Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ask not what your Master can do for you — ask what you can do for your Master.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 3 Απριλίου 2008.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Το ξανασυνάντησα για άλλη μία φορά.

    Ψάχνω τον Έναν.
    Για να κάνεις τι για αυτόν;
    Με το που θα με κοιτάξει, θα ξέρω ότι είναι Αυτός και θα κάνω ότι με Προστάξει.

    Τι είναι αυτό που ψάχνετε;

    Και τον βρίσκεις και μπαίνει μέσα στο μυαλό σου και σε διαβάζει. Γιατί πιστεύεις, ότι θα σου προσφέρει αυτό που θέλεις; Είστε σίγουροι ότι αναζητάτε αυτόν που θα σας διαχειριστεί ή θα σας χρησιμοποιήσει για την καύλα του; Μήπως ψάχνεται αυτόν που θα σας προσφέρει την σιγουριά;

    Ως «θέλω να είμαι» υποτακτικός, δε θα έπρεπε να του ικανοποιείται τα θέλω του; Γιατί να πρέπει να ικανοποιεί αυτός κατά κύριο λόγο τα θέλω σας;

    Μήπως κάτι άλλο είστε; Μήπως κάτι άλλο αναζητάτε;

    Θέλω πρώτα να με εμπνεύσει.
    Ωραία σεβαστό αυτό.

    Για να σε κάνει, τι; Ό,τι θέλει…

    Αυτό μπορεί να στο κάνει; Α όχι αυτό.
    Εκείνο; Χμμμ, μάλλον όχι;

    Τι θα ήθελες να κάνει; Να με κάνει να νιώσω αδύναμη και μετά να του παραδοθώ.

    Μήπως θέλεις να σε πάρει στη Φωλιά του; Ναι γιατί όχι; Αυτό σημαίνει ότι δεν αναζητώ τον κυρίαρχο(του Bdsm);

    Φυσικά και όχι. Θα σε πείραζε να είσαι στο σπιτάκι του σκύλου; Χμμμ…
    Και αυτός που θα είναι;

    Κάτι δεν πάει καλά.

    Τι έχεις που μπορείς να του δώσεις; Εμένα. Για να σε κάνει τι και μη μου απαντήσεις ό,τι θέλει.

    Πολλοί και συνήθως πολλές, μπερδεύεται τον Σαδιστή-Κυρίαρχο, με τον Άρχοντα(αυτόν ψάχνετε). Σας βρίσκει, σας εμπνέει και τότε συνειδητοποιείται ότι δεν είναι αυτό που είχατε στο μυαλό σας. Δεν γενικεύω, προσοχή!

    Έχει απαιτήσεις, σας δείχνει τον δρόμο και τον τρόπο, αλλά δεν ήταν αυτό που σας καυλώνει…

    Πολύ εύκολα μία γυναίκα, μπορεί να επιλέξει τον Άνδρα-Κωλόπαιδο, τον Άνδρα-Άπιαστο, τον Άνδρα-που μπορεί να με κάνει να υποφέρω, όχι γιατί σας καυλώνει αυτό, αλλά γιατί νομίζετε ότι στο Δέος που σας προκαλεί βρίσκεται η σιγουριά που αναζητάτε. Αυτός όμως ο άνδρας, δεν φέρνει ασφάλεια και δεν απομακρύνει τον πόνο… Υπάρχουν άλλοι για αυτό. Προβληματιστείτε...
     
  2. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Νομιζω εντοπισες τη θεμελιώδη αδυναμία του D/s Ηλια.
    Η Κυριαρχία ζητα να ορίζει την υπο και αδιαφορει για τα θελω της. Η υπο εχει τα δικα της θέλω.Εχει εικονες η υπο στο μυαλο της που διακαως θελει να ζήσει. Συχνα αναζητα Κυριαρχο να του εκφράσει τις υποτακτικες φαντασιώσεις της ως εμμεση υπαγορευση - κραυγαλεα αντιφαση.
    Αυτο ειναι αυτοκαθορισμος ενω το ζητουμενο στην υποταγή ειναι ο ετεροκαθορισμος.
    Τα θελω της υπο δεν εχουν η δεν θα επρεπε να εχουν καμμια σημασια για τον Κυριαρχο ωστε να εχει μια στοιχειώδη ρεαλιστικη σημασια η λεξη Κυριαρχία .
    Ομως η παραφιλολογία του αγερωχου the one and only Αυστηρου Πατερα.... και δεκαδες αλλα αφελη σεναρια που υπαρχουν στο διαδικτυο η στο μυαλο καποιων δημιουργουν στρεβλες εικονες.
    Η υπο ειναι αυτο που ο Κυριαρχος οριζει.
    Υποταγη θα πει παραιτηση απο το δικαιωμα του να οριζεις τη ζωη σου . Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα.

