Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και τίτλοι.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Seras Victoria, στις 17 Ιανουαρίου 2017.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Την ανάγκη να με καπελώσω, την έχω ξεπεράσει προ πολλού. Υπάρχει ένας σταθερός πυρήνας του χαρακτήρα μου - ο κυριαρχικός - που μένει απαράλλαχτος και από κει και πέρα διανθίζεται από διάφορες ψηφίδες, που ίσως για τον "κοινό νου" αποτελούν οξύμωρο ή με "νερώνουν". Για μένα οι ταμπέλες ή "ταμπέλες" καλώς υφίστανται.
    Αν μη τι άλλο σαν ένας χαλαρός μπούσουλας/στίγμα, του τι θ' αντιπροσώπευε/ήταν κυρίως κάποιος/α. Σαν ένα εμβρυακό αλφαβητάρι που θα χρησιμοποιούταν για την αρχική επικοινωνία/αλληλεπίδραση. Από κείνο το σημείο και μετά είναι ζήτημα προσωπικών οπτασιών/αναζητήσεων και ταιριάσματος των θέλω των πιθανών εμπλεκομένων.
    Η ανθρώπινη πολυπλοκότητα - για μένα πάντα - είναι ο κανόνας, αφού μέχρι και σήμερα δεν έχω συναντήσει έναν μονοδιάστατο άνθρωπο.
    Είναι θέμα υπομονής και ενδιαφέροντος ν' αποκρυπτογραφήσουμε λιγότερο ή περισσότερο εκείνον/η που βρίσκεται απέναντι μας. Και να κρίνουμε αν πληρεί τα όποια κριτήρια μας ή όχι.
    Το bdsm σαν ακρώνυμο καλύπτει διάφορα χαρακτηριστικά, αλλά μάλλον σε αρκετές περιπτώσεις δεν τα εγκλωβίζει.

    Αυτά...Καλή συνέχεια στο νήμα.  
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Προφανώς και έχει να κάνει με τα χαρακτηριστικά του καθένα. Το ζήτημα είναι να μην εγκλωβιστεί κανείς σε ορισμούς, αν νιώσει και όσο νιώσει ότι "δεν χωράει πουθενά".
    Δεν έχει σχέση καμία όμως η προσωπική πολυπλοκότητα με το ένα checking point του φόρουμ, που δεν είναι παρά ένα τεχνικό ψεγάδι ενός λογισμικού.
    Είναι λίγο άκομψο να προτείνεις ότι για κάποιους το θέμα είναι απλά το τσεκάρισμα ενός κουτιού  
    Υπάρχει η περίπτωση να μην νιώθει κανείς περιορισμό από ετικέτες γιατί πολύ απλά κάποια του ταιριάζει ικανοποιητικά, ή/και δεν δίνει ιδιαίτερη σημασία στην κατηγοριοποίηση.
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Αναφέρεσαι στο τι σου βγάζει ο καθένας από διάφορους "τύπους" κυριαρχικών ατόμων και στο τι συμπεριφορά και στάση σου προκαλεί η επικοινωνία με τον καθένα από αυτούς.
    Το ερώτημα είναι: Εσύ, από τι κυριαρχικό άτομο προσδοκάς να κυριαρχηθείς, ώστε όταν το συναντήσεις να το παρακαλέσεις να σε αναλάβει και να υποταχθείς;
     
  4. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Δεν ήταν σκοπός μου να υποτιμήσω κάποιον ή κάτι, σου απαντώ ειλικρινά. Ήθελα μόνο να "διαχωρίσω" και ίσως όντως το έκανα άκομψα τους ανθρώπους που όπως λες είναι σε ένα σημείο ξεκάθαρα στο μυαλό τους και τους άλλους που δεν είναι έτσι. Δεν θεωρώ μεμπτό το πρώτο. Όλα έχουν να κάνουν με καλή προσέγγιση του ποιοι είμαστε τελικά. Δεν ήθελα να δείξω ότι κάποιοι είναι ανώτεροι άλλων. Το έγραψα έτσι για να τονίσω το πιο ξεκάθαρο του θέματος περισσότερο, όχι το πιο απλοϊκό.
     
  5. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Κανείς άνθρωπος δεν είναι μονοδιάστατος. Όλοι εχουμε διάφορες πλευρές που "βγαίνουν" με βάση αυτόν που έχουμε "απέναντι" μας.
    Δηλώνω υποτακτική. Δεν θα είμαι σε κάθε ντομά και μαστερα υποτακτικη. Υποτακτική είμαι μονο για Εκείνον (σκοπίμως το κεφαλαίο). Αυτός μου το έβγαλε. Αυτον σέβομαι. Για όλους τους υπόλοιπους θα ήμουν η subwhat.
    Αν συσχετιζόμουν με κάποιον άλλον ντομ και μου έβγαζε άλλα κομμάτια, θα μπορούσα να ήμουν άνετα μπρατακι....χαλαρά μη σου πω (το χω λιγο εμφυτο το αντιδραστικο).

    Οι "ταμπέλες" και οι "ετικέτες" είναι , κατ εμε πάντα, προς διευκόλυνση επικοινωνίας.
     
  6. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Εξακολουθώ να μη βλέπω τι σχέση έχει με το νήμα το ερώτημά σου, συγγνώμη  
    Και να είχε όμως το θεωρώ αρκετά προσωπικό και ίσως βαρετό για τους περισσότερους για να το αναλύσω.
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Όπως νομίζεις. Εξάλλου το ερώτημα μου προς εσένα το απάντησε η @subwhat
     
  8. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Δεν διαφωνώ με το σημειολογικό κομμάτι μιας αρχικής πρώτης διερεύνησης (που όπως είπα με δυσκολεύει) αλλά διαφωνώ με όσους απαιτούν να γίνουν οι τίτλοι σημαία. Παρατηρώ δηλαδή το φαινόμενο που κάποιοι θεωρούν μη αποδεκτό το να "κάνεις τη βόλτα σου" ανάμεσα στους τίτλους και θυμώνουν ακόμα (χαχα) με αυτή τη περιπλάνηση. Αυτό έχει να κάνει με την ουσία πλέον.
     
  9. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Συγγνώμη και εντελώς καλοπροαίρετα, αλλά μετα απο μια ηλικία πόσες βόλτες να κάνεις πια σε αυτα τα στάτους?
     
  10. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Ω, πολλές  
     
  11. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Αν αυτο ρωτούσες στο αρχικό σου ποστ, μάλλον λάθος καταλαβα.
    Δεν συμερίζομαι την αποψη σου...δεν αλλάζω πλεον....κατεληξα  
     
  12. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Πολλές!!!!!!!