Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM: Πώς θα πρεπε να μας αγα(π/μ)άνε...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος DreamMaster, στις 27 Μαϊου 2013.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    @angel42

    κι εγώ σας διαβάζω πάντα με ενδιαφέρον. Δεν είχα καθόλου εσάς κατά νου όταν έγραφα για συζητήσεις περί φαντασμάτων.

    Υπάρχουν στο φόρουμ αρκετά άτομα ("Κοελιό-πτερα" τα ονομάζει κάποιος που γνωρίζω) τα ποία ζουζουνίζουν κατά καιρούς, και ειδικότερα την άνοιξη, για την συμπαντική Ενέργεια και το διαπλανητικό Φως με τα οποία συντονίζονται κι ενώνονται και γίνονται μέρος του Ολου, κλπ. κλπ. σε διάφορες παραλλαγές. Κι εκεί ακόμη δεν απέρριψα, το μόνο που είπα είναι ;ότι συζήτηση δεν μπορεί να γίνει, δλδ. πού να ξέρω εγώ τί φωνές ακούει ο καθένας που μιλάει με το Σύμπαν, μπορεί και να ακούει μπορεί και να είναι όλα στο μυαλό του. Απλώς, έχουν απλωθεί σε ένα σωρό νήματα τώρα τελευταία ανοίγοντας "συζητήσεις" για το ουροποιητικό των αγγέλων. Δε λέω, "να 'χαμε, να λέγαμε" αλλά άμα δεν έχουμε, τί να πούμε;

    Εσείς εξηγήσατε πλήρως αυτό που θελατε να πείτε.

    Τώρα, γι αυτά που με ρωτάτε...

    ..προτιμώ να ερμηνεύω "συντηρητικά". Οι άνθρωποι μπορεί να έχουν πολλές δυνατότητες αλλά τις καταλαβαίνουμε όταν είναι σε περιβάλλον που τις εκφράζουν, οπότε και τους δίνουν μορφή. Και τότε μοιάζουν όντως θαυμαστές, ενω ως πριν ήταν απροσδιόριστες. Η επί χιλιετίες στατιστική παρατήρηση λέει ότι οι περισσότεροι άνθρωποι επιδιώκουν να σχετίζονται βαθιά, να δημιουργούν δεσμούς, με άλλους ανθρώπους. Θέλετε να το πείτε "δυνατότητα αγάπης"; Πείτε το, δεν θα διαφωνήσω. Αλλά μετά, θα πρέπει να πούμε και για "δυνατότητα μίσους" - πόσοι άνθρωποι σχετίζονται βαθιά με άλλους μέσω του μίσους; (π.χ. αρκετοί νεοέλληνες ενήλικοι με τους γονείς τους!!!) Και πού θα σταματήσει αυτή η ονοματολογία δυνατοτήτων; Εμένα μου φτανει η ανθρώπινη ταση / επιδίωξη / ανάγκη για βαθιά συσχέτιση με άλλους ανθρώπους, η οποία παίρνει διάφορες μορφές, δλδ. εχει πολλούς τροπισμούς.

    Είναι αυτή η τάση βιολογική ή κοινωνική; Νομίζω το νήμα είχε ξεκινήσει με ένα γενναίο "who cares?" και τη θέση ότι μας αρκούν οι τροπισμοί για να αποφασίσουμε αν θα περάσουμε σημαντικό μέρος της μικρής ζωής μας με κάποιον. Και να μην ταλαιπωρήσουμε αλλήλους για πολύ μπας και μας "αγαπήσουν" με τον τρόπο που θέλουμε και καταλαβαίνουμε εμείς. Συντάσσομαι, και πάντως δεν ξέρω αν είναι βιολογική ή κοινωνική.

