Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και βία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 28 Οκτωβρίου 2006.

?

Κάνετε χρήση βίας στα sessions?

  1. Δε νοείται BDSM χωρίς βία..

    23 vote(s)
    56,1%
  2. Δεν είναι υποχρεωτική η χρήση βίας στο BDSM.Δεν κάνω και ιδιαίτερη χρήση της..

    13 vote(s)
    31,7%
  3. Το ίδιο με το 2,με τη διαφορά πως δεν κάνω καθόλου χρήση της..

    4 vote(s)
    9,8%
  4. Υπάρχει βία στο BDSM ?????

    1 vote(s)
    2,4%
  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Βέβαια το θέμα συζητάται αλλού .Αλλά ας δω και την άποψη σας και αριθμητικά..
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Αυτό που ορίζουμε ως βία όταν συμβαίνει με την αποδοχή του δέκτη , ονομάζεται πάλι βία ;
     
  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Κατά τη γνώμη μου λείπει και μια πέμπτη επιλογή (την οποία εγώ θα ψήφιζα, αλλά αντί αυτής ψήφισα τη δεύτερη) που θα λέει "Δεν είναι υποχρεωτική η χρήση της βίας. Κάνω χρήση όμως.". Νομίζω ότι πολλοί είναι σε αυτή την κατηγορία.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Θα γινόμουν πολύ πολύ κακιά τώρα αν θύμιζα πόση βία περιέχει μία απλούστατη, ηδονική και για τους δύο, βανίλλα σεξουαλική επαφή;

    Κι εγώ θα ήθελα από τον Incomplete να διευκρινήσει αυτό που ρωτά ο Ηλίας.
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: BDSM και βία

    Ω ναι...  

    Πόση κιόλας;Εγώ όταν κάνω vanilla ,γιατί δεν κάνω χρήση βίας;Εκτός αν θεωρείς βία ένα soft spank δλδ...
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Re: BDSM και βία

    Η σεξουαλική διείσδυση είναι μία ατόφια μορφή βίας και μία έκφραση επιθετικότητας που εξανθρωπίστηκε και έγινε το ένστικτο εκείνο που πήρε τον ορισμό eros.
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: BDSM και βία

    Το σκέφτηκα αυτό που είπες..Χμ...Υπό κάποιες προϋποθέσεις και ιστορικές παραμέτρους έχεις δίκιο.Αρνούμαι όμως να γενικεύσω πως η διείσδυση είναι μορφή βίας.Μπορεί να γίνει.Επίσης διαφωνώ στο να λαμβάνεται η διείσδυση ως μορφή βίας για τα επίμαχα thread που πραγματεύονται το θέμα..
     
  8. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    γιατί δε βάζεις και το 5ο στοιχείο που σου είπα; Νομίζω ότι είναι σημαντικό. Εσύ τι λες tender;
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: BDSM και βία

    Στο τελευταίο έχεις πέρα ως πέρα δίκηο. Έχεις κάποια χαρακτηριστικά προέδρου συνελεύσεων τελευταία ή μου φαίνεται; Για καλό το λέω  

    Ως γυναίκα το ένστικτό μου με ωθεί να βλέπω την ερωτική διείσδυση ως καλοδεχούμενη και ηδονική μεν, βία δε. Ενίοτε και έκφραση σαδισμού του διεισδύοντος αλλά και εγώ δεν θα το έβαζα αυτό στα σχετικά νήματα.

    Νομίζω ότι διαφέρω από πολλούς εδώ στο ότι την (ελεγχόμενη) βία για ερωτικούς λόγους δεν την έχω με κάποιο ιδεολογικό πρόσημο. Δεν ξέρω πάλι...για τους άλλους εννοώ

    Αυτονόητο το τί ψήφισα, δεν είναι έτσι;  
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: BDSM και βία

    Αυτό είναι και άποψη των ανδρων;  
     
  11. female

    female Contributor

    Ο ορισμός της βίας μπορεί να είναι από εξαναγκασμός, πίεση για την αποδοχή της θέλησης, έως επιθετικότητα με πρόθεση πρόκλησης τραύματος. (Άφησα κάτι απ' έξω; )

    Αν το θήλυ αρνείται την αποδοχή του αρσενικού, υποθέτω οτι τότε η ερωτική διείσδυση κάλλιστα εμπεριέχει βία. Μπορεί να μην περιέχει, αλλά να γίνεται με συμβολικά (π.χ. κατακτητικό) βίαιο τρόπο για λόγους ηδονής.

    Από την άλλη υπάρχει η δεκτική, φιλόξενη, ζεστή μήτρα που όχι μόνο αποδέχεται τον διεισδύοντα, αλλά τον απομυζά με πόθο.
    Μπορεί και αυτή η διείσδυση να γίνεται με 'βίαιο' τρόπο, αλλά πόσο "βία" είναι, εφόσον υπάρχει αποδοχή έως λαχτάρα; Ποιός ο λόγος να προσπαθείς να σπάσεις μια πόρτα που, τελικά, ανοίγεται με χαρά από την οικοδέσποινα; (Υποθέτω ότι σε τελική ανάλυση πέραν της αλγικής ηδονής δι’ αυτήν καθεαυτή, η ‘βία’ και ο ‘εξαναγκασμός’ σε μια σχέση αποσκοπεί στη απόλυτη αποδοχή – παράδοση, ή σφάλλω; )


    Ίσως μεταξύ ανδρών η διείσδυση να μην υπάρχει ποτέ χωρίς υποβόσκουσα βία - ίσως και ναι, θα δηλώσω απόλυτη άγνοια.

     
    Last edited: 30 Οκτωβρίου 2006
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: BDSM και βία

    Tων str8 αντρών εννοούσα female