Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και Κάλυψη Αναγκών

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος DeSade, στις 3 Ιανουαρίου 2007.

  1. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Ποιες και κατα ποσο καλύπτει το Bdsm τις παρακάτω αναγκες σας ?

    Συντροφικοτητα (Η επιθυμια να εχεις ενα συντροφο)
    Φιλια ( Η επιθυμια να εχεις τουλαχιστον εναν καλο φίλο η φίλη)
    Ανθρώπινη επαφή ( να υπαρχουν στη ζωη σας ανθρωποι που να τα λετε καπου καπου)
    Ενθάρρυνση (να υπαρχουν στη ζωή σου ατομα που σε ενθαρύνουν και σου συμπαραστεκονται)
    Προσφορά( να υπαρχουν στη ζωή σου ανθρωποι που τους προσφέρεις συναισθηματικά)
    Μοιρασμα ( να μοιράζεσαι οσα σ ενδιαφέρουν)
    Αποτελεσματικότητα( να πετυχαίνεις τους στοχους που βάζεις)
    Αυτάρκεια( ποσο εχεις την ικανότητα να ανταπεξερχεσαι στις δυσκολίες της ζωής)
    Επιρροή( ποσο μπορεις να επηρεάζεις και να πείθεις τους άλλους)
    Αυτοδιάθεση(Ικανοτητα να διαθέτεις τον εαυτό σου οπως θέλεις)
    Διαθέσιμος χρόνος(ποσο εχεις για τον εαυτό σου οσο χρόνο επιθυμέις)
    Αυθεντικότητα(ποσο αυθεντική ειναι η συμπεριφορα σου χωρίς να προσποιείσαι)
    Δημιουργικότητα (ποσο δημιουργικος είσαι)
    Αυτογνωσία (ποσο γνωριζεις και ανακαλύπτεις νεα κομματια του εαυτόυ σου?)
    Ανανέωση(ποσο ανανεωνεις τις γνώσεις , τις ικανοτητες , τα ενδιαφέροντα, και τη ζωή σου γενικά)
    Νοημα( κατα ποσο αισθανεσαι οτι η ζωη σου εχει νοημα)
    Εκφραση(κατα ποσο εκφράζεσαι συναισθηματικά , πνευματικα η καλλιτεχνικά)
    Εκτονωση (ποσο εκτονώνεσαι συναισθηματικά ή σωματικά)
    Διασκεδαση(ποσο διασκεδαζεις η ψυχαγωγείσαι)
    Παιχνιδι(ποσο παιζεις ομαδικα η ατομικα παιχνιδια παντος τύπου)
     
  2. bodyfull69

    bodyfull69 Regular Member

    Ψυχογράφημα;
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    ..κατα διαστηματα κατι απο ολα αυτα..τιποτα ομως σταθερο..εξαρταται απο τον συντροφο παντα..προσωπικα προτιμω να μην καταναλωνομαι σε ανευ σημασιας σχεσεις..αλλα δεν ειμαι και Θεός..
     
  4. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Σαν D/s lifestyler καλύπτομαι σε όλα τα επίπεδα που αναφέρεις DeSade. Νομίζω όμως πως η πλειοψηφία των ανθρώπων προσπαθεί να καλύψει αυτές τις ανάγκες και σε "vanilla" σχέσεις.Η διαφορά με το BDSM είναι οτι μπορούμε να εκφραστούμε και να απαιτήσουμε με πιο extreme τρόπους.
     
  5. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    triferos36 αυτα τα θεματα δεν εχουν να κανουνε με αγγελιες και εχεις ξανακανει τετοιες παρεμβασεις και τις σβησαμε. αν συνεχιστει θα απομακρυν8εις για λιγο
     
  6. Astir

    Astir Guest

    Απάντηση: BDSM και Κάλυψη Αναγκών

    Μετά τις παρεμβάσεις, εν είδη και ελλείψει διαφημήσεων, των ανετέρω, ας επανέλθουμε στο θέμα μας.
    Για μένα το bdsm είναι πρώτα απ όλα ανάγκη έκφρασης και επαφής, επικοινωνίας και μοιράσματος.
    Όχι βέβαια με τους απλουστευμένους, σχεδόν εκλαϊκευμένους και σε ορισμένες περιπτώσεις λαθεμένους ορισμούς που δόθηκαν στις εν λόγω έννοιες, αλλά αυτό χρήζει μεγάλης συζήτησης, που επίσης είναι εκτός θέματος.
    Ενυπάρχει η συντροφικότητα, δε θα μπορούσα να λειτουργήσω άλλωστε χωρίς αυτή.
    Και κατ' επέκταση το παιχνίδι λειτουργεί ως ζωοδότης πνεύμονας.

