Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και ομόφυλοι παρτενέρς

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 26 Ιανουαρίου 2008.

  1. Emma

    Emma Contributor

    Παρατήρησα ότι είναι φοβερά σπάνιο για τις γυναίκες να έχουν μια bdsm σχέση μεταξύ τους. Στο φόρουμ εδώ τουλάχιστον δεν έχω δει κάποια υπό να θέλει γυναίκα Κυρίαρχη ή κάποια Κυρίαρχη να θέλει γυναίκα υπό. Έστω switches ρε παιδί μου!!! Τίποτα. Ξεραΐλα! Κι αν δεν θέλουμε να το πάμε τόσο "μακριά" όσο είναι η πράξη, δεν έχω δει καν κάποια να εκφράζει την επιθυμία ή καν την περιέργεια για κάτι τέτοιο.
    Απ' την άλλη πλευρά όμως (των αντρών) δεν βλέπω παρόμοιο πρόβλημα. Μπορεί μεν να είναι λίγοι αυτοί που ζητάνε τέτοιες ομοφυλικές σχέσεις σε σύγκριση με τα male/female "ζευγάρια", αλλά still υπάρχουν.
    Τόσο ταμπού είναι πια το female on female; Και τόσο πιό πολύ απ' το male on male;
    Αυτός είναι ο λόγος; Το ταμπού; Αν όχι, τότε ποιός είναι;
     
  2. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: BDSM και ομόφυλοι παρτενέρς

    Tαμπου? όχι.. μάλλον περι ορεξεως "κολοκυθόπιτα" προκειται..
    Επίσης να σε ενημερώσω οτι εχουμε ζευγαρι γυναικών ή είχαμε δεν ξέρω αν συνεχιζουν..
     
  3. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: BDSM και ομόφυλοι παρτενέρς

    Έστω... 1 ζευγάρι γυναικών ανάμεσα σε πόσα αντρών...
     
  4. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Κάπου είχα δει μία κοπέλα αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ το nick.Υπόσχομαι ότι αν το βρω θα το γράψω και ελπίζω κι εκείνη να μας μιλήσει...τέτοιο σχόλιο είχα διαβάσει κι από έναν gay φίλο σε ένα κανάλι στο irc ο οποίος έλεγε ακριβώς το ίδιο.Ότι ενώ ασχολείται τόσα χρόνια δεν έχει βρει κάτι σοβαρό και αξιόλογο...είναι δύσκολο φαντάζομαι
     
  5. latexduck

    latexduck Contributor

    Η κυρίαρχη Γυναίκα δεν θα είναι τόσο αυστηρή σε μία άλλη γυναίκα ειδικά αν είναι και μικρότερη της, θα την δεί στοργικά πιο πολύ αν και υπάρχουν και εξαιρέσεις... Έχω γνωρίσει τέτοια ζευγάρια και μου έκανε εντύπωση που ήταν πάντα σε φάση εκπαίδευσης δηλαδή την εκπαιδεύω για να βρεί Master.
     
  6. Emma

    Emma Contributor

    Ναι, δεν μίλησα απαραίτητα για gay άτομα όμως. Δηλαδή αν κάποιος/α θέλει Κυρίαρχο/η ή υπό του ίδιου φύλου πρέπει απαραίτητα να είναι ομοφυλολόφιλος/η;
     
  7. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Είναι αλήθεια πως λίγες είναι οι Fem/fem σχέσεις, κάτι που εκτιμώ πως οφείλεται περισσότερο στον γυναικείο σωβινισμό των femsub. Συνήθως οι γυναίκες δεν δέχονται να τις διαχειριστούν άτομα του φύλου τους, εκτός εάν μπορούν να αναπτύξουν συναισθήματα προς αυτά. Ακόμα και τότε όμως, οι ομοφυλοφυλικές σχέσεις εξακολουθούν να αποτελούν (για τα ελληνικά δεδομένα τουλάχιστον) taboo. Συνεπώς, είναι σαφώς δυσκολότερο να υπερνικήσουν 2 taboo και αρκούνται στην κάλυψη της συντροφικότητας με το άτομο που επιθυμούν. Κατά διαστήματα έχω διαβάσει εδώ καταθέσεις γυναικών που σχετίζονται (άμεσα ή έμεσα) με τον χώρο, οι οποίες παραδέχονται πως το φύλο τους τις έλκει σεξουαλικά/ ερωτικά, χωρίς να έχουν συναισθήματα προς αυτές. Θεωρείς πως η έλξη αυτή θα ήταν αρκετή, ώστε να αναζητήσουν την υποταγή σε άτομο του ιδίου φύλου;
    Για δε τους άνδρες, το ζήτημα διαφέρει κάπως. Θεωρώ πως η διαφορά του ποσοστού μεταξύ των Male/male σχέσεων με τις προαναφερθείσεις έχει να κάνει άμεσα και με το γεγονός ότι οι πρώτες οργανωμένες κοινότητες ανέδειξαν την ανδρική ομοφυλοφυλία ταυτόχρονα με την εμφάνιση του BDSM (κάποιος με περισσότερες γνώσεις περί Old Guard ας συμπληρώσει). Ίσως η εμφάνιση της ανδρικής ομοφυλοφιλίας στον σαδομαζοχισμό να προέκυψε στην προσπάθεια των gay να βρουν διέξοδο έκφρασης, κάνοντας με την παρουσία τους την κοινωνία να τους αποδεχθεί ως φαινόμενο και όχι ως περιθωριακούς. Ενδεχομένως αρκετοί να το βρίσκουν και σήμερα ως διέξοδο έκφρασης της σεξουαλικότητάς τους (δεν αποτελεί μομφή, αλλά άποψη).
     
