Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και Εγκυμοσύνη

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Iwnas, στις 5 Δεκεμβρίου 2008.

  1. Felicia

    Felicia Regular Member

    Τι έχουν οι γονείς? Τους ξέρεις?  

    Τέλος πάντων αν ήμουν έγκυος θα απέφευγα τις πολλές αγριάδες για ευνόητους λόγους.
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ναι βέβαια τα παιδιά πέφτουν στα ναρκωτικά όταν οι γονείς έχουν σεξουαλική ζωή και δεν απέχουν 18 χρόνια μέχρι να πάνε αυτά στο πανεπιστήμιο.  

    Από τις στατιστικές του συνδέσμου κατά της βίας στην οικογένεια το μεγαλύτερο ποσοστό κακοποίησης συμβαίνει σε οικογένειες θρησκόληπτες που η ίδια λέξη σεξ θεωρείται βρώμικη λέξη. Γιαγιά που ξημεροβραδυαζόταν στην εκκλησία και κακοποιούσε σεξουαλικά μπροστά από τον ψάλτη παππού την εγγονή ενώ τον ελεύθερο της χρόνο μιλούσε για την κατάντια των παιδιών που πέφτουν από τα 10 στα ναρκωτικά επειδή ζούμε σε μια κοινωνία ελευθεριότητας χωρίς φραγμούς.... ε ρε τι άλλο θα ακούσουμε.....

    Όσο για το ΕΓΩ αν δεν έχει ένας γονιός εγώ τότε είναι που θα έχουν πρόβλημα τα παιδιά, γιατί θα έχουν μεγαλώσει χωρίς όρια και φραγμούς και πειθαρχεία.
    Αν με το ΕΓΩ εννοείς να βάζει κάποιος τα παιδιά του πάνω από τον ίδιο, το θεωρώ αυτονόητο και φυσικό χωρίς αυτό να σημαίνει πως βάζοντας σε πρώτη πάντα θέση το καλό των παιδιών οφείλεις να ξεγράψεις τον εαυτό σου από κάθε χαρά που σου προσφέρει η ζωή, εφόσον αυτή δεν έρχεται σε σύγκρουση με το καλό των παιδιών. Ευτυχισμένοι ολοκληρωμένοι γονείς έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να διαπαιδαγωγήσουν ψυχικά ισορροπημένα και ευτυχισμένα παιδιά παρά οι στερημένοι κολλημένοι ηθικολόγοι καθωσπρεπιστές.

    Επί του θέματος τώρα και συγχωρέστε με για την παρένθεση:
    Αναφορικά με τις γενικές σεξουαλικές πρακτικές δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να κάνει κακό στο προστατευμένο στη μήτρα έμβρυο (αν και στις πρώτες βδομάδες που τα ρίσκα αποβολής είναι μεγαλύτερα συστήνεται από κάποιους γιατρούς πιο ήπιες πρακτικές)- εφόσον δεν υπαρχουν επιπλοκές οποιουδήποτε είδους στη μητέρα.
    Αναφορικά με τις σεξουαλικές bdsm πρακτικές πρέπει να αποφεύγονται bondage στην κοιλιά, piercing στο στήθος, έντονο πυγοράπισμα και μαστίγωμα, γενικά όταν υπάρχει λογική σε συνδιασμό με το ένστικτο της μάνας που πάντα έχει σε πρώτη θέση την προστασία του παιδιού της - αγέννητου ή γεννημένου είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ο καλύτερος οδηγός. Και λέω περισσότερες γιατί έχω ακούσει πολλές όσο είναι έγγυοι να μην επιθυμούν να κάνουν σεξ από φόβους ανυπόστατους.
    Αναφορικά με το Ds (εγκεφαλικό) δεν υπάρχουν φυσικοί περιορισμοί, αλλά ας μην ξεχνάμε πως μια έγγυος γυναίκα δεν είναι ο εαυτός της πάντα και οι ορμόνες παίζουν διάφορα παιγνίδια με τον ίδιο τον ψυχισμό της.

