Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM κοινοτητα και φορουμ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος cornilios, στις 22 Νοεμβρίου 2008.

  1. Με αφορμη....



    Ερωτήσεις για όσους πιστεύουν ότι είμαστε κοινότητα.
    Τι είναι διαδικτυακή κοινότητα? Ποια είναι αυτά που μας κάνουν κοινότητα?
    Ερωτήσεις για όσους δεν πιστεύουν ότι είμαστε κοινότητα.
    Τι είναι διαδικτυακή κοινότητα? Τι θα έπρεπε να κάνουμε για να είμαστε κοινότητα?
    Ερωτήσεις για όλους.
    Είναι δυνατόν κατά την γνώμη σας ένα καλό φόρουμ να είναι μονοθεματικο?
    Τα θεματα που σχετιζονται με το θεμα του φορουμ αυτου εχουν
    αναλυθει η αναλυωνται επαρκως η όχι?
     
    Last edited: 22 Νοεμβρίου 2008
  2. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Ερμηνεύοντας τις ίδιες τις λέξεις, "διαδικτυακή κοινότητα" είναι το σύνολο των ανθρώπων που (επι)κοινωνούν μέσω διαδικτύου, με τρόπο που καθορίζεται από ένα πλαίσιο κανόνων.

    Η κατόπιν επιλογής μεταξύ μας επικοινωνία (χρησιμοποιώντας ψυχρή και αποστασιοποιημένη λογική).

    Ένα forum έναν κεντρικό θεματικό πυρήνα, χωρίς να αποκλείει (συνήθως) παρεκκλίσεις από αυτόν στις μεταξύ των μελών συζητήσεις.

    Υ.Γ. Προσδιόρισέ μου πως είναι ένα "καλό forum" για εσένα.

    Κάποια ναι, κάποια όχι. Η ανάλυση των θεμάτων εξαρτάται αμιγώς από τους μετέχοντες στην συζήτηση. Επίσης, η θεώρηση ότι ένα θέμα έχει καλυφθεί επαρκώς σχετίζεται άμεσα με το ενδιαφέρον ενός εκάστου με το συγκεκριμένο θέμα, άρα καθαρά υποκειμενική.
     
  3. Αν κατάλαβα καλά…κατά την γνώμη σου είμαστε κοινότητα?
    Ένα καλό φόρουμ για μένα είναι ένα φόρουμ που διαβάζοντας
    αυτά που γράφουν οι άλλοι περνάω ευχάριστα και έχω την
    δυνατότητα να εκφράζομαι κι εγώ.
     
  4. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Διαδικτυακή κοινότητα.
     
  5. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: BDSM κοινοτητα και φορουμ

    Δεν πιστευω οτι ειμαστε κοινοτητα.

    Εκτος απο κάποιες κοινες πρακτικες στην ερωτικη ζωη, (και αυτο υπο συζητηση ειναι) δεν βρισκω να εχουμε τιποτα άλλο κοινο.

    Ειμαστε ενα ετεροκλητο πληθος ανθρωπων:
    διαφορετικων ηλικιων,
    με διαφορετικη παιδεια(κοινωνικη κ ακαδημαικη), καλλιέργεια, μόρφωση
    με διαφορετικα κοινωνικα στατους
    με διαφορετικες κοσμοθεωρειες
    με διαφορετικες προτεραιότητες στο τι ειναι σημαντικο
    με διαφορετικους λόγους που ειμαστε εδω
    με διαφορετικη αντιληψη για το τι ειναι κοινωνια κ ποια η θεση μας σ αυτη
    με διαφορετικη άποψη στο τι ειναι προς διεκδικηση κ τι οχι.. κ γιατι
    με διαφορετικες προσδοκιες απο το ιδιο το φορουμ
    και τελος διαφορετικη εικονα για το τι ειναι βδσμ..

    Ηδη εδω μέσα τα μισα στατους χλευαζουν κ ακυρωνουν τα άλλα μισα, ποια κοινοτητα?
    ουτε καν συμπνοια ή απλως ανοχη δεν έχουμε μεταξυ μας.
    Οι μισοι κ παραπανω νομιζουν οτι το σλειβ ειναι το ιδιο με το σαμπ κ το μποτομ, οπως κ το μαστερ ειναι το ιδιο με το τοπ κ το ντομ.
    ουτε καν οι ερμηνειες των στατους δεν ειναι κοινες, χρησιμοποιουμε την ιδια λέξη και εννοουμε ο καθενας κατι αλλο.. ποια κοινοτητα????

    Το να μαζευομαστε παρεουλες κ να μαστιγωνομαστε μεταξυ μας ή δημοσιως δεν ειναι μέσα στα δικά μου θέλω, δεν μου κάνει κουκου, το βρισκω ξενερωτικο.
    Σε όσους αρεσει, πολυ καλα κάνουν κ το κάνουν, ποτε δεν θα κρινω κ δεν εκρινα το πως την βρισκει ο αλλος, οι συνευρεσεις αυτες ομως ουδεμια σχεση με το "κοινοτητα" δεν έχουν.

