Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM ένα μεγάλο κρεβάτι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος zoyzoy_, στις 17 Νοεμβρίου 2008.

  1. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    @Originally Posted by danos

    "μασκες????
    δεν νομιζω οτι υπαρχουν μασκες ενας λατρης του bdsm ζει κανονικα οπος καποιος vanila.η μονη του διαφορα ειναι αποκλειστικα στο κρεβατι κατα τα αλλα δεν επηρεαζεται η ζωη του
    ........."

    Με αφορμη την παραπανω απαντηση θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας.
    (θα υποβαλω και τη δικη μου στην πορεια)
    Τελικα ειναι το bdsm ενα κρεβατι οπου ξεδιπλωνουμε τα βιτσια μας?
    Ειναι κατι παραπανω?
     
  2. DiDi

    DiDi Regular Member

    O καθένας στο μυαλό του το ορίζει διαφορετικά. Για άλλους είναι τρόπος ζωής, άλλοι πάλι αρκούνται μόνο στο κρεβάτι τους ή όπου αλλού θέλουν να "λειτουργεί". Για μένα λειτουργεί ως παιχνίδι. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε κάτι καθημερινό και επαναλαμβανόμενο. Τεράστιο κρεβάτι??? Ίσως και να είναι... αρκεί να είναι το πολυαγαπημένο μου κρεβάτι με ουρανό..το λεγόμενο "καριόλα" (μιαμ μιαμ)
     
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: BDSM ένα μεγάλο κρεβάτι?

    Αν πρόκειται περί 'καριόλας', η δουλειά γίνεται θαυμάσια, ακόμη και αν το κρεβάτι δεν έχει ουρανό.
     
  4. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    * Η υπογράμμιση στο παράθεμα είναι δική μου.

    Ο Johan Huizinga στο κλασικό του έργο Homo Ludens, αναφέρει ότι ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά του παιχνιδιού είναι η διπλή συνείδηση: παριστάνουμε ότι είμαστε πειρατές και μαχόμαστε με σπαθιά και πέφτουμε κάτω και πεθαίνουμε, ενώ ταυτόχρονα ξέρουμε ότι αυτό δεν ισχύει στην πραγματικότητα. Με αυτήν την έννοια, τίποτα από αυτά που διαδραματίζονται στη σεξουαλική μας ζωή δεν είναι παιχνίδι. Προσωπικά, θεωρώ ότι το σεξ (μου) μού διδάσκει πολλά και πολύ σημαντικά πράγματα για μένα και σε καμία περίπτωση δεν το βάζω σε αγκύλες ως προς τις υπόλοιπες εκφράσεις της προσωπικότητάς μου.
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: BDSM ένα μεγάλο κρεβάτι?

    Και το παιχνίδι, φυσικά, διδάσκει... Ως συνήθως σε σχέση με το συγκεκριμένο αντικείμενο, το ζήτημα δεν είναι κυρίως η χρήση ή μη "αγκυλών", αλλά η αποβολή των αγκυλώσεων. Ως προς αυτό λοιπόν, ίσως μιά "ελαφρά" θεώρηση, δεν είναι απορριπτέα...
     
  6. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Επί του πρακτικού ... ποτέ δεν είναι ένα κρεβάτι ΜΟΝΟ .. όλα τα άλλα ενδιαφέροντα παιχνιδάκια και στάσεις πάνε στράφι; πάλι θα το περιορίσουμε σε ένα ημιβανιλλάτο; ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ!

    Επί του θεωρητικού .... δεν βρήκα λάτρη του ΒΔΣΜ που να ζει κανονικά όπως οι βανιλάτοι. Αντίθετα βρήκα μεγάλες διαφορές ακόμη και σε ότι θα ονομάζαμε φυσιολογία της καθημερινότητας μεταξύ τους .. άρα δάνε, πάσα ομοιότητς τυχαία και πιθανόν παραπλανητική

    Επί της καθημερινότητας ... αν η ενασχόληση με το ΒΔΣΜ οφείλεται - ως ο μέγας πατήρ Freud πρεσβεύει και διδάσκει, σε παλινδρόμηση σε πρώιμη φάση της παιδικής ηλικίας, ε! όσο και να το κάνουμε έχει μια κάποια διαφορά ένας παλινδρομημένος με έναν απαλινδρόμητο! άρα καλέ μου δάνο, επηρεάζεται όχι μόνο η ζωή του αλλά και η ζωή των γύρω του.

