Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και υπνωτισμος

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος crmaria, στις 26 Φεβρουαρίου 2018.

  1. rea..

    rea.. Contributor

    Φυσικά καλοπροαίρετη και μόνο!
    Ο υπνωτισμός δεν είναι στην κατηγορία των "εξειδικευμένων" θεμάτων?

    Είναι όμορφο να ψάχνουμε.. η παγίδα είναι ότι βιαζόμαστε να βρούμε  
     
  2. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Εξειδικευμενο μπορεί να είναι το οποιοδήποτε θεμα έτσι κι αλλιως.

    Συμφωνώ μαζι σου 
     
  3. Dasein

    Dasein Regular Member

    Η κοινότητα δεν είναι μόνο κοινός τόπος ελεύθερης έκφρασης γνώμης και απόψεων, αλλά και τόπος, όπου η λογική και η πείρα μπορούν να προφυλαξουν, να περιφρουρήσουν και να αποκλείσουν στοιχεία επικίνδυνα. Αυτό που περιγράφεις και αναρωτιεσαι, @crmaria, είναι επικίνδυνο και δεν ανήκει στο BDSM. Κυριαρχία προϋποθέτει μια ευθύνη που εκτείνεται πέρα από τα πλαίσια της συναίνεσης. Δεν παίζουμε με τα άστρα στην συγκεκριμένη περιπτωση, παίζουμε με ανθρώπινες ζωές και δεν μοιάζουμε καθόλου με μικρούς θεούς    
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2018
  4. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Κατά κάποιο τρόπο; Δεν γνωριζετε ομως.

    Δεν έχω κατανοήσει γιατί θέλετε να σαδισετε η ο,τι αλλο, έναν υπνωτισμενο.
    Αν είναι "εκεί", νιώθει, αισθάνεται, αντιδρά, εν πλήρη συνειδήσει, τότε ποιος ο λόγος να ειναι υπνωτισμενος;

    Και εν παση περιπτώσει, η συναίνεση, η συγκαταθεση, η επιβολη που δεν ειναι τεχνική αλλά διαδικασία, έχουν υποσταση όταν το αλλο μέλος της σχέσης, έχει πλήρη συνείδηση. Όχι κατά καποιο τρόπο.

    Ως υποτακτική, θεωρώ επικίνδυνη πραγματικά την προσπάθεια επιβολής σε ένα άτομο που δεν έχει συνείδηση του τι γίνεται. Αυτό θα μου επιτρέψετε να σας πω, πως δεν ειναι bdsm. Κάτι άλλο ίσως να είναι.
     
  5. Sandra1984

    Sandra1984 Goodbye

    Δεν είναι έντιμο να γίνει χωρίς την συγκατάθεση του άλλου.
    Δεν στέκει ηθικά.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    ολόκληρη η σκέψη που ξετυλίχτηκε στο νήμα συμπυκνωμένη:

    δεν ξέρω τι διαφέρει, αλλά κατά κάποιον τρόπο ... έτσι δεν είναι;

    η ύπνωση είναι μια τεχνική που στα χέρια αυτών που καταλαβαίνουν διαφορές, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να προκαλέσει συγκεκριμένα αποτελέσματα.
    μπορεί να υποβάλει αντίληψη κατάστασης, μπορεί να αναστείλει φοβίες ή μπορεί να εγκαταστήσει εμμονές και φοβίες. μπορεί να κινητοποιήσει κι άλλους μηχανισμούς. παρόμοια μπορούν να κινητοποιηθούν ανάλογοι μηχανισμοί και με άλλες τεχνικές, για παράδειγμα με ουσίες.
    κοινό χαρακτηριστικό των τεχνικών η διαφοροποίηση της αντίληψης, η επέμβαση στη συνειδητότητα, η επαναρρύθμιση της ισορροπίας εστίασης.

