Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

About SM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος ipakouos, στις 28 Ιανουαρίου 2008.

  1. ipakouos

    ipakouos Regular Member

    Τις παρακατω σκεψεις δεν τις εχω γραψει εγω, αλλα τις εχω κανει και εγω.

    Καθε σχολιο δεκτο

    SM is not about suffering, SM is about service.

    SM is not about humiliation, SM is about humility.

    SM is not about pain, SM is about being present.

    SM is not about being used, SM is about being of use.

    SM is not about control, SM is about letting go.

    SM is not about you, SM is about giving others.

    SM is not about abuse, SM is about acceptance.

    SM is not about proving anything, SM is about being real.

    SM is not about contempt, SM is about respect.

    SM is not about how things look, SM is about how things feel.

    SM is not about denial, SM is about being open.

    SM is not about punishment, SM is about discipline.

    SM is not about being unable to escape, SM is about being commited.

    SM is not about submission, SM is about obedience.

    SM is not about pleasure, SM is about happiness.

    SM is not about sex, SM is about love.
     
  2. Gwen

    Gwen Regular Member

    Συμφωνώ με τα περισσότερα απο αυτά οταν όμως υπάρχει disobedience,ανυπακοή,τότε εκει δεν είναι που χωράει και το punishment,η τιμωρία?

    Συμφωνώ και με το service,πόσο διαφορετικά όμως το βλέπει αυτό ο καθε ένας απο εμάς!

    Το humility και όχι το humiliation τώρα!Έχεις γνωρίσεις πολλούς ανθρώπους,γενικότερα και ειδικότερα στον χώρο μας,που έχουν humility,ταπεινοφροσύνη?Εγώ πάλι όχι!Και ας μην μπερδεύουμε την μετριοφροσύνη με την ταπεινοφροσύνη.Όσο για το humiliation,την ταπείνωση δηλαδη,και εδω υπαρχουν είδη,εγώ προσωπικά λατρεύω την ταπείνωση,όχι όμως τον εξευτελισμό!

    Το control,ο έλεγχος,είναι πολύ γενικό αυτό που λες/λέει εδώ.Εσύ δεν θα ήθελες να έχεις κάποια να σου ελέγχει το κορμί όταν είσαι μαζί της ή να σου κάνει mind control?

    Συμφωνώ απόλυτα με αυτό:SM is not about proving anything, SM is about being real.


    Αυτά για να μην γίνω κουραστική! 

     
  3. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: About SM

    Πολυ ωραια τα λες, αλλα αυτη την τελευταια σκεψη...


    ... δεν την εχω κανει ποτε. Δεν ξεχωρισα ποτε το σεξ απο την αγαπη.
     
  4. Gwen

    Gwen Regular Member

    Re: Απάντηση: About SM

    Αναλόγως με το τι θεωρεί ο καθένας ως sex!Να μια καλή αφορμή να δούμε τι γνώμη έχουν οι άνθρωποι το χώρου.

    Οι περισσότεροι άνθρωποι,vanilla και μη,θεωρούν ως σεξ την διείσδυση και μόνο.Κάποιος που θεωρεί τον εαυτό του υποτακτικής ψυχολογίας,δεν θα έπρεπε να γνωρίζει ότι αυτό θα ήταν το τελευταίο πράγμα που ίσως του ζητούσε ποτέ η Κυρία του να κάνει?Για να δούμε,πόσοι απο εσάς υποτακτικής ψυχολογίας θα μπορούσατε να ζήσητε χωρίς διεύσδυση και για πόσο καίρο?

    Συμφωνώ ότι η αγάπη παει με το σεξ αλλα όχι απαραίτητα το σεξ με την αγάπη.Δεν έχεις κάνει ποτέ σεξ χωρίς να υπάρχει αγάπη?

     
  5. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Ο capeaway θίγει ένα μεγάλο θέμα και συμφωνώ με την τοποθέτηση του. Ίσως αν δεν μιλάμε για αγάπη σίγουρα δεν νοείται σεξ χωρίς έρωτα! Το σεξ αποτελεί παρακλάδι του συναισθηματισμού και όχι αναπόσπαστο κομμάτι ή διαφορετική ενότητα. Και ως τέτοιο, δεν είναι ανάγκη να γίνεται κατά γράμμα τηρώντας κάποιο χρονοδιάγραμμα, ούτε επίσης με τον ίδιο τρόπο κάθε φορά. Προσωπικά δεν έκανα ποτέ σεξ για το σεξ ούτε σχέση απλά για να έχω σχέση. Την αντίθετη περίπτωση μόνο ως κοροιδία του εαυτού μου και της συντρόφου μου την εκλαμβάνω. Τώρα αν ο έρωτας καταλήγει σε αγάπη είναι κάτι που επίσης χρήζει συζήτησης. Αλλά με τον έρωτα πάντοτε σε συντροφεύει το συναίσθημα του οικείου με τον άνθρωπο σου, της φλόγας να θέλεις να βρίσκεσαι μαζί του. Κάποιοι λένε ότι ο έρωτας μετεξελίσεται σε αγάπη, αλλά σε αυτό διαφωνώ. Δηλαδή 2 άτομα που αγαπιούνται δεν μπορούν να είναι ερωτευμένα? Με τον έρωτα, έρχεται λίγο ή πολύ αργότερα (αν έρθει) και η αγάπη.

