Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και βαθύτερα κίνητρα εξάσκησής του

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Arioch, στις 3 Φεβρουαρίου 2011.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Στο νήμα "To get to know Us better!" η απάντησή μου στην ερώτηση (48) ήταν η μισή αλήθεια. Είχα απαντήσει στην ερώτηση "Ποιά είναι η μεγαλύτερη ανεκπλήρωτη) φαντασίωση σου" με το "Καλώς ή κακώς δεν έχω ανεκπλήρωτες φαντασιώσεις" ενώ η αλήθεια είναι "Καλώς ή κακώς δεν έχω ανεκπλήρωτες *νόμιμα πραγματοποιήσιμες* φαντασιώσεις"

    Θα το πω ξεκάθαρα, τα γούστα μου δεν είναι BDSMικά. Θα προτιμούσα την επιβολή της Κυριαρχίας μου μέσω ψυχολογικής βίας ή απειλής σωματικής βίας παρά μέσω συναινέσεως. Η απόλαυση που αντλώ μέσω των σαδιστικών βασανιστηρίων δεν είναι σεξουαλικής φύσεως αλλά μου προκαλούν μια ανίερη, δαιμονική -τολμώ να πω- ευδαιμονία.

    Η συνένεση για μένα είναι αιτία ξεκαυλώματος παρόλο που είναι ο ακρογωνιαίος λίθος πάνω στον οποίο βασίζεται μια BDSM σχέση. Το BDSM για μένα είναι ο απαραίτητος συμβιβασμός μεταξύ των γούστων μου και της νομιμότητας.

    Στην αρχή σκέφτηκα να ποστάρω στα offtopic αλλά η τελική μου απόφαση να το ποστάρω στο "BDSM Discussion" έχει νομίζω βάση.

    Η ερώτηση είναι "Υπάρχουν και άλλοι που βλέπουν το BDSM ως τον απαραίτητο συμβιβασμό μεταξύ των γούστων τους και της νομιμότητας";
     
    Last edited: 3 Φεβρουαρίου 2011
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: BDSM και βαθύτερα κίνητρα εξάσκησής του

    De Sade παλαιό μέλος του forum αυτού, θα σου πρότεινα να τον διαβάσεις ; )
     
  3. gr_fun

    gr_fun Regular Member

    +1
    αρκεί αυτό ως απάντηση ή θα θεωρηθώ spammer ?
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: BDSM και βαθύτερα κίνητρα εξάσκησής του

    Παιδεύτηκα πολύ προτού κάνω το νήμα. Εκ πρώτης όψεως η ερώτηση φαίνεται χαζή ή αφελής ωστόσο για μένα τουλάχιστον έχει βάση, δεδομένου ότι η "συναίνεση" είναι ακρογωνιαίος λίθος του BDSM ενώ για μένα δεν είναι παρά ένα αναγκαίο κακό. Δε φαντάζομαι να συμμερίζονται όλοι τη θέση μου και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν και άλλοι σαν κι εμένα, αν αποτελούμε υπολογίσιμο ποσοστό των BDSMers και αν όντως μπορούμε να θεωρηθούμε BDSMers και όχι απλοί εκμεταλλευτές της ύπαρξής του.
     
  5. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: BDSM και βαθύτερα κίνητρα εξάσκησής του

    Αυτό το θεμα με απασχολεί αυτον τον καιρό, Πολύ ωραίο νήμα.

    Φυσικά κάποιες φαντασιώσεις μας είναι παράνομες   και εξαιρετικά βίαιες.
    Αν ήμασταν σε άλλη εποχή σίγουρα θα δοκίμαζα κάποιες από αυτές.

    Ακόμα όμως κι αν ηταν νομιμες, δεν ξέρω αν θα τις εφάρμοζα όλες ή αν
    1. η συναίνεση θα ήταν προτεραιότητα μου.
    2. επιθυμώ την συναίνεση και την απολαμβάνω περισσότερο από τις παράνομες.
    Αυτό θα το γνώριζα μόνο αν οι παράνομες ήταν νόμιμες.

