Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

A Dom's guide???

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος effiek, στις 28 Νοεμβρίου 2016.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Να σου πω την "αλήθεια" μου, εγώ έχω γνωρίσει βανίλιες πολύ πιο βουδουσουμιάρηδες, από τους ελάχιστους βουδουσουμιάρηδες που γνώρισα στο Ελλάντα. Ως προς τον πουριτανισμό, πια στα γεράματα μου έχω πάψει ν' ασχολούμαι τελείως με τους άλλους.
    Δεν έχω πια χρόνο για σπατάλη για πράγματα και καταστάσεις για μένα ανούσια.
    Πάντως κάτι που να μοιάζει στο "50'ς νοικοκυριό" ή που να προσπαθεί, να κάνει αναπαραγωγή κάποιων επιμέρους χαρακτηριστικών του ( λέγε με, ο άντρας "κουβαλητής", η γυναίκα "στύλος" της εστίας ), - ατόφια ή μαϊμουδίζοντα και δεν μπαίνω καν στον κόπο να το κρίνω -, τα έχω συναντήσει/ακούσει σαν επιθυμία ( τόσο από άντρες, όσο κι από γυναίκες ).

    Αν αυτό θα ήταν βουδουσουμιάρικο ή vanillιάρικο, δεν το γνωρίζω εξίσου και ξανά δεν μπαίνω στον κόπο, να το επεξεργαστώ.
    Εγώ το μόνο πράγμα που παίρνω πια σαν ξεκάθαρα - στα μάτια μου - βουδουσουμιάρικο, είναι το s/m.
    Οτιδήποτε άλλο το φιλτράρω πάρα πολύ, πριν τ' ονοματίσω. Αφού πρώτα έχω πειστεί, ότι θα ήταν υπαρκτό.
    Κι αφού όπως προέγραψα, τι κάνουν ή δεν κάνουν οι έξω από μένα, δεν μ' ενδιαφέρει ποσώς ( άλλο συζητάω/ανταλλάσσω απόψεις κι άλλο "ζορίζομαι" με τις ζωές/απόψεις των άλλων ), επεξεργάζομαι το αν και πότε θα ήταν για μένα και τις όποιες αλληλεπιδράσεις μου υπαρκτό κάτι πέρα απ' το s/m.

    Y.Γ.

    Αν κάτι δεν βλάπτει αληθινά τους άλλους, δεν είναι κακό. Έτσι λέω εγώ τουλάχιστον.   
     
  2. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    οταν λεω πουριτανός ( αυστηρός μέχρι τέλους με τον εαυτο μου ) τεσπα τεράστια κουβέντα , όσο για το M/s ... έχεις δίκιο, αν και φορές το βλέπω τόσο ουτοπικα , πλησιάζει την αναρχία ενα πράγμα .
     
    Last edited: 30 Νοεμβρίου 2016
  3. gaby

    gaby Guest

    Προσωπικά στο κείμενο δεν μου ταιριάζει ο αυταρχισμός που πάει να περάσει για βάση του D/s εντός της σχέσης, ούτε ο έμφυλος προσανατολισμός, ούτε οι προδιαγεγραμμένοι ρόλοι που εμφανώς ανταποκρίνονται σε ανάγκες του περιβάλλοντος και όχι σε ανάγκες έκφρασης D/s εντός του ζευγαριού.

    Αυτό που με εκφράζει βαθιά και έχουμε αποστερηθεί, για λόγους που δεν θα αναλύσω εδώ και δεν μπορώ να είμαι βέβαιη ότι κατέχω, είναι η ευγένεια μεταξύ του ζευγαριού. Η ευγένεια μεταξύ του ζευγαριού χρειάζεται άνεση και αποδοχή σε αυτό που κάνουν, σε αυτό που είναι, στο πώς και γιατί κάνουν αυτό που κάνουν. Θέλει περιθώρια, κανένας δεν μπορεί να είναι ευγενής με την πλάτη στον τοίχο για πολύ.

    Δεν μου λέει κάτι, σε αυτό το κείμενο, μια υπαινικτική αναφορά σε μια ζώνη που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο σώμα του υποτακτικού, διότι δεν είναι εδώ, στην παρουσίαση ενός παραδοσιακού - και ανέκαθεν φαντασιακού γιατί ποτέ και πουθενά το πραγματικό παραδοσιακό δεν ήταν έτσι - η θέση της. Η ζώνη για μένα είναι S/m και έχει νόημα για τελείως άλλους λόγους και σκοπούς και όχι για "domestic discipline", ακόμα και αν απαιτεί και πειθαρχία και αυτοπειθαρχία η ύπαρξη του S/m στη ζωή ενός σαδομαζοχιστή. Με συγκινεί όμως ότι σε ένα πλαίσιο ασυμμετρίας εσωτερικής, ισχύος μεταξύ τους δηλαδή, το ισχυρό μέλος του ζευγαριού θα πει στο υποταγμένο "κουράστηκες σήμερα, μη με υπηρετήσεις απόψε".

    Όσον αφορά εγχειρίδια, οδηγούς, οδηγίες, χάρτες διαδρομής, πενήντα πράγματα που…, κλπ, αυτά μια χαρά είναι. Για να περιγράφουν πράγματα που υπήρξαν στ αλήθεια ή που γίνονται τώρα. Ο Όζυ και η Χάρριετ δεν υπήρξαν ποτέ στ αλήθεια. Κάτι σαν τον Άγιο Βασίλη είναι αλλά χωρίς τα δώρα  
     
  4. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Όσον αφορά εγχειρίδια, οδηγούς, οδηγίες, χάρτες διαδρομής, πενήντα αποχρώσεις του ροζ , και πρέπει , γιατί ειναι σωστό.. ετσι το κάνουν.... τριχες ...  
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Για να γίνει πιο σαφές γιατί φοβάμαι ότι ο συγγραφέας, από ευγένεια το δίχως άλλο, παρέλειψε τα θεμελιώδη  

     
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Ακριβώς  
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Tη ψυχή του χει φάει η ρουφιάνα η Ήρα... 
    Eίναι παλιό το θέμα, μη νομίζετε, οι ονομασίες αλλάζουν.
     
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    είχε και συνέχεια... 
     
     
  9.