Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

bdsm σχέσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος ariadni, στις 12 Οκτωβρίου 2007.

  1. ariadni

    ariadni Regular Member

    Καλησπέρα,

    είμαι καινούρια στο χώρο του bdsm. Κατά συνέπεια, ίσως να μην αντιλαμβάνομαι σωστά κάποιες έννοιες. Επιπλέον δεν μπορώ να ξέρω τον τρόπο που λειτουργούν κάποιες καταστάσεις σε μια bdsm σχέση.
    Το ερώτημα που θα ήθελα να θέσω είναι αν και κατά πόσο το bdsm αφορά εκτός από το σεξουαλικό κομμάτι και τις υπόλοιπες πτυχές μιας σχέσης. Καταλαβαίνω ότι το bdsm είναι μια γενικότερη θεώρηση και το σεξ αποτελεί απλώς κομμάτι του. Αυτό όμως τελικά ισχύει στην πράξη ;

    Αριάδνη
     
  2. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Απάντηση: bdsm σχέσεις

    το σεξ δεν αποτελει απλως ενα κομματι του βδσμ αλλααααα το κομματι...ολα τα αλλα τα βρισκεις και σε εναν ευτυχισμενο γαμο.αποψη μου οκ.
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Αν αισθάνεσαι άδειος, σε γεμίζει. Αν αισθάνεσαι μόνος, δεν είσαι πια. Αν νομίζεις ότι δεν αξίζει να ζεις, καταλαβαίνεις ότι έκανες λάθος. Αν πιστεύεις ότι είσαι ταξιδιάρης, ρίχνεις άγκυρα. Αν διακηρύσσεις ότι είσαι άκαρδος, αισθάνεσαι το γλυκύτατο βάρος της καρδιάς σου.

    Αν οι άλλοι σε πουν βανίλα, τους δείχνεις τα σημάδια και καγχάζεις. Μετά παραδίνεσαι σε έναν ατελείωτο, απόκοσμο οργασμό.

    Αλλά θα επιμείνω, και θα επιμένω πάντα, ότι δεν γίνονται όλα για τον οργασμό. Γίνονται για το "απόκοσμο".
     
  4. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Πολυ-πολυ σωστα!
     
  5. leatherlover

    leatherlover New Member

    Ως νεος και εγω σε αυτο το χωρο, θα σου πω την αποψη μου! Το πρωτο που σε ελκυει ειναι σιγουρα το ερωτικο στοιχειο! Αλλιως δεν θα μπαιναμε και στο site.. Ομως χρειαζονται εμπειριες για να μπορεσεις αν πεις οτι σε εκφραζει μονο το σεξουαλικο κομματι η οτι θες κατι παραπανω.

    Το δυσκολο κατα την γνωμη μου ειναι να μπορεσεις να διακρινεις αν μια απλη σχεση εμπεριεχει στοιχεια bdsm και το ακομα πιο δυσκολο να βρεις καποιον με τις ιδιες ερωτικες ανησυχιες ο οποιος και θα στις αποκαλυψει (οπως αντιστοιχα θα κανεις και εσυ...)

    Παντως δεν νομιζω οτι υπαρχουν ορια ή βηματα που χρειαζεται να ακολουθησεις ακομα και στην σεξουαλικη πραξη. Στην πραξη αντιλαμβανεσαι τα ορια σου, απο τις εμπειριες σου καταλαβαινεις αν θες κατι περισσοτερο! Αλλα πιστευω οτι το πρωτο πραγμα που σκεφτομαστε ολοι (αλλωστε αυτο συζηταμε εδω) ειναι το πως θα δωσεις και θα εισπραξεις ηδονη μεσα απο το bdsm. Για τα υπολοιπα βλεπουμε...  
     
  6. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: bdsm σχέσεις

    Τελειο!!!!!!!  

    Να συμπληρωσω απλα οτι το βαθος του BDSM κομματιου της σχεσης καθοριζεται απο τα μελη της σχεσης. Αλλοι το χρησιμοποιουν περιστασιακα που και που, ενω αλλοι καθε ωρα και στιγμη της ζωης τους. Σου εθεσα τα δυο ακρα. Η πλειοψηφια βρισκεται στο ενδιαμεσο.
     