    Και αυτη η αποφαση ειναι δυσκολη γιατι σημαινει ολικη απωλεια του εγωισμου. Ποσο εφικτο ειναι αυτο?
    Μηπως αυτο που συμβαινει συνηθως ειναι μια διαπραγματευση των ορων αμοιβαιας ικανοποιησης ?
    Μια συγκρουση εξισου ισχυρων εγω και θελω που απλα εκφραζονται και διεκδικουνται παθητικα (υποτακτικη) η ενεργητικά (Κυριαρχος)?
     
  3. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Τα θελω της υπο δεν εχουν η δεν θα επρεπε να εχουν καμμια σημασια για τον Κυριαρχο ωστε να εχει μια στοιχειώδη ρεαλιστικη σημασια η λεξη Κυριαρχία .

    Θεωρω οτι ενας Κυριαρχος πρεπει να τα γνωριζει ομως,ετσι ωστε να τα αξιολογησει και να κρατησει αυτα που ταιριαζουν και σε εκεινον.Εαν δεν γνωριζεις τα θελω του συντροφου σου δεν μπορεις να χτισεις την εμπιστοσυνη που χρειαζεται για να προχωρησεις και στο παιχνιδι του D/s
     
  4. kali crow

    kali crow Guest

    το σημαντικο πιστευω ειναι να ξερει καθε υ τι θελει μεσα της.να τα χει βρει με τον εαυτο της και να ξερει τι ψαχνει.
    εαν το ξερει εχει και πολλες πιθανοτητες να βρει τον "ιδανικο" γιαυτην Κ.
     
  5. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Ask not what your Master can do for you — ask what you can do for your Mast

    οκ προβληματίστηκα Ηλία... now what?
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν είναι η θεμελιώδης αδυναμία του D/s.
    Είναι η θεμελιώδης αδυναμία αντίληψης κάποιων του Ds. 

    Έχω τα δικά μου θέλω όπως έχω και τις δικές μου ανάγκες.
    Και οι δικές μου ανάγκες είναι να φροντίζω να υπακούω και να υποτάσσομαι. Με αυτό τον τρόπο καλύπτονται.
    Είναι τόσο απλό.
    Όσο για τα θέλω και τις φαντασιώσεις μου και βέβαια Του τις λέω. Το τι θα τα κάνει, απο κει και πέρα είναι δική Του δουλειά. Αν επιθυμεί να με Ανταμείψει κάποια στιγμή με κάτι ανάλογο και πάλι επαφίεται σ Αυτόν.
    Απλά δεν επιλέγω μια Ds σχέση για να κάνω τα θέλω μου πραγματικότητα. Επιλέγω μια Ds σχέση για να καλύψω τις ανάγκες μου. Και στη δευτερη περίπτωση δεν τίθεται θέμα διαπραγματευσης όρων αμοιβαίας ικανοποίησης, γιατί η κάλυψη των αναγκών του ενός από τον άλλο γίνεται αυτόματα και αυθόρμητα.

    Το θέμα που πραγματεύεται ο Ηλίας αφορά πιστευω εκείνους που προσδοκούν σε μια σχέση Κυριαρχίας-υποταγής με την ελπίδα πως θα καλύψει τα θέλω τους, είτε επειδή δεν μπορούν να δουν είτε επειδή δεν τους νοιάζει να δουν τις αναγκες τους.
    Στην πραγματικότητα εκείνο που ψάχνουν είναι μια σχέση kinky με στοιχεία Κυριαρχίας - υποταγής, όπου ο καθένας διατηρεί τον αυτοπροσδιορισμό και αυτοδιάθεση του είτε με έμμεσους είτε με άμεσους τρόπους. (π.χ όσες έτρεξαν να πουν πως θα ξεγελούσαν τον κυριο τους για να γίνει το δικο τους και να τον κατακτησουν είτε δεν έφτασαν να κατανοήσουν τι εστί Ds είτε απλά ψάχνουν αυτό που αναφέρω εδώ - έχοντας την ψευδαίσθηση πως έτσι είναι το Ds).
    Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που αυτο-αποκαλούνται σκλάβες κι Αφέντες.
    Μπορείς να ζεις το Ds επειδή δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς ή μπορείς να παίζεις το Ds επειδή το θεωρείς πιο μοδάτο, cool ή επειδή επιθυμείς Top/bottom σχέσεις αλλά δεν ξέρεις πως ονομάζονται και τις ονομάζεις Ds (ανάλογα ονομάζεις τον εαυτό σου σκλάβα ενώ είσαι Bottom κ.ο.κ. Εδώ βρίσκεται ο βασικός λόγος πιστεύω που ακούγονται πολλά κουφά και αντιφατικά από άτομα που δηλώνουν κάτι που δεν είναι και πιθανόν να μην γίνουν ποτέ.)

