Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM Ντύσιμο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος cider, στις 5 Δεκεμβρίου 2008.

  1. cider

    cider Kitchen master

    Σε νήμα που μόλις διάβασα, όπου προτείνεται να γίνει κάποιο πάρτυ, γίνεται πάλι αναφορά σε dress code. Οκ, μπορεί στην περίπτωση αυτή dress code να σημαίνει απλώς "όχι μπλουτζήν", το θέμα όμως με έχει προβληματίσει εδώ και καιρό, και μέχρι στιγμής το έχω δει να θίγεται πολύ άκρες-άκρες (αν και δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά -- ο πλούτος υλικού εδώ μέσα είναι τέτοιος που πλέον ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα).
    Έχω δηλώσει και αλλού ότι τα βδσμ ντυσίματα όχι μόνο δεν με φτιάχνουν, αλλά μερικές φορές μου προκαλούν ακόμα και θυμηδία. Τα ράμπερ και τα παρεμφερή τα σιχαίνομαι, τα δερμάτινα μου φέρνουν φαγούρα μόνο που τα βλέπω. Ούτως ή άλλως και στην καθημερινή μου ζωή είμαι από τα άτομα που ντύνονται πάντα με το "αιώνιο στυλ", χωρίς ποτέ να υιοθετώ ακραίες τάσεις ή αξεσουάρ.

    (Προς Θεού, μη θεωρηθεί ότι θεωρώ γελοίους όσους γουστάρουν να ντύνονται έτσι. ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥΣ)

    Ποιες είναι οι δικές σας απόψεις;

    Δεν το θέτω σε μορφή πολ, για έναν απλούστατο λόγο: δεν με ενδιαφέρει η γνώμη των βανίλα. Σε ένα πολ θα είναι δύσκολο να φιλτράρουμε τις δικές τους απόψεις και να βγάλουμε ουσιαστικό αποτέλεσμα, ενώ εδώ θα δούμε ποιοι είναι. Τους παρακαλώ να μην απαντήσουν εδώ πέρα, αλλά και να απαντήσουν, να ξέρουν ότι θα τους αγνοήσω.
     
  2. cider

    cider Kitchen master

    Ευχαριστώ, Fanshawe, για την ευκαιρία να αναλύσω λίγο παραπάνω τη θέση μου, λέγοντας ότι οι παραπάνω φωτό με αφήνουν, στην καλύτερη περίπτωση, παγερά αδιάφορο.
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Το ντυσιμο ειναι ενα μερος της εικονας του εαυτου μας.Εκπεμπει μηνυματα.
    Ακολουθωντας τις επιταγες τς μοδας η ενα συγκεκριμενο κωδικα ντυσιματος μιας ομαδας η μιας κατηγοριας ανθρωπων επισης εκπεμπουμε μηνυματα.Το ιδιο κανουμε και οταν κινουμαστε εναντια στο ρευμα ,η τις επιταγες του dress code και οταν ντυνομαστε σταθερα με ενα τροπο που αρμοζει στην προσωπικη μας αισθητικη και μας προσδιδει ενα προσωπικο,ιδιαιτερο στυλ.Το φουλαρι του Παπαζογλου και το τζην πουκαμισακι τον χαρακτηριζει,χρονια τωρα.
    Ουτε εγω θα θεωρησω γελοιους οσους αρεσκονται να ακολουθουν βδσμικο κωδικα ντυσιματος-η οποιον αλλον.Θα μου επιτρεψετε ομως να τους θεωρω αγελαιους.
     
  4. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: ΒΔΣΜ Ντύσιμο

    ενα τζην μεχρι να λιωσει φοραω..
     
  5. Iwnas

    Iwnas Regular Member

    Προσωπικά δεν θεωρώ το dress code ως την πλέον απαραίτητη έκφραση της όποιας διαφορετικότητας έχουν οι λάτρεις του BDSM. Για ορισμένους αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της εικόνας τους για άλλους πάλι όχι. Το να δω κάποιον ντυμένο με ένα πιο "έξω από τα δεδομένα" ντύσιμο δεν θα μου προκαλέσει αποστροφή, απλά δεν είναι αυτό που θα εκφράσει το δικό μου γούστο και επιθυμία. Παραμένω λάτρης του κλασσικού μαύρου σε όλες τισ μορφές του που δεν περιλαμβάνουν δέρμα,latex ή PVC (αν και δεν μπορώ να αρνηθώ ότι δεν τα φόρεσα ποτέ μου)
     
  6. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    cider νομιζω όπως και σε πολλά άλλα πράγματα το ντύσιμο είναι θέμα σεχταρισμού...