    Α.
     
  7. μελίνα

    μελίνα Guest

    Η ανάγκη της ερωτικής ηδονής που ανήκει;
     
  8. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Τι εννοείς ως ερωτική ηδονή; Το εύρως είναι πολύ μεγάλο, πολλά ανήκουν εδώ, άλλα σε άλλους εναλλακτικούς χώρους, οπότε αν θέλεις να το αποσαφηνήσεις δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο πέρα απ'το να αποσαφηνήσεις αυτό που πραγματικά θέλεις.
     
  9. slv_hana

    slv_hana Regular Member

    Απάντηση: Re: BDSM και Κάλυψη Αναγκών

    Πιστευω πως η ερωτικη ηδονη που αναφερεις ανηκει στην εκτονωση(ψυχικη και σωματικη) και την συντροφικοτητα που αναφερει ο De Sade.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Τα καίρια ερωτήματα για μένα είναι: ποιές από τις ανάγκες αυτές για κάποιους από μας καλύπτονται μόνο μέσα από το BDSM και ότι υπάρχουν ανάγκες πολύ ουσιαστικές που είναι εκτός λίστας και που σχετίζονται με το BDSM. Η κυριώτερη που σκέπτομαι είναι η ανταλλαγή ισχύος αλλά και ο σαδομαζοχισμός - κακά τα ψέματα, δεν μπορούμε να τον πούμε "παιχνίδι" και "μοίρασμα" μόνο, είναι κάτι πολύ ενδότερο, η συναισθηματική επικοινωνία πάλι έχει και άλλα πράγματα.

    Βλέποντας αυτή την λίστα, που την βρίσκω πολύ έγκυρη με mainstream κριτήρια, πολλές από αυτές τις ανάγκες μου έχουν καλυφθεί αποκλειστικά από το BDSM σε μικρό ή μεγάλο βαθμό, ορισμένες πάντα τις κάλυπτα έτσι και αλλιώς αλλά και με το BDSM καλύπτονται και ορισμένες ελέγχονται από έτερο κέντρο ελέγχου  

    Έχω και άλλες ανάγκες που καλύπτονται από το BDSM όπως η ευγνωμοσύνη π.χ., το άφημα, η πίστη ότι κάνω το σωστό γα μένα, η πίστη σ Εκείνον, μάλλον είναι εκτός λίστας αλλά ίσως να υπάρχει και τρόπος ταξινόμησής τους εντός.
     
  11. wanderer

    wanderer Regular Member

    Απάντηση: BDSM και Κάλυψη Αναγκών

    **Ποιες και κατα ποσο καλύπτει το Bdsm τις παρακάτω αναγκες σας ?

    **Συντροφικοτητα (Η επιθυμια να εχεις ενα συντροφο)


    Η επιθυμία να έχω ένα σύντροφο, είναι αποτέλεσμα του φόβου να μην μείνω μόνη. Υπό την έννοια να έχω κάποιον για να τον έχω, όχι δεν είναι επιθυμία μου.
    Η συντροφικότητα συνίσταται σχεδόν σε όλα τα παρακάτω που αναφέρονται ως διάφορες ανάγκες.


    **Αυθεντικότητα(ποσο αυθεντική ειναι η συμπεριφορα σου χωρίς να προσποιείσαι)

    Δεν μπορώ να προσποιούμαι, οπότε θα μου δείξει την έξοδο Εκείνος.

    **Αυτοδιάθεση(Ικανοτητα να διαθέτεις τον εαυτό σου οπως θέλεις)

    Το ότι Του ανήκω είναι αποτέλεσμα αυτής της ικανότητας.

    **Φιλια ( Η επιθυμια να εχεις τουλαχιστον εναν καλο φίλο η φίλη)

    Ο τουλάχιστον ένας καλός φίλος, θέλω να είναι ο Κύριός μου.