  8. latexduck

    latexduck Contributor

    όχι  
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: BDSM και ομόφυλοι παρτενέρς

    @Demoness. Εγω παρατηρησα και κατι αλλο, οτι αρκετα δυσκολα μονες fem sub η και fem Mistress μπενουν ως τριτο προσωπο αναμεσα σε ζευγαρι Master fem sub,πιστευω ισως επειδη τα περισσοτερα ζευγαρια εδω μεσα εχουν σχεση D/s και οχι S/M σχεση, ισως να μην μπορουμε να αποβαλουμε τα ταμπου μας ακομη, ισως ισως ισως........τι να πω.... κατ' αλλα ειμαστε απελευθερομενα ατομα........ 

    Ειμαι λιγο εκτος θεματος αλλα ειναι και αυτο μια διαπιστωση που εχω κανει εδω στον Ελληνικο bdsm χωρο, πραγμα που δεν συμβαινει συχνα εξω.
     
    Last edited by a moderator: 26 Ιανουαρίου 2008
  10. Emma

    Emma Contributor

    Δεν ξέρω αρκετά για την ιστορία του χώρου, άρα θα "take your word for it", ειδικά στην επεξήγηση για τους άντρες.

    Όσον αφορά το ερωτημά σου, δεν μίλησα για D/s ή M/s σχέση, αλλά έστω Top/bottom. Κατανοώ ότι στις άλλες σχέσεις μπλέκεται και συναίσθημα, αλλά στο Top/bottom θα μπορούσε ίσως να είναι καθαρό bdsm (αν υποθέσουμε ότι μπορεί να υπάρξει χωρίς συναίσθημα - και κατ' εμέ μπορεί, αλλιώς ποιός ο λόγος και η διατήρηση τόσων επαγγελματιών στο είδος; Μήπως τελικά δεν είναι επαγγελματίες στο bdsm αλλά στο S&M; Anyway, άλλο θέμα αυτό...).
    Άβυσσος η ψυχή της γυναίκας τελικά...


    Καλά δεν είπαμε να πέσει και ξύλο βρε Fanshaw...  

    MasterPerris, ίσως τελικά έχουν και τα δύο την ίδια εξήγηση. Νόμος προσφοράς και ζήτησης... Αν δεν υπάρχει ζήτηση, πώς να συνεχίσει να υπάρχει προσφορά; Κάπου μπουχτίζουν και σταματάνε να ψάχνουν...
     
    Last edited: 26 Ιανουαρίου 2008
  11. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: BDSM και ομόφυλοι παρτενέρς

    @Demonees. Eχω αντιθετη αποψη επ' αυτου, πιστευω οτι και προσφορα υπαρχει και ζητηση,αλλα δεν εχουμαι το θαρρος να κανουμε πραξεις τις φαντασιωσεις μας, αλλωστε δεν θα γραφαμε εδω μεσα τοσα πολλα αν καναμε και πραξεις αυτα που γραφουμε, (που χρονος για γραψιμο.... αν εχεις πατησει γκαζια....με το ετερον ημιση....τρισημιση......και ουτο καθ' εξης...., αλλωστε ειπαμε μεχρι 5 ατομα ειναι σχεση, μετα το 6ον ατομο ειναι παρτουζα.....  ).
     
    Last edited: 26 Ιανουαρίου 2008
  12. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Re: BDSM και ομόφυλοι παρτενέρς

    Χμμμ... οκ, να το δεχτώ αυτό εως ενός σημείου (ότι είναι θέμα θάρρους δηλαδή), αλλά δεν μπορεί! Απ' τα 100 άτομα π.χ. δεν θα υπάρχουν έστω και 5 "θαρραλέεοι";   (υποθέτοντας πάντα ότι μιλάς για φάσης τρίου και όχι για το ερώτημα που έθεσα εγώ στο αρχικό μου ποστ).