    δηλαδή όσοι θέλουν να διαφοροποιουνται μεσω του ντυσίματος και ταυτόχρονα να καβλώνουν να θεωρούν εαυτούς ως περιθωριακές avant-garde, θα σου δώσουν ένα σωρό δικαιολογίες για το για ποιο λόγο πρέπει να φοράς τον κρίκο στη δεξιά θυλή ή για το εάν το κολάρο με το κούμπωμα μπροστά επιδικνύει την επιθυμία του αφέντη του σκλάβου να τον μοιραστει με αλλους.


    απο τους υπολοιπους τωρα που ειναι πιο χαλαροι με το ντυσιμο τους:
    εχεις αυτους που λατρευου τα αξεσουαρ και εαν μπορουσαν θα τα φορουσαν και στη δουλεια τους, μερικες φορες το κανουν κιολας με διακριτικους τρόπους.
    εχεις αυτους που ειναι αδιαφοροι για το ντυσιμο γενικα οποτε και στις BDSM εκφάνσεις τους ενδιφερονται περισσότερο για το γδυσιμο...

    φανταζομαι μερικα αξεσουαρ σεναν πιο ουδετερο χώρο εχουν την εννοια του κλεισιματος του ματιου. αλλα ειλικρινα απο τοτε που εγινε το πανκ μόδα ακομα και στο αττικα αμφιβαλω εαν κανεις μπορει να εμπιστευτει πια ενα κολαρακι , για να παει όλο χαρά να της πει "κι εμενα θα μου αρεσε να σε δω σκύλα στα 4".

    προσωπικά είμαι χαλαρός στο ντύσιμο μου εντος και εκτος. Πιστεύω πως με το ντύσιμο μπορείς να δηλώσεις πράγματα, αλλα δεν τα θεωρω κριτηριο μεχρι τουλαχιστον να μιλησω με τον αλλο.

    ΥΓ εχεις δικιο το PVC σου προκαλει φαγουρα και δεν μπορεις να χωσεις και το δαχτυλο να ξυστεις ευκολα....
     
  7. cider

    cider Kitchen master

    Αυτό ακριβώς...
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: ΒΔΣΜ Ντύσιμο

    Δε θεωρώ πως υπάρχει BDSM ντύσιμο...Υπάρχει φετιχιστικό ντύσιμο  
     
  9. cider

    cider Kitchen master

    Re: Απάντηση: ΒΔΣΜ Ντύσιμο

    Δεν θα διαφωνήσω, φίλτατε. Το σκεφτόμουν, μάλιστα, την ώρα που άνοιγα το νήμα. Αλλά εμένα με ενδιαφέρει το φετιχιστικό ντύσιμο σε επίπεδο ΒΔΣΜ. Και επειδή καλώς ή κακώς έχει γίνει αρκετές φορές αναφορά σε ΒΔΣΜ ντύσιμο εδώ πέρα, το χρησιμοποίησα.
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΒΔΣΜ Ντύσιμο

    Σαφώς και έχεις δίκιο,γιατί ,όντως,υπάρχει αυτή η αναφορά σε πολλά σημεία εδώ μέσα και ήθελες να γίνεις αντιληπτός.Οφείλω μία συγνώμη για το "δασκαλίστικο" του θέματος..  
     