    **Ανθρώπινη επαφή ( να υπαρχουν στη ζωη σας ανθρωποι που να τα λετε καπου καπου)

    «Κάπου κάπου» τα λέω με τους γνωστούς μου, τους συναδέλφους μου, την γειτόνισσα, τον ταξιτζή...κοκ. Κι αυτοί υπάρχουν θέλω δεν θέλω.

    **Ενθάρρυνση (να υπαρχουν στη ζωή σου ατομα που σε ενθαρύνουν και σου συμπαραστεκονται)

    Αυτός που πρώτος και κυρίως με ενθαρρύνει και μου συμπαρίσταται, είναι ο Κύριός μου.

    **Αυτάρκεια( ποσο εχεις την ικανότητα να ανταπεξερχεσαι στις δυσκολίες της ζωής)
    **Αποτελεσματικότητα( να πετυχαίνεις τους στοχους που βάζεις)

    Εφόσον είναι ο πρώτος που με ενθαρρύνει και μου συμπαρίσταται, είναι και ο κύριος λόγος που μπορώ να πατήσω στα πόδια μου και να πετύχω τους στόχους μου. Είναι η δύναμή μου.

    **Εκφραση(κατα ποσο εκφράζεσαι συναισθηματικά , πνευματικα η καλλιτεχνικά)
    **Εκτονωση (ποσο εκτονώνεσαι συναισθηματικά ή σωματικά)
    **Προσφορά( να υπαρχουν στη ζωή σου ανθρωποι που τους προσφέρεις συναισθηματικά)


    Πως γίνεται να παραδώσω κάτι σ΄ Εκείνον που δεν το υπολογίζει ως πολύτιμο; Το κορμί, η ψυχή, και το μυαλό που Του έχω παραδώσει, είναι η περιουσία Του.

    **Μοιρασμα ( να μοιράζεσαι οσα σ ενδιαφέρουν)

    Ναι, έχω την ανάγκη να μοιράζομαι τα πάντα μαζί Του. Όσα μ΄ ενδιαφέρουν, όσα σκέφτομαι, όσα θέλω, όσα κάνω, όσα φοβάμαι...Τόσα «όσα», κι άλλα τόσα «όσα δεν».

    **Αυτογνωσία (ποσο γνωριζεις και ανακαλύπτεις νεα κομματια του εαυτόυ σου?)
    **Ανανέωση(ποσο ανανεωνεις τις γνώσεις , τις ικανοτητες , τα ενδιαφέροντα, και τη ζωή σου γενικά)
    **Δημιουργικότητα (ποσο δημιουργικος είσαι)


    Σκοπός Του για μένα είναι τα παραπάνω. Σκοπός Του είναι η εξέλιξή μου.

    **Διαθέσιμος χρόνος(ποσο εχεις για τον εαυτό σου οσο χρόνο επιθυμέις)
    **Διασκεδαση(ποσο διασκεδαζεις η ψυχαγωγείσαι)
    **Παιχνιδι(ποσο παιζεις ομαδικα η ατομικα παιχνιδια παντος τύπου)

    Σέβεται τις ανάγκες μου και δεν μου τις στερεί.
    Το πόσο, το πότε, με ποιόν θα το αποφασίσει Εκείνος.

    **Επιρροή( ποσο μπορεις να επηρεάζεις και να πείθεις τους άλλους)

    Χμμμμ.... Δεν μ΄ ενδιαφέρει.

    **Νοημα( κατα ποσο αισθανεσαι οτι η ζωη σου εχει νοημα)

    Όταν ισχύουν τα παραπάνω, έχουν καλυφτεί οι ανάγκες μου ως προς αυτό που θέλω να πάρω.
    Την περισσότερη δουλειά, την απαιτεί το "να δώσω".
    Η ζωή μου έχει νόημα, όταν παίρνω 1 και δίνω 10.
     
    Last edited: 23 Δεκεμβρίου 2007
  12. Vida

    Vida New Member

    Οι περισσότερες από αυτές μου τις ανάγκες είναι καλυμμένες εκτός χώρου bdsm, οι άλλες δεν ξέρω αν τις έχω η χρειάζονται δουλειά.
    Δεν μπαίνω στον χωρο για να καλύψω αυτές τις ανάγκες αλλά αν μια s/m σχέση μου καλύψει και κάποιες αυτό αυτές, γιατί όχι?
     
    Last edited: 1 Ιανουαρίου 2019