  7. τασος0

    τασος0 Regular Member

    Απάντηση: bdsm σχέσεις

    πεσ τα ρε Δωρα!!
     
  8. Seduction

    Seduction Regular Member

    Kαλησπέρα και από μένα.

    Ζήστο και θα το καταλάβεις μόνη σου. Οταν βρεις τον κατάλληλο που θα σε κάνει να αφαιθείς. θα βιώσεις ότι το ταξίδι είναι συναρπαστικό ακόμα και στις στάσεις του. Το bdsm αφορά όλες τις πτυχές της σχέσης και όχι απλά το σεξ ως κομμάτι του. Απλά να θυμάσαι πως μπορεί να υπάρξει το πιο "ακραιο" bdsm που να μην χάνει καθόλου σε ποιότητα από την πιο αισθησιακή εικόνα έχεις στο μυαλό σου.

    Καλή παραμονή στο forum
     
  9. Master

    Master Regular Member

    Απάντηση: bdsm σχέσεις

    Συμφωνω με τον Seduction και θελω να προσθεσω οτι εαν πραγματικα το ζησεις τοτε θα μπορει να λες στις φιλες σου «ολη η ζωη σας ενα 24ωρο μου»
     
  10. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: bdsm σχέσεις

    Εκτιμώ πως δεν ασχολείται κάποιος με το BDSM για να "εντυπωσιάσει τις φίλες της" κάνοντας "εφφέ", ανεξαρτήτως status. Ούτε ως "θετικό συνεπακόλουθο" μιας εμπειρίας αποτελεί κίνητρο η διαφήμισή της στον περίγυρο .
     
  11. Master

    Master Regular Member

    Απάντηση: bdsm σχέσεις

    L Strike

    Συμφωνω απολυτα μαζι σου μαλλον δεν καταλαβες το πνευμα μου, αυτο που ηθελα να τονισω ,εν πασει περιπτωση ,ειναι οτι οι διεγερσεις ειναι τοσο μεγαλες μεσα στο bdsm ανεξαρτηττου θεσεως που εισαι, που μοιαζει σαν αυτο που λενε συνηθως χαριτολογωντας οσοι κανουν εντονη ζωη
     
  12. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Το bdsm δε συνιστά αυθύπαρκτο ιδεολόγημα παρά συγκεντρωτική κουλτούρα που εκφράζει προϋπάρχουσες και ορμέμφυτες εκφάνσεις διαπροσωπικών σχέσεων. Τόσο η ερωτική βία (S/M) όσο και η ασυμμετρία εντός σχέσεων (D/s και μάλιστα σε σχέση κάθε είδους!) αναγνωρίζονται στην ανθρώπινη συμπεριφορά από παλαιοτάτων χρόνων (η δεύτερη ως κανόνας με ελάχιστες εξαιρέσεις) και η διαμόρφωση της σχετικής κουλτούρας εξυπηρετεί πρωτίστως την ανάγκη των μετεχόντων να ξεχωρίζουν*. Βέβαια, συντρέχουν και πραγματιστικοί λόγοι αφού στην περίπτωση σαδομαζοχιστικών τάσεων ή απερίφραστα εκδηλωμένων σχέσεων κυριαρχίας/υποταγής όντως η ένταξη σε μια κοινότητα καθίσταται αντικειμενικά επωφελής.

    * Όπως εκφράζεται και με τον ελαφρώς απαξιωτικό, συνειδητά ή μη, όρο βανίλα. Προσέτι, θα ήθελα μια λογική εξήγηση για την παράφραση αυτού και την προφορά του ως έχει αντί του ορθού βανίλια. [Η εύκολη ερμηνεία είναι πως πρόκειται για επιρροή του γκέι κυκλώματος, όπου είτε από τις πολλές σιλικόνες έχουν πρηστεί τα χείλη τους και ψευδίζουν είτε νομίζουν ότι είναι πιο σεξουλιάρικο το 'λα' (το έχουν δει σε γαλλική ταινία) και αρνούνται να προφέρουν το 'λια'.]