    Πέραν αυτων..

    Το σημαντικότερο για μενα ειναι οτι..
    Δεν με αφορα η αποψη κανενος, ούτε επιζητω την αποδοχη κανενος, καθως πιστευω οτι δεν αφορα κανένα το τι θα κανω και πως θα το κάνω με τον/τους συντροφο/φους μου.

    Η ερωτικη μου ζωη η οποια περιλαμβανει κ βανιλα σχεσεις κ βδσμ σχεσεις δεν ειναι προς δημοσιοποιηση, νοιώθω απολυτα ελευθερη να απολαυσω τα πάντα, δεν νοιωθω καμια καταπιεση απο καμια κοινωνια - οι κοινωνιες ειναι έξω απο το κρεβατι μου κ για την ακριβεια έξω απο την πορτα του σπιτιου μου.
    Δεν αισθανομαι καμια αναγκη να ενωθω με πολλους για να μοιραστω την οποια ενοχη εχουν αυτοι για το πως χυνουν.. εγω δεν εχω καμια ενοχη  


    Αυτα.. πολλα ειπα μαλλον κ δεν ηταν στις προθέσεις μου



    Μετα τιμής
    Μικρα Ψέμματα
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: BDSM κοινοτητα και φορουμ

    Συμφωνώ με τον Κορνήλιο!

    Θέλω να βάλω θέμα :"Ο σφετερισμός της ελληνικής ιστορίας από τους κρητικούς-αλήθειες που δεν έχουν ειπωθεί ",και φοβάμαι ότι θα μου το διαγράψουνε!!
     
  7. master00dragon

    master00dragon Regular Member

    kapoia apo ta meli xairontai na epidiknioun tis theorieς tous pano sto bdsm
    mono kai mono gia na exoun tin xara gia na diavasoyn tis apantisis tous
    opos areskontai sthn steira xrisi tis gramatikhs
    polla apo ta post exoun thn ironikh diathesh ths iperopsias poy ek ton proteron ta akironi

    Oμως
    παρα τον ταχα μου διανοουμενιστικο ελιτισμο που φτανει τα ορια της καρικατουρας
    η προσωππικη μου εμπειρια ειναι
    πως NAI ειμαι ευτυχης που γνωρισα ατομα διαφορετικα που δεν θα γνωριζα υπο διαφορετικες συνθηκες


    επειδη ειμαι καινουργιος
    θελω να παρατηρησω πως
    δεν αντιληφθηκα πως στο site αυτο το παιζουμε χρυσο κουφετο
    αλλα νομιζω πως κανεις περνει αυτο που τον ενδιαφερει
    ανταλλαξα αποψεις και μιλησα για την διαφορετικοτητα που μας ενωνει
    με ανθρωπους που ζουν στην ιδια χωρα
    ακουσα και με ακουσαν
    εχω την ελπιδα καποιους απο αυτους να τους γνωρισω και απο κοντα
    και τους ευχαριστω που με την οποιαδηποτε διαθεση
    βρισκονται σε αυτο το forum


    για ολα τα υπολοιπα υπαρχουν και τα βιβλια


    ps. ελπιζω να μην διαγραφω για τι greeklish
    alla aman...
     
  8. Που τον ειδες? Ολοι συνομιλουν με ολους
     
  9. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    "τα ίδια Παντελάκι μου, τα ίδια Παντελή μου"
     
  10. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Τελικα ειναι ερωτηση που μπαινει σε τακτα χρονικα διαστηματα...
     
  11. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: BDSM κοινοτητα και φορουμ

    τα διαδυκτιακα φορουμ,ειναι τα συγχρονα καφενεια (με την καλη την εννοια)..μπαινεις, πινεις τον καφε σου, επικοινωνεις αμα θες , διαβαζεις την εφημεριδα σου (βλεπε, οτι γραφουν οι άλλοι) και φευγεις ησυχα-ησυχα (η θορυβωδως) για να συνεχισεις τις δουλειες σου..

    και αυριο μερα ειναι..
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Μια χαρά κοινότητα είναι.

    Θέλω να γαμηθώ ή να γαμίσω; Άφθονες προοπτικές.

    Να κάνω πάρτυ; Φυσικά θα αντλήσω υλικό από την κοινότητα. Τί, θα καλέσω τους συναδέλφους μου να μαστιγωθούμε; Όχι βέβαια.

    Θέλω να μιλήσω γι αυτά που με ταλανίζουν; Εδώ θα το κάνω (απλά θα μιλήσω με αυτούς που μου φέρονται όμορφα, με αγαπάνε και ξέρουν τί λένε - JP, tender, Λάρα, Dream, cider, G E, Dolmance, Syrah ,κλπ).

    Η κοινότητα έχει έννοια μόνο αν είσαι παιδί της. Αυτή είναι η μόνη έννοια της κοινότητας.

    Κοινότητα σημαίνει, είμαι μέλος της κοινότητας. Την αγαπώ. Δεν είμαι επικριτής της.

    Σόρρυ. Κάποιος έπρεπε να το πει.