Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και Εγκυμοσύνη

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Iwnas, στις 5 Δεκεμβρίου 2008.

  1. Iwnas

    Iwnas Regular Member

    Ρωτήθηκα για το σχετικό θέμα από μια φίλη μου και ειλικρινά δεν ήξερα τι να της απαντήσω. Διαβάζοντας κάποια επιστημονικά άρθρα κατέληξα ότι ίσως να είναι εφικτός ο συνδυασμός αυτών των δύο υπό προυποθέσεις και πάνω σε συγκεκριμένες βάσεις πειραματισμού.
    Θα ήθελα και τις δικές σας απόψεις για να διαφωτιστώ (και αν διαφωτίσω) περισσότερο επί του θέματος
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Εχω την εντυπωση οτι δυο ειναι οι κατευθυντηριοι αξονες που πρεπει να ακολουθουνται.Πρωτον, να μην πιεζεται η κοιλιακη χωρα και δευτερον να μην στρεσσαρεται σωματικα αλλα και ψυχικα η εγκυος.
    Αυξημενο στρες σημαινει αυξημενη εκκριση κορτιζολης κατι που μπορει να εχει επιπτωσεις στην μετεπειτα υγεια του εμβρυου.
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: BDSM και Εγκυμοσύνη

    Ακόμα και αν αποφευχθεί το σωματικό στρές, νομίζω ότι το ψυχικό δεν αποφεύγεται...
    Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή. Έχω την αίσθηση, ότι ο συνδυασμό είναι υψηλού κινδύνου...
     
  4. female

    female Contributor



    Δηλαδή, τελικά, υπάρχουν κομμάτια των βδσμ πρακτικών που είναι απαγορευτικά κι άλλα που είναι ΟΚ;

    Είναι, πχ., η πρόκληση σωματικού πόνου στην έγκυο υποτακτική/slave ασφαλής, ή πιθανώς βλαβερή, τελικά, για το έμβρυο;


     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: BDSM και Εγκυμοσύνη

    βρε παιδια... εννεα μηνες ειναι αυτοι, δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις bdsm προκειμενου για τη σωματικη και ψυχικη υγεια του εμβρυου ? εγω προσωπικα επι οκτω μηνες εζησα και εντελως χωρις σεξ,
    και χωρις τσιγαρο (τοτε καπνιζα), επαθα τιποτα?
     
  6. master Thanassis

    master Thanassis Regular Member

    Απάντηση: BDSM και Εγκυμοσύνη

    εχεις απολυτο δικιο

    λιγή υπομονη δεν εβλαψε κανεναν
    προεχει η σψματικη και ψυχικη υγεια του εμβρυου
     
  7. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: BDSM και Εγκυμοσύνη

    Συσχετίζεις το ψυχικό στρες με το bdsm; Θα μπορούσες να αιτιολογήσεις;

     
     
  8. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: BDSM και Εγκυμοσύνη

    Η εγκυμοσυνη ειναι απο μονη της bdsm. Μη τη παραφορτωνουμε και με αλλα. 
     
  9. Zondag

    Zondag Regular Member

    Εχω την εντύπωση ότι η πρόκληση σωματικού πόνου και οι καταστάσεις που δημιουργουν
    υψηλό στρες μπορει να ειναι πράγματι επικίνδυνες για το έμβρυο. Απο την άλλη βεβαια και
    η πλήρης αποφυγή κάθε μορφής bdsm παιχνιδιού απο την εγγυο μπορεί να είναι απο μόνη
    της μια πολύ στρεσογόνα κατάσταση. Το να στερεις απο τον εαυτό σου κάτι που σε ευχαριστεί
    δεν ειναι και το πιο ευχάριστο που μπορει να σου τύχει, και ασφαλώς αυτό επηρρεάζει και την
    ψυχική σου κατάσταση.

    Πιστεύω ότι ολα θα πρεπει να κρίνονται αναλογα με την περίπτωση και τις ιδιαιτερότητες καθε
    σχέσης και κάθε ατόμου ξεχωριστα.