    τεχνικά είναι δυνατόν να χαρίσει κάποιος υποκατάστατο οργασμού ή άλλης ονείρωξης με τέτοιες τεχνικές. προς διάφορες κατευθύνσεις.
    μπορεί επίσης να εγκαταστήσει ιδεασμούς και τρόμους προκειμένου να επιβληθεί. αυτή η επιβολή ανήκει στη σφαίρα του βαρύτερου ποινικού δικαίου (το λιγότερο που μπορεί να λεχθεί), όχι του βδσμ.

    η τοξικότητα δεν είναι η βαρύτερη ύβρις ανάμεσα στις ύβρεις που λήγουν σε -ότητα
    οτι εξηγούν, προειδοποιούν, σατιρίζουν, εγκαλούν ακόμη, αλλά κατισχύει η καραμέλα της τοξικότητας, άλλη -ότητα φέρνει στο νου.
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Πολλά κάν'ς πως ξέρ'ς συ, μωρ' τι μας λες...
    Σας ξέρω γώ εσάς, μες στη ξινίλα και τ'ν πόζα, όλα τα ξέρ'τι κι καλά, πότ' προλάβατε και τα μάθατ΄ όλα ρε, δεν έχ'τι τι να κάνετ' όλη μέρα ρε κηφήνες, εεε?
    Όλο μπούρου-μπούρου κι όλο ψέμματα και δήθεν... Να μαθ'τι να μιλάτε σα στη τηλεόραση ρε, που μιλάνε μια χαρά κύργιοι και δημοσγιογράφοι καλοί, που όταν καλάνε κάτι νούμερα καληώρα, τ'ς βάνουνε τα δυο ποδάρια σε ένα παπούτσ' και τσ' κράζουνε και μετά ξεθαρρεύουνε κι οι καλοί άλλοι που σκιάζονταν και τσ' τα χώνουν κι αυτοί...
    Σαν τότε πούσκασε το Τσέρνομπιλ τύπου, στη Γιαπωνία και πήγε ο άλλος και καλά μας έλεγε δεν τρέχει κάστανο, αφού ρε βλάκα γιατί πουλάει ρε ο Λιακόπουλος δελφικό οδηγό επιβίωσης, και τούπε ο δημοσγιογράφος μα τι λέτε κύργιε αποτέτοιε μου, εδώ κινδυνεύουμε από τα μπερκετέλ, μπεσαμέλ, κάτι τέτοιο, το λένε όλες οι τηλεοράσεις του κόσμου, σας παρακαλώ...
    Και μετά τον αποτέλειωσε και τον ξεφτίλισε π' τούπε: σείς ως δγιευθυντής τ' δ'μόκριτου, πρόκριτου, κάπ'ς έτσι, αυτό έχ'τι να μας πείτ' κι ο άλλος, ο δγιευθυντής και καλά, κατάπιε την γλώσσα του και ψέλλισε "ακριβώς" και μετά πέσανε δγιαφημίσεις γιατί ξεφτιλίστηκε.
    Έχ'μι κι μεις δικαιώματα κωλοκουλτουργιάρηδες, σιχάματα, π' θέτε να μ'ς χουφτώνιτι πούμαστ' σαν τα κρύα τα νιρά και να μας γαμάτ' έτσι ό,τι νάναι, όχι σαν τον Γκρέι που την ξεφτίλισε τη τσουρόγρια στο τέλος, ναι...
    Μόκο ρε, μόκο..!
     
  8. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Εν πλήρη συνειδήσει όχι στο χρονικό διάστημα που θα είναι υπνωτισμενος.(Μη μου πεις για τη συγκαταθεση πάλι, αυτή θα υπάρχει έτσι κι αλλιώς.)