    Αλλά τι είναι αυτός ο έρωτας και πως τελικά μπορεί να διατηρηθεί άσβεστος και να μην ξεθωριάσει με την πάροδο του χρόνου? Υποκειμενικά θα έλεγα τα εξής: Εναλλακτικές μορφές ερωτισμού και παιχνιδιού (ποικιλία και διαφορετικότητα),πραγμάτωση εικόνων και σκέψεων ανομολόγητων, στιγμές περιποίησης προς την γυναίκα δίπλα μου, να αισθάνεται μονίμως άνετα και ελεύθερη να κάνει ότι θέλει και της αρέσει όταν είμαστε μαζί, χάδι, τρυφερότητα, εγκεφαλικό παιχνίδι που μπορεί να επιφέρει μεν και την απόλυτη υποταγή μου σε εκείνην ως Γυναίκα αλλά θα ξέρει επίσης πολύ καλά ότι θα υφίσταται ένας ακύρυχτος και αδυσώπυτος "πόλεμος" από μέρους μου για να προκαλέσω το μυαλό της, να κερδίσω απόλυτα την καρδιά της. Παρακλάδι του έρωτα αποτελεί το σεξ και μέρος αυτού είναι η διεύσδυση με την στενή αυτή έννοια.Ποτέ δεν αποτέλεσε αυτοσκοπό αλλά πάντοτε το έβλεπα από την σκοπιά ως μίας ακόμη υπηρεσίας προς την γυναίκα. Υπάρχουν τόσες και τόσες όμορφες εικόνες μέσα στο σεξ με ερωτισμό! Η πεμτουσία της ζωής της ίδιας
     
  6. ipakouos

    ipakouos Regular Member

    Re: Απάντηση: About SM

    Συμφωνω μαζι σου, ουτε εγω ξεχωριζω το sex απο την αγαπη και μου ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να λειτουργησω με την απουσια της. Υπαρχει ομως αυτος ο διαχωρισμος και, μαλιστα για τους περισσοτερους ανθρωπους. Ενα απλο παραδειγμα ειναι το πληρωμενο sex. Κανεις sex χωρις να υπαρχει αγαπη, πληρωνεις και ουτε που θα την/τον ξαναδεις.
    Και για να μπω και στα δικα μας χωραφια, υπαρχουν παρα πολλοι players που ικανοποιουν τις σεξουαλικες τους επιθυμιες σε ενα scene με ατομα που δεν υπαρχει αγαπη μεταξυ τους και, καποιες φορες που ουτε καν τα γνωριζουν
    Στοχος μου λοιπον στο αρχικο post ηταν να τονισω αυτο ακριβως που νοιωθω και, μαλιστα, οχι μονο οσο αφορα στο sex αυτο καθ'αυτο, αλλα οταν συνδεεται με το SM
     
  7. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Απο την αποψη εκεινου που βλέπει το SM σαν fetish [οπως εγω πχ] και όχι μεσα απο μία DS σχεση.
     
  8. sw

    sw

    Re: Απάντηση: About SM



    ...ιδιαιτερα αν ημουν (με οποιο τροπο) σε περιορισμο η στερηση οργασμου (οχι περισοτερο απο 1 μηνα) , , δεν θα αντεχα την στερηση και της διεισδυσης ...ουτε μια μερα...(...φυσικα σαν παθητικος απο Την Κυρια). Η "πεινα" για εντονα υποκαταστατα του , θα με εκανε να υποχωρησω στα ορια του πονου, της γευσης η της οσφρυσης, της ταπεινωσης, παραδινοντας και τον σεξουαλικο προσανατολισμο μου στις επιλογες Της ,για το πολυποθητο ανταλλαγμα .
    ...μια σχεση D/s, SM, M/s τη θεωρω ερωτικη, και σαν τετοια πιστευω πως η ολοκληρωση του οργασμου,
    πρεπει να ειναι αναποσπαστο μερος της διαδικασιας, με οποιο τροπο και περα της διεισδυσης, η του αυνανισμου (πχ milking prostate). Ο ενεργητικος μου ρολος με Την Κυρια, μονο αν εκεινη το ζητουσε/απαιτουσε, θα περναγε απο το μυαλο μου. Ενεργητικη διεισδυση μου ισως και ποτε (αν το επιλεξει εκεινη). Τη διαχωριζω εντελως απο τον οργασμο μου που πολλοι αλλοι τροποι μπορουν να τον προκαλεσουν.
    ...το σεξ δεν προυποθετει παντοτε αγαπη. πχ: καταναγκασμος σε σεξουαλικη συνευρεση με ατομο που επιλεγει Εκεινη, ρολο που επιλεγει Εκεινη, φυλο που επιλεγει εκεινη, καποιον/α που ποτε δεν θα δει (blindfold), η θα γνωρισει ο υποτακτικος, αν ετσι επιλεξει Εκεινη.
     
    Last edited: 4 Φεβρουαρίου 2008
  9. sharkhunter

    sharkhunter New Member

    Ειλικρινα μενω εκθαμβος!!!!!!Αυτη η φραση αρμοζει ειτε σε ενα εξαιρετικα συνηδητοποιημένο ατομο, ειτε σε μυξοπαρθένα.Και βεβαια δεν περιμενα να την ακουσω στον "χωρο"
     
  10. Gwen

    Gwen Regular Member

    Re: Απάντηση: About SM

    Συμφωνώ και αυτό εννοώ κατα κάποιον τρόπο και 'γω.Πού ωραία απάντηση!

     
  11. sw

    sw

    Re: Απάντηση: About SM

    Σας ευχαριστω!  
    Χαιρομαι που επικοινωνουμε!  
     
  12. chemical23

    chemical23 Regular Member

    sharkhunter διαλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά ουδόλως ενδιαφέρομαι για την άποψη σου