    Επίσης πιστευω ότι κάθε γυναίκα έχει ενα είδος φυσικού ενστίκτου που την καθοδηγεί
    για το τι πρεπει να κάνει και τι όχι κατα τη διάρκεια της εγγυμοσύνης. Και εννοείται ότι ο άνδρας
    θα πρεπει να το κατανοήσει και να το σεβαστει αυτό. Πιστευουμε ότι ελέγχουμε τα πάντα και ότι
    κάθε κίνηση και πράξη μας οριζονται αποκειστικά και μόνο απο μας. Η αλήθεια βεβαια ειναι ότι
    φύση έχει φροντίσει ήδη για κάποια πράγματα απο μόνη της, και χωρίς να ζητησει την άδεια μας...
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: BDSM και Εγκυμοσύνη

    Ναι, για να υπάρξει ηδονή, ανακούφιση και χαλάρωση προηγείται στρες, σωματικό και ψυχικό. Η αναμονή του πόνου, η αναμονή αυτού που θα επακολουθήσει χωρίς να ξέρεις τι είναι προκαλεί ψυχικό στρες. Ο ίδιος ο πόνος είναι στρεσογόνος. Πχ Κάποιος δεμένος, ακινητοποιημένος (έστω και αν δεν επακολουθεί πόνος) βιώνει και ψυχικό στρες μέσα από την ακινητοποίησή του. Το γεγονός ότι δεν μπορεί να κινηθεί, ότι είναι απολύτως εκτεθειμένος και ευάλωτος, δημιουργεί εσωτερικό στρες και αίσθηση κινδύνου. Το γεγονός ότι μπορεί να το απολαμβάνει ταυτοχρόνως (πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω), δε σημαίνει ότι δε βιώνει και στρες.
    (Προσωπικά αντιλαμβάνομαι τα session και σαν μια ψυχική διαδικασία, που εμπεριέχει μια ακολουθία συναισθημάτων και ψυχικών διεργασιών, οπου περιλαμβάνεται και το στρες, η εκτόνωση, ηδονή, η χαλάρωση κλπ κλπ)
     
  11. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: BDSM και Εγκυμοσύνη

    Χωρις σεξ γιατι; Το κανονικο σεξ δεν ειναι μονο οχι απαγορευτικο, αλλα απο καποιο σταδιο της εγγυμοσυνης και μετα απαραιτητο, βοηθαει στον ευκολο τοκετο. Αυτο εξαλλου πολλες το καταλαβαινουν μιας και συνεχεια μα συνεχεια θελουν σεξ. Ειναι βεβαια πολυ αστειο να βλεπεις μια εγγυο 8 μηνων που να σκεφτεται μονο το σεξ, αλλα και αυτο μια βοηθεια της φυσης ειναι. Οσο για το τσιγαρο συμφωνω. Μαχαιρι, αν και εδω οι γνωμες διχαζονται, μιας και πολλοι γιατροι λενε στις πολυ βαρεια καπνιστριες το στρες της απεξαρτησης ειναι πολυ πιο βλαβερο απο 1 η 2 τσιγαρα την ημερα.

    Το σημαντικο ειναι μια εγγυμονουσα να νιωθει καλα και ευτυχισμενη και ποθητη, η ηρεμια ειναι οτι πιο σημαντικο. Απο εκει και περα προσοχη φυσικα και θελει ολη η κοιλιακη χωρα και καποια σημεια στην μεση. Ελαφρα πραγματα, μονο ελαφρα τα οποια μας κανουν να νιωθουμε καλα δεν ειναι απαγορευμενα. Τα σλκηροπυρηνικα σεσσιον 5 με 6 μηνες μετα την εγγυμοσυνη, το σωμα ειναι πολυ πιο ευαισθητο μετα την εγγυμοσυνη παρα πριν.

    Εχω γνωρισει κοπελα αθλητρια που κατα την διαρκεια της εγγυμοσυνης της ετρεχε καθημερινα 3 χιλιομετρα. Το παιδι και αυτη ηταν υγιεστατα. Πριν την εγγυμοσυνη ετρεχε 10. Οποτε τα παντα με μετρο και προσοχη οπως παντα.
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    εγω λεω να το ριξει το μωρο .... γιατι με τετοια μυαλα ουτε γονεις καλους θα εχει το παιδι ουτε περιβαλον ... στους 9 μηνες κολησετε ; .....
    παιδια και ΕΓΩ δεν γινεται ...
    και μετα αναρωτιεται ο κοσμος γιατι πεσανε στα ναρκωτικα στα 10 τους και σπανε βιτρινες ......
    μεγαλωσε τα , στειλτα στο πανεπιστημιο και μετα αρχισε παλι το καμουτσικι ....
    ε ρε τι αλλο θα ακουσουμε ......