    Γιατί είναι όμορφη η θέα ,γιατί θα καταφέρει ο πομπος να φέρει στο φως πτυχές απ το υποσεινηδητο του δεκτη και όλο το play να γίνει πιο αμεσο,πιο καθαρο,πιο γουστοζικο (κάπως έτσι το φαντάζομαιτουλαχιστον) , και ένας λόγος ακόμη που δε θα τον αναφέρω (θα παρερμηνευτει είμαι σίγουρη )

    Ο πομπος θα πρεπει να ειναι γνώστης του αντικειμενου,δενμπορεί να το πραξει κάποιος στα κουτουρου να προσθεσω

    Καλή συνέχεια  
     
  9. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    @crmaria αυτό που λες δεν γίνεται. τουλάχιστον όχι με την έννοια της ύπνωσης όπως εννοείται στην ψυχοτέτοια... το να υπηρετεί η να της τρώει ο υ και να είναι κοσμάρα, σε ένα meditative state δηλαδή, μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, αυτό γίνεται. αν εννοείς αυτό τελικά...

    καλά κάνεις και ρωτάς ότι σου κατέβει στο κεφάλι. ακόμα κι αν δεν είναι εφικτό η σκόπιμο τελικά. είναι προτιμότερο να ρωτάς απ το να γίνει καμιά μαλακία. επίσης είναι ενθαρρυντικό να βλέπει κανείς νέους να ψάχνονται και με πράγματα εκτός κονσέρβας...

    μη δίνεις σημασία σ όσους χλευάζουν. στην ηλικία σου πολλοί εξ΄αυτών όχι bdsm δεν ήξεραν... ούτε τον κώλο τους δεν έβρισκαν (και με τα δυό χέρια)

    κι ακόμα κι αν αυτό που λες δεν γίνεται, τουλάχιστον μάθαμε κάτι... οτι αυτού του είδους οι φαντασιώσεις είναι vanilla. αυτό που το πας?
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ο τρόπος που ρωτάμε καταδείχνει την ποιότητα προέγγισής μας σε ένα θέμα.

    Η ποιότητα προέγγισής μας καταδείχνει την παιδεία και την αγωγή μας.

    Η παιδεία και η αγωγή μας είναι επεξεργάσιμες από τα μικράτα μας
    ως ένα βαθμό, εκδηλώνονται καταφανέστατα, τα πού, πώς και πότε
    τους αποτυπώνουν την ικανότητα επεξεργασίας τους από μας, αλλά
    και την πίεση που δεχόμαστε.

    Επισήμανση από χλεύη είναι πολλά τσιγάρα δρόμος.

    Η επιλογή της αντίληψης "χλεύη" είναι η εύκολη αντίληψη, κάτι σαν
    αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

    Η μη συμμετοχή στην πληροφορία συνιστά άγος,

    Αυτά...
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Επειδή λίγοι άνθρωποι ξέρουν εδώ μέσα πόσο τρελή συμπάθεια έχω κι εγώ σε σένα κι εσύ σε μένα, θεωρώ λάθος το να μου κάνεις τέτοιο χιούμορ, σε ένα τέτοιο θέμα, κουοτάροντας αυτή την τοποθέτησή μου. Παρ' ότι αν διάβαζα σε άλλη φάση αυτά που μου έχεις γράψει και θα τρελαινόμουν στα γέλια. Αλλά εδώ είναι λάθος.

    Ο υπνωτισμός είναι κάτι που αν και υπό (πολλές!) προϋποθέσεις μπορεί να γίνει safe, δεν είναι ούτε sane, ούτε consensual. Με αυτή την έννοια ΔΕΝ ανήκει στο bdsm.

    Ό,τι παίζει με το ασυνείδητο, είναι ανεξέλεγκτο έως και βίαιο. Με αυτή την έννοια ΔΕΝ ανήκει σε καμία ερωτική ή και φιλική σχέση.

    Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Καλή συνέχεια εδώ, σε όλους.
     
  12. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    Όχι, ρε πούστη. Στον κακό ροζ μπάτσο έπεσα.  

    Αν είναι η αγάπη αμαρτία, θα βγω να το φωνάξω με λατρεία, κυρα-Μαργαρίτα μου.

    (Έχουν ειπωθεί όλα τα σοβαρά, έχω πει κι εγώ ο ίδιος από τους πρώτους μη χάσω. Από ‘κει και πέρα όσο περισσότερο επιχειρηματολογεί η μία πλευρά, τόσο πιο πολλούς περίεργους ελκύει).