    Έμεινε στο μυαλό μου η ερώτηση που είχα κάνει πριν χρόνια σε κάποια υπο εκπαίδευση σκλάβα. Άκουγα τι περίμενε εκείνη απ Αυτόν και τι προσδοκούσε και σε κάποια στιγμή απλα την ρώτησα. Γιατί να τα κάνει ολα αυτά? Τι κερδίζει αυτός κάνοντας όλα αυτά. Η απάντηση...πως τι εμένα! με άφησε άναυδη.
    Ίσως και να ζήλεψα λίγο την τόση πεποίθηση πως ήταν τέτοιο δώρο Θεού ο εαυτός της που ο κάθε άντρας ασχέτως στάτους θα έκανε τα πάντα να την αποκτήσει. Πόσο μακρυά είναι μια τέτοια στάση από την υποταγή βέβαια δεν χρειάζεται να το αναλύσω.
     
  7. SMiss_angel2307

    SMiss_angel2307 Regular Member

    αυτη η απαντηση με καλυψε απολυτα πανω σε αυτο το κομματι...
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Ask not what your Master can do for you — ask what you can do for your Mast


    @Ηλια για να ειναι μια γυναικα πραγματικη σκλαβα και οχι "τυπου σκλαβας," θα πρεπει να καταλαβει βαθεια μεσα στο μυαλο της, οτι ο Ιδιοκτητης της δεν εχει καμια "συναισθηματικη σχεση" μαζι της, αλλα για τον Ιδιοκτητη της αυτη αποτελει ενα "κοματι" οπως ολα τα αλλα "κοματια" (αντικειμενα) που εχει στην κατοχη του, οπως αυτοκινητα σπιτια κ.λ.π., και οτι νιωθει για τα αλλα αντικειμενα που εχει στην κατοχη του, το ιδιο νιωθει και γι' αυτην, και ακομα θα πρεπει να γνωριζει, οτι ενω αυτος εχει καθε δικαιωμα επανω της οπως να νεμεται, μεταβιβαζει (πουλαει οπου και οπως θελει αυτος), δανιζει, και απολαμβανει τα παντα απο το ιδιοκτητο "κοματι" (σκλαβα) του, αυτη δεν εχει κανενα δικαιωμα, ουτε καν το δικαιωμα να σκεφτεται αν εχει καποιο δικαωμα.......

    Αυτη κατ' εμε ειναι η πραγματικη σκλαβα, αυτη που νιωθει οπως νιωθει, (αν ειναι δυνατο να νιωθει...) ενα αβουλο (κρεας) που ειναι κρεμασμενο..... στο τσιγκελι του κρεοπωλειου......, ξερω οτι αυτα ακουγοντε αρκετα απανθρωπα, και καπως ακραια, αλλα δυστυχως για τους πολλους, και ευτυχως για τους λιγους που ξερουν την πραγματικοτητα του Σ/Μ, αυτη ειναι η αληθεια.
    Αυτη ειναι αποψη δικια μου για το τι ειναι η πραγματικη σκλαβα, σεβαστη και καθε αλλη αποψη, αλλα μη δεχομενη απο εμενα.
     
    Last edited: 25 Απριλίου 2008
  9. female

    female Contributor

    Re: Απάντηση: Ask not what your Master can do for you — ask what you can do for your



    Το θέμα αυτό, αν κατάλαβα καλά την άποψή σου, είχε ξεσηκώσει συζητήσεις -- https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=6939

    Η θέση που, προσωπικά, με εντυπωσίασε περισσότερο σ' εκείνο το νήμα είναι :

     
  10. she_Dragon

    she_Dragon Regular Member

    Ας μου επιτραπει να προσθεσω οτι απαραιτητη κρινεται η υπαρξη λοβων ωστε να υποστουν την εν λογω τομη.
    Χρησιμη δε, θεωρειται η υπαρξη των λοβων αμφοτερων "θυτου" αλλα κ "θυματος", αλλα οχι απαραιτητη, καθως μας εχουν διδαξει τα παραδειγματα της καθημερινοτητος.

    Εγκυκλοπαιδικως :

    Συνειρμικές περιοχές

    Στις περιοχές αυτές θεωρείται ότι εδράζεται η αντίληψη και η εμπειρία του περιβάλλοντος που μας επιτρέπουν να αλληλεπιδρούμε, να σκεφτόμαστε και να μιλάμε. Ο βρεγματικός, ο κροταφικός και ο ινιακός λοβός, που βρίσκονται στο πίσω μέρος του εγκεφάλου οργανώνουν την αισθητηριακή πληροφορία σε ένα συνεπές σωματο-κεντρικό σχέδιο του περιβάλλοντος. Ο μετωπιαίος λοβός θεωρείται οτι χρησιμοποιείται για την δημιουργία στόχων και τον σχεδιασμό της συμπεριφοράς καθώς και για την αφηρημένη σκέψη.

    Πηγη: wikipedia