Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και μορφωση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος pchem, στις 22 Απριλίου 2006.

  1. pchem

    pchem Guest

    Γεια σας παιδια. Είμαι νέος στο φορουμ καθώς επίσης και στο BDSM το οποιο δεν με αφήνει καθόλου αδιαφορο. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν να μου πείτε αν εχετε διαβάσει καμία έρευνα που να μελετά το συσχετισμό μεταξύ μορφωτικού επιπεδου (π.χ αναλφάβητος, λύκειο, πανεπιστήμιο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό κτλ) ή της κοινωνικης τάξης (π.χ χαμηλά, μεσαία, υψηλά κοινωνικα στρώματα κτλ) και BDSM. Αν γνωρίζετε κάποιο website που να έχει μία τέτοια κοινωνιολογική έρευνα θα με ενδιεφερε πολύ να μου το στείλετε.

    Επίσης θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις γύρω από το θέμα. Η δική μου άποψη είναι ότι όσο μεγαλώνει το μορφωτικό επίπεδο (το οποίο μπορεί να εκφράζεται φυσικά με γενικότερες γνώσεις και ΟΧΙ με πανεπιστημιακά πτυχία) και όσο υψηλότερο είναι το κοινωνικό στρώμα (όπως αυτό εκφράζεται με την οικονομική ισχύ) τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να βρούμε κάποιον που να του αρέσει το BDSM.

    Εσείς τι πιστεύετε?
     
  2. Oι περισσότεροι από τους Bdsmers που έχω γνωρίσει αγαπούν τις τέχνες και είναι πλούσιοι σε γνώσεις, ακόμα και σε γνώσεις εκτός χώρου  
    Ωστόσο το τελευταίο δεν ισχύει και για το πορτοφόλι τους   Η άποψη μου για το extra-χρήμα είναι ότι απλά σου δίνει τη δυνατότητα να αποκτήσεις περισσότερα αγαθά από τα απαραίτητα...στις μέρες μας σε βγάζει και απο πολλές σκοτούρες. Μακάρι όλοι μας να τα χαμε..και το έυχομαι ολόψυχα κάποια στιγμη να πιάσουμε την καλή.
     
  3. Ξέχασα...καλώς ήρθες pchem!!!  
     
  4. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Καλωσήρθες στην παρέα pchem! Καλή ξενάγηση στο forum και καλή συνέχεια στην αναζήτησή σου!

    Θα συμφωνήσω αρκετά με τα όσα προείπε ο φίλτατος Sweet Distress και θα προσθέσω κάποια ακόμα. Η αποδοχή του BDSM ως τμήμα της ψυχοσύνθεσης κάποιου δεν είναι μια απλή διαδικασία. Το πρόσωπο που νιώθει ότι ανήκει στον χώρο έχει, αρχικά, πολλές αμφιβολίες,ενοχές, τύψεις, αναστολές και φόβους, οι οποίοι προέρχονται από τον αποστειρωμένο και κούφιο ηθικιστικό κοινωνικό περίγυρό του. Θέλει κότσια και πίστη στον εαυτό σου για να το ασπαστείς και να το αποδεχθείς ως πτυχή του αντί να το αποτινάξεις από πάνω σου με τρόμο. Ως εκ τούτου, τέτοια άτομα έχουν ανεπτυγμένη αυτοφνωσία και διάθεση να ανακαλύψουν περισσότερα για αυτήν την μορφή έκφρασης μεταξύ ανθρώπων. Το πρώτο στοιχείο αφορά τον εν λόγω άνθρωπο με την φιλοσοφία και την επιθυμία να διευρύνει τον νού του, ενώ το δεύτερο την κοινωνικότητά του και την αναζήτηση εναλλακτικούς τρόπους έκφρασής της, πέρα από συμβατικά πλαίσια. Συνεπώς, ναι πιστεύω ότι είναι άνθρωποι με πνεύμα (και δεν το λέω για να "ευλογήσω τα γένια μου"   και δεκτικοί σε ερεθίσματα αισθητικής και πνευματικής καλλιέργειας.

    Δυστυχώς και στο θέμα του οβολού θα συμφωνίσω με τον Sweet, καθώς δεν είναι όλα τα μέλη προνομιούχα (αλλά και να ήταν... οι τιμές των "εργαλείων της δουλειάς" είναι φωτιά  !!!!)

    Καλή διαμονή!