Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM συμβόλαια

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gallant, στις 21 Φεβρουαρίου 2008.

  1. gallant

    gallant Regular Member

    Πρόσφατα, μια γνωστή μου, υποτακτική, μου ζήτησε να τη βοηθήσω να συντάξει ένα πρότυπο συμβόλαιο κατόπιν διαταγής του Κυρίου της.

    Τίθεται λοιπόν το ερώτημα: Tο συμβόλαιο πρέπει να καταρτίζεται από το υποτακτικό ή από το κυρίαρχο μέρος;

    Περαιτέρω δε, τίθεται το εξής εύλογο επιπλέον ερώτημα: Υπάρχει αναγκαιότητα σύνταξης συμβολαίου για τη διευθέτηση των μεταξύ τους σχέσων;

    Και τέλος, διερωτώμαι, ποια η ισχύς αυτών των συμβολαίων;
     
  2. Ολα αυτα για τα συμβολαια δεν θα επρεπε
    να τα ρωτας ειδικα εσυ 
     
  3. Αλλά για να σου απαντήσω σχετικά με την εγκυρότητα αυτών
    των συμβολαίων. Τα συμβόλαια αυτά έχουν τόση εγκυρότητα
    οση έχει και η στολή του στρατηγού για κάποιον που την φοράει
    τις αποκριές. Δηλαδή όποιος εμφανιστεί σε δικαστήριο με τέτοιο
    συμβόλαιο …..θα πούνε «μαζεφτε τον»
    Έτσι λοιπόν οι «συμβαλλόμενοι» δεν υπογράφουν συμβόλαιο
    απλά κάνουν ότι υπογράφουν συμβόλαιο ακριβώς όπως
    τα παιδιά παίζουν και κάνουν ότι ανοίγουν μαγαζί για
    παράδειγμα
     
  4. Ακριβώς το μόνο συμβόλαιο που ισχύει είναι ο ΛΟΓΟΣ
     
  5. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    συμφωνώ με τους αποπάνω.
    ο μόνος λόγος ύπαρξης αυτού του είδους των συμβολαίων είναι αν θες ο απόλυτος και πέρα απο παρεξηγήσεις και υποθέσεις ορισμός των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων σε μια D/S σχέση.είναι για να νιώσουν ασφάλεια και τα δυο μέρη(κατά την γνώμη μου κυρίως η υπό).σαφώς και δεν έχει καμία νομική ισχύ.

    (ένα τέτοιο συμβόλαιο πρέπει να συντάσσεται και απο τους δυο καθώς αφορά και τους δυο)
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: BDSM συμβόλαια

    Ασε που ελλοχευει ο κινδυνος να ξετρυπωσει το συμβολαιο ο Μακης!
     
  7. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Θα το υπογράψουν με αίμα μήπως???  
     
  8. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Αν χρειαζεται χαρτι για να νιωσουν εμπιστοσυνη ο ενας προς τον αλλον και ασφαλεια ο/η υποτακτικος/η καλυτερα να πανε για τεννις.Συγνωμη αλλα εμενα μου ακουγεται εντελως χαζο ενα χαρτι που να οριζει τετοια πραγματα.
     
  9. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    οχι με σπερμα!ξερω ξερω σβηνει το ποστ χεχεχεχε
     
  10. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    ισως ειναι μερος του παιχνιδιου!περιεργο αλλα και εγω παραδοξος ακουσα να θεωρουνε περιεργο καποιοι γνωστοι μου εναν ανθρωπο να ειναι στα 4 δεμενος με την θεληση του χεχεχεχε
     
  11. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    δεν πιστεύω οτι τέτοια συμβόλαια είναι ικανά να αντικαταστήσουν την εμπιστοσύνη η οποία κερδίζεται και δεν μπορεί να οριστεί με τέτοιον τρόπο.τα βρίσκω ανούσια και κατά κάποιον τρόπο θα έλεγα "προσβλητικά" για τον Κ.παρόλα αυτά υπάρχουν και το αν είναι σωστό ή οχι δεν θα το πω εγω:neut:

    υπάρχει όμως και η περίπτωση που ανέφερε ο Bad Habits(δεν ξέρω αν το έλεγε αστειευόμενος),δηλ να συνταχθεί το "συμβόλαιο" στα πλαίσια ενός παιχνιδιού ή ενός rpg.

    απορία: ενα τέτοιο συμβόλαιο,για να οριστεί ως τέτοιο πρέπει απαραίτητα να είναι γραπτό ε?
    βασικά σκέφτηκα την περίπτωση μίσθωσης ενός επαγγελματία.Αλλά μάλλον το συμβόλαιο που αναφέρεται στο παρόν thread αφορά μόνο σε d/s σχέση ε?
     
  12. σθμβολαιο υποδουλωσησ ανθροπου ουτε στην εποχη των σκλαβων αν καπιωσ σπασει το συμβολαιο θα εχει αυτοματωσ επιπτωσεισ δηλαδη αν ενασ αφεντησ διωξει με τισ κλωτσιεσ μια σκλαβα γιατι απλα ο καφεσ ηταν χωρισ γαλα τοτε θα κινηθει εναντιον μου η σκλαβα για παραβιαση σιμβολαιου αν ομωσ γραφει το συμβολαιο οτι πρεπει να εχει γαλα ο καφεσ τοτε πρεπει να δεχτει εξευτελισμο τυπου δημοσια διαπομπευση τησ σκλαβασ με καρτελακι που λεει ειμαι τεντη γκερλ γιατι αντιμηλήσα σε αφεντη τοτε η κοινωνια θα το θεωρησει απολητα φησιολογικο και θα πετα γιαουρτια στη σκλαβα μετα θα μπαινει στο σταδιο θα γινεται μονομαχισσα και θα παλεβει με αλλεσ σκλαβεσ στη λασπη οπια νικησει θα ζηταει ελευθερια απο τον αρχιαφεντη του κρατουσ και αυτοσ θα λεει τισ λεσ σκλΑΒΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΣΠΙΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΡΙΓΟΡΑ ΣΤΟΝ ΑΦΕΝΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟΝ ΚΑΦΕ