    Επί της επιπλοποιίας ... αν με το κρεβάτι εννοούμε την καθημερινότητα μας, συμφωνώ. Είναι η πραγματικότητα που ξεδιπλώνουμε πάνω της την δική μας αντίληψη για αυτή .. αν όμως το περιορίσεις στο έπιπλο ... μαύρο φίδι που μας έφαγε! άκου να βαράς ανθρώπους για να σου σηκωθεί! ανωμαλίες!
     
  7. zinnia

    zinnia Contributor

    Παίζω και μαθαίνω λοιπόν; Ή μαθαίνω, παίζοντας;

    ΥΓ. Όλοι όσοι μπήκαμε σ' αυτή τη λογική, γίναμε σαν τα μικρά παιδιά μπροστά στη θέα ενός μαγικού, ξεχωριστού κόσμου. Ανοίξαμε ένα στόμα να, κι αρχίσαμε να δοκιμάζουμε το ένα και το άλλο με τον ενθουσιασμό του πρωτάρη. Με τις υπερβολές μας και τις φοβίες μας. Με τις εξάρσεις μας και τα πισωγυρίσματά μας. Όταν "κάτσει" όλος αυτός ο ενθουσιασμός, θα μείνει για τον καθένα η πραγματική ουσία. Θα το προσαρμόσει στις δικές του ανάγκες και θα βρει τον τρόπο να το κάνει λειτουργικό. Αλλά αυτό, θέλει το χρόνο του για να χωνευτεί.. Μέχρι τότε, ας παίζουμε τους μεγάλους..ποιός ξέρει..μπορεί κάποτε και να γίνουμε  
     
  8. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Επειδή τονίζεις τη λέξη "κανονικά", θα ήθελα να ρωτήσω: πώς ορίζεται η "κανονικότητα" μέσα σε μία σχέση; Δηλαδή, όλοι οι vanilla ζουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, κάνουν τα ίδια πράγματα και έχουν τις ίδιες συμπεριφορές κάτω από τις ίδιες περιστάσεις, στα πλαίσια κάποιας κανονικότητας; Ή μήπως όλοι οι λάτρεις του BDSM παρουσιάζουν τις ίδιες abnormal συμπεριφορές;
     
  9. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: BDSM ένα μεγάλο κρεβάτι?

    Θα μπορουσες να πεις ποιες ειναι αυτες οι διαφορες?
     
  10. darkgr

    darkgr New Member

    Εγώ από την μεριά μου δεν νομίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι αποκλειστικά "vanila". Ολοι έχουν μέσα τους αυτό το μικρόβιο, μόνο που άλλοι εκδηλώνονται και εξερευνούν και άλλοι το φυλακίζουν μέσα τους και εκδηλώνεται απλώς ως φαντασίωση. Πάντως είμαι πεπεισμένος ότι ο κάθε άνθρωπος σε όποια κοιωνική ομάδα και αν ανήκει, είτε το δέχεται, είτε το θεωρεί ανωμαλία, αισθάνεται την ανατριχίλα της παρεκτροπής από τα συνηθισμένα. Αν πάλι το βδσμ γινόταν 'καθεστώς', τμήμα της καθημερινότητας μου, τότε φαντάζομαι θα γινόταν και αυτό τόσο βαρετό όσο και η καθημερινότητα μου.
     
  11. tinkerbelle

    tinkerbelle Regular Member

    Είμαι της γνώμης πως τα ανήσυχα μυαλά πάνε παντού. Στο bdsm, ως την σεξουαλική έκφραση αυτής της ανησυχίας, αναπόφευκτα.
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: BDSM ένα μεγάλο κρεβάτι?

    Βρίσκω το νήμα άριστα συνυφασμένο με το (άτυχο):

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t13528/

    Ως εκ τούτου,δεν εκφέρω άποψη γιατί θα τσακωθώ και δεν έχω καμία όρεξη..
     
    Last edited: 17 Νοεμβρίου 2008