    ΕΞηγώ:

    Εκτός απο τις παράνομες, υπάρχουν και αυτές που παρακάμπτουν την ουσιαστική συναίνεση. Δηλαδή εύκολα χειρίζομαι μερικούς ανθρώπους για να τους κάνω να κάνουν αυτό ακριβώς που θέλω. Συχνά δε, οι εκβιασμοί θα μπορούσαν να είναι και πιο άμεσοι χωρίς το υ να πάρει καν πρέφα αυτό που συμβαίνει, Κυρίως εκμεταλλευόμενη των εγωισμό τους και την αδυναμία τους, να παραδεχτούν τις ανάγκες τους.

    (ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ< ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ.)

    Αυτό όταν το επιχείρησα ομολογουμένως, όχι μόνο δεν μου έδωσε την ικανοποίηση που περίμενα, αλλά επιπλέον οι συνέπειες του και η αλυσίδα γεγονότων που ακολούθησε , μου ήταν άκρως απωθητικές.

    Επιπλέον, παίρνω μεγάλη ικανοποίηση απο την απόλυτα (όσο το δυνατόν) συνειδητή παράδοση μίας απόλυτα ισχυρής προσωπικότητας. Φυσικά η ικανοποίηση αφορά τον ναρκισσισμό μου.

    Καταλήγοντας, Αφου δεν πρόκειται να δοκιμάσω την παράνομη πλευρά θα παραμείνει αναπάντητο.

    YΓ..ευτυχώς υπάρχει το role play

    political correct statement
    Φυσικά κατακρίνω οποιαδήποτε τάση επιβράβευσης παράνομων δραστηριοτήτων.
     
    Last edited: 3 Φεβρουαρίου 2011
  6. gr_fun

    gr_fun Regular Member

    Re: Απάντηση: BDSM και βαθύτερα κίνητρα εξάσκησής του

    το τι θες να κάνεις, ασφαλώς και δεν συμβαδίζει στις περισσότερες των περιπτώσεων με το τι ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις. Για να το πω απλοικά, και εγώ θέλω π.χ. να οδηγώ FERRARI, αλλά δε μπορώ.
    Η απάντηση που βλέπω από κάποιους να έρχεται είναι:
    βρες κάποια που δεν έχει όρια και κάντης ότι κατεβάσει η κούτρα σου.
    Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα ακριβώς, το πως σκέφτεται κανείς το BDSM στο κεφάλι του είναι διαφορετικό, και σίγουρα διαφορετικός ο τρόπος που το εκφράζει. Πάντως κατ εμέ είσαι BDSMer με πολύ S μέσα, το αν αντλεί κάποιος ηδονή (ή ευδαιμονία όπως την ονομάζεις) από μια μη συναινετική διαδικασία είναι κατ εμέ ο ορισμός του S που ανέλυσα παραπάνω. Φυσικά δε λέω ότι πρέπει να το κάνουμε και πράξη, για προφανείς λόγους, καθώς η οιαδήποτε φαντασίωση/επιθυμία μας δεν είναι δυνατόν να οδηγεί σε παραβατικούς δρόμους
     
    Last edited: 3 Φεβρουαρίου 2011
  7. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: BDSM και βαθύτερα κίνητρα εξάσκησής του

    αν σου πω πως από τη μεριά μου σαν μαζοχιστής σε συμμερίζομαι, θα φανεί υπερβολικό ε; συμβαίνει .
     
  8. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: BDSM και βαθύτερα κίνητρα εξάσκησής του

    Μπορεί ο προβληματισμός του νηματοθέτη να αποτελεί τη πεμπτουσία του BDSM;
    Υπό προϋποθέσεις νομίζω πως μπορεί.
    Στην προκειμένη περίπτωση ονομάζω πεμπτουσία το «ειδικό βάρος» που έχει ο Τρόπος
    ως προς τη ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ του μεταξύ:
    - Φανταστικού - Πραγματικού.
    - Φαντασιακού - Εφικτού
    - Ανεκτού - Απαράδεκτου.
    - Συναινετικού - Δια της βίας επιβαλλομένου.
    - Νόμιμου - Παράνομου.

