Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM πλαίσιο. Μια άποψη.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Discerning, στις 17 Αυγούστου 2020.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    My point exactly
     
  2. Discerning

    Discerning Contributor

    Τι παρελθοντικό βίωμα υπάρχει, σε σχέση με την ελευθέρα πτώση, που έθεσα ως παράδειγμα; (Σημείωσα, πως δεν έχει την παραμικρή συσχέτιση ούτε καν με πτώση στατικού ιμάντα, πχ ο στατικός ανοίγει σε 3 δεύτερα, στην ελευθέρας πέφτεις για 1 λεπτό πριν ανοίξει, και πολλά ακόμα)
     
  3. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Νομίζω η διευκρίνιση που κάνατε ανάμεσα στην αντιληπτικοτητα και την κατανόηση είναι το ζουμί της υποθεσης.
    Νομίζω όμως επίσης ότι κάποιοι υποστηρίζουν ότι αν δεν έχεις το βίωμα ακριβώς έτσι όπως είναι στο πλάνο δεν έχεις ιδέα σε τι συμφωνείς.
    Στους δεύτερους απευθύνθηκα.

    (Έχω να κοιμηθώ ένα 24ωρο ελπίζω να βγάζω νόημα)
     
  4. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Όταν με στείλει κάποιος Κ να πηδήξω από αεροπλάνο για να καυλώσει θα σας απαντήσω.
     
  5. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Θα το δεχόμουν ευχαρίστως. Όμως δεν πληρεί μια βασική προϋπόθεση: Δεν έχει επαρκή έλεγχο ο Κ.

    Αν ήταν έτσι, τότε σίγουρα δεν θα χρειαζόταν καμία εκπαίδευση. Δεν είναι εύκολες οι αναλογίες στο bdsm. Αυτό που γίνεται κάπως πιο άνετα είναι από μια μικρή εμπειρία, εντός πλαισίου bdsm όμως, να αντιληφθεί το υ πώς περίπου θα είναι μια μεγαλύτερη εμπειρία για αυτό.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @jasmin sg : δεν διαφωνώ κάπου, αυτό που λέω είναι ότι συναινούμε πρωτίστως βάσει προηγούμενων βιωμάτων / εμπειριών. Η θεωριτικη γνώση / αντίληψη έχει επικουρικό ρόλο και μπορεί και να οδηγήσει σε άρση συναίνεσης όταν υπάρχει πλέον βίωμα, αυτό όμως δεν καθιστά την συμμετοχή σε δραστηριότητες βασισμένη σε αυτή εκτός BDSM.
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Προϋπόθεση για;
     
  8. Discerning

    Discerning Contributor

    Δεν θα επιτευχθεί (ούτε η ειρωνεία σου), γιατί σύμφωνα με τα γραφόμενά σου, θα πρέπει πρώτα να κατανοηθεί, αυτό που δεν μπορείς να κατανοήσεις. Πως θα συναινέσεις σε κάτι που δεν κατανοείς; Θα σας πνίξει η υποκρισία και το θεαθήναι
    Βtw δεν σε στέλνει. Googl-αρε Tandem Skydiving
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αναλαμβάνοντας το ρίσκο της μη κατανόησης
     
  10. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό. Εντός πλαισίου το βίωμα παίρνει αλλη μορφή. Προφανώς το τσίμπημα της βελόνας από γιατρό δεν είναι το ίδιο με το όταν προσθέτουμε την καύλα, ακόμα και τον καυλωτικο φόβο, και την επικυριαρχία ως συνοδευτικά.

    Απλά ήθελα να πω ότι κάποιες φορές μπορεί να βοηθήσουν να κάνουμε κάποιες συνδεσεις, έστω βασικές, τα παρελθοντικα βιώματα.
     
  11. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Δεν είμαστε λέσχη επικίνδυνων αποστολών εδώ μέσα. Δεν με αφορούν τα παραδείγματα σας.
     
  12. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @Seras Victoria μου επιτρέπεις να σου δώσω εγώ ένα παράδειγμα;