  11. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Τελευταία παρατηρώ το εξής ενδιαφέρον φαινόμενο: οι βιτρίνες ακόμα και των συνοικιακών καταστημάτων εσωρούχων κοσμούνται από εσώρουχα και αξεσουάρ τα οποία παραπέμπουν ευθέως στο BDSM. Σε μαγαζιά που αυταπόδεικτα η πελατεία τους αποτελείται κατά κύριο λόγο από μεσήλικες νοικοκυρές βρίσκει πλέον κανείς δερμάτινα κορμάκια τίγκα στο κορδόνι και στο φερμουάρ, σετ «στολών», χειροπέδες, μάσκες, μπίλιες, plugs κι ότι άλλο τραβάει η όρεξή σας. Εντάξει, δε λέω, σίγουρα όλο και κάποιες εμπνευσμένες πενηντάρες τα αγοράζουν έτσι ώστε τη μέρα της επετείου των αργυρών γάμων τους να κάνουν μια έξαλλη εμφάνιση αναφωνώντας «έλα γουργουράκο μου να τιθασεύσεις τη γατούλα σου», όπως και κάποιοι μπουχτισμένοι σύζυγοι τα αγοράζουν για να δοκιμάσουν κάτι εξαντρίκ με την ερωμένη τους η οποία είναι σαφώς πιο «απελευθερωμένη» από τη συμβία τους. Ωστόσο, νομίζω ότι ο βασικός λόγος ύπαρξης αυτών των ειδών στις βιτρίνες είναι η καλλιέργεια των φαντασιώσεων. Δηλαδή, την ώρα που αγοράζω τις πλουμιστές βαμβακερές πυτζάμες νιώθω ότι έχω μπει στον ναό της ακολασίας, κι αυτή η λαθραία επίσκεψη (αχ Μπάμπη μου, με μια φορά το μήνα κι αυτή πεντάλεπτη πώς να μη γίνω φακλάνα η γυναίκα; ) με εξιτάρει και με κάνει να καταναλώνω με μεγαλύτερη ευχαρίστηση. Η εικόνα καλλιεργεί ένα «δυνάμει», ένα «αν το θελήσω μπορώ να το φορέσω κι εγώ, μπορώ κι εγώ να γίνω έτσι».

    Η εμφάνιση δε δείχνει μόνο αυτό που είμαστε αλλά κι αυτό που θα θέλαμε να είμαστε. Αλλιώς δεν εξηγείται το πώς τόσο πολλές χαμηλοκώλες με «σωσίβιο», κοτσάρουν το χαμηλοκάβαλο παντελόνι και το ξώμεσο τοπ επιδεικνύοντας με καμάρι το κόσμημα στον αφαλό. Καθρέφτη έχουν σίγουρα. Το θέμα είναι τι ακούνε σαν απάντηση στο ερώτημα ποια είναι η ομορφότερη.

    Τέλος, σας παρακαλώ αγαπητοί μου, μη μου φτύνετε τόσο το δέρμα και όλα τα αντιοικολογικά υλικά κατασκευής ρουχισμού. Σκεφτείτε ότι η διασημότερη πολέμιος της γούνας είναι Το Τέως Κορμί, η θρυλική Μπεμπέ, την οποία ο Γκίνσμπουργκ παράτησε για ένα μπασμένο με τσαγανό, τη moi non plus Μπίρκιν!
     
  12. El_Gato

    El_Gato Regular Member

    Καταρχήν, όπως σωστά λέει ο Inco, δεν υπάρχει bdsm ντύσιμο. Υπάρχει φετιχιστικό ντύσιμο. Τώρα τα φετίχ διαφέρουν. Άλλοι γουστάρουν μαύρα, άλλοι λεοπάρδαλη, άλλοι pvc και άλλοι δεν ξέρω και εγώ τι...!!!

    Προσωπικά είμαι ενάντια σε οποιοδήποτε dress-code. Είμαι όμως και ενάντια σε απόψεις τύπου Underherfeet, που αποκαλεί αγελαίο όποιον είναι φετιχιστής. Το ζητούμενο είναι η ελευθερία έκφρασης. Ο Maley π.χ. φοράει ένα τζιν μέχρι να λιώσει, εμένα μου αρέσει να ντύνομαι φετιχιστικά. Καλά κάνει αυτός κ καλά κάνω κ εγώ!!! Όπως καλά κάνω κ όταν ντύνομαι εντελώς απλοϊκά.

    Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές οι άλλοι δεν κοιτάν αυτόν που φοράει τα ρούχα, αλλά τα ρούχα. Μου έχει συμβεί να μην με αναγνωρίσουν χωρίς το κολάρο με τα καρφιά και το βαμμένο μάτι.

    Προσωπικά δεν με εξιτάρει να είναι ντυμένη κάποια φετιχιστικά. Μου αρέσει κ εξιτάρει το άτομο. Αν είναι ντυμένη φετιχιστικά (με κάποιο φετίχ τις αρεσκείας μου) τότε με διεγείρει ακόμη παραπάνω.