    ...μπορείτε να προσθέσετε.

    Διαπραγματευόμενοι το BDSM ευαγγελιζόμαστε μεγέθη και αξίες όπως
    Ασφάλεια - Λογική - Συναίνεση, Όρια, Safe word, κ.ά. έχοντας δημιουργήσει την ανάλογη φιλολογία
    που με τη σειρά της (όσο κι’ αν κάποιοι ισχυρίζονται ότι οι περισσότεροι είναι bdsmers της οθόνης)
    οδήγησε σε πρακτικές επηρεασμένες από την «κουλτούρα λογικής & ασφάλειας» του φόρουμ.
    Μεγέθη και αξίες για τις οποίες «έχουν πέσει κορμιά» μέχρι να αποκρυσταλλωθούν
    λαμβάνοντας μία σχετικά ευρεία αποδοχή.

    Ερχόμενος o (κάθε) Arioch να θέσει επί τάπητος τον παραπάνω προβληματισμό
    μπορεί να φαντάσει αιρετικός σε σχέση με την κουλτούρα που προάγει το φόρουμ.
    Σε σχέση με το politically correct BDSM που παλεύουμε να ...καθιερωθεί ως αποδεκτό.

    Να τον εξοστρακίσουμε μαζί με τις σκέψεις του;

    Όχι.
    Να τον αφουγκραστούμε.
    Ξύνει νεκρά επιδερμικά κύτταρα για να βγουν στην επιφάνεια υποδόρια αιματώματα που χρονίζουν...

    Έχω την άποψη ότι ο καθένας μας παλεύει με το δικό του θηρίο.
    Άλλος για να το χαλιναγωγήσει στο μέτρο του δυνατού
    και άλλος για να καταφέρει να το απελευθερώσει κάποτε από το κλουβί του.
    Οπότε και είναι αδύνατο να ομονοήσουμε στην καυτή πατάτα που μας σερβίρει ο Arioch.
    Αναμένω με εξαιρετικό ενδιαφέρον
     
  9. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: BDSM και βαθύτερα κίνητρα εξάσκησής του

    ]



    Αν το bdsm ειναι ο απαραιτητος συμβιβασμος μεταξυ εσωτερικων παρορμησεων (γουστων) και νομιμοτητας μονο
    και οχι εσωτερικης χαληναγωγησης με κινητρο το σεβασμο προς την ανθρωπινη αξια και ζωη
    τοτε μιλαμε για νοσηρες προσωπικοτητες εως εγκληματικες φυσεις .
     
  10. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: BDSM και βαθύτερα κίνητρα εξάσκησής του

    O σεβασμός δεν αναιρεί την επιθυμία. ΑΝ την αναιρούσε δεν θα είχε νόημα η λέξη σαδισμός.
     
  11. gr_fun

    gr_fun Regular Member

    Re: Απάντηση: BDSM και βαθύτερα κίνητρα εξάσκησής του

    Νομίζω ότι το πως ορίζεται ο σεβασμός στην ανθρώπινη αξία είναι σχετικό Thaleia.
    Διάβαζα πριν το νήμα για το pissing π.χ.
    μπορεί για μια sub η ιδέα να την κατουρήσουν στο στόμα να είναι ο απόλυτη ένδειξη έλλειψης σεβασμού προς αυτήν (άρα και στην ανθρώπινη αξία της), για κάποια άλλη όμως να είναι πηγή άντλησης ευχαρίστησης
     
  12. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: BDSM και βαθύτερα κίνητρα εξάσκησής του

    εδω δεν μιλαμε για επιθυμια αλλα για μη εφαρμογη επιθυμιας λογω της υπαρξεως νομικων συνεπιων και οχι λογω ηθικων αξιων
    ΤΕΡΑΣΤΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ

    ---------- Post added at 15:56 ---------- Previous post was at 15:51 ----------

    ελλειψη σεβασμου ειναι να βιαζεις την προσωπικοτητα του αλλου κανοντας κατι που εκεινος δεν συνενει αγαπητε .....