    Λέει ο @espimain ότι μπορεί όλο αυτό με τον βαθύ δεσμό να μορφοποιείται και να υπερχειλίζει και σε χρυσόψαρα; ΟΚ, να το δεχτώ. Αν υπερχειλίζει μόνο προς συσκευές κινητού μπορούμε να λέμε πλέον ότι έχει ιατρικό ενδιαφέρον ή όχι; Κοιταξτε, η λέξη "αγάπη", το λέει κι ο @tithon, έχει μεγάλη ασάφεια - και το λένε και διάφορες γλώσσες, π.χ. στα γαλλικά το j' aime πιανει από το αν μ΄αρέσουν οι αγκινάρες μέχρι τον έρωτα της ζωης μου.. Φαίνεται ότι έχουμε πολύ μεγαλύτερη γκάμα συναισθημάτων από λέξεις. Ισως πολλοί να βιώνουν και μια ανάγκη να έχουν όλα τα συναισθήματα κοινό πρόγονο, όπως ισχυρίζονται τα "Κοελιό-πτερα", αφού σε τελική ανάλυση όλα προέκυψαν απ΄το Μπιγκ Μπανγκ.

    Σε ότι με αφορά, όταν χρησιμοποιώ τη λέξη "αγάπη" τονίζω το βαθύ δέσιμο, με τη λέξη "έρως/έρωτας" την επιθυμία και με τη φράση "ερωτική αγάπη" προσπαθώ να σηματοδοτήσω το 2-σε-1. Αλλά δε γελιέμαι ότι τις χρησιμοποιούν όλοι έτσι αυτές τις λέξεις.
     
  2. v1979

    v1979 Regular Member

    Η πλέον απλή σε σύνθεση αλλά γεμάτη απάντηση στο ερώτημα έχει δωθεί από τον Λακάν :
    αγάπη είναι να δίνεις κάτι που δεν έχεις σε κάποιον που δεν το θέλει.

    Ποιος πιο ιδανικός χώρος να χωρέσει η αγάπη από το βδσμ?
     
  3. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    η Αγάπη στο bdsm ? φιλτατε και συνφορουμιτη, θα έπραττε κανεις bdsm δραστηριοτητες για παράδειγμα με την αδερφή/ο του ? ?  
     
  4. v1979

    v1979 Regular Member

    Με τον ποιον/α θα πράξει ο καθένας βδσμ αφορά τον ίδιο και τα όρια του. Τελικά μήπως όλες οι ανθρώπινες σχέσης με την μια ή την άλλη μορφή διέπονται από το βδσμ? Οπωτε ΝΑΙ είναι η απάντηση, όταν αγαπάς κάποιον πρατεις βδσμ. Το αν αυτό θα έχει σημείο αναφοράς την σεξουαλική ζωή ή όχι όπως έγραψα αφορά τα σκληρά όρια και πώς τα ορίζει ο καθένας.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εξαιρετικά εύστοχος ο νεολογισμός...
    Νομίζω πως πρέπει να υιοθετηθεί εν τω άμα...
     
  6. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ναι ρε φίλε έπεσα χάμω...
     
  7. ΘΕΛΩ εκεινοs που με αγαπαει να ειναι εκφραστικοs! και γενναιοδωροs! ετσι ειμαι και ΕΓΩ! ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ!!! τα μιζερα πραγματα και το να μην μπορει καποιοs να εκφραστει συναισθηματικα! η να θεωρει αδυναμια το να δειξει το ενδιαφερον του! με το να ειναι καποιοs ΓΕΝΝΑΙΟΔΩΡΟΣ! ειναι ανωτεροs! και η εκφραση συναισθηματοs! EINAI ΔΥΝΑΜΗ! 
     
  8. Dom_Apache

    Dom_Apache Regular Member

    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο..
     
  9. Dom_Apache

    Dom_Apache Regular Member

    Θα έλεγα με τρόπο,όπου δεν θα επηρεαστεί το στοιχείο του έρωτα..
     
  10. Cinnamon

    Cinnamon Mary Celeste

    Λοιπόν θα συμφωνήσω κι εγώ!
    Οι δυνατοί εκφράζονται, δεν έχουν κάτι να φοβηθούν.
    Μόνο οι δειλοί, οι αδύναμοι και οι κομπλεξικοί τρέμουν να εκδηλωθούν.

    Όσο για το αρχικό ερώτημα του νήματος, θα πω:
    Πώς θα έπρεπε ή πως θα θέλαμε?
    Το "θα έπρεπε" δεν υπάρχει όταν μιλάμε για συναισθήματα.
    Το "θα θέλαμε" είναι εντελώς υποκειμενικό και βασισμένο στα βιώματα και στα ζητούμενα του καθένα.
     
    Last edited: 13 Δεκεμβρίου 2018
  11.  
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    τις σιχασιάρες δεν τις αγαπάμε.