουρα όχι,γιατί και ένας άπειρος λόγω έπαρσης ή οποιονδήποτε άλλων λόγων μπορεί να έχει τοποθετήσει υψηλότερα των δυνατοτήτων του τον εαυτό του.Πάντως η διαφορά θα είναι εμφανής ,καθώς πάλι ο Έμπειρος(θεωρώ) θα είναι πιο σεμνός στα λόγια του και δε θα έχει αυτοπροβολής(θεωρώ πάλι).Επίσης μπορεί να υπάρξει το ενδεχόμενο κάποιος Έμπειρος να μην έχει γνώση και εκτίμηση των υψηλών δυανατοτήτων του,αλλά δεν ξέρω κατα πόσο αυτό μπορεί να σταθεί στο BDSM..
     
  6. Experm

    Experm Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Aυτοσεβασμός

    Νομίζω ότι έμπειρος είναι αυτός που όχι μόνο ζήσει περισσότερα αλλά έχει αποκομίσει περισσότερα από την εμπειρία του. Σ αυτή τη περίπτωση (και μόνο σ αυτή), η εμπειρία έχει μετατραπεί σε ανθρώπινο υλικό και τον έχει εμπλουτίσει. Μ αυτή την έννοια τον θεωρώ πιο έμπειρο.  

    Η εμπειρία όμως δεν μετατρέπεται αυτόματα σε αυτεπιβαίωση. Η τελευταία έχει σχέση με το πόσο κοντά είναι η εικόνα του εαυτού (αυτό που νομίζουμε πως είμαστε) από την ιδανική εικόνα εαυτού (αυτό που θεωρούμε ότι οφείλουμε να είμαστε). Οσο μικρή είναι η απόσταση τόσο πιο μεγάλη είναι η αυτοπεποίθηση
    Αρα όσο η εμπειρία συμβάλλει στην σμίκρυνση της απόστασης συμβάλλει και στην ανοδο της αυτεπιβεβαίωσης.

    Αυτή είναι η γνώμη μου για την ερωτηση σου
    Καλημέρα
    Λάρα  

    ΥΓ: Θα με ενδιέφερε να μάθω το πως αυτεπιβεβαιώνεται μία slave ή ένας slave, Lara! Μέσα από την αποδοχή του Κυρίου ή της Κυρίας του; Η πως αλλιώς;
     
    Last edited: 1 Μαρτίου 2012
  7. larcenciel

    larcenciel Regular Member

    Απάντηση: Aυτοσεβασμός

    συμφωνω κι εγω δεν νομιζω οτι η αυτοεπιβεβαιωση προερχεται απο την εμπειρια( εμπειρια αποκτηθεισα σαν κυριαρχος),αλλα απο αλλους παραγοντες κοινωνικους ισως,.Η εμπειρια δρα απλα να εκφραστει καλυτερα αυτος ο κυριαρχος δεσμος .Δεν προκειται για μηχανηστικη <δουλεια> που η εμπειρια να σε δικαιωνει .
    προσωπικα μιλωντας εδω, η κυριαρχη γυναικα πανω μου θα ηταν αυτης που η γνωση θα εξασκουσε πανω την μεγαλυτερη υποταγη, η ευφυια της,ο αυτοσεβασμος της προερχομενος αυθορμητως απο την ιδιοσυγκρασια της και που με αυτον αντιλαμβανεται το κοσμο γυρω της και δεν τον βγαζει απο το συρταρι οταν προκειται για μενα μονο και η θεση της σε ιδεες και δεδομενα που εγω αποφευγω να αμφισβητησω.
    ας ειναι συνεχεια της lilith και οχι της ευας  
     
  8. eyes_wide_shut

    eyes_wide_shut Regular Member

    Απάντηση: Aυτοσεβασμός

    Έχει περάσει λίγος καιρός από το τελευταίο post σε αυτό το νήμα..αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον το θέμα και θα πω και εγώ την άποψη μου...

    Η αυτοεκτίμηση, ο αυτοσεβασμός, και όλα τα συναφή...έρχονται μετά από το συνδυασμό πολλών πραγμάτων..ένα από αυτά είναι η εμπειρία (σεξουαλική και σχεσιακή).

    Ένα άλλο είναι ο τρόπος σκέψης του καθενός και τα ταμπού που έχει αποδεχτεί από την κοινωνία μέσα στην οποία ζει..

    Ένας τρίτος παράγοντας είναι η ετοιμότητα του υποψήφιου master ή του master που έχει ήδη δοκιμάσει κάποια πράγματα, να δοκιμάσει καινούργια..καινούργιες τεχνικές, καινούργιες σχέσεις, να αλλάξει τρόπο σκέψης για να ζήσει πραγματικά το ρόλο του..

    Σαφέστατα πιστεύω ότι πολύ μεγάλο ρόλο παίζει και η συμπεριφορά του/της εκάστοτε slave...Κανένας άνθρωπος, όσο δυνατός ψυχικά και αν είναι, δε μπορεί να έχει μεγάλο αυτοσεβασμό εάν δεν υπάρχει και κάποιος άλλος για να τον σεβαστεί και να τον στηρίξει..