    Ένας ιστότοπος από τους πολλούς που ασχολούνται με ανάλογο θέμα είναι στο Pregnant BDSM
     
    Last edited: 10 Δεκεμβρίου 2008
  3. female

    female Contributor



    + 82.043


     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: BDSM και Εγκυμοσύνη

    @lara[E-p]
     
     
  5. Iwnas

    Iwnas Regular Member

    @lara[E-p] Ειλικρινά σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες πάνω στο θέμα το οποίο έθεσα. Ο ιστότοπος που προτείνεις είναι κάτι το οποίο δεν είχε πέσει στην αντιληψή μου ως τώρα. Ελπίζω η φιλή μου να έχει την δυνατότητα να π'αρει από αυτόν όλες τις απαραίτητες γι αυτήν πληροφορίες.
    Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ.
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    δεν αποτελει οδηγο μου το τι κανει η καθε θρησκοληπτη ή μη , γιαγια/παπους/ νεος /γερος .... και καμια στατιστικη δεν θα μου υποδειξει πως θα λειτουργει το σπιτι μου και ποιες αρχες θα υπαρχουν , ειτε ηθικες ως προς την συμπεριφορα , ειτε πνευματικες , ειτε ψυχαγωγικες ...
    Η χαρα της ζωης μου οταν θα εχω παιδι , θα ειναι το ιδιο το παιδι , εστω και αν πριν απο αυτο η χαρα μου ηταν να κανω πριβε παρτυ με 10 Αμαζονες στο Kinky Caribbean Resort ...
    Αν οι γονεις νιωθουν ολοκληρωμενοι και ευτυχισμενοι στριμωχνοντας καπου τις χειροπεδες και τα μαστιγια τους αναμεσα στις πανες και τα playmobile του παιδιου (το εννοω μεταφορικα) ... φωτια στα μπατζακια τους ....
    Και επειδη καμια στατιστικη δεν διαβαζει την σκεψη των παιδιων που ζουνε και μεγαλωνουν διχως να ειναι το 100% της χαρας των γονειων τους .. θα προτεινα να ειμασταν περισσοτερο ευασθητοι σε τετοια θεματα , εστω και αν κατηγορηθουμε για στερημενους-καλημενους-ηθικολους-καθωσπρεπιστες (πρεπει να ειναι Ισπανικη προσφωνιση αυτη) .....
    πολλοι θα βρεθουν κατηγοροι μα ο μονος δικαστης που θα δωσουμε λογο ειναι το ιδιο το παιδι ....


    οχι .. μα δεν θα με ενδιαφερει εστω και αν ηταν το ζευγος Μαχατμα Γκαντι ... για μενα θα ειναι παντα αυτοι που αναρωτηθηκαν ποσο συνδυαζεται το BDSM με την εγκυμωσυνη ....
     
  7. Felicia

    Felicia Regular Member

    isnogood αν κατάλαβα καλά λες ότι όσοι ασχολούνται με το bdsm δεν πρέπει να κάνουν παιδιά ή αν κάνουν δεν πρέπει να ασχολούνται?

    Αλλού οι χειροπέδες και τα μαστίγια, αλλού οι πάνες, κλειστές οι πόρτες και όλα καλά! Το πρωί παιδική χαρά, το μεσημέρι οικογενειακό τραπέζι, το βράδυ φιλάκι στο μέτωπο του παιδιού και νανούρισμα και μετά εμμ... βούρδουλας!

    Και το καμάρι δεν παίρνει χαμπάρι. Άλλωστε και το πλέον νερόβραστο σεξ να έκαναν οι γονείς, πάλι το καμάρι δε θα έπρεπε να παίρνει χαμπάρι.
     
  8. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    isno, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Ένας γονέας που στερείται, λόγω του παιδιού, ή μάλλον επειδή πιστεύει πως λόγω του παιδιού πρέπει να στερηθεί, ορισμένες από τις μεγαλύτερες απολαύσεις του, δε μπορεί να είναι καλός γονιός. Κι αυτό γιατί θα θεωρεί πως εξαιτίας του παιδιού αναγκάζεται να προβαίνει σ' αυτές τις στερήσεις. Βέβαια, αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να φτάνει στο άλλο άκρο, εφαρμόζοντας BDSM πρακτικές και συμπεριφορές μπροστά στα μάτια του παιδιού. Αλλά αν έχει την ωριμότητα, θα καταφέρει να βρει το μέτρο και να συνδυάσει και τα δύο μια χαρά.
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    μην υποβιβαζετε την παιδικη αντιληψη .. το τι αλλα κυριως το ΠΩΣ καταχωρουν μεσα στο μυαλο τους τα παιδια αυτο που βλεπουν ακουν και (δι)αισθανονται , ειναι μια υψιστης σημασιας διαδικασια που θα λαβει οπωσδηποτε μερος , ειτε οι γονεις εχουν τον ελεγχο της , ειτε οχι ... αυτη η διαδικασια ομως θα γινει ....

    τεσπα ... ισως να ειμαι υπερευαισθητος στο θεμα αυτο διοτι περασα τα 40 και δεν εχω παιδι .. ισως για καποιους μικροτερης ηλικιας να μοιαζει το ολο θεμα με μια απλη φαση της ζωης που θα επηρεασει λιγοτερο ή περισσοτερο την καθημερινοτητα των γονεων ...

    απλα πιστευω πως οταν συνειδητα επιλεξεις να γινεις γονιος (και δεν βλεπω γιατι να γινει διαφορετικα) , πρεπει να περιμενεις το 100% της χαρας σου απο την επιλογη σου αυτη .. και αυτο να ειναι οχι μονο αβιαστο , αλλα να πεντακαθαρο πηγαιο απο μεσα σου ... αλλιως αστο ... μεινε με εκεινη/ον/ους/ες και σε αυτο που ξερεις για χαρα ...
     
  10. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Μ' αυτή τη λογική, όποιος κάνει παιδιά θα πρέπει να αποβάλλει κάθε είδους απόλαυση στη ζωή του, από τη στιγμή που δε σχετίζεται με το παιδί. Και δεν αναφέρομαι σε σεξουαλικές, αλλά σε ευρύτερες απολαύσεις. Πώς μπορεί, λοιπόν, αυτός ο άνθρωπος να καταφέρει να διατηρηθεί υγιής ψυχικά;
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Δεν εννοει αυτο ο Ιζνο(πιστευω).
    Οταν αποφασιζεις να κανεις παιδι,πρεπει να το θελεις πραγματικα.,συνειδητα,οχι απλως να ακολουθεις τα στερεοτυπα της κοινωνιας.
    Σιγουρα,οντας γονιος,αλλαζουν πολλα στη ζωη σου,στην ζωη του ζευγαριου,αυτο ομως δεν σημαινει οτι γινεται μονοπλευρη και αφοσιωμενη αποκλειστικα στα παιδια.Τουλαχιστον για οσους δεν κουβαλανε ενοχες και ιδεοληψιες απο τους δικους τους γονιους .
     
  12. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: BDSM και Εγκυμοσύνη

    Δεν αποβαλλεις τιποτα. Απλα αλλαζουν οι προτεραιοτητες της ζωης σου.
    Καποιες επιθυμιες περιοριζεις, καποιες αλλαζεις, καποιες συμβιβαζεις με τα νεα δεδομενα.
    Γνωριζεις καινουργια πραγματα που σε κανουν να χαιρεσαι.
    Το βεβαιο ειναι οτι δε μετανιωνεις για οτιδηποτε